Annonsör
Annonsör



Annonser












Ida Ingemarsdotter i ensamt majestät på fjället. FOTO: Jocke Lagercrantz.

Ida Ingemarsdotter i ensamt majestät på fjället.  FOTO: Jocke Lagercrantz.

Ahrlin och Ingemarsdotter vann Ramundberget Trail

Tanken var ett arrangemang i mindre skala och en demoversion, verkligheten blev stor succé när första upplagan av Ramundberget Trail Gieje genomfördes under lördagen.
– Det var jättefint, magisk miljö att springa i, sa damsegrarinnan Ida Ingemarsdotter, efter 30 kilometer på fjället kring Bruksvallarna och Ramundberget.

Solen lyste från en klarblå himmel över Funäsfjällen när löparna drog iväg på de olika bansträckningarna, Klinken-runt 12 kilometer, Ramundberget Trail 30 kilometer och Mickelina Trail, för de allra minsta.

Det var välkända skidnamn som fick kliva överst på prispallen, Stina Nilsson var överlägsen segrare runt Klinken, Ida Ingemarsdotter var snabbaste dam över fjället och Jerry Ahrlin segrade i herrklassen. Snabbaste herre på 12 kilometer var Magnus Bergquist. 

– Kul med så mycket folk utefter banan, det var folk som badade och en riktig naturupplevelse, lovordade Jerry Ahrlin efter målgång. 

– Jag gillade att det var en del obanad löpning, det blir skonsamt och känslan är att man kommer ännu närmre naturen, sa Ida Ingemarsdotter.  Visionen är en 55 kilometer lång och rejäl fjällupplevelse, medvetet höll man tävlingen i mindre skala denna gång.

– Det här är början på något stort, sommaren i fjällen är lika fin som vintern. Stigarna finns ju redan där, sprungna av djur och människor i generationer, säger tävlingsledare Mikaela Sundbaum.
 
I förlängningen är tanken att den som inte vill ha bråttom tar med sig tält och vandrar bansträckningen över två dagar. Premiären för detta sker 2018, liksom en 21-kilometers tävling.
 
Resultat topp 3 
30 km Ramundberget Trail 
D21
 
1. Ida Ingemarsdotter Åsarna IK 3:24:57  2. Jessica Häggqvist Härnösands Draghundsklubb 3:46:37  3. Mikaela Naess ICA Handlarnas IF 3:54:49 
H21 
1. Jerry Ahrlin Swedemount 2:41:02  2. Christoffer Eriksson Sportsgym SC 2:48:58 3. John Lagerskog Sportsgym SC 2:54:50

12 km Klinken-runt
D21

1. Stina Nilsson IFK Mora 50:57  2. Johanna Åström Lucksta IF 54:21  3. Sara Johnson Allerum 1:01:18 
H21
1. Magnus Bergquist IK Nocout.se 59:27 2. Björn Österberg Funäsdalens IF 1:07:10  3. Mikael Soto Karlstad 1:07:26

Fler resultat: ramundbergettrail.se

 


Tävlingar och Evenemang

 07/12/2017Skid- & YogalägerLängdåkning
 17/12/2017Östersund ClassicLängdåkning
 06/01/2018Nordic Ski MarathonLängdåkning
 06/01/2018Camp RipanloppetLängdåkning
 07/01/2018AXA Ski MarathonLängdåkning
 10/01/2018Resa till Kaiser Maximilian Lauf med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
 11/01/2018Vasaloppsläger i FalunLängdåkning
 18/01/2018Skid- & Yogaläger
 24/01/2018Resa till Marcialonga 2018 med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
 27/01/2018Östersund Ski MarathonLängdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör