Annonsör
Annonsör



Partners




MARCUS HELLNER blev olympisk mästare i jaktstart men är negativ till distansen. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

MARCUS HELLNER blev olympisk mästare i jaktstart men är negativ till distansen. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

Hellner sågar jaktstarten

Marcus Hellner blev olympisk mästare i jaktstart.
Nu sågar han själv distansen där han vann sitt OS-guld…

-De kan lika gärna ta bort den helt. Jag har aldrig gillat skiathlon och jag ändrar mig inte bara för att jag har vunnit ett OS-guld, säger han till Norrländska Socialdemokraten.
-Loppen är stimmiga och det händer ingenting förrän på den sista kilometern, säger Hellner.
Förutom i skiathlon vann Gällivareåkaren också guld med det svenska stafettlaget.
Marcus Hellner tycker också det är tråkigt att masstarter fått en dominerande ställning i världscupen.
-Jag kanske är dum som inte förespråkar masstarter eftersom jag har gjort så pass bra resultat där, men jag måste ändå säga vad jag känner. Det var inte den typen av skidåkning jag började med som liten. Då tävlade jag mot klockan och slapp trängas och knuffas, säger han.
-Det är tråkigt att det är så få individuella starter i världscupen. Det ska hela tiden göras så många förändringar men ibland tycker jag faktiskt att går det lite för fort, säger Marcus Hellner.

 

Läs också:

Tävlingar och Evenemang

 16/01/2012Borås SkidskolaLängdåkning
 09/02/2012Ronneby OK´s elljustävlingLängdåkning
 11/02/2012KristinaloppetLängdåkning
 11/02/2012ICA-Loppet i ÅsarnaLängdåkning
 11/02/2012Valbo MotionsklassikerLängdåkning
 11/02/2012Lilla SSLängdåkning
 12/02/2012La TransjurassienneLängdåkning
 12/02/2012UlricehamnsloppetLängdåkning
 12/02/2012EngelbrektloppetLängdåkning
 12/02/2012EngelbrektshalvanLängdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör