Maria Rydqvist mamma
Vi gratulerar vår egen frilansare Maria Rydqvist som har blivit mamma ti...
LITEN VÄRLDSCUPRUTIN men lust på att göra bra resultat gäller för den här svensktrion i Lahtis idag. Fr v: Jens Eriksson, Fredrik Jonsson och Anders Svanebo. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN
Ett härligt vinterväder med fasta och hårda spår är inte alltid vad åkarna har bjudits på i Lahtis, men nu ser det ut att bli mycket bra inför lördagens tävlingar i dubbeljakt.
En intressant start gör Dala-Floda’s Jens Eriksson.
- Jag saknar inte Vasaloppet. Det här är större. Mitt mål är att bli bättre en 25:a, som jag blev i min hittils enda världscuptävling i Otepää i januari, säger dalmasen.
Jens skulle fått support av mamma och pappa i Lahtis, men de kom aldrig iväg från Stockholm, så färjan satt fast i isen och aldrig kom in till Stockholm i tid.
Förra året var Jens en markant figur i tätklungan på Vasaloppet i sin gul-svarta-dräkt från Dala-Floda. Det slutade alltså med en 10:e plats.
- Men jag åker hellre här, säger han och saknar inte möjligheten att förbättre 10:e platsen från ifjol.
Blixt-inkallad
”Lill-Blixten” Jonsson blev blixtinkallad till tävlingarna i Lahtis.
- Jag fick först besked i onsdags eftermiddag, säger Fredrik, som hade planerat en lugn helg och att ladda inför nästa veckas JSM på hemmaplan i Hudiksvall.
- Men sen blev Tiio Söderhielm sjuk och sedan också Ottosson. Då var det bara att ta chansen. Jag hinner ju tillbaka till JSM som börjar på onsdag, säger Fredrik.
Anders Svanebo är ny i såna här sammanhang och världscupdebuterar idag. Han tycker det går bra i fristilen, men är orolig för den klassiska delen.
- Kanske jag skulle hoppa in halvvägs och bara köra sista delen, skrattar Anders.
Det unga och orutinerade svenska laget undrar vilka som ställer upp av de största stjärnorna efter OS. Från det svenska OS-laget är det enbart Anders Södergren som finns på startlinjen idag.
Petter Northug har lämnat återbud pga halsont, men Lukas Bauer och Dario Cologna finns på plats. De båda jagar norrmannen i den totala världscupen.
Copyright/Längd.se Digital kopiering av materialet på den här nätsidan omfattas av upphovsrättslagen.
Utan särskilt avtal direkt med Skiportalen Sverige AS är varje kopiering, lagring, exemplarframställning och tillgänglighet bara tillåtet i den utsträckning lagen medger.
Utnyttjande i strid med lagen eller avtal kan medföra ersättningsansvar och straffpåföljd som fängelse eller böter.