Annonsör
Annonsör



Annonser












Britta Johansson Norgren tog hem Marcialonga efter att ha spurtat ner Katerina Smutna. FOTO: Visma Ski Classcis.

Britta Johansson Norgren tog hem Marcialonga efter att ha spurtat ner Katerina Smutna. FOTO: Visma Ski Classcis.

Britta spurtvann Marcialonga

Britta Johansson Norgren fortsätter att dominera i Visma Ski Classics.
Tredje raka segern kom idag när Britta spurtvann Marcialonga före Katerina Smutna.
Lager 157 Ski Team-åkaren är omutlig på långloppen i vinter.

Britta och Smutna gick ifrån det övriga damfältet och i mål var de över tre och en halv minut före trean Seraina Boner.

Sara Lindborg, Team Skistart.com åkte in som fyra och Team SkiProAm:s Emilia Lindstedt var femma precis bakom.

I herrklassen upprepade Tord Asle Gjerdalen segern från i fjol när han klarade av att gå med i Petter Eliassens hårdkörning på slutet och sedan vara starkare på slutet av de tuffa Cascata-backen upp mot målet.

Bäste svensk blev Daniel Richardsson som sexa. Fredrik Byström slutade nia, Jörgen Brink elva och Jerry Ahrlin tolva.

Kompletta resultat här

TOP 5 WOMEN: Marcialonga 70 km

#   name team time
1 Britta Johansson Norgren L157 3:13:50.70
2 Kateřina Smutná SANT 3:13:52.10
3 Seraina Boner TEXS 3:17:26.10
4 Sara Lindborg SBER 3:20:47.80
5 Emilia Lindstedt SKIP 3:20:50.20


TOP 5 MEN: Marcialonga 70 km

#   name team time
1 Tord Asle Gjerdalen SANT 2:49:49.10
2 Petter Eliassen LEAS 2:49:54.40
3 Stian Hoelgaard LEAS 2:49:54.50
4 Tore Bjørseth Berdal UNBA 2:49:56.10
5 Anders Aukland SANT 2:50:11.5

 

STANDINGS AFTER MARCIALONGA

ChampionCHAMPION WOMEN

#     name team points
1 (1) Britta Johansson Norgren L157 820
2 (2) Kateřina Smutná SANT 710
3 (4) Seraina Boner TEXS 530
4 (5) Sara Lindborg SBER 500
5 (3) Lina Korsgren PIIN 460

ChampionCHAMPION MEN

#     name team points
1 (1) Petter Eliassen LEAS 695
2 (2) Tord Asle Gjerdalen SANT 615
3 (5) Anders Aukland SANT 480
3 (3) Morten Eide Pedersen TEXS 480
5 (8) Stian Hoelgaard LEAS 439

SprintSPRINT PRESENTED BY SALTDALSHYTTA

#     name team points
1 (1) Andreas Nygaard SANT 300
2 (4) Markus Ottosson L157 90
3 (2) Morten Eide Pedersen TEXS 80
3 (3) Vetle Thyli UNBA 80
5 (13) Øyvind Moen Fjeld SANT 45

TeamTEAMS PRESENTED BY NORDICBET

#     name team points
1 (1) Team Santander SANT 2225
2 (2) Team United Bakeries UNBA 1593
3 (4) Lager 157 Ski Team L157 1518
4 (3) Team Exspirit TEXS 1501
5 (5) Team LeasePlan Go LEAS 1156

YouthYOUTH WOMEN PRESENTED BY NORDICBET

#     name team points
1 (1) Emilia Lindstedt SKIP 397
2 (2) Tuva Toftdahl Staver TEXS 116
3 (3) Ekaterina Yadovina MASS 94
4 (4) Marte Sofie Buraas SYNN 77
5 (5) Svenja Hoelzle SYNN 75

YouthYOUTH MEN PRESENTED BY NORDICBET

#     name team points
1 (1) Stian Hoelgaard LEAS 439
2 (2) Anders Høst LEAS 347
3 (3) Andreas Nygaard SANT 299
4 (4) Marcus Johansson L157 224
5 (5) Nicolas Bormolini FUTU 70

 


Tävlingar och Evenemang

 17/12/2017Östersund ClassicLängdåkning
 01/01/2018Kinesiska VasaloppetLängdåkning
 06/01/2018Nordic Ski MarathonLängdåkning
 06/01/2018Camp RipanloppetLängdåkning
 06/01/2018FöllingeloppetLängdåkning
 07/01/2018AXA Ski MarathonLängdåkning
 10/01/2018Resa till Kaiser Maximilian Lauf med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
 11/01/2018Vasaloppsläger i FalunLängdåkning
 18/01/2018Skid- & Yogaläger
 24/01/2018Resa till Marcialonga 2018 med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör