Annonsör
Annonsör



Annonser


Resultat

DARIO COLOGNA jublar efter den totala världscupsegern. Foto: MOA MOLANDER KRISTIANSEN

Cologna avgjorde världscupen

Efter totalfloppen på VM så vann världscupledaren Dario Cologna både dubbeljakten i Lahtis och därmed den totala världscupen. Daniel Richardsson bäste svensk på 13:e plats.

Det var ett reservbetonat svenskt gäng som kom till start i Lahtis med Marcus Hellner, Johan Olsson och Anders Södergren på hemmaplan, liksom norske fantomen Petter Northug.

Istället handlade det inledningsvis om Daniel Richardsson, schweizaren Dario Cologna och tjecken Lukas Bauer – alla duktiga klassiska skidåkare – som var mest betjänta av att få en lucka till övriga fältet på den klassiska delen.


Trio gick loss

De hade också dryga tiotalet sekunder ned till de jagande i klungan och väl ute på fristilsdelen kunde inte tättrion riktigt enas om att fortsätta köra hårt utan klungan kom ikapp.

Med ett varv (2,5 km) kvar av loppet satte Daniel Richardsson upp farten, men i en av de uppförsbackarna på sista backarna fick Richardsson ett litet stopp och tappade olyckligt till tätsextetten.

 

Cologna starkast

In på upploppet tog Dario Cologna pole position och körde ifrån tvåan Maurice Manificat och trean Vincent Vittoz, båda Frankrike.

Av de övriga svenskarna tog Jens Eriksson världscuppoäng med sin 28:e plats, placeringen före 20-årige Fredrik ”Lill-Blixten” Jonsson som därmed tog sina historsika första världscuppoäng.

- Det kom åkare på båda sidorna och jag krokade i och tappade en massa placeringar. Vi var alla tre i täten lite trötta efter klassiska delen så vi fick inte till någon bra lagkörning och kunde inte hålla undan, sa en inte alltför missnöjd Daniel Richardsson till TV4.

Övriga svenskar då? Tiio Söderhielm 37:a, Calle Alfvarsson 46:a och Anders Svanebo 60:a.

 

RESULTAT, 20 km dubbeljakt, herrar, Lahtis

 
 1  1  3510023 COLOGNA Dario  1986  SUI   47:31.3  
 2  13  3190111 MANIFICAT Maurice  1986  FRA   47:31.9  
 3  21  1100077 VITTOZ Vincent  1975  FRA   47:32.3  
 4  11  3290016 CLARA Roland  1982  ITA   47:32.8  
 5  4  1217350 BAUER Lukas  1977  CZE   47:33.1  
 6  12  3480832 SEDOV Petr  1990  RUS   47:33.1  
 7  10  3420036 ROENNING Eldar  1982  NOR   47:35.6  
 8  26  3100190 BABIKOV Ivan  1980  CAN   47:36.3  
 9  23  1178162 ANGERER Tobias  1977  GER   47:36.9  
 10  36  3420280 ELIASSEN Petter  1985  NOR   47:37.5  
 11  31  3200229 TSCHARNKE Tim  1989  GER   47:37.5  
 12  35  1297957 MORIGGL Thomas  1981  ITA   47:38.5  
 13  3  3500015 RICKARDSSON Daniel  1982  SWE   47:38.6  
 14  44  1292234 LALLUKKA Juha  1979  FIN   47:39.1  
 15  14  3180053 HEIKKINEN Matti  1983  FIN   47:52.9  
 16  22  1344711 JAUHOJAERVI Sami  1981  FIN   47:57.9  
 17  18  3420023 GJERDALEN Tord Asle  1983  NOR   48:04.7  
 18  43  3180301 LEHTONEN Lari  1987  FIN   48:07.6  
 19  5  3480013 VYLEGZHANIN Maxim  1982  RUS   48:15.1  
 20  37  3420605 ROETHE Sjur  1988  NOR   48:15.3  
 21  52  3420961 KROGH Finn Haagen  1990  NOR   48:17.6  
 22  8  3100006 KERSHAW Devon  1982  CAN   48:19.0  
 23  47  3480982 SKOBELEV Vladislav  1987  RUS   48:19.1  
 24  25  1223849 CHECCHI Valerio  1980  ITA   48:20.7  
 25  32  1106867 BAJCICAK Martin  1976  SVK   48:20.9  
 26  17  1285347 FREEMAN Kris  1980  USA   48:28.1  
 27  30  3480828 JAPAROV Dmitriy  1986  RUS   48:29.5  
 28  39  3500529 ERIKSSON Jens  1987  SWE   48:36.7  
 29  56  3500755 JONSSON Fredrik  1990  SWE   48:37.1  
 30  40  3290007 HOFER David  1983  ITA   48:37.4  
 31  53  1323468 REHEMAA Aivar  1982  EST   48:37.5  
 32  24  1139459 PILLER COTTRER Pietro  1974  ITA   48:46.7  
 33  2  3480016 LEGKOV Alexander  1983  RUS   48:57.7  
 34  41  3420577 DYRHAUG Niklas  1987  NOR   49:02.7  
 35  38  3200208 DOTZLER Hannes  1990  GER   49:02.7  
 36  28  3180054 NOUSIAINEN Ville  1983  FIN   49:02.9  
 37  49  3500138 SOEDERHIELM Tiio  1984  SWE   49:03.9  
 38  16  1221036 FILBRICH Jens  1979  GER   49:04.4  
 39  58  3660065 SEMENOV Michail  1986  BLR   49:04.5  
 40  48  1098137 MAE Jaak  1972  EST   49:13.4  
 41  50  3420009 JESPERSEN Chris Andre  1983  NOR   49:20.1  
 42  68  3670017 MATVIYENKO Gennadiy  1988  KAZ   49:20.8  
 43  51  1292331 SIMILAE Tero  1980  FIN   49:21.2  
 44  60  3180132 SIMULA Jussi  1985  FIN   49:25.0  
 45  7  3480314 CHERNOUSOV Ilia  1986  RUS   49:43.2  
 46  57  3500664 HALFVARSSON Calle  1989  SWE   49:52.5  
 47  20  3200015 REICHELT Tom  1982  GER   49:53.6  
 48  27  1286608 PERRILLAT Christophe  1979  FRA   49:54.5  
 49  34  1363141 FISCHER Remo  1981  SUI   50:01.0  
 50  66  3420377 GLOEERSEN Oeyvind  1986  NOR   50:08.2  
 51  59  3180016 VARIS Kari  1983  FIN   50:13.5  
 52  46  1282728 PINTER Juergen  1979  AUT   50:15.7  
 53  9  3150069 JAKS Martin  1986  CZE   50:22.0  
 54  54  3390103 TAMMJARV Karel  1989  EST   50:22.0  
 55  71  3390074 VAHTRA Eeri  1988  EST   50:23.5  
 56  33  3190029 DUVILLARD Robin  1983  FRA   50:25.4  
 57  42  3100034 NISHIKAWA Graham  1983  CAN   50:27.3  
 58  64  3670022 VELICHKO Yevgeniy  1987  KAZ   50:49.8  
 59  62  3180204 KOUTANIEMI Mikko  1986  FIN   51:06.3  
 60  63  3500143 SVANEBO Anders  1984  SWE   51:07.4  
 61  76  3670032 AKHMADIYEV Yerdos  1985  KAZ   51:18.2  
 62  65  3180413 PALOSAARI Heikki  1986  FIN   52:19.4  
 1  1  3510023 COLOGNA Dario  1986  SUI   47:31.3  
 2  13  3190111 MANIFICAT Maurice  1986  FRA   47:31.9  
 3  21  1100077 VITTOZ Vincent  1975  FRA   47:32.3  
 4  11  3290016 CLARA Roland  1982  ITA   47:32.8  
 5  4  1217350 BAUER Lukas  1977  CZE   47:33.1  
 6  12  3480832 SEDOV Petr  1990  RUS   47:33.1  
 7  10  3420036 ROENNING Eldar  1982  NOR   47:35.6  
 8  26  3100190 BABIKOV Ivan  1980  CAN   47:36.3  
 9  23  1178162 ANGERER Tobias  1977  GER   47:36.9  
 10  36  3420280 ELIASSEN Petter  1985  NOR   47:37.5  
 11  31  3200229 TSCHARNKE Tim  1989  GER   47:37.5  
 12  35  1297957 MORIGGL Thomas  1981  ITA   47:38.5  
 13  3  3500015 RICKARDSSON Daniel  1982  SWE   47:38.6  
 14  44  1292234 LALLUKKA Juha  1979  FIN   47:39.1  
 15  14  3180053 HEIKKINEN Matti  1983  FIN   47:52.9  
 16  22  1344711 JAUHOJAERVI Sami  1981  FIN   47:57.9  
 17  18  3420023 GJERDALEN Tord Asle  1983  NOR   48:04.7  
 18  43  3180301 LEHTONEN Lari  1987  FIN   48:07.6  
 19  5  3480013 VYLEGZHANIN Maxim  1982  RUS   48:15.1  
 20  37  3420605 ROETHE Sjur  1988  NOR   48:15.3  
 21  52  3420961 KROGH Finn Haagen  1990  NOR   48:17.6  
 22  8  3100006 KERSHAW Devon  1982  CAN   48:19.0  
 23  47  3480982 SKOBELEV Vladislav  1987  RUS   48:19.1  
 24  25  1223849 CHECCHI Valerio  1980  ITA   48:20.7  
 25  32  1106867 BAJCICAK Martin  1976  SVK   48:20.9  
 26  17  1285347 FREEMAN Kris  1980  USA   48:28.1  
 27  30  3480828 JAPAROV Dmitriy  1986  RUS   48:29.5  
 28  39  3500529 ERIKSSON Jens  1987  SWE   48:36.7  
 29  56  3500755 JONSSON Fredrik  1990  SWE   48:37.1  
 30  40  3290007 HOFER David  1983  ITA   48:37.4  
 31  53  1323468 REHEMAA Aivar  1982  EST   48:37.5  
 32  24  1139459 PILLER COTTRER Pietro  1974  ITA   48:46.7  
 33  2  3480016 LEGKOV Alexander  1983  RUS   48:57.7  
 34  41  3420577 DYRHAUG Niklas  1987  NOR   49:02.7  
 35  38  3200208 DOTZLER Hannes  1990  GER   49:02.7  
 36  28  3180054 NOUSIAINEN Ville  1983  FIN   49:02.9  
 37  49  3500138 SOEDERHIELM Tiio  1984  SWE   49:03.9  
 38  16  1221036 FILBRICH Jens  1979  GER   49:04.4  
 39  58  3660065 SEMENOV Michail  1986  BLR   49:04.5  
 40  48  1098137 MAE Jaak  1972  EST   49:13.4  
 41  50  3420009 JESPERSEN Chris Andre  1983  NOR   49:20.1  
 42  68  3670017 MATVIYENKO Gennadiy  1988  KAZ   49:20.8  
 43  51  1292331 SIMILAE Tero  1980  FIN   49:21.2  
 44  60  3180132 SIMULA Jussi  1985  FIN   49:25.0  
 45  7  3480314 CHERNOUSOV Ilia  1986  RUS   49:43.2  
 46  57  3500664 HALFVARSSON Calle  1989  SWE   49:52.5  
 47  20  3200015 REICHELT Tom  1982  GER   49:53.6  
 48  27  1286608 PERRILLAT Christophe  1979  FRA   49:54.5  
 49  34  1363141 FISCHER Remo  1981  SUI   50:01.0  
 50  66  3420377 GLOEERSEN Oeyvind  1986  NOR   50:08.2  
 51  59  3180016 VARIS Kari  1983  FIN   50:13.5  
 52  46  1282728 PINTER Juergen  1979  AUT   50:15.7  
 53  9  3150069 JAKS Martin  1986  CZE   50:22.0  
 54  54  3390103 TAMMJARV Karel  1989  EST   50:22.0  
 55  71  3390074 VAHTRA Eeri  1988  EST   50:23.5  
 56  33  3190029 DUVILLARD Robin  1983  FRA   50:25.4  
 57  42  3100034 NISHIKAWA Graham  1983  CAN   50:27.3  
 58  64  3670022 VELICHKO Yevgeniy  1987  KAZ   50:49.8  
 59  62  3180204 KOUTANIEMI Mikko  1986  FIN   51:06.3  
 60  63  3500143 SVANEBO Anders  1984  SWE   51:07.4  
 61  76  3670032 AKHMADIYEV Yerdos  1985  KAZ   51:18.2  
 62  65  3180413 PALOSAARI Heikki  1986  FIN   52:19.4