Annonsör
Annonsör



Annonser


Resultat

Lindmansloppet, Gimo IF SK, Uppland

2010-02-07

Lindmansloppet

OFFICIELLA RESULTAT

 

D 0-8 Masstart klassisk stil 0.5 km

8 ARVIDSSON-RUBBETOFT Lisa Gimo IF SK

5 BERGSTRÖM Amanda Gimo IF SK

1 FOGELSTRÖM Emma Häverödals SK

9 MELIN Frida Gimo IF SK

4 SÖLLVANDER-EKLUND Agnes Gimo IF SK

6 SÖLLVANDER-EKLUND Elsa Gimo IF SK

 

H 0-8 Masstart klassisk stil 0.5 km

34 BJÖRK Anders IK Rex

32 EKEROTH Hugo Gimo IF SK

33 GRYWENZ Karl Storvreta IK

29 HALLBÄCK Hampus Gimo IF SK

30 HALLBÄCK Vilmer Gimo IF SK

28 HOLMGREN Filip Gimo IF SK

24 KARLBERG Lukas IK Rex

27 KARLSSON Samuel Gimo IF SK

26 MELIN David Gimo IF SK

21 SKÖLD Loke Häverödals SK

20 SÖDERQVIST Gabriel Bälinge IF

31 WERME Joel Gimo IF SK

25 VÄHÄKUOPUS Jack Gimo IF SK

 

H 17-20 Masstart klassisk stil 10 km

1 48 OHLSTRÖM Hampus IK Rex 27:49 0

2 43 OHLSSON-RUNNMAN Emil Storvreta IK 29:33 1:44

3 44 JONSSON Henrik Gimo IF SK 30:03 2:14

4 49 JANSSON Martin Gimo IF SK 32:48 4:59

5 41 MÅRTENSSON Simon Valbo Allmänna IF 32:55 5:06

6 45 JACOBSSON Torbjörn Gimo IF SK 32:58 5:09

7 42 PETTERSSON Robert Storvreta IK 33:55 6:06

8 47 JONSSON Linus Öregrunds IK 37:16 9:27

9 40 ANDERSSON Thomas Knutby IF 39:35 11:46

 

D 21- Masstart klassisk stil 30 km

1 66 SJÖLANDER Elin Gimo IF SK 1:48:38 0

2 61 ERIKSSON Carola Arlanda-Märsta SK 1:49:27 49

3 67 HÖIJ Hanna OK Linné 1:52:14 3:36

4 65 SUNDBAUM Matilda Tierps IF 1:56:18 7:40

5 64 JONSSON Emma Gimo IF SK 2:04:27 15:49

6 62 JOELSSON Agnes Storvreta IK 2:08:14 19:36

7 63 BJÖRKMAN Elin Täby OK 2:12:51 24:13

 

HD 10km Motion Masstart klassisk stil 10 km

1 84 ANDERSSON Leif Knutby IF 36:33 0

2 80 LINDMAN Lena Finspångs SOK 42:27 5:54

3 81 HANSSON Mona Storvreta IK 42:33 6:00

 

HD 10km Motion Masstart klassisk stil 10 km

4 83 LINDMAN Carina Finspångs SOK 44:41 8:08

5 86 WESTERLUND Lina Häverödals SK 51:19 14:46

 

H 21- Masstart klassisk stil 50 km

1 106 EKMAN Stefan Strömsbergs IF 2:36:22 0

2 119 GERDLÖF Peter Häverödals SK 2:37:28 1:06

3 116 HENNINGSSON Jonas Roslagsbro IF 2:40:17 3:55

4 101 SÖDERMAN Niklas Vassunda IF 2:44:11 7:49

5 104 VIKMAN Tommy Gimo IF SK 2:44:48 8:26

6 131 ERIKSSON Kim Storvreta IK 2:47:31 11:09

7 115 HOLMSTRÖM David Roslagsbro IF 2:48:18 11:56

8 103 BJÖRK Magnus IK Rex 2:48:46 12:24

9 113 LUNDVALL Kent Häverödals SK 2:48:47 12:25

10 109 STÄLLBERG Johan Tullinge SK 2:53:42 17:20

11 105 PETTERSSON Sebastian Östervåla IF 2:54:19 17:57

12 100 JANSSON Linus Häverödals SK 2:54:24 18:02

13 118 TUFVESSON Kristian IK Rex 2:58:12 21:50

14 117 RINNE Hampus IK Rex 3:00:06 23:44

15 132 THORESSON Per Häverödals SK 3:02:02 25:40

16 129 OLSSON Johan Tullinge SK 3:03:44 27:22

17 130 SÄLLINEN Mika Häverödals SK 3:08:28 32:06

18 107 HAGSTRÖM Mikael Häverödals SK 3:09:01 32:39

19 108 SANDBERG Olov Kågedalens SK 3:09:33 33:11

20 122 JANSSON Örjan Skuttunge SK 3:14:10 37:48

21 114 ANDERSSON Martin IK Rex 3:15:09 38:47

22 133 HULTQVIST Hugo Sundbybergs IK 3:15:35 39:13

23 121 LINDE Erik OK Linné 3:16:15 39:53

24 110 KARLSSON Robert Slussfors IK 3:16:26 40:04

25 112 ENGLUND Rikard Östervåla IF 3:20:51 44:29

26 123 ALMQVIST Jonas Östervåla IF 3:22:48 46:26

27 126 WILDE Kristian IK Rex 3:29:14 52:52

28 111 BRANDEL Emil Östervåla IF 3:31:10 54:48

29 128 BOSS Peter Ekshärads SF 3:35:15 58:53

30 124 MODÉN Olof Storvreta IK 3:52:41 1:16:19

31 102 SJÖLANDER Olle Gimo IF SK 4:04:21 1:27:59

32 127 KARLSSON Johan Östervåla IF 4:22:33 1:46:11

 

D 35- Masstart klassisk stil 30 km

1 162 SÖDERQVIST Pernilla Bälinge IF 1:51:44 0

2 161 SÖDERQVIST Petra Bälinge IF 1:57:40 5:56

3 160 BREIDEBY Anette Roslagsbro IF 2:58:26 1:06:42

 

H 35- Masstart klassisk stil 50 km

1 187 LINDSTRÖM Christer IK Rex 2:36:21 0

2 167 SKOGH Thomas Roslagsbro IF 2:36:22 1

3 165 UTTER Guy Arlanda-Märsta SK 2:36:37 16

4 197 HURYNOWICZ Adam Knutby IF 2:43:59 7:38

5 169 UTTER Lars Arlanda-Märsta SK 2:44:01 7:40

6 210 ARNLAND Johan IK VIK Skidor 2:45:15 8:54

7 193 OTTOSSON Håkan Fjärdhundra SK 2:56:24 20:03

8 207 KARLSSON Jan OK Borgen 2:56:26 20:05

9 217 KARLSSON Fredrik Vassunda IF 2:56:47 20:26

10 214 WALLENBORG Magnus IF Thor 2:57:20 20:59

11 216 ARNLAND Erik Storvreta IK 2:57:30 21:09

12 168 ADILL Anders Öregrunds IK 3:02:08 25:47

13 174 HILLSTEDT Ulric IK Vavd 3:03:16 26:55

14 171 SANDBERG Anders Axa SC 3:08:18 31:57

15 191 AHLSSON Fredrik Sunnersta AIF 3:10:35 34:14

16 190 ANGELSIÖÖ Ulf Storvreta IK 3:11:33 35:12

17 180 BERGSTRÖM Ulf Öregrunds IK 3:11:38 35:17

18 172 BORN Stefan Storvreta IK 3:12:27 36:06

19 184 USELIUS Per Storvreta IK 3:13:28 37:07

20 200 SJÖBOM Hans IK Droppen 3:16:19 39:58

21 196 KRAFT Robert Sunnersta AIF 3:18:33 42:12

22 181 EKEROTH Lucas Gimo IF SK 3:21:48 45:27

23 209 PETERSSON Kenneth Rasbo IK 3:22:56 46:35

24 189 STENVI Tommy Storvreta IK 3:25:02 48:41

25 182 OLSSON Anders Östervåla IF 3:25:49 49:28

26 204 ANDERSSON Pär IK Rex 3:27:06 50:45

27 206 KARLSSON Thomas Fredrikshof IF SOK 3:27:10 50:49

28 215 LEFFLER Per Formtopp IF 3:27:28 51:07

29 203 ÅSBERG David Storvreta IK 3:28:00 51:39

30 177 SCHÖN Daniel Ericsson Stockholm IK-Skidor 3:30:04 53:43

31 205 STRAND Mats Vassunda IF 3:32:00 55:39

32 188 SUNDSTRÖM Henrik OK Borgen 3:32:58 56:37

33 201 PERSSON Jonny Gimo IF SK 3:34:46 58:25

34 179 JOHANSSON Eddy Örebro cyklisterna 3:39:58 1:03:37

35 195 WADMAN Göran Ärna IF/ Uppsala Garnison 3:41:05 1:04:44

36 211 UNGE Claude Nacka-Värmdö SK 3:42:12 1:05:51

37 213 GRANSTEN Benny Attunda IF 3:42:30 1:06:09

38 192 DANIELSSON Lars Fjärdhundra SK 3:47:39 1:11:18

39 186 AXLUND Jerker IK Rex 3:48:05 1:11:44

40 183 EVENSSON Matz IF Thor 3:51:48 1:15:27

41 178 JANSSON Tomas IK Rex 3:55:10 1:18:49

42 218 NYGREN Jim Storvreta IK 3:57:49 1:21:28

43 176 BENSON Mats Storvreta IK 4:00:09 1:23:48

44 173 NORDENBERG Johan Axa SC 4:25:19 1:48:58

 

D 45- Masstart klassisk stil 30 km

1 228 ARDELL Annika Gimo IF SK 1:52:43 0

2 227 JANSSON Karin IK Rex 1:53:39 56

3 226 PETTERSSON Åsa Brottby SK 2:03:53 11:10

4 225 INGARD Cecilia IK Rex 2:18:15 25:32

 

H 45- Masstart klassisk stil 50 km

1 244 GRAAS Magnus OK Linné 2:45:42 0

2 247 MUSTONEN Martti Roslagsbro IF 2:55:35 9:53

3 256 ERIKSSON Christer Strömsbergs IF 2:55:48 10:06

4 230 RÖNNQVIST Tryggve OK Linné 3:02:01 16:19

5 233 ISAKSSON Åke Storvreta IK 3:10:34 24:52

6 238 WALLIN Jan IK Rex 3:14:08 28:26

7 248 EGNELL Henrik IK Rex 3:14:37 28:55

8 259 LARSSON Lars-Åke Östervåla IF 3:16:31 30:49

9 263 ERICSSON Mats Strömsbergs IF 3:16:43 31:01

10 255 VENGREN Arne Östervåla IF 3:18:58 33:16

11 234 ERIKSSON Lennart Östervåla IF 3:21:14 35:32

12 241 CEDERBERG Sven Knutby IF 3:27:21 41:39

13 260 HAAG Jan Trygg Hansa SK 3:31:37 45:55

14 231 URTEL Per Björklinge 3:33:02 47:20

15 246 JOHNSSON Peter Högbo GIF 3:34:25 48:43

16 232 HILLGREN Sven-Åke Arlanda-Märsta SK 3:34:26 48:44

17 242 SJÖBERG Fredrik FRA MIK 3:35:20 49:38

18 249 ÖSTERBACK Jan-Ole Lindingö SOK 3:52:18 1:06:36

19 261 ÖSTLING Ola Forsmarks IF 3:52:52 1:07:10

20 237 SKYTT Lars-Olov OK Borgen 4:08:36 1:22:54

21 251 DJURSTRÖM Stefan Upplands-Ekeby IF 4:13:02 1:27:20

 

D 55- Masstart klassisk stil 30 km

1 275 NORDSTRÖM Barbro Storvreta IK 2:14:14 0

2 276 KARLSSON Vivianne Slussfors IK 2:54:11 39:57

 

H 55- Masstart klassisk stil 50 km

1 280 LINDBERG Björn Robert Öregrunds IK 2:51:19 0

2 286 KARLSSON Bo Ingemar Strömsbergs IF 3:09:49 18:30

3 285 JOHANSSON Ove Fjärdhundra SK 3:20:18 28:59

4 281 INGERMARSSON Per Östhammars SK 3:31:50 40:31

5 289 SANDBERG Olof Arlanda-Märsta SK 3:35:46 44:27

6 290 GEORGSSON Gert Gimo IF SK 3:47:45 56:26

7 282 DAHLSTRÖM Kent Östervåla IF 4:30:53 1:39:34

 

H 65- Masstart klassisk stil 50 km

1 302 JONSSON Jan Olov Strömsbergs IF 3:12:03 0

2 300 NILSSON William Tärnsjö IF 3:23:14 11:11

3 303 KIHL Anders Östervåla IF 3:32:51 20:48

4 301 CARLSTRÖM Arne IF Thor 4:05:24 53:21

5 304 KARLSSON Inge JM Bygg 4:56:26 1:44:23

 

HD 30km Motion Masstart klassisk stil 30 km

1 317 LINDMAN Gösta Finspångs SOK 2:07:30 0

2 321 ADILL Lisa Öregrunds IK 2:08:23 53

3 315 JANSSON Torbjörn CK uni 2:15:35 8:05

4 327 HÅLLINDER PERSSON Christina Knivsta 2:16:24 8:54

5 326 ANDERSSON Agneta Uppsala 2:24:34 17:04

6 328 WESTERLUND Simon Häverödals SK 2:29:36 22:06

7 329 WESTERLUND Peter Häverödals SK 2:29:44 22:14

8 318 MYRLAND Johanna Uppsala 2:30:02 22:32

9 312 NORENÄS Erika Uppsala 2:31:40 24:10

10 319 DALLÖF Karin Uppsala 2:38:09 30:39

11 324 HULTIN Hella Uppsala 2:39:50 32:20

12 311 KJELLBERG Linn Knivsta 2:55:21 47:51

13 330 ÅKERBLOM Frida Axa SC 2:59:31 52:01

14 325 PANTEFORS Karin Vattholma 3:05:54 58:24

 

HD 50km Motion Masstart klassisk stil 50 km

1 398 ERIKSSON Rune Vassunda IF 3:21:04 0

2 354 ISAKSSON Martin Sundbybergs IK 3:25:28 4:24

3 363 SÖDERMAN Tobias IK Droppen 3:32:12 11:08

4 371 YNGWE Oscar Storvreta IK 3:34:58 13:54

5 394 LANDBERG Maria Storvreta IK 3:35:12 14:08

6 366 ÖSTBERG Patrik Stockholm 3:35:27 14:23

7 367 OLSSON Ulf Q-Med FF 3:36:13 15:09

8 353 ARVIDSSON Frida Gimo IF SK 3:37:57 16:53

9 374 BERGGREN Mathias Alfta Ösa OK 3:40:11 19:07

10 396 LINDBERG Annika Team Isover SK 3:40:41 19:37

11 359 HEIJNE Niklas Karlstads SLK 3:41:33 20:29

12 360 ANDERSSON Victor IFK Dannemora-Österby 3:42:50 21:46

13 395 MOLIN Fredrik Tureberg 3:43:07 22:03

14 390 JANSSON Thomas Axa SC 3:45:11 24:07

15 379 OLSSON Anette Östervåla IF 3:45:38 24:34

16 384 ANDERSSON Patrik Åkersberga 3:49:58 28:54

17 364 HÄRDIN Stig Öregrund 3:50:31 29:27

18 389 ÅKERLUND Daniel OK Roslagen 3:52:09 31:05

19 372 HOLMBERG Håkan ABB IF 3:53:06 32:02

20 368 HANSSON Johan Uppsala 3:53:51 32:47

21 397 VADING Torbjörn Uppsala Löparklubb 3:56:17 35:13

22 382 ANDERSSON Stefan Uppsala 3:56:20 35:16

23 402 EDENHAMN Per Almunge 3:57:01 35:57

24 387 JANSSON Magnus Björklinge 3:58:07 37:03

25 404 ERIKSSON Christer Gimo IF SK 3:59:09 38:05

26 376 PETTERSSON Lars Karbenning GoIF 4:02:01 40:57

27 355 DICKFORS Åke Krylbo OK 4:03:16 42:12

28 356 HÄRDIN Jim Solna 4:04:32 43:28

29 375 AROSENIUS Maria Enköpings AIF 4:05:52 44:48

30 350 SUNDSTRÖM Kristian Uppsala 4:06:35 45:31

31 370 GRAUERS Maria OK Roslagen 4:07:06 46:02

32 380 NORÉN Björn IK Droppen 4:10:29 49:25

33 362 MCNEILL Matthew Uppsala 4:11:20 50:16

34 385 JOHANSSON Hans G Storvreta IK 4:11:52 50:48

35 361 LONG Mats Sundbybergs IK 4:17:57 56:53

36 393 LARSSON Kent Valsätra Släggförening 4:23:45 1:02:41

37 378 BOSS Per Uppsala 4:25:13 1:04:09

38 383 ERIKSSON Åsa Storvreta IK 4:25:24 1:04:20

39 405 LUNDQVIST Patrik Forsmarks IF 4:27:57 1:06:53

40 357 SKARIN Anna Storvreta IK 4:32:18 1:11:14

41 400 LARSSON Tomas Morgongåva SK 4:33:32 1:12:28

42 399 AHLBERG Mats Morgongåva SK 4:33:41 1:12:37

43 373 ERIKSSON Ann-Charlotte Östervåla IF 4:34:33 1:13:29

44 386 STORM Sarah Storvreta IK 4:56:37 1:35:33

45 369 WALLANDER Mattias Undersåkers IF 4:57:28 1:36:24

46 352 THOR Andreas Storvreta IK 4:57:37 1:36:33

 

D 9-10 Masstart klassisk stil 1.1 km

1 1008 SKÖLD Alva Häverödals SK 4:50 0

2 1004 INGARD Johanna IK Rex 5:04 14

3 1007 ERIKSSON Amanda Öregrunds IK 5:08 18

4 1005 MELÉN-OLSSON Lisa Häverödals SK 5:17 27

5 1001 FRIDSJÖ Josefine Tierps IF 5:28 38

6 1003 OHLSTRÖM Frida IK Rex 5:57 1:07

7 1002 FUNKE JANSSON Hanna Tierps IF 7:50 3:00

 

H 9-10 Masstart klassisk stil 1.1 km

1 1026 BJÖRK Martin IK Rex 5:17 0

2 1025 JAKOBSSON Alexander Tierps IF 5:28 11

3 1028 NÄSLUND Gustav Arlanda-Märsta SK 5:35 18

4 1027 LÜNING Johan Bålsta SK 5:36 19

5 1021 TJÄRNBERG Edward Gimo IF SK 7:39 2:22

6 1024 STÅL Gustav Östhammars SK 7:59 2:42

7 1020 GREHN Elias Gimo IF SK 8:04 2:47

8 1023 CARLSSON Henrik Gimo IF SK 8:48 3:31

 

D 15-16 Masstart klassisk stil 6.1 km

1 1046 CASSERLUND Caroline Månkarbo IF 21:20 0

2 1040 LANDBERG Sara Storvreta IK 22:34 1:14

3 1045 KARLSSON Mathilda Gimo IF SK 24:30 3:10

4 1041 JOELSSON Ingrid Storvreta IK 25:10 3:50

5 1042 LINDH Hanna Knutby IF 29:16 7:56

 

H 15-16 Masstart klassisk stil 6.1 km

1 1067 RÖNNOLS Jens Sundbybergs IK 19:46 0

2 1069 ANDERSSON Simon Gimo IF SK 20:25 39

3 1068 ELDH Adam Vassunda IF 21:03 1:17

4 1060 LUNDQVIST Jesper IK Rex 21:21 1:35

5 1062 LÖTHMAN Ludwig OK Borgen 21:35 1:49

6 1064 HAMMAR Martin Knutby IF 23:31 3:45

7 1065 CLAESSON ELIAS Öregrunds IK 24:01 4:15

8 1061 ANDERSSON Andreas Knutby IF 28:25 8:39

 

D 17-20 Masstart klassisk stil 6.1 km

1 85 RÖNNQVIST Linnea OK Linné 28:25 0

 

D 11-12 Masstart klassisk stil 3.2 km

1 2008 MELÉN-OLSSON Cordelia Häverödals SK 12:44 0

2 2009 ÅSBERG Lovisa Storvreta IK 13:00 16

3 2005 KARLSSON Alva OK Borgen 13:07 23

4 2010 KYLLINGSTAD Gry Häverödals SK 13:42 58

5 2011 EDVINSSON Malin Öregrunds IK 14:50 2:06

6 2003 BLOMQVIST Alva Gimo IF SK 16:26 3:42

7 2012 LÜNING Malin Bålsta SK 17:45 5:01

8 2006 FOGELSTRÖM Elin Häverödals SK 18:10 5:26

9 2007 JANSSON Isabell Gimo IF SK 19:38 6:54

 

H 11-12 Masstart klassisk stil 3.2 km

1 2022 INGARD Karl IK Rex 11:52 0

2 2025 SVENSSON Victor Vassunda IF 12:37 45

3 2024 LINDMAN Johan Finspångs SOK 12:55 1:03

4 2020 ANGELSIÖÖ Oliver Storvreta IK 14:47 2:55

5 2029 GRYWENZ Olle Storvreta IK 15:03 3:11

6 2023 RÖNNQVIST Daniel OK Linné 16:46 4:54

7 2026 GREHN Emil Gimo IF SK 19:48 7:56

 

D 13-14 Masstart klassisk stil 3.2 km

1 2042 KARLSSON Elin OK Borgen 11:10 0

2 2045 ÅSBERG Emelie Storvreta IK 11:25 15

3 2041 ANGELSIÖÖ Julia Storvreta IK 12:12 1:02

4 2046 SVENSSON Sofia Vassunda IF 12:24 1:14

5 2040 EDVINSSON Anna Öregrunds IK 13:06 1:56

6 2043 ANDERSSON Viktoria Tärnsjö IF 13:13 2:03

7 2047 ERIKSSON Emma-Louise Öregrunds IK 14:29 3:19

 

H 13-14 Masstart klassisk stil 3.2 km

1 2060 ÖHMAN Linus Tierps IF 10:14 0

2 2062 HÄGGSTRÖM Isak Storvreta IK 11:31 1:17

3 2066 HÄGGSTRÖM Joel Storvreta IK 11:34 1:20

4 2070 PERSSON Simon OK Borgen 11:39 1:25

5 2065 WRETLING Joakim IK Rex 12:14 2:00

6 2063 BLOMQVIST Adam Gimo IF SK 12:23 2:09

7 2069 LINDMAN Per Finspångs SOK 12:23 2:09

8 2068 LINDH Eric Knutby IF 12:42 2:28

 

 


Tävlingar och Evenemang

 28/09/2014Träningsdag för skidintresserade tjejer i Lövhult, NässjöLängdåkning
 03/10/2014Skidteknik/träningsresa Torsby skidtunnelLängdåkning
 14/01/2015La Diagonela, SchweizLängdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör