Annonsör
Annonsör



Annonser












Britta Johansson Norgren tillsammans med prologvinnaren Katerina Smutna och ungdomsvästens Kristin Antonsen. FOTO: Visma Ski Classics.

Britta Johansson Norgren tillsammans med prologvinnaren Katerina Smutna och ungdomsvästens Kristin Antonsen. FOTO: Visma Ski Classics.

Eliassen och Smutna vann Ski Classics-prologen

Vinterns Visma Ski Classics startade med prolog i schweiziska Pontresina i morse.
Prologen kördes på en kort slinga med konstsnö över totalt 8 kilometer. Vinnare blev Petter Eliassen och Katerina Smutna.
Britta Johansson blev tvåa mindre än sekunden bakom Smutna. Fredrik Byström var bäste svenske herre med en 12:e plats.

I lagtävlingen vann  Team Gel Intérim/Rossignol och svenska Lager 157 Ski Team tog han om fjärdeplatsen.

En bra start på säsongen för Lager 157. Unge Oscar Persson blev 14:e man i prologen och har nu hand om ungdomsvästen närmast före IFK Moras Andreas Holmberg som blev 19:e man idag. Byström, Persson och Holmberg var de tre bäst placerade svenska herråkarna.

I damklassen blev Sara Lindborg trea och Lina Korsgren sjua.

Champion Women

#     name team points
1 (1) Kateřina Smutná SAN 100
2 (2) Britta Johansson Norgren LAG 95
3 (3) Sara Lindborg SER 90
4 (4) Astrid Øyre Slind TUB 88
5 (5) Seraina Boner ROS 86
6 (6) Adéla Boudíková ACT 84
7 (7) Lina Korsgren LEA 82
8 (8) Kristin Antonsen SYN 80
9 (9) Klára Moravcová SIL 78
10 (10) Laila Kveli TYN 76
11 (11) Barbara Jezersek PIO 74
12 (12) Viktoria Melina RMT 72
13 (13) Rahel Imoberdorf XCA 70
14 (14) Emilia Lindstedt SPA 68
15 (15) Heli Heiskanen ROB 66
16 (16) Svenja Hoelzle SYN 65

Champion Men

#     name team points
1 (1) Petter Eliassen LEA 100
2 (2) Bastien Poirrier ROS 95
3 (3) Morten Eide Pedersen BNB 90
4 (4) John Kristian Dahl TUB 88
5 (5) Candide Pralong ROS 86
6 (6) Tord Asle Gjerdalen SAN 84
7 (7) Toni Livers ROS 82
8 (8) Adrien Mougel ROS 80
9 (9) Ilya Chernousov PIO 78
10 (10) Jérémie Millereau ROS 76
11 (11) Vetle Thyli TUB 74
12 (12) Fredrik Byström LAG 72
13 (13) Øystein Pettersen BNB 70
14 (14) Oscar Persson LAG 68
15 (15) Torgeir Skare Thygesen LEA 66
16 (16) Bastien Buttin HSN 65
17 (17) Snorri Einarsson SAN 64
18 (18) Tore Bjørseth Berdal TUB 63
19 (19) Andreas Holmberg MOR 62
20 (20) Benoit Chauvet ROS 61
21 (21) Alexander Utkin RMT 60
22 (22) Jimmie Johnsson LAG 59
23 (23) Kjetil Dammen LEA 58
24 (24) Alexey Dvoskin RMT 57
25 (25) Bill Impola BRI 56
26 (26) Anders Solin MOR 55
27 (27) Torleif Syrstad SYN 54
28 (28) Stian Hoelgaard LEA 53
29 (29) Anders Høst LEA 52
30 (30) Konstantin Glavatskikh RMT 51
31 (31) Johan Kjølstad TUB 50
31 (31) Jerry Ahrlin TYN 50
31 (31) Stanislav Řezáč SIL 50
31 (31) Bruno Debertolis XCA 50
31 (31) David Frisk MOR 50
31 (31) Marcus Johansson LAG 50
31 (31) Rasmus Blom SER 50
31 (31) Mats Håkon Breda SYN 50
31 (31) Petr Novák ACT 50
31 (31) Markus Ottosson LAG 50
31 (31) Björn Rydvall IGN 50
31 (31) Johan Lövgren IGN 50
31 (31) Erik Melin Söderström SER 50
31 (31) Bob Impola SER 50
31 (31) Nicolas Bormolini ROB 50
31 (31) Ivan Pavlov RMT 50
31 (31) Eric Thomas STA 50
31 (31) Pavel Ondrášek ACT 50
31 (31) Ted Armgren SIL 50
31 (31) Jiří Ročárek ACT 50
31 (31) Jan Šrail PIO 50
31 (31) Jakub Pšenička SIL 50
31 (31) Mauro Brigadoi ROB 50
31 (31) Robin Frost TFN 50
31 (31) Thomas Gifstad TFN 50
31 (31) Vetle Juliussen SYN 50
31 (31) Loris Frasnelli ROB 50
31 (31) Daniel Máka ACT 50
31 (31) Adam Fellner PIO 50
31 (31) Florian Rohde TFN 50
31 (31) Johannes Pfab TFN 50
31 (31) Michael Kuisle TFN 50
31 (31) Christoffer Lindvall TMA 50
31 (31) Clément Mailler ROS 50
31 (31) Thomas Chambellant ROS 50
31 (31) Philipp Bachl STA 50
31 (31) Jonas Austmo Kolstad SYN 50
31 (31) Anton Daprà XCA 50
31 (31) Mikhail Devjatiarov RMT 50

Teams

#     name team points
1 (1) Gel Intérim Rossignol ROS 200
2 (2) Team Santander SAN 170
3 (3) Team United Bakeries TUB 140
4 (4) Lager 157 Ski Team LAG 120
5 (5) Team LeasePlan LEA 100
6 (6) Atlas Craft Team ACT 95
7 (7) Team Pioneer Investments PIO 90
8 (8) Russian Marathon Team RMT 85
9 (9) Team Serneke SER 80
10 (10) Team Synnfjell SYN 75
11 (11) Silvini Madshus team SIL 70
12 (12) IFK Mora Skidklubb MOR 66
13 (13) Team Robinsonpetshop Trainer ROB 62
14 (14) Team Xcalibur Lill Sport XCA 58
15 (15) Team Forever Nordic TFN 54
16 (16) Team Igne IGN 50
17 (17) Skimarathon Team Austria STA 47
18 (18) Ski team Mäenpää TMA 44
19 (19) Team Skiclub TSC 0
19 (19) Haute-Savoie Nordic Team HSN 0
19 (19) Brink Ski Team BRI 0
19 (19) Mosetertoppen Skiline Concept Team MOS 0
19 (19) Team Rustad IL RUS 0
19 (19) Team BN Bank BNB 0
19 (19) Team Parkettpartner PAR 0
19 (19) Team Tynell TYN 0
19 (19) Team SkiProAm SPA 0
19 (19) Team Telemark TEL 0

Youth Women

#     name team points
1 (1) Kristin Antonsen SYN 80
2 (2) Svenja Hoelzle SYN 65

Youth Men

#     name team points
1 (1) Oscar Persson LAG 68
2 (2) Andreas Holmberg MOR 62
3 (3) Torleif Syrstad SYN 54
4 (4) Stian Hoelgaard LEA 53
5 (5) Anders Høst LEA 52
6 (6) Johan Lövgren IGN 50
6 (6) Bob Impola SER 50
6 (6) Nicolas Bormolini ROB 50
6 (6) Pavel Ondrášek ACT 50
6 (6) Jakub Pšenička SIL 50
6 (6) Mauro Brigadoi ROB 50
6 (6) Robin Frost TFN 50
6 (6) Thomas Gifstad TFN 50
6 (6) Vetle Juliussen SYN 50
6 (6) Daniel Máka ACT 50
6 (6) Adam Fellner PIO 50
6 (6) Michael Kuisle TFN 50
6 (6) Christoffer Lindvall TMA 50
6 (6) Thomas Chambellant ROS 50
6 (6) Anton Daprà XCA 50

Tävlingar och Evenemang

 19/01/2018Skid- & Yogaläger
 20/01/2018MORALOPPET 44 kmLängdåkning
 21/01/2018Hornbergsloppet 42 kmLängdåkning
 24/01/2018Resa till Marcialonga 2018 med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
 27/01/2018Östersund Ski MarathonLängdåkning
 27/01/2018Sixten Jernberg Memorial RaceLängdåkning
 27/01/2018Harsa Ski MarathonLängdåkning
 28/01/2018Lima Skate MaratonLängdåkning
 28/01/2018StråkenloppetLängdåkning
 31/01/2018Resa till Dobbiaco Cortina med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör