Annonsör
Annonsör



Annonser












Tord Asle Gjerdalen spurtade hem La Sgambeda närmast före Ilya Chernousov och klungan på ytterligare 14 åkare. FOTO: Från SVT:s sändning.

Tord Asle Gjerdalen spurtade hem La Sgambeda närmast före Ilya Chernousov och klungan på ytterligare 14 åkare. FOTO: Från SVT:s sändning.

Gjerdalen tog hem La Sgambeda - Bob Impola fin femma

Tord Asle Gjerdalen, Team Santander, var vassast i finishen på La Sgambeda. Han utmanades av ryssen Ilya Chernousov, som åker för Team Pioneer Investments, men var omutlig på upploppet.
Bob Impola, Team Sernke, imponerade med offensiv åkning och åkte in som fin femma.

Det blev som väntat en stor klunga som hängde med länge på den snabbåkta konstsnöbanan i Livigno.

På slutet låg Team Sernekes Bob Impola och Lager 157 Ski Teams Fredrik Byström längst fram i varsitt spår men då ökade Tord Asle Gjerdalen tempot rejält och bara Ilya Chernousov kunde följa.

Bob Impola avslutade dock på ett imponerande sätt och släppte bara Petter Eliassen och Morten Eide Pedersen före sig.

Fredrik Byström avslutade också starkt som åtta över mållinjen. Lager 157 hade två åkare till med i tätklungan. Oscar Persson blev 17:e och Markus Ottosson 19:e. Två svenskar till åkte in topp 30: Johan Lövgren, Team Igne som 28:a och Andreas Holmberg, Team IFK Mora SK som 29:a.

Finish 30.0 km (FINISH)

# first name last name country team time
1 Tord Asle Gjerdalen NOR Team Santander 1:09:59.2
2 Ilya Chernousov RUS Team Pioneer Investments 1:10:00.5+(1.3)
3 Petter Eliassen NOR Team LeasePlan 1:10:01.9+(2.7)
4 Morten Eide Pedersen NOR Team BN Bank 1:10:02.9+(3.7)
5 Bob Impola SWE Team Serneke 1:10:03.7+(4.5)
6 John Kristian Dahl NOR Team United Bakeries 1:10:04.2+(5.0)
7 Johan Kjølstad NOR Team United Bakeries 1:10:04.4+(5.2)
8 Fredrik Byström SWE Lager 157 Ski Team 1:10:06.0+(6.8)
9 Andreas Nygaard NOR Team Santander 1:10:06.1+(6.9)
10 Øystein Pettersen NOR Team BN Bank 1:10:08.2+(9.0)
11 Stian Hoelgaard NOR Team LeasePlan 1:10:08.7+(9.5)
12 Vetle Thyli NOR Team United Bakeries 1:10:08.8+(9.6)
13 Torleif Syrstad NOR Team Synnfjell 1:10:09.9+(10.7)
14 Torgeir Skare Thygesen NOR Team LeasePlan 1:10:10.6+(11.4)
15 Bastien Poirrier FRA Gel Intérim Rossignol 1:10:11.2+(12.0)
16 Alexey Dvoskin RUS Russian Marathon Team 1:10:11.8+(12.6)
17 Oscar Persson SWE Lager 157 Ski Team 1:10:11.9+(12.7)
18 Kjetil Dammen NOR Team LeasePlan 1:10:14.9+(15.7)
19 Markus Ottosson SWE Lager 157 Ski Team 1:10:18.1+(18.9)
20 Jiří Ročárek CZE Atlas Craft Team 1:10:18.9+(19.7)
21 Ari Luusua FIN Ski team Mäenpää 1:10:19.7+(20.5)
22 Stanislav Řezáč CZE Silvini Madshus team 1:10:20.9+(21.7)
23 Chris Andre Jespersen NOR Team United Bakeries 1:10:28.3+(29.1)
24 Jimmie Johnsson SWE Lager 157 Ski Team 1:10:58.2+(59.0)
25 Jan Šrail CZE Team Pioneer Investments 1:12:00.8+(2:01.6)
26 Adrien Mougel FRA Gel Intérim Rossignol 1:12:07.1+(2:07.9)
27 Konstantin Glavatskikh RUS Russian Marathon Team 1:12:19.4+(2:20.2)
28 Johan Lövgren SWE Team Igne 1:12:19.9+(2:20.7)
29 Andreas Holmberg SWE Team IFK Mora Skidklubb 1:12:20.5+(2:21.3)
30 Candide Pralong SUI Gel Intérim Rossignol 1:12:20.9+(2:21.7)
31 Alexander Utkin RUS Russian Marathon Team 1:12:21.1+(2:21.9)
32 Ivan Pavlov RUS Russian Marathon Team 1:12:21.7+(2:22.5)
33 Bruno Debertolis ITA Team Xcalibur Lill Sport 1:12:23.8+(2:24.6)
34 Mauro Brigadoi ITA Team Robinson Petshop Trainer 1:12:25.4+(2:26.2)
35 Pavel Ondrášek CZE Atlas Craft Team 1:12:26.0+(2:26.8)
36 Tore Bjørseth Berdal NOR Team United Bakeries 1:13:05.4+(3:06.2)
37 Anders Høst NOR Team LeasePlan 1:13:24.4+(3:25.2)
38 Marcus Johansson SWE Lager 157 Ski Team 1:13:25.5+(3:26.3)
39 Benoit Chauvet FRA Gel Intérim Rossignol 1:13:26.8+(3:27.6)
40 Christoffer Lindvall FIN Ski team Mäenpää 1:13:28.2+(3:29.0)
41 Florian Rohde GER Team Forever Nordic 1:13:29.4+(3:30.2)
42 Jakub Pšenička CZE Silvini Madshus team 1:13:30.2+(3:31.0)
43 Lukáš Bauer CZE Team Pioneer Investments 1:13:32.8+(3:33.6)
44 Robin Frost GER Team Forever Nordic 1:13:38.4+(3:39.2)
45 Thomas Chambellant FRA Gel Intérim Rossignol 1:13:44.8+(3:45.6)
46 Jerry Ahrlin SWE Team Tynell 1:13:53.7+(3:54.5)
47 Bill Impola SWE Brink Ski Team 1:13:59.9+(4:00.7)
48 David Frisk SWE Team IFK Mora Skidklubb 1:14:02.0+(4:02.8)
49 Radek Šretr CZE Atlas Craft Team 1:14:06.6+(4:07.4)
50 Brian Mckeever CAN   1:14:15.7+(4:16.5)
51 Anders Solin SWE Team IFK Mora Skidklubb 1:14:31.7+(4:32.5)
52 Algo Kärp EST   1:14:32.1+(4:32.9)
53 Adam Fellner CZE Team Pioneer Investments 1:14:33.1+(4:33.9)
54 Erik Melin Söderström SWE Team Serneke 1:14:34.4+(4:35.2)
55 Loris Frasnelli ITA Team Robinson Petshop Trainer 1:14:34.8+(4:35.6)
56 Vetle Juliussen NOR Team Synnfjell 1:14:36.4+(4:37.2)
57 Björn Rydvall SWE Team Igne 1:14:36.7+(4:37.5)
58 Eric Thomas GER Skimarathon Team Austria 1:14:37.7+(4:38.5)
59 Daniel Máka CZE Atlas Craft Team 1:14:46.6+(4:47.4)
60 Valentin Devjatiarov RUS   1:14:46.8+(4:47.6)
61 Rikard Tynell SWE Team Tynell 1:15:32.4+(5:33.2)
62 Rasmus Blom SWE Team Serneke 1:16:31.4+(6:32.2)
63 Bastien Buttin FRA Haute-Savoie Nordic Team 1:16:49.3+(6:50.1)
64 Mikhail Devjatiarov RUS Russian Marathon Team 1:17:06.8+(7:07.6)
65 Michael Kuisle GER Team Forever Nordic 1:17:25.4+(7:26.2)
66 Jérémie Millereau FRA Gel Intérim Rossignol 1:17:27.7+(7:28.5)
67 Sergio Bonaldi ITA   1:18:06.9+(8:07.7)
68 Riccardo Mich ITA   1:18:07.1+(8:07.9)
68 Nicolas Bormolini ITA Team Robinson Petshop Trainer 1:18:07.1+(8:07.9)
70 Clément Mailler FRA Gel Intérim Rossignol 1:18:11.6+(8:12.4)
71 Anton Daprà ITA Team Xcalibur Lill Sport 1:18:15.7+(8:16.5)
72 Ted Armgren SWE Silvini Madshus team 1:18:31.0+(8:31.8)
73 Johannes Pfab GER Team Forever Nordic 1:19:16.2+(9:17.0)
74 Hans Mäenpää FIN Ski team Mäenpää 1:19:30.7+(9:31.5)
75 Jiří Harcuba CZE Team Pioneer Investments 1:19:39.1+(9:39.9)
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

Tävlingar och Evenemang

 07/12/2017Skid- & YogalägerLängdåkning
 17/12/2017Östersund ClassicLängdåkning
 06/01/2018Nordic Ski MarathonLängdåkning
 06/01/2018Camp RipanloppetLängdåkning
 07/01/2018AXA Ski MarathonLängdåkning
 10/01/2018Resa till Kaiser Maximilian Lauf med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
 11/01/2018Vasaloppsläger i FalunLängdåkning
 18/01/2018Skid- & Yogaläger
 24/01/2018Resa till Marcialonga 2018 med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
 27/01/2018Östersund Ski MarathonLängdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör