Annonsör
Annonsör



Annonser












Notiser

Korta nyheter från längdåkningssverige.

Ny andraplats för Ribom i Muonio

Emma Ribom, Kalix, tog en ny andraplats i juniorklassen på dagens fristisllopp i Muonio. Emma var 2,6 sekunder bakom rysskan Vladimirova.
Anne Kyllönen och Alexey Chervotkin vann seniorklasserna.

Läs mer...
annonsör

Ribom tvåa och Gräfnings tia i Finland

På dagens tävlingar i klassisk stil i finska Muonio blev Kalix Emma Ribom tvåa i juniorklassen och Falun Borlänges Maria Gärnings tia i seniorklassen.
Seniorvinnare blev Sami Jauhojärvi och Kerttu Niskanen.

Läs mer...

Nousiainen och Poltaranin vinnare i Muonio

Mona-Lisa Nousiainen och Alexej Poltaranin tog hem dagens klassiska sprint i finska Muonio.
Nousiainen, tidigare Malvalehto, vann finalen tätt före Krista Pärmäkoski och Poltaranin hade hårdast motstånd av Ristomatti Hakola i herrfinalen.

Läs mer...

Redcreek och Norska skidförbundet i utökat samarbete

Umeå baserade företaget Redcreek utökar sitt samarbete med Norska skidförbundet.
RedCreek har sedan länge haft ett givande samarbete med Norges skidförbund på längd, alpint, backhoppning och nordisk kombination med vallatillbehör som handborstar, rotorborstar, strukturverktyg och sicklar.

Läs mer...

Mikael Norberg femma i Finland

Piteå Elits Mikael Norberg åkte in som femma på ett rullskidlopp i finska Ylläs på lördagen.
Norberg var knappa 25 sekunder bakom vinnaren, Sami Lähdemäki. Trea var olympiamästaren Sami Jauhojärvi.
Damklassen vann Marjaana Pitkänen 16 sekunder före norska Emelie Kristoffersen, Alta IF.

Läs mer...

Klart med uttagning till skidgymnasier

Svenska skidförbundet har gjort klart vilka som får plats på riksplatserna på landets skidgymnasier.
Totalt är det 27 elever som fördelas på orterna Gällivare, Sollefteå, Järpen/Åre, Mora och Torsby.

Läs mer...

Dags för Kläpparännet 22 februari

Efter att Kläpparännet ställts in ett par gånger är det åter dags för långlopp på fina Kläppaåsen i Ljusdal.
Loppet har distanserna 40 eller 20 km och är seedningsgrundande för Vasaloppet respektive Tjejvasan.

Läs mer...

Tom tätt före Erik i Svartbäcksmålaloppet

Trots mildväder kunde Nybro Ski genomföra Svartbäcksmålaloppet på söndagen.
I H 21 blev det en sekundfight mellan Landsbros Tom Fahlén och Tranemos Erik Johansson där Tom vann med en sekund efter 15,6 kilometer fristil.

Läs mer...

Ändringar i programmet för Scandic cup

Svenska skidförbundet meddelar att en korrigering av tävlingsprogrammet i den andra tävlingshelgen av Scandic cup i Torsby kommer genomföras.

Läs mer...

Norska segrar på juniorsidan

Det blev norska både bland killar och tjejer i juniorklassernas sprintrace i Bruksvallarna.
Bland tjejerna vann Julie Myhre finalen före Offerdals Hedda Bångman och IFK Umeås Elina Rönnlund.
Bland killarna vann Sivert Groetan Eriksen före tre landsmän och Stockviks Sebastian Olsson.

Läs mer...

Tävlingar och Evenemang

 07/12/2017Skid- & YogalägerLängdåkning
 17/12/2017Östersund ClassicLängdåkning
 06/01/2018Nordic Ski MarathonLängdåkning
 06/01/2018Camp RipanloppetLängdåkning
 07/01/2018AXA Ski MarathonLängdåkning
 10/01/2018Resa till Kaiser Maximilian Lauf med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
 11/01/2018Vasaloppsläger i FalunLängdåkning
 18/01/2018Skid- & Yogaläger
 24/01/2018Resa till Marcialonga 2018 med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
 27/01/2018Östersund Ski MarathonLängdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör