Annonsör
Annonsör



Partners


Notiser

Bryntesson snabbast i Kortvasan

I dag startade Vasaloppsveckan sedvanligt med Kortvasan.
Ett motionslopp men som vanligt med några snabba åkare i fältet. Allra snabbast var Robin Bryntesson två sekunder före Stefan Sunnerberg-
Tredje snabbast var unge Albin Tärning, Falköping.

Kortvasan 25 snabbaste herrar:
1 Bryntesson, Robin (SWE) H21 01:23:06
2 Sunnerberg, Stefan (SWE) H21 01:23:08
3 Tärning, Albin (SWE) H17-18 Falköpings AIK Skidklubb 01:27:36
4 Zeitz, Karl (SWE) H40 Åre SLK 01:27:41
5 Augustsson, Nils (SWE) H17-18 IFK Mora SK 01:27:46
6 Steén, Jonatan (SWE) H21 Falun/Borlänge SK 01:27:48
7 Tärning, Ludwig (SWE) H17-18 Falköpings AIK Skidklubb 01:27:49
8 Ohlström, Erik (SWE) H21 IK Rex 01:30:11
9 Ratilainen, Tommi (SWE) H40 Södertälje IF 01:31:34
10 Fors, Arvid (SWE) H21 Åsarna IK 01:31:50
11 Lindblom, Hampus (SWE) H21 Åsarna IK 01:32:06
12 Nilsson, Gustav (SWE) H17-18 01:32:31
13 Karlsson, Egon (SWE) H50 01:32:52
14 Jacobsson, Hugo (SWE) H17-18 Rembo IK 01:33:01
15 Olsson, Pelle (SWE) H40 Njutångers IF 01:33:18
16 Tärning, Hugo (SWE) H17-18 01:33:54
17 Johnsson, Jörgen (SWE) H40 Hällbybrunns IF 01:34:11
18 Hellberg, David (SWE) H21 Sågmyra SK 01:34:12
19 Eriksson, Mats (SWE) H50 Domnarvets GoIF 01:34:34
20 Gustafsson, Tommy (SWE) H45 Råda IK 01:34:35
21 Bengtsson, Erik (SWE) H21 Ekshärads SF 01:34:41
22 Löfgren, Mats (SWE) H45 01:34:49
23 Mattsson, Fredrik (SWE) H21 01:35:40
24 Eriksson, Anders (SWE) H50 Råda IK 01:35:49
25 Gustavsson, Johan (SWE) H40 Ekshärads SF 01:35:51

Kortvasan 25 snabbaste damer:
1 Andersson, Carina (SWE) D55 Ekshärads SF 01:43:04
2 Hållström, Maria (SWE) D40 Valbo AIF 01:44:59
3 Bratt, Christina (SWE) D45 Ekshärads SF 01:46:34
4 Smedhs, Lisa (SWE) D45 IFK Mora SK 01:46:48
5 Siljevik, Camilla (SWE) D45 01:48:46
6 Tagg, Matilda (SWE) D17-18 01:50:07
7 Gustafsson, Maria (SWE) D40 01:50:43
8 Olsson, Carolina (SWE) - Älvdalens IF Skidklubb 01:53:25
9 Björk, Ebba (SWE) D17-18 Högbo GIF 01:54:15
10 Olsson, Tova (SWE) - Sågmyra SK 01:54:23
11 Elfstrand, Erika (SWE) D17-18 01:54:45
12 Fässberg-Börjesson, Susanne (SWE) D40 01:54:47
13 Berg, Jenny (SWE) D40 ICA-handlarnas IF 01:55:41
14 Augustsson, Monica (SWE) D45 IFK Mora SK 01:56:30
15 Höglund, Emma (SWE) D17-18 IFK Mora SK 01:56:58
16 Andersson, Sofie (SWE) D21 01:57:09
17 Kristensen, Maria (SWE) D40 ICA-handlarnas IF 01:57:58
18 Petty Nilsson, Kerrin (SWE) D40 01:58:16
19 Jöhnemark, Anna (SWE) D45 ICA-handlarnas IF 01:58:45
20 Brink, Ann-Sofie (SWE) D45 Markaryds FK 01:59:07
21 Nordberg, Emma (SWE) - Ulricehamns IF 01:59:35
22 Hallqvist, Ingrid (SWE) D17-18 Åsarna IK 01:59:51
23 Leksell, Sofia (SWE) D17-18 SK Leksand 02:00:34
24 Leksell, Majvor (SWE) D50 SK Leksand 02:00:35
25 Nero Nordmark, Anna (SWE) D45 Nässjö SKI 02:00:52

Fler resultat här.


Tävlingar och Evenemang

 31/07/2014Häga Kusten SommarlägerLängdåkning
 01/08/2014Löparhelg i Dalarna 1-3 augusti
 04/09/2014Vasaloppsläger i Torsby SkidtunnelLängdåkning
 04/09/2014Barmarksläger för längdskidåkare, Jokkmokk
 05/09/2014Vasaloppsläger i TorsbyLängdåkning
 06/09/2014Tidaholmsloppet rullskidor DM för VästergötlandRullskidor
 19/09/2014Rullskidläger i StockholmRullskidor
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör