Annonsör
Annonsör



Annonser












Vasaloppet

247 klarade Vasaloppstrippeln 90 och 39 genomförde Vasaloppstrippeln 45. FOTO: Vasaloppet.

247 klarade Vasaloppstrippeln 90 och 39 genomförde Vasaloppstrippeln 45. FOTO: Vasaloppet.

247 klarade Vasaloppstrippeln 90

Det är ett kraftprov helt utöver det vanliga. För de allra flesta är ett Vasalopp på skidor en prövning av den egna förmågan och de som når Vasaloppsmålet i Mora har utfört en rejäl prestation.
Men allt fler nöjer sig inte med bara ett kraftprov i fäders spår. De vill göra tre. Här presenterar vi namnen på alla dem som klarade en Vasaloppstrippel under 2018, län för län.

I vintras var det drygt 24 000 som testade sina krafter på skidor i Vasaloppet eller Öppet Spår. 255 av dessa gick vidare i sin satsning och anmälde sig till Vasaloppets sommarvecka och Cykelvasan 90/Cykelvasan Öppet Spår respektive Ultravasan 90. Hela 247 av dem gick i mål i det avslutande löploppet och de hade då uppnått sitt stora mål och genomfört Vasaloppstrippeln 90. Det är mer än en fördubbling jämfört med 2017 då det var 121 personer som genomförde bedriften. 

Utöver de som genomförde de långa loppen så var det 39 som genomförde den nya Vasaloppstrippeln 45 där de skulle klara tre lopp om 45 kilometer på skidor, cykel samt i löparspåret. 

Totalt har 286 personer genomfört en trippel: 247 gjorde Vasaloppstrippeln 90 och 39 Vasaloppstrippeln 45. Alla namnen finns här nedan (att bostadsort och län inte stämmer i några fall i listan beror på sena adressändringar.) För deltagarnas kompletta resultat hänvisas till Vasaloppets resultatsajt.

FAKTA: Vasaloppstrippeln 90 och Vasaloppstrippeln 45
Antal deltagare som genomfört Vasaloppstrippeln 90 under åren 2014-2018 2014: 14 st (13 herrar, 1 dam) 2015: 18 st (17 herrar, 1 dam) 2016: 32 st (28 herrar, 4 damer) 2017: 121 st (95 herrar, 26 damer) 2018: 247 st (193 herrar, 54 damer)

Antal deltagare som genomförde Vasaloppstrippeln 45 under 2018 2018: 39 st (20 herrar, 19 damer)

Snabbaste totaltid Vasaloppstrippeln 90 2018:
Damer: Anna Ståhlkloo, Sollerön, 19:35:06
Herrar: Johan Eriksson, Kopparberg, 15:41:09

Snabbaste totaltid Vasaloppstrippeln 45 2018:
Damer: Kimberly Claus, Stugun, 10:28:37
Herrar: Per Wellert, Mora, 8:51:44

För att klara av en Vasaloppstrippel krävs att du åker skidor, cyklar och springer 90 kilometer eller 45 kilometer i fäders spår under ett och samma år. För 90 kilometer på skidor i Vasaloppet eller Öppet Spår, på cykel i Cykelvasan 90 eller Cykelvasan Öppet Spår, samt genom att gå, lunka eller löpa Ultravasan 90. För att genomföra Vasaloppstrippeln 45 gäller skidåkning i Halvvasan, cykel i Cykelvasan 45 och gå, lunka eller löp i Ultravasan 45.

Vasaloppstrippeln 90, 2018 Namn, Ort, Län/Land
Sebastian Åkesson, Ronneby, Blekinge
Mathias Nilsson, Kallinge, Blekinge
André Bruhn, Karlskrona, Blekinge
Fredrik Mattson, Djurmo, Dalarna
Andreas Green, Orsa, Dalarna
Robert Jonsson, Falun, Dalarna
Lina Stenqvist, Säter, Dalarna
Anna Grop, Djurmo, Dalarna
Anders Rennermalm, Lima, Dalarna
Per-Lennart Olsson, Lima, Dalarna
Peter Mikkola, Mockfjärd, Dalarna
Tomas Stöt, Mora, Dalarna
Björn Sternhammar, Falun, Dalarna
Andreas Smedh, Insjön, Dalarna
Per Eriksson, Älvdalen, Dalarna
Marcus Peter, Mora, Dalarna
Anna Ståhlkloo, Sollerön, Dalarna
Niclas Jaråker, Sundborn, Dalarna
Tomas Andersson, Älvdalen, Dalarna
Fredrik Jansson, Falun, Dalarna
Margareta Östensson Lindblom, Falun, Dalarna
Marcus Tuori, Orsa, Dalarna
Jon Svensson, Falun, Dalarna
Frida Granath Pettersson, Färnäs, Dalarna
Maria Cervin, Djurås, Dalarna
Elin Engström, Lindesberg, Dalarna
Anders Hanspers, Mora, Dalarna
Karin Gruvås, Rättvik, Dalarna
Martin Hanner, Transtrand, Dalarna
Andreas Blomqvist, Falun, Dalarna
Johan Nordin, Mora, Dalarna
Susanne Kings, Falun, Dalarna
Mia Forsgren, Ljungsbro, Dalarna
Lennart Holmer, Lima, Dalarna
Jonas Andersson, Falun, Dalarna
Jerker Drottenmyr, Bagarmossen, Gotland
Björn Wetterlund, Stånga, Gotland
Karin Johansson, Sandviken, Gävleborg
Mattias Östlund, Hofors, Gävleborg
Victor Amiot, Gävle, Gävleborg
Peter Brun, Bjuråker, Gävleborg
Anders Holgersson, Söderhamn, Gävleborg
Maria Berglöv, Gävle, Gävleborg
Niklas Nylander, Valbo, Gävleborg
André Amiot, Gävle, Gävleborg
Mattias Nilsson, Gävle, Gävleborg
Ronnie Petrini, Kungsbacka, Halland
Anna Petrini, Kungsbacka, Halland
Fredrik Angel, Falkenberg, Halland
Mikael Kulanko, Eldsberga, Halland
Patrik Svensson, Lindome, Halland
Roine Schölin, Laholm, Halland
Torbjörn Josefsson, Vessigebro, Halland
Eva Voelkerling, Lindome, Halland
Mikael Grönström, Halmstad, Halland
Helene Hillarp, Laholm, Halland
Kalle Lennartsson, Strömsund, Jämtland
Tord Lundin, Tandsbyn, Jämtland
Anders V Aloandersson, Östersund, Jämtland
Fredrik Kings, Falun, Jönköping
Mats Claesson, Jönköping, Jönköping
Jonas Sigvardson, Åsenhöga, Jönköping
Siw Hedlin, Bor, Jönköping
Håkan Egerhag, Värnamo, Jönköping
Tomas Ankarcrona, Bankeryd, Jönköping
Elisabeth Ankarcrona, Bankeryd, Jönköping
Nina Johansson, Myresjö, Jönköping
Victor Karlsson, Jönköping, Jönköping
Patrik Simonsson, Hultsfred, Kalmar
Markus Kinnander, Nybro, Kalmar
Jessica Kinnander, Nybro, Kalmar
Fredrik Sjöholm, Kalmar, Kalmar
Caroline Turkowitch, Nybro, Kalmar
Annemarie Holm, Alstermo, Kronoberg
Fredrik Tysk, Kiruna, Norrbotten
Stefan Adolfsson, Stockamöllan, Skåne
Thomas Gunnarsson, Trelleborg, Skåne
Mikael Stagling, Löddeköpinge, Skåne
Mattias Bengtsson, Glimåkra, Skåne
Pehr Carlberg, Limhamn, Skåne
Ulf Kjellin, Skurup, Skåne
Jim Lagerqvist, Kågeröd, Skåne
Marie Louise Antonsson, Hässleholm, Skåne
Jimmy Liljenberg, Skurup, Skåne
Lars Kalander, Vaxholm, Stockholm
Patrik Fjällborg, Ekerö, Stockholm
Stefan Walter, Åkersberga, Stockholm
Lars Persson, Gustavsberg, Stockholm
Lena Hörngren, Skarpnäck, Stockholm
Richard Innala, Åkersberga, Stockholm
Svante Haraldsson, Södertälje, Stockholm
Anna Karis, Huddinge, Stockholm
Rikard Prüzelius, Stockholm, Stockholm
Veronica Holmlund, Skogås, Stockholm
Marie Augustsson, Hässelby, Stockholm
Mikael Sandberg, Huddinge, Stockholm
Camilla Rahm, Stockholm, Stockholm
Anders Åkerlind, Danderyd, Stockholm
Ingela Gahne, Enebyberg, Stockholm
Tobias Kronsell, Järfälla, Stockholm
Magnus Eriksson, Stallarholmen, Stockholm
Sam Höglund, Bromma, Stockholm
Göran Wahlstedt, Södertälje, Stockholm
Joakim Sköldfelt, Järfälla, Stockholm
Anna Wikström, Hägersten, Stockholm
Marcus Schöneich, Åkersberga, Stockholm
Emilia Eriksson, Uppsala, Stockholm
Martin Åhman, Huddinge, Stockholm
Marcus Ström, Täby, Stockholm
Carl Fredrik Ljung, Stocksund, Stockholm
Mikael Skovly, Solna, Stockholm
Karl Åsbrink, Bagarmossen, Stockholm
Anders Noven, Vaxholm, Stockholm
Johan Rappu, Eskilstuna, Södermanland
Anders Zetterberg, Eskilstuna, Södermanland
Viktoria Eriksson, Stallarholmen, Södermanland
Lars Emanuelsson, Katrineholm, Södermanland
Håkan Carlsson, Torshälla, Södermanland
Henrik Malmlöf, Eskilstuna, Södermanland
Anders Andersson, Åkers Styckebruk, Södermanland
Robert Nahlbom, Kvicksund, Södermanland
Jenny Andersson, Strängnäs, Södermanland
Sami Ångerud, Kvicksund, Södermanland
Michael Lagerman, Stallarholmen, Södermanland
Gry Kaijankoski, Eskilstuna, Södermanland
Erik Froste, Strängnäs, Södermanland
Daniel Lindblad, Strängnäs, Södermanland
Jonas Svensson, Alunda, Uppsala
Britta Wall, Uppsala, Uppsala
Niko Tapanila, Uppsala, Uppsala
Per-Göran Olofsson, Uppsala, Uppsala
Fredrik Klang, Uppsala, Uppsala
Gabriel Ogden, Uppsala, Uppsala
Christopher Eriksson, Ludvika, Uppsala
Anders Engström, Hammarö, Värmland
Anna Karin Björfelt, Kristinehamn, Värmland
Tyrone Eriksson, Årjäng, Värmland
Olle Olsson, Torsby, Värmland
Henrik Nord, Filipstad, Värmland
Peter Enquist, Skoghall, Värmland
David Eriksson, Fagerås, Värmland
Daniel Frykestam, Sunne, Värmland
Anna Hallerfors, Skoghall, Värmland
Paula Klaveness, Kristinehamn, Värmland
Tobias Hahne, Kristinehamn, Värmland
Torbjörn Andersson, Nordmaling, Västerbotten
Helena Törnelius, Skellefteå, Västerbotten
Calle Sjöstrand, Sollefteå, Västernorrland
Thomas Berglund, Älandsbro, Västernorrland
Cecilia Skalberg, Sörberge, Västernorrland
Conny Eriksson, Själevad, Västernorrland
Per Lindell, Västerås, Västmanland
Krister Hägg, Köping, Västmanland
Johan Furunäs, Västerås, Västmanland
Martin Joborn, Västerås, Västmanland
Mats Petersson, Ramnäs, Västmanland
Fredrik Kristensson, Västerås, Västmanland
Mattias Södereng, Sala, Västmanland
Jimmy Spolander, Norberg, Västmanland
Caroline Bertilsson, Skinnskatteberg, Västmanland
Emil Arnlund, Västerås, Västmanland
Annika Jakobsson, Kungälv, Västra Götaland
Jonas Bergare, Kållered, Västra Götaland
Erik Vånder, Partille, Västra Götaland
Per-Olof Vikergård, Trollhättan, Västra Götaland
Peter Johansson, Brålanda, Västra Götaland
Jan Hindér, Gunnilse, Västra Götaland
Fredrik Persson, Göteborg, Västra Götaland
Per Olof Petersson, Göteborg, Västra Götaland
Mattias Svenning, Borås, Västra Götaland
Lennart Svensson, Trollhättan, Västra Götaland
Eleonora Johannesson, Nossebro, Västra Götaland
Mikael Fransson, Grästorp, Västra Götaland
Olof Fastén, Västra Frölunda, Västra Götaland
Roland Johansson, Vara, Västra Götaland
Stefan Hultsbo, Hönö, Västra Götaland
Göran Nylén, Göteborg, Västra Götaland
Martin Flensén, Lidköping, Västra Götaland
Johan Pantzar, Göteborg, Västra Götaland
Niclas Westerberg, Skövde, Västra Götaland
Malin Bodforss, Torslanda, Västra Götaland
Bill Guldbrandsson, Mellerud, Västra Götaland
Erik Flood, Billdal, Västra Götaland
Karl Henrik Seiving, Stenungsund, Västra Götaland
Olivia Ahlström, Alingsås, Västra Götaland
Andreas Svensson, Varekil, Västra Götaland
Rikard Bodforss, Torslanda, Västra Götaland
Arja Johansson, Skövde, Västra Götaland
Stuart Campbell, Mölndal, Västra Götaland
Tim Eriksson, Dalskog, Västra Götaland
Tobias Lövgren, Bollebygd, Västra Götaland
Bengt Ohlsson, Tanumshede, Västra Götaland
Fredrik Lyckelid, Fristad, Västra Götaland
Daniel Pettersson, Göteborg, Västra Götaland
Emil Carlson, Kållered, Västra Götaland
Daniel Andersson, Göteborg, Västra Götaland
Mikael Gustafsson, Skövde, Västra Götaland
Jörgen Fherm, Ulricehamn, Västra Götaland
Björn Adler, Göteborg, Västra Götaland
Henrik Fransson, Vedum, Västra Götaland
David Svensson, Stenkullen, Västra Götaland
Christer Zakariasson, Trollhättan, Västra Götaland
Emil Wassblad, Ljungskile, Västra Götaland
Christian Knasen Eikedal, Göteborg, Västra Götaland
Peter Olsson, Göteborg, Västra Götaland
My Forsberg, Göteborg, Västra Götaland
Martin Lindahl, Göteborg, Västra Götaland
Olle Johansson, Ljungskile, Västra Götaland
Mikael Kristensson, Borås, Västra Götaland
Pia Olsson Sarheim, Lur, Västra Götaland
Mattias Borgström, Älvängen, Västra Götaland
Elin Larsson, Nora, Örebro
Bosse Eriksson, Örebro, Örebro
Erik Nilsson, Garphyttan, Örebro
Marit Nilsson, Nora, Örebro
Tomas Pinni, Nora, Örebro
Jakob Fransson, Nora, Örebro
Magnus Ek, Örebro, Örebro
Jessica Jansson, Lindesberg, Örebro
Tobias Barkman, Lindesberg, Örebro
Johan Eriksson, Kopparberg, Örebro
Jonas Brännmyr, Karlskoga, Örebro
Fredrik Hahne, Örebro, Örebro
Filip Andersson, Degerfors, Örebro
Jan-Olof Helldin, Lindesberg, Örebro
Michael Stenberg, Norrköping, Östergötland
Christer Broström, Skärblacka, Östergötland
Maria Broström, Skärblacka, Östergötland
Anneli Borg, Skärblacka, Östergötland
Caroline Svensson, Linköping, Östergötland
Magnus Forsberg, Linköping, Östergötland
Daniel Kågemalm, Linköping, Östergötland
Stefan Forsgren, Ljungsbro, Östergötland
John-William, Momark, Linköping, Östergötland
Tomy Svahn, Linköping, Östergötland
Mikael Fyrstedt, Motala, Östergötland
Sebastian Johansson, Linköping, Östergötland
Jørgen Ladegaard, Børkop, Danmark
Anne Ekström, Jakobstad, Finland
Martin Forssell, Cannes, Frankrike
Alexander Jansson, Oslo, Norge
Jarle Busterud, Hernes, Norge
Arne Tømmervold, Hamar, Norge
Mattias Tuori, Kleppestø, Norge
Geir Vestby, Hamar, Norge
Mattias Eng, Dorking, Storbritannien
Matthias Enzenhofer, Zwettl, Österrike

Vasaloppstrippeln 45, 2018 Namn, Ort, Län/Land
Jonas Hillerström, Mora, Dalarna
Jessica Lövgren, Mora, Dalarna
Ulrika Hugerth, Mora, Dalarna
Maria Ljung, Mora, Dalarna
Lars Nordin, Dala-Järna, Dalarna
Anders Skogs, Mora, Dalarna
Pär Jansson, Mora, Dalarna
Helen Östensson, Transtrand, Dalarna
Christina Svahn, Mora, Dalarna
Jimmy Skord, Älvdalen, Dalarna
Per Wellert, Mora, Dalarna
Birgitta Back, Leksand, Dalarna
Maria Sternhammar, Falun, Dalarna
Anna Kalleberg, Orsa, Dalarna
Daniel Larsson, Mora, Dalarna
Madelen Fritz, Falun, Dalarna
Johan Rydén, Mora, Dalarna
Ing-Marie Matsson, Venjan, Dalarna
Marie-Louise Nilsson, Hyltebruk, Halland
Mats Svensson, Hyltebruk, Halland
Anna Larsson, Hyltebruk, Halland
Johan Hoff, Hyltebruk, Halland
Mohammad Abazeed, Hyltebruk, Halland
Kimberly Claus, Stugun, Jämtland
Christine Andreasson Matuszewski, Gislaved, Jönköping
Jonas Pergament, Täby, Stockholm
Lena Palm Pellas, Skarpnäck, Stockholm
Tapani Mattus, Stockholm, Stockholm
Per-Owe Hvitfeldt, Lidingö, Stockholm
Johan Eriksson, Stockholm, Stockholm
Jan Olsson, Karlstad, Värmland
Tove Önnemar, Göteborg, Västra Götaland
Sessa Wikersten, Sävedalen, Västra Götaland
Nathalie Pettersson, Mellerud, Västra Götaland
Gunnar Rudfält, Hällefors, Örebro
Kristina Öster, Lindesberg, Örebro
Knut Öivind Alfarrustad, Fetsund, Norge
Arne Kjell Arnsen, Bodø, Norge
Quentin Irving, Salisbury, Storbritannien


Tävlingar och Evenemang

 20/10/2018KarlskronarullenRullskidor
 25/10/2018Vasaloppsläger i toppklass Torsby skidtunnelLängdåkning
 30/11/2018Skidläger på Ormberget, LuleåLängdåkning
 05/01/2019Bruksvallarna Nordic Ski MarathonLängdåkning
 23/01/2019Resa till Marcialonga med GSToursLängdåkning
 24/01/2019Marcialonga 2019Längdåkning
 08/02/2019Tjejhelg på snö i FalunLängdåkning
 17/02/2019Haldo Hanssons minneLängdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör