Annonsör
Annonsör



Annonser












Jerry Ahrlin och Lina Korsgren var snabbast i Vålådalen Classic Ski Marathon. FOTO: Vålådalen.

Jerry Ahrlin och Lina Korsgren var snabbast i Vålådalen Classic Ski Marathon. FOTO: Vålådalen.

Jerry Ahrlin och Lina Korsgren snabbast i Vålådalen

Säsongens första långlopp på svensk mark, Vålådalen Classic Ski Marathon, togs hem av Jerry Ahrlin, Team Swedemount och Lina Korsgren, Åre Längdskidklubb
Jerry hade en stenhård fight med sju åkare in mot mål men vann närmast före Jörgen Brink, Delsbo och Jens Burman, Åsarna. Lina hade ingen konkurrens och vann i överlägsen stil.

Herrklassen hade lockat ett väldigt starkt startfält och i mål kom sju man inom två sekunder med de rutinerade rävarna Jerry Ahrlin och Jörgen Brink som etta och tvåa. Trea blev Åsarnas förstaårssenior Jens Burman och sedan dömdes åkarna i följande ordning. Oskar Kardin, Östersunds SK, Oskar Svärd, Tvärreds IF, Andreas Holmberg, IFK Mora och Anders Södergren, Hudiksvalls IF.

I damklassen vann Korsgren hela 17 minuter före IFK Umeås Sofie Elebro.

Loppet över halva distansen, 20 km, vanns av Evelina Bångman, Offerdals SK, respektive Arvid Jonsson, Duveds IF.

Totalt deltog cirka 100 åkare i tävlingen vid Vålådalens Fjällstation.

Resultat Vålådalen Classic Ski Marathon

 

HERRAR 42 KM

 

 

 

 

 

 

 

Plac

Startnr

Förnamn

Efternamn

 

 

Klubb

 

Tid

1

614

Jerry

Ahrlin

 

 

Team Swedemount SC

 

01:35:22

2

631

Brink

Jörgen

 

 

.

 

01:35:22

3

591

Jens

Burman

 

 

Åsarna IK

 

01:35:22

4

612

Oskar

Kardin

 

 

Östersunds SK

 

01:35:22

5

600

Oskar

Svärd

 

 

Tvärreds IF

 

01:35:23

6

638

Andreas

Holmberg

 

 

IFK Mora SK

 

01:35:25

7

570

Anders

Södergren

 

 

Hudiksvalls IF

 

01:35:25

8

629

Håkan

Emilsson

 

 

Offerdals SK

 

01:37:06

9

609

Jesper

Modin

 

 

Piteå Elit SK

 

01:37:07

10

580

Max

Novak

 

 

Offerdals SK

 

01:37:33

11

626

Erik

Melin Söderström

 

 

Östersunds SK

 

01:37:52

12

587

Patrik

Tallbom

 

 

Östersunds SK

 

01:37:52

13

642

Axel

Ekström

 

 

Garphyttans IF

 

01:37:56

14

625

Emil

Svensson

 

 

Åsarna IK

 

01:40:09

15

590

Eddie

Edström

 

 

Stockviks SF

 

01:40:10

16

606

Simon

Lageson

 

 

Åsarna IK

 

01:40:16

17

627

Torben

Svensson

 

 

Trillevallens Sportklubb

 

01:40:17

18

586

Emil

Persson

 

 

Östersunds SK

 

01:40:18

19

576

Martin

Emilsson

 

 

Offerdals SK

 

01:40:23

20

624

Johannes

Eklöf

 

 

IF Hallby SOK

 

01:40:27

21

633

Henrik

Ottosson

 

 

Åsarna IK

 

01:40:35

22

613

Simeon

Deyanov

 

 

Trillevallens Sportklubb

 

01:41:28

23

588

erik

johansson

 

 

Tranemo IF Skidklubb

 

01:41:40

24

584

Johan

Persson

 

 

Trillevallens Sportklubb

 

01:41:41

25

589

Espen

Kveli

 

 

Lierne IL

 

01:42:45

26

572

Fredrik

Hansson

 

 

IFK Mora SK

 

01:44:12

27

649

Erik

Wiklund

 

 

Skellefteå XC

 

01:44:17

28

635

TOBIAS

NILSSON

 

 

IFK Umeå

 

01:44:19

29

498

Eric

Simonsson

 

 

Landöns IF

 

01:45:23

30

578

Edvard

Sundman

 

 

Åsarna IK

 

01:46:11

31

632

Andre

Larsson

 

 

Svegs IK

 

01:46:37

32

571

Johan

Nilsson

 

 

Edsbyns SK

 

01:46:38

33

646

Karl

Zeits

 

 

Åre LSK

 

01:46:43

34

630

Niclas

Eklöw

 

 

Sundbybergs IK

 

01:49:22

35

599

Gustav

Nilsson

 

 

Hudiksvalls IF

 

01:51:03

36

634

Emil

Thyrén

 

 

Trönö IK

 

01:51:57

37

596

Nils

Persson

 

 

Östersunds SK

 

01:52:22

38

500

Jörgen

Roos

 

 

Brunflo IF

 

01:52:23

39

650

Joakim

Kangasharju

 

 

Ragunda IF

 

01:55:50

40

645

Fredrik

Göransson

 

 

Åsarna IK

 

01:57:38

41

640

Calle

Sjöstrand

 

 

Sollefteå SK

 

01:59:49

42

583

Björn

Haring

 

 

Östersunds SK

 

02:00:12

43

620

Stig Magnar

Lövås

 

 

.

 

02:00:27

44

602

Fredrik

Mohall

 

 

.

 

02:00:42

45

594

TOMAS

OLOFSSON

 

 

Lycksele IF

 

02:04:08

46

610

Öivind

Viken

 

 

.

 

02:04:46

47

496

Henrik

Casserlund

 

 

Månkarbo IF

 

02:04:48

48

644

Andreas

Karlsson

 

 

Slussfors IK

 

02:05:16

49

497

Björn

Jonsson

 

 

Duveds IF

 

02:05:28

50

573

Eric

Wåglin

 

 

Axa SC

 

02:06:51

51

608

Lukas

Berglund

 

 

Östersunds SK

 

02:07:12

52

605

Johan

Nyman

 

 

Stockviks SF

 

02:07:49

53

619

Olav

Bolland

 

 

Strindheim IL

 

02:07:58

54

592

Simon

Karlsson

 

 

Slussfors IK

 

02:07:59

55

604

Jarle

Thonstad

 

 

Heimdal

 

02:12:09

56

585

Gisle

Berg

 

 

Byaasen IL

 

02:13:51

57

621

Helge

Vedvik

 

 

.

 

02:16:40

58

567

Olof

Jonsson

 

 

Trillevallens Sportklubb

 

02:17:11

59

647

Johan

Karlsson

 

 

30K elit

 

02:20:40

60

637

David

Bergkvist

 

 

SK Bore

 

02:21:16

61

568

Fredrik

Bäckman

 

 

Brunflo IF

 

02:23:29

62

641

Tobias

Larsson

 

 

Upplands Ekeby

 

02:24:51

63

499

Ulrich

Wahsltröm

 

 

.

 

02:26:21

64

597

Per

Sandgren

 

 

Nacka Värmdö SK

 

02:26:30

65

574

Pelle

Bergstrand

 

 

Hotagens SC

 

02:28:10

66

601

Göran

Olsson

 

 

Erikslunds SK

 

02:33:03

66

628

Finn

Persson

 

 

Östersunds SK

 

02:33:03

68

575

Lars

Frank

 

 

Östersunds SK

 

02:36:01

69

495

Fredrik

Olofsson

 

 

Åre Längdskidklubb

 

02:37:44

70

581

Kalle

Lennartsson

 

 

Vattudalens LDK

 

02:40:34

71

598

Leif

Ottosson

 

 

Erikslunds SK

 

02:41:20

72

566

Gunnar

Hildonen

 

 

jernbanen bil

 

02:41:21

73

611

Bardo

Bardosson

 

 

.

 

02:45:15

74

607

Mattias

Ottosson

 

 

Erikslunds SK

 

02:45:31

75

577

Sigbjörn

Rösten

 

 

Sparbanken 1 SMNmSK

 

02:47:58

76

643

Carl-Fredrik

Yri

 

 

Rödons SK

 

02:49:58

77

617

Oscar

Wahlund

 

 

.

 

02:57:05

78

648

Emil

Karlsson

 

 

Slussfors IK

 

03:15:25

DNF

593

Anders

Eriksson

 

 

Yupie Ski Club

 

 

DNF

616

Stefan

Ekman

 

 

Strömsbergs IF

 

 

DNF

623

Ståle

Fenstad

 

 

Rustad IL

 

 

DNS

579

Oskar

Svensson

 

 

Falun Borlänge SK

 

 

DNS

582

Petter

Engdahl

 

 

Östersunds SK

 

 

DNS

595

Kristoffer

Wallin

 

 

Hudiksvalls IF

 

 

DNS

615

Erik

Engan

 

 

Stötet

 

 

DNS

618

Robin

Bryntesson

 

 

Sollefteå Skidor IF

 

 

DNS

622

Johan

Karlsson

 

 

Slussfors IK

 

 

 

 

DAMER 42KM

 

 

 

 

 

Plac

Startnr

Förnamn

Efternamn

Klubb

 

Tid

1

228

Lina

Korsgren

Åre SLK

 

01:46:37

2

223

SOFIE

ELEBRO

IFK Umeå

 

02:03:32

3

225

Veronika

Bäckman

Brunflo IF

 

02:15:51

4

220

Malin

Johansson

Offerdals SK

 

02:52:07

5

227

Catrin

Carlsson

NässjöSKI

 

02:53:54

6

222

My

Lissmors

Dala-Järna IK

 

03:05:07

DNS

226

Angelina

Sköld

Östersunds SK

 

 

 

 

DAMER 21KM

 

 

 

 

 

 

Plac

Startnr

Förnamn

Efternamn

 

Klubb

 

Tid

1

206

Evelina

Bångman

 

Offerdals SK

 

01:04:50

2

201

Jennie

Jirhed

 

Östersunds SK

 

01:11:07

DNF

203

Pernilla

Wedin

 

.

 

 

DNF

205

Anna

Nygård

 

.

 

 

DNS

202

Cecila

Jigstedt

 

.

 

 

DNS

204

Beatrice

Eriksson

 

.

 

 

DNS

207

Ida

Indal

 

Offerdals SK

 

 

 

 

HERRAR 21 KM

 

 

 

 

 

Plac

Startnr

Förnamn

Efternamn

Klubb

 

Tid

1

468

Arvid

Jonsson

Duveds IF

 

01:01:12

2

463

Gabriel

Hallquist

Åsarna IK

 

01:04:50

3

464

Jan

Andersson

Duveds IF

 

02:06:21


Tävlingar och Evenemang

 07/12/2017Skid- & YogalägerLängdåkning
 17/12/2017Östersund ClassicLängdåkning
 06/01/2018Nordic Ski MarathonLängdåkning
 06/01/2018Camp RipanloppetLängdåkning
 07/01/2018AXA Ski MarathonLängdåkning
 10/01/2018Resa till Kaiser Maximilian Lauf med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
 11/01/2018Vasaloppsläger i FalunLängdåkning
 18/01/2018Skid- & Yogaläger
 24/01/2018Resa till Marcialonga 2018 med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
 27/01/2018Östersund Ski MarathonLängdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör