Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden
IFK Mora SK:s Frida Erkers är en av många svenska längdåkare som är uttagen inom ramen för Svenska skidförbundets möjligheter för att kombinera sin elitsatsning med studier. Frida hör till Dala Sports Academy. FOTO: Johan Trygg/Längd.se.
IFK Mora SK:s Frida Erkers är en av många svenska längdåkare som är uttagen inom ramen för Svenska skidförbundets möjligheter för att kombinera sin elitsatsning med studier. Frida hör till Dala Sports Academy. FOTO: Johan Trygg/Längd.se.

Antagna till utbildningar hösten 2018

Svenska skidförbundet har gjort sina uttagningar till högskole-, universitets- och elitmiljö-utbildningar för höstterminen 2018.
Uttagningarna är också klara till riksidrottsgymnasierna (RIG) och de nationella idrottsutbildningar (NIU) med start hösten 2018.

De allra flesta av våra världsstjärnor i längd har gått eller går några av Svenska Skidförbundets idrottsutbildningar (RIG, NIU, högskola, universitet, elitmiljö) för att kunna kombinera sin elitsatsning med studier.

Här följer uttagningarna:

Högskola, universitet, elitmiljö

Dala Sports Academy
Anna Dyvik, IFK Mora SK
Anton Hedlund, Falun Borlänge SK
Anton Person, SK Bore
Calle Halfvarsson, Sågmyra SK
Emil Johansson, IK Jarl
Filip Danielsson, SK Bore
Frida Erkers, IFK Mora SK
Gabriel Thorn, SK Bore
Gustav Eriksson, IFK Mora SK
Hanna Falk, Ulricehamns IF
Jennie Öberg, Piteå Elit
Jimmie Johnsson, Rembo IK
Johannes Ringsby, SK Bore
Jonas Eriksson, IFK Mora SK
Karl-Johan Westberg, Borås SK
Linn Sömskar, IFK Umeå
Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK
Maria Nordström, Ulricehamns IF
Matilda Jönsson, Gellivare Skidallians
Pontus Hermansson, SK Bore
Simon Andersson, Falun Borlänge SK
Johanna Hagström, Ulricehamns IF
Gustaf Berglund, IFK Mora SK
Eric Rosjö, IF Hallby SOK
Maria Jonasson, Östersunds SK

Mitthögskolan Östersund
Lisa Vinsa, Piteå Elit
Moa Molander Kristiansen, Falun Borlänge SK
Jenny Solin, Sollefteå IF Skidor
Moa Olsson, Falun Borlänge SK
Frida Hallquist, Åsarna IK
Ida Dahl, IFK Mora SK
Max Novak, Offerdals SK
Olle Jonsson, Trillevallen SK
Marcus Grate, IFK Umeå
Eddie Edström, Stockviks SF
Simon Lageson, Åsarna IK
Marcus Ruus, Åsarna IK
Marcus Fredriksson, Lycksele IF
Alfred Buskqvist, IK Stern
Hugo Jacobsson, Falun Borlänge SK
Oskar Svensson, Falun Borlänge SK
Björn Sandström, Piteå Elit
Viktor Brännmark, Piteå Elit
Sofia Henriksson, Piteå Elit
Axel Ekström, Garphyttans IF
Jacob Nystedt, Hudiksvalls IF
Alicia Persson, Stockviks SF
Jenny Larsson, Gellivare Skidallians

Umeå universitet
Elias Andersson, Sunderbyns SK
Jens Andersson, Kalix SK
Martin Bergström, Strömnäs GIF
Karl-Johan Dyvik, IFK Mora SK
Johannes Eklöf, IF Hallby SOK
Johan Forsberg, IFK Umeå
Johan Häggström, Piteå Elit
Gustav Johansson, Gellivare Skidallians
Gustav Nordström, Borås SK
Erik Silfver, IFK Umeå
Clara Auland, Sävast Skiteam
Ida Gustafsson, IFK Umeå
Sara Hallquist, Åsarna IK
Julia Häger, IF Minken
Moa Lundgren, IFK Umeå
Lovisa Modig, Sävast Skiteam
Emma Ribom, Piteå Elit
Elina Rönnlund, IFK Umeå
Rebecca Öhrn, IFK Umeå
Simon Stenberg, Kalix SK

Riksidrottsgymnasier
RIG Sollefteå

Karl Grywenz, Storvreta IK
Gustav Hedström, Östersunds SK
Emma Höglund, Sollefteå Skidor IF
Ida Nilsson, Bergeforsens SK
Lisa Nystedt, Täby IS skidor
Gustav Pålsson, Utrikes Skidklubb
Rasmus Westerlund, Bergeforsens SK

RIG Torsby
Nils Bergström, Domnarvets GOIF
Sander Krouwel, Stora Tuna Skidor
Gustav Karlsson, Sundbybergs IK Skidor
Olle Andersson, Tidaholms SOK
Tilda Ström, Dala-Järna IK
Lova Broström, Sya SK
Anja Andersdotter, Garphyttans IF

RIG Åre
Märta Rosenberg Duveds IF
Julia Löfström, Månkarbo IF
Jonas Lenz, Matfors SK
Gabriel Söderqvist Storvreta IK
Elina Franzén Idre SK
Ebba Karlsson Täby IS skidor

RIG Gällivare
Pontus Lundholm, Strömnäs GIF
Lisa Ingesson, Strömnäs GIF
Viktor Majbäck, Jukkasjärvi IF
Albin Åström, Bodens SK
Sofia Lundkvist, Kalix SK
Hannes Mickelsson, OK Sarven

RIG Mora
Enja Jonsson, Åsarna IK
Kajsa Rapp, SK Leksand
Saga Fältenhag, Högbo GIF
Calle Rune, Täby IS Skidor
Edvin Anger, Hedemora Skidor
Jonas Carlsson, Stora Tuna IK SK
Mattias Östberg, Stora Tuna IK SK
Måns Skoglund, Täby IS Skidor

Nationella idrottsutbildningar gymnasium
NIU Falun
Elin Englund, Kvarnsvedens GOIF
Hannah Forsman, Valbo AIF
Filip Andersson, Garphyttans IF
Anders Danielsson, Dala Järna IK

NIU Gällivare
Tobias Snell, Luleå Gjutarens IF
Christoffer Alm, Strömnäs GIF
Sanna Nordholme, Strömnäs GIF
Elsa Holmbom, Sävast Ski Team

NIU Lycksele
Emelie Englund, Bergeforsens SK
Saga Nilsson, Skellefteå SK
Julia Lundgren, Lycksele IF
Elin Vesterlund, Vännäs SK
Melker Eklund, Vårby IK
Laban Nordin, Vårby IK
Martin Blomberg, Lycksele IF
Viktor Holmgren, Täfteå IK

NIU Mora
Alva Björk, Orsa SK
Andrea Aulin, Eksjö SOK
Birk Blomquist, Funäsdalens IF
Emil Granstedt, Eksjö SOK
Simon Nilsson, IF Hallby SOK

NIU Sollefteå
Elin Modin, Sollefteå Skidor IF
Agnes Öhrn, Bergeforsens SK
Alva Eriksson, Sollefteå Skidor IF

NIU Sveg
Hilda Lingman, Trönö IK

NIU Torsby
Elin Westh, SK Bore
Cora Badh, Falköpings AIK SK
Alma Nordström, Vassunda IF
Louisa Sjöholm, Sundbybergs IK
Axel Werner, IK Stern
Hugo Enetjärn, Hällbybrunns IF Skidor
Kasper Olsen, Grava Skidklubb
Rasmus Hedeberg, SK Bore

NIU Ulricehamn
Erik Fransson, Borås SK
Oscar Lundberg, Borås SK
Hugo Sjögren, Tranemo IF
Harald Ekenberg, IK Stern
Julia Eriksson, Ulricehamns IF
Amanda Norrby Rydin, Tranemo IF

NIU Åre
Anna Jonsson, Duveds IF
Ludvig Jonsson, Hudiksvalls IF

NIU Åsarna
Wilma Johansson, Åsarna IK
Oscar Algotsson Åsarna IK
Elias Pedersén Åsarna IK
Isac Morin Utrikes SK
Emanuel Alsin Åmåls OK
Anton Olsson, Åsarna IK

NIU Älvsbyn
Emma Lindqvist, Boden SK
Moa Pettersson Waara, Antnäs BK
Saga Thörngren, Luleå Gjutarens IF
Cornelia Nilsson, Strömnäs GIF
Gisela Bjursell, Norsjö Skidor
Martin Lundström, Boden SK
Lukas Stridsman, Antnäs BK
Mattias Pigg, Malmbergets AIF
Gabriel Miernik, Malmberget AIF

NIU Östersund
Arvid Henning, Bondsjöhöjdens IK
Sanna Sundström, Husums IF Skidor
Tor Rönnestrand, Ås If
Minna Johansson, Östersunds SK
Sara Ingard, IK Rex
Sigrid Hübenette, Husum IF Skidor
Tove Lundh, Bergeforsens SK
Tobias Snell, Luleå Gjutarens IF
Christoffer Alm, Strömnäs GIF
Sanna Nordholme, Strömnäs GIF
Elsa Holmbom, Sävast Ski Team

 

 

Siste nyheter