Långlopp

Ahrlin segrare i Marcialonga 2009

Jerka vann Marcialonga - Jenny Hansson tvåa

Det blev svenskt i topp i 2009 års upplaga av långloppet Marcialonga i Italien som ingår i FIS Marathon Cup. Ingen kunde följa urstarke Jerry ”Jerka” Ahrlin när han ökade frekvensen i stakningen tre kilometer från mål. Daniel Tynell kom på tredje plats. I damklassen kom Jenny Hansson tvåa och Nina Lintzén från Årsunda trea.

Ja, det blev en strålande svensk dag när det italienska storloppet Marcialonga avgjordes på söndagen. Loppet som ingår i FIS Marathon Cup som italienaren Marco Cattaneo leder efter två segrar hittills under säsongen.

Hemmaåkaren Cattaneo var också huvudfavorit när åkarna stod uppställda till start i den 36:e upplagan av långloppet som rankas som det näst främsta att vinna efter Vasaloppet.

 

2 000 norrmän!

6 000 åkare kom till start i Moena i Val di Fassa, däribland fantastiska 2 000 norrmän och 1 000 svenskar. Sedan rullade färden mot VM- och OS-orten Val di Fiemme och målet i huvudorten Cavalese.

Bland svenskarna har det mest pratats om Jerry ”Jerka” Ahrlin och Daniel Tynell på herrsidan och Jenny Hansson på damsidan. Samitliga fanns också med i täten.

 


Jerka starkast

Jerry Ahrlin vann för övrigt Marcialonga 2007 och har funnits med bland de främsta hela vintern. Inför loppet har han laddat i Ramsau och uppenbarligen har det givit resultat. För med knappa milen till mål lyckades Ahrlin spränga den sextett som låg i ledning, där bland annat Cattaneo fick ge sig.

Med i hasorna fanns norrmannen Jörgen Aukland och Daniel Tynell. Och i de tunga uppförskörningarna med tre kilometer kvar så kunde den urstarke Östersundssonen staka sig ifrån sina förföljare och vann ohotad sin andra seger i loppet före just Aukland och Tynell.

 

Hansson tvåa

På damidan stod envigen mellan fjolårsvinnaren Jenny Hansson och den fantastiska norskan Hilde G Pedersen, 44 år ung. Här såg Jenny ut att gå mot seger när hon gick loss på slutet, men med en kilometer kvar var Hilde G i kapp och sista kilometern orkade inte svenskan följa norskan utan slutade på en fin andra plats

Extra roligt också att Årsundas Nina Lintzén var på pallen med en tredje plats.

Sammanlagt alltså fyra svenska pallplatser!

 

 

Klicka på länken för resultat...

 

Marcialonga+resultat.xls