Annonsör
Annonsör



Annonser












Vasaloppet

Drygt hälften av hjältarna som klarat Vasaloppstrippeln 2017. FOTO: Vasaloppet.

Drygt hälften av hjältarna som klarat Vasaloppstrippeln 2017. FOTO: Vasaloppet.

121 klarade Vasaloppstrippeln 2017

136 personer hade ambitionen att klara det, 133 som genomfört skidåkningen och cyklingen kom till start i Ultravasan 90 i lördags.
Tolv fick bryta längs vägen men 121 deltagare tog sig hela vägen i mål och har därmed klarat av att genomföra Vasaloppstrippeln 2017.

Intresset för Vasaloppstrippeln, tre Vasalopp under ett och samma år, har ökat explosionsartat. Från 32 personer i fjol till 121, 26 damer och 95 herrar, som klarade av skidåkningen, cyklingen och nu den sista, och kanske tuffaste utmaningen, Ultravasan 90 2017.

Snabbaste dam blev Elin Sällström från Sundbyberg på tiden 19.04.42 och snabbaste herre Erik Nilsson från Garphyttan, Örebro på tiden 17.04.11. Båda tiderna är också de bästa hittills i Vasaloppstrippeln. Samtliga resultatlistor från de år Vasaloppstrippeln gått att genomföra finns här: resultat Vasaloppstrippeln 2014-2017

För att klara av en Vasaloppstrippel krävs att du åker skidor, cyklar och springer 90 kilometer i fäders spår under ett och samma år. På skidor i Vasaloppet eller Öppet Spår, på cykel i Cykelvasan 90 eller Cykelvasan Öppet Spår, samt genom att gå, jogga eller springa Ultravasan 90.

År 2014, när Ultravasan 90 genomfördes för första gången, var första året det gick att genomföra en Vasaloppstrippel. Då stod 14 personer för bedriften. 2015 var den exklusiva skaran 18 personer och år 2016 lyckades 32 personer med utmaningen. Men intresset har vuxit och i år, 2017, var antalet mer än fyrdubbelt så stort med 136 anmälda personer varav alltså 121 tog sig hela vägen in till målet i Mora lördag den 19 augusti.

Fotnot: Nattvasan ingår inte i en Vasaloppstrippel eftersom det är ett parlopp där det är tillåtet att hjälpa varandra framåt.

Mer om Vasaloppstrippeln här

Här presenterar vi alla som klarat av Vasaloppstrippeln 2017, län för län 
    1.    Åke Larsson, Karlshamn Blekinge
    2.    Henrik Bengtsson Granqvist, Karlshamn Blekinge
    3.    Björn Kajs, Färnäs, Dalarna
    4.    Raimo Mikkola, Borlänge, Dalarna
    5.    Helene Tjäder, Sollerön, Dalarna
    6.    Per Eriksson, Älvdalen Dalarna
    7.    Tomas Stöt, Mora Dalarna (näst snabbast totalttid herr: 17.13.12)
    8.    Daniel Larson, Falun Dalarna
    9.    Yngve Perjons, Djurmo Dalarna
    10.    Fredrik Jansson, Falun Dalarna
    11.    Maria Cervin, Djurås Dalarna
    12.    Michael Limell, Falun Dalarna
    13.    Anna Ståhlkloo, Sollerön Dalarna (tredje snabbast totalttid dam: 20.03.37)
    14.    Elin Engström, Lindesberg Dalarna
    15.    Sofia Wigg, Venjan Dalarna
    16.    Anna Palmborg, Leksand Dalarna
    17.    Åsa Bergqvist, Borlänge Dalarna
    18.    Christoffer Lindberget, Älvdalen Dalarna
    19.    Stefan Alanentalo, Enviken Dalarna
    20.    Anders Forsen, Mora Dalarna
    21.    Daniel Andersson, Borlänge Dalarna
    22.    Jerker Drottenmyr, Visby Gotland
    23.    Jesper Fahlgren, Gävle Gävleborg
    24.    Niklas Isaksson, Sandviken Gävleborg
    25.    Pierre Hållen, Gävle Gävleborg
    26.    Per Sandelin, Halmstad Halland
    27.    Magnus Nilsson, Onsala Halland
    28.    Mikael Kulanko, Eldsberga Halland
    29.    Per Olof Ivarsson, Vessigebro Halland
    30.    Daniel Ivarsson, Vessigebro Halland
    31.    Jennifer Friman, Onsala Halland
    32.    Anders Frisk, Jönköping
    33.    Claes Nord, Vaggeryd Jönköping
    34.    Daniel Josefsson, Bredaryd Jönköping
    35.    Andreas Råvik, Vaggeryd Jönköping
    36.    Jakob Riis, Gamleby Kalmar
    37.    Christian Arthursson, Växjö, Kronoberg
    38.    Ann-Sofie Svensson, Ljungby Kronoberg
    39.    Oline Malmberg, Pajala Norrbotten
    40.    Annalill Tovås Malmberg, Pajala Norrbotten
    41.    Anna Lindgren, Luleå Norrbotten
    42.    Johan Elfsberg, Löddeköpinge Skåne
    43.    Johan Olsson, Helsingborg Skåne
    44.    Glenn Stolt, Hässleholm Skåne
    45.    Fredrik Cervin, Vallåkra Skåne
    46.    Jacqueline Hedwall, Stockholm Skåne
    47.    Jonas Nielsen, Oxie Skåne
    48.    Nils Froste, Enskede Stockholm
    49.    Elisabeth Noren, Enebyberg Stockholm
    50.    Mattias Strömberg, Stockholm Stockholm
    51.    Petra Larsson, Vällingby Stockholm
    52.    Rasmus Brenter, Saltsjö-Duvnäs Stockholm
    53.    Niklas Lindell, Skå Stockholm
    54.    Stefan Walter, Åkersberga Stockholm
    55.    Joakim Tillman, Gustavsberg Stockholm
    56.    Robert Persson, Stockholm Stockholm
    57.    Anders Näslund, Södertälje Stockholm
    58.    Peter Wikberg, Vallentuna Stockholm
    59.    Henrik Lundgren, Järfälla Stockholm
    60.    Marie Augustsson, Hässelby Stockholm
    61.    Niklas Emegård, Gustavsberg Stockholm
    62.    Andreas bohlin, Täby Stockholm
    63.    Leif Björklund, Vallentuna Stockholm
    64.    Karin Froste, Stockholm
    65.    Elin Sällström, Sundbyberg Stockholm (snabbaste totaltid, dam 19.04.42)
    66.    Göran Wahlstedt, Nykvarn Stockholm
    67.    Joakim Sköldfelt, Järfälla Stockholm
    68.    Martin Åhman, Huddinge Stockholm
    69.    Nina Rolfsdotter, Vendelsö Stockholm
    70.    Robert Axberg, Stockholm
    71.    Andrew Dunlop, Åkersberga Stockholm
    72.    Michael Lagerman, Stallarholmen Södermanland
    73.    Oskar Ernving, Nyköping Södermanland
    74.    Patrik Söderqvist, Mellösa Södermanland
    75.    Mathias Eriksson, Uppsala
    76.    Ulf Angelsiöö, Uppsala
    77.    Daniel Karlsson, Vattholma Uppsala
    78.    Sofia Attelind, Uppsala
    79.    Yann Hellman, Uppsala
    80.    Kristoffer Björklund, Kil Värmland
    81.    Lars Olsson, Karlstad Värmland
    82.    Niklas Lindman, Filipstad Värmland
    83.    Daniel Frykestam, Sunne Värmland
    84.    Michelle Johansson, Karlstad Värmland
    85.    Erik Johansson, Umeå Västerbotten
    86.    Helena Törnelius, Skellefteå Västerbotten
    87.    Marcus Haeggström, Timrå Västernorrland
    88.    Maria Strömberg Bylund, Fagersta Västmanland (näst snabbast totalttid, dam: 19.29.46
    89.    Anders Hermansson, Uddevalla Västra Götaland
    90.    Erik Vånder, Partille Västra Götaland
    91.    Mattias Tichy, Mölndal Västra Götaland
    92.    Hans Westgren, Västra Götaland
    93.    Oskar Wiberg, Mölnlycke Västra Götaland
    94.    Mats Persson, Sävedalen Västra Götaland
    95.    Håkan Vilhelmsson, Kullavik Västra Götaland
    96.    Mikael Fransson, Grästorp Västra Götaland
    97.    Jonas Niklasson, Kungälv Västra Götaland
    98.    Per Nielsen, Lerum Västra Götaland
    99.    Jonas Hallberg, Landvetter Västra Götaland
    100.    Henrik Lysemark, Västra Götaland
    101.    Per Pilebo, Kungälv Västra Götaland
    102.    Peter Mattsson, Trollhättan Västra Götaland
    103.    Marthin Krantz, Bohus Västra Götaland
    104.    Thor Gardarsson, Göteborg Västra Götaland
    105.    Sandra Karlsson, Lysekil Västra Götalan
    106.    Emil Carlson, Kållered Västra Götaland (tredje snabbast totaltid herr: 17.22.16
    107.    Henrik Fransson, Vedum Västra Götaland
    108.    Erik Nilsson, Garphyttan Örebro (snabbast totaltid herr: 17.04.11)
    109.    Ulf Lekeborn, Lindesberg Örebro
    110.    Mika Nousiainen, Vintrosa Örebro
    111.    Anders Johansson, Odensbacken Örebro
    112.    Thomas Skagerlund, Örebro
    113.    Christer Broström, Skärblacka Östergötland
    114.    Fredrik Ljung, Åby Östergötland
    115.    Anneli Borg, Skärblacka Östergötland
    116.    Mattias Strid, Vikingstad Östergötland
    117.    Jarle Busterud, Hernes Norge
    118.    Sture Danielsson, Mariehamn Åland
    119.    Svein Olav Nygård, Årnes Norge
    120.    Mattias Eng, Dorking Storbritannien
    121.    Robert Nyholm, Jomala Åland


Tävlingar och Evenemang

 19/10/2017Vasaloppsläger i toppklassLängdåkning
 28/10/2017Först på snö - TYNELL ACTIVITYLängdåkning
 07/12/2017Skid- & YogalägerLängdåkning
 06/01/2018Nordic Ski MarathonLängdåkning
 06/01/2018Camp RipanloppetLängdåkning
 07/01/2018AXA Ski MarathonLängdåkning
 10/01/2018Resa till Kaiser Maximilian Lauf med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
 11/01/2018Vasaloppsläger i FalunLängdåkning
 18/01/2018Skid- & Yogaläger
 24/01/2018Resa till Marcialonga 2018 med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör