Annonsör
Annonsör



Annonser












Artikkelarkiv - historisk

CARL QUICKLUND från Östersund var snabbast i prologen i H19-20. Foto: MOA MOLANDER KRISTIANSEN

JSM-sprint prologresultat

Idag körs sprinten i fristil under junior-SM i Boden. Här är resultaten från morgonens prolog innan man går vidare med kvartsfinaler, semifinaler och finaler.

H 19-20
1     Carl Quicklund     4     Östersunds SK     02:16.67     0.00
2     Simon Persson     2     Lucksta IF     02:16.84     0.17
3     Karl-Johan Westberg     6     Borås SK     02:17.97     1.30
4     Johannes Ringsby     26     Töcksfors IF     02:18.17     1.50
5     Petter Hedman     37     IFK Umeå     02:19.60     2.93
6     Daniel Svensson     5     IFK Moras SK     02:19.82     3.15
7     Simon Andersson     9     Domnarvets GOIF     02:19.97     3.30
8     Peppe Femling     16     Högbo GIF     02:20.78     4.11
9     Mathias Jonasson     8     Östersunds SK     02:21.04     4.37
10     Niklas Persson     10     Falu IK     02:21.10     4.43
11     Johan Häggström     18     Kalix SK     02:21.71     5.04
12     Johan Lövgren     11     Vännäs SK     02:21.75     5.08
13     Jakob Sundin     15     Nordingrå SK     02:21.95     5.28
14     Andre Larsson     12     Svegs IK     02:22.13     5.46
15     Henrik Rosén     27     Östervåla IF     02:22.64     5.97
16     Arvid Forss     20     Åsarna IK     02:22.73     6.06
17     Karl Edenroth     13     Strömnäs GIF     02:23.03     6.36
18     Gustav Eriksson     1     IK Jarl Rättvik     02:23.45     6.78
19     Simon Hallström     49     Idre SK     02:23.58     6.91
20     Viktor Brännmark     40     Bodens SK     02:23.75     7.08
21     Arvid Elffors     21     Lucksta IF     02:23.80     7.13
22     Oscar Persson     42     SK Bore     02:24.14     7.47
23     Axel Danielsson Meiling     32     Åmotfors IF     02:24.51     7.84
24     Niklas Niska     30     Pajala IF     02:24.65     7.98
25     Jesper Nelin     39     Hestra IF     02:24.66     7.99
26     Jesper Arnesson     23     Idre SK     02:24.69     8.02
27     Oskar Kardin     7     Offerdals SK     02:24.73     8.06
28     Joacim Lindstedt     19     Domnarvets GOIF     02:24.90     8.23
29     David Nordström     25     Täfteå IK     02:25.25     8.58
30     Emil Linell     33     Högbo GIF     02:25.30     8.63
31     Jack Impola     22     Malungs IF     02:25.38     8.71
32     Erik Stark     44     Nordingrå SK     02:25.51     8.84
33     Per Sandberg     29     Filipstads SF     02:25.63     8.96
34     Per Lindgren     36     Kalix SK     02:25.65     8.98
35     Jimmy Emilsson     35     Offerdals SK     02:26.03     9.36
36     Andreas Grann     48     Sunne SLF     02:26.64     9.97
37     Adam Karlsson     45     Garphyttans IF     02:26.99     10.32
38     TOBIAS NILSSON     34     IFK Umeå     02:27.04     10.37
39     Joakim Persson     28     Antnäs BK     02:27.07     10.40
40     Per Gunnarsson     65     Lycksele IF     02:27.34     10.67
41     Kristian Tufesson     79     IK Rex     02:27.43     10.76
42     Anton Enberg     31     Domnarvets GOIF     02:27.44     10.77
43     Linus Öberg     38     Bergeforsens SK     02:28.91     12.24
44     Bob Impola     47     Malungs IF     02:29.37     12.70
45     Anthony Sorsa     46     Gellivare Skidallians IK     02:29.58     12.91
46     Emil Persson     41     SK Bore     02:29.61     12.94
=46     Anton Olofsson     51     Malmbergets AIF     02:29.61     12.94
48     Johan Montén     54     Domnarvets GOIF     02:29.64     12.97
49     Jonas Häggström     77     Anundsjö IF     02:30.11     13.44
50     Linus Karlsson     60     Filipstads SF     02:30.82     14.15
51     Niklas Wassberg     53     Töcksfors IF     02:31.19     14.52
52     Johan Byström     57     Täfteå IK     02:31.79     15.12
53     Johan Sjödin     62     Lycksele IF     02:31.89     15.22
54     Emanuel Laago     70     IF Hallby SOK     02:32.26     15.59
55     John Flodin     67     Hestra IF     02:32.73     16.06
56     David Sjögren     55     Töcksfors IF     02:33.07     16.40
57     Marcus Beldt Karlsson     69     Bergeforsens SK     02:33.32     16.65
58     Adam Thorman     58     IK Hakarpspojkarna     02:33.34     16.67
59     Daniel Wiklund     50     Bjuråkers GIF     02:33.40     16.73
60     Nils-Ola Labba     76     IFK Kiruna     02:34.33     17.66
61     Isak Landström     72     IFK Umeå     02:34.80     18.13
62     Anton Hammar     59     IFK Strömsund     02:35.79     19.12
63     Daniel Karlsson     52     Östersunds SK     02:35.99     19.32
64     Carl Engström     64     OK Landehof     02:36.34     19.67
65     Erik Frost     71     IFK Moras SK     02:41.04     24.37
66     Emil Ohlsson-Runnman     75     IK Rex     02:41.62     24.95
67     Anton Svensson     56     Åsarna IK     02:41.91     25.24
68     Alexander Eriksson     74     Täfteå IK     02:44.13     27.46
69     Alexander Pastukhov     73     Vålådalen SK     02:44.86     28.19
70     John Börjesson     80     Hestra IF     02:46.11     29.44
71     Pontus Nordström     78     Östervåla IF     02:46.23     29.56
72     Jonas Langman     66     SK Leksand     02:46.49     29.82

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNS     Emil Johansson     3     IK Jarl Rättvik
DNS     Martin Bergström     14     Strömnäs GIF
DNS     Andreas Holmberg     17     IFK Moras SK
DNS     Erik Simberg     24     SK Bore
DNS     Simon Sveder     43     Högbo GIF
DNS     Magnus Björk     61     IK Rex
DNS     Anton Sjökvist     63     IK Jarl Rättvik
DNS     Johan Persson     68     Järpens SK

D 19-20
1     Elin Mohlin     81     Graninge-Alliansen     02:37.36     0.00
2     Johanna Meyer     85     Camp Södergren SC     02:39.28     1.92
3     Evelina Settlin     82     Hudiksvalls IF     02:39.58     2.22
4     Marika Sundin     97     Delsbo IF     02:42.58     5.22
5     Maria Nordström     83     Gävle SK     02:43.00     5.64
6     Elin Axlund     101     Hudiksvalls IF     02:46.02     8.66
7     Emma Bergman     92     Månkarbo IF     02:47.33     9.97
8     Emilie Cedervärn     84     Ulricehamns IF     02:47.87     10.51
9     Karin Wasell     109     Graninge-Alliansen     02:48.65     11.29
10     Maria Sundström     93     Strömnäs GIF     02:49.19     11.83
11     Lisa Dahl     89     Offerdals SK     02:49.22     11.86
12     Caroline Glännerud     88     Domnarvets GOIF     02:49.61     12.25
13     Anna Janjons     98     Domnarvets GOIF     02:50.05     12.69
14     Lina Hultin     103     Garphyttans IF     02:50.77     13.41
15     Julia Jansson     90     Månkarbo IF     02:50.95     13.59
16     Linda Lundberg     132     Kalix SK     02:51.76     14.40
17     Emma Wikberg     107     Funäsdalens IF     02:52.81     15.45
18     Moa Larsson     95     Domnarvets GOIF     02:52.94     15.58
19     Ida Lindkvist     87     IFK Moras SK     02:54.40     17.04
20     Rebecka Forsberg     121     Malungs IF     02:54.75     17.39
21     Frida Erkers     106     SK Leksand     02:55.63     18.27
22     Emma Sjölander     86     Strömnäs GIF     02:55.94     18.58
23     Bente Rost     111     Edsbyns SK     02:55.99     18.63
24     Caroline Lundgren     99     Älvsby IF SK     02:56.72     19.36
25     Ida Clareus     105     Offerdals SK     02:56.86     19.50
26     Anna Erika Hedman     102     Skellefteå SK     02:56.89     19.53
27     Malin Nilsson     100     Malungs IF     02:56.92     19.56
28     Evelina Lundqvist     113     Bolidens SK     02:56.96     19.60
29     Hanna Larsson     104     Hybo AIK     02:57.11     19.75
30     Monica Wiklund     108     Hybo AIK     02:57.13     19.77
31     Evelina Bångman     96     Offerdals SK     02:58.16     20.80
32     Ida Naartijärvi     126     Jukkasjärvi IF     02:59.01     21.65
33     Erika Oskarsson     119     Camp Södergren SC     02:59.69     22.33
34     Sofie Eriksson     124     Malmbergets AIF     03:00.73     23.37
35     Malin Eriksson     94     Tierps IF     03:01.51     24.15
36     Alexandra Persson     114     IFK Tärendö     03:02.78     25.42
37     Cajsa Grape     133     IFK Moras SK     03:03.13     25.77
38     Sofia Lindberg     112     Robertsfors IK     03:03.54     26.18
39     Maria Nordström     120     Camp Södergren SC     03:05.30     27.94
40     Sara Nyström     122     Skellefteå SK     03:05.32     27.96
41     Jenny Landström     127     Malungs IF     03:06.78     29.42
42     Caroline Blombacke     116     Gellivare Skidallians IK     03:07.23     29.87
43     Malin Fredriksson     129     Lycksele IF     03:07.52     30.16
44     Alicia Kallin     125     IFK Moras SK     03:09.66     32.30
45     Olivia Lundström     117     Stockviks SF     03:11.24     33.88
46     Moa Forsberg     123     IFK Moras SK     03:11.73     34.37
47     Anna Hansson     130     Sävast Ski Team IF     03:11.88     34.52
48     Erika Edvardsson     128     IK Jarl Rättvik     03:13.81     36.45
49     Inger-Marit Kuorak     131     Gellivare Skidallians IK     03:44.83     1:07.47

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNS     Louise Persson     91     Stockviks SF
DNS     Ida Nilsson     110     Gellivare Skidallians IK
DNS     Lina Karlsson     115     Östersunds SK
DNS     Emma Wennebjörk     118     Gellivare Skidallians IK

H 17-18
1     Karl-Johan Dyvik     134     SK Leksand     02:20.04     0.00
2     Johan Holmqvist     149     IFK Arvidsjaur Skidor     02:21.16     1.12
3     Erik Söderlund     148     SK Bore     02:22.77     2.73
4     Rasmus Hörnfeldt     135     Östersunds SK     02:23.06     3.02
5     Anton Hedlund     140     Åshammars IK     02:24.16     4.12
6     Johan Forsberg     136     IFK Umeå     02:24.30     4.26
7     Elias Alvebro     137     Häggenås SK     02:24.73     4.69
8     Oscar Ivars     146     Dala-Järna IK     02:25.40     5.36
9     Håkan Emilsson     141     Offerdals SK     02:26.07     6.03
10     Marcus Ruus     139     Gillberga SK     02:28.25     8.21
11     Lucas Lennartsson     152     Garphyttans IF     02:28.59     8.55
12     Gustav Nystedt     144     Stockviks SF     02:28.71     8.67
13     Anton Åström     189     Bodens SK     02:28.80     8.76
14     Jens Burman     168     Åsarna IK     02:28.83     8.79
15     Nils Persson     143     Östersunds SK     02:29.18     9.14
16     Henrik Casserlund     142     Månkarbo IF     02:29.27     9.23
17     Daniel Holmgren     145     IFK Umeå     02:29.46     9.42
18     Gustav Johansson     183     Luleå Gjutarens IF     02:30.10     10.06
19     Ludvig Nordqvist     174     Sya SK     02:30.32     10.28
20     Patrik Millestu     147     Häggenås SK     02:30.34     10.30
21     Simon Åslin     221     Stockviks SF     02:30.35     10.31
22     Harald Kempe     158     Tynderö IK     02:30.53     10.49
23     Gabriel Thorn     150     Bengtsfors BOIS     02:30.89     10.85
24     Simon Öberg     157     Kalix SK     02:31.04     11.00
25     Jacob Engström     164     Kalix SK     02:31.26     11.22
26     Viktor Forsblom     172     Falu IK     02:31.50     11.46
27     Erik Strindlund     154     Östersunds SK     02:31.67     11.63
28     Pierre Bryntesson     176     Rossöns IF     02:31.82     11.78
29     Petter Engdahl     222     Domnarvets GOIF     02:32.22     12.18
30     Joakim Eriksson     173     Tierps IF     02:32.52     12.48
31     Alexander Engström     162     Hägglunds IoFK     02:32.73     12.69
32     David Adolfsson     186     Täfteå IK     02:32.74     12.70
33     Olof Andersson     138     Häggenås SK     02:32.77     12.73
34     Fredrik Andreé     202     Årjängs IF     02:32.79     12.75
35     Mikael Edström     192     Strömnäs GIF     02:32.98     12.94
36     Viktor Eriksson     194     Malungs IF     02:32.99     12.95
37     Jonas Pettersson     185     Strömnäs GIF     02:33.02     12.98
38     Viktor Ranerfors     177     Rembo IK     02:33.19     13.15
39     Maxim Murashkin     163     Bodens SK     02:33.20     13.16
40     Martin Bergqvist     161     Ekshärads SF     02:33.89     13.85
41     Per Bennermo     197     Hybo AIK     02:33.91     13.87
42     Kalle Jansson-Riis     181     SOK Träff     02:34.10     14.06
43     Anders Wiklund     196     Bjuråkers GIF     02:34.24     14.20
44     Erik Eriksson     182     Föreningen Norsjö Skidor     02:34.78     14.74
=44     Torgny Palm     219     Dala-Järna IK     02:34.78     14.74
46     Simon Fors     188     Domnarvets GOIF     02:34.87     14.83
47     Victor Olsson     151     Hudiksvalls IF     02:34.89     14.85
48     Erik Axelsson     180     Strömnäs GIF     02:34.92     14.88
49     Tobias Palolampi     166     Tynderö IK     02:35.40     15.36
50     Jimmy Seger     175     Boo IF     02:36.33     16.29
51     Jesper Boman     205     Strömnäs GIF     02:36.45     16.41
52     Tom Fahlén     190     Landsbro IF SK     02:36.65     16.61
53     Adam Clareus     179     Offerdals SK     02:37.32     17.28
54     Måns Sunesson     207     Sellnäs IF     02:38.44     18.40
55     Martin Norberg     214     Malmbergets AIF     02:38.85     18.81
56     Jonathan Ström     206     Hägglunds IoFK     02:39.50     19.46
57     Joel Lager     191     Garphyttans IF     02:39.67     19.63
58     Victor Hallquist     200     Åsarna IK     02:40.33     20.29
59     Adam Nelin     198     Hestra IF     02:40.85     20.81
60     Andreas Almqvist     203     Luleå Gjutarens IF     02:41.76     21.72
61     Christoffer Wikström     218     Hägglunds IoFK     02:42.20     22.16
62     Kim Nilsson     171     Töcksfors IF     02:42.63     22.59
63     Gustav Wikman     195     Alnö SK     02:43.72     23.68
64     Jesper Säilä     201     IK Hakarpspojkarna     02:43.90     23.86
65     Erik Bröte     211     Sundbybergs IK     02:44.28     24.24
66     Elias Kemdal-Duvdal     208     Järpens SK     02:44.94     24.90
67     Erik Öman     216     Hägglunds IoFK     02:45.87     25.83
68     Emil Svensson     193     Marhults Sport o FK     02:47.60     27.56
69     Daniel Johansson     217     Hägglunds IoFK     02:47.85     27.81
70     Andreas Hasselström     220     Vännäs SK     02:48.55     28.51
71     Jonas Björklund     209     Alnö SK     02:49.14     29.10
72     Björn Svensson     212     OK Landehof     02:50.21     30.17
73     Simon Svanebo     199     Alnö SK     02:51.69     31.65
74     Anton Johansson     210     Tranemo IF Skidklubb     02:53.23     33.19
75     Fredrik Finnskog     215     Tranemo IF Skidklubb     02:54.27     34.23
76     Axel Jonsson     204     Duveds IF     02:57.95     37.91

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNS     Erik Skoglund     153     Lucksta IF
DNS     Pierre Ohlson     155     Filipstads SF
DNS     Niclas Eriksson     156     Hägglunds IoFK
DNS     Gustav Larsson     159     Hudiksvalls IF
DNS     Simon Lageson     160     Hägglunds IoFK
DNS     Mattias Bångman     165     Offerdals SK
DNS     Philip Burland     167     Bergeforsens SK
DNS     Albin Jonsson     169     Högbo GIF
DNS     August Nilsson     170     Östersunds SK
DNS     Leo Larsen     178     Sundbybergs IK
DNS     Emil Svensson     184     Åsarna IK
DNS     Markus Johansson     187     Gillberga SK
DNS     Anders Vedin     213     Stockviks SF
DNS     Joakim Lundqvist     223     Malmbergets AIF


D 17-18
1     Julia Svan     229     Vansbro AIK Skidklubb     02:38.82     0.00
2     Stina Nilsson     224     Malungs IF     02:40.21     1.39
3     Jonna Sundling     235     IFK Umeå     02:40.60     1.78
4     Sofia Henriksson     225     Strömnäs GIF     02:41.96     3.14
5     Jackline Lockner     233     Graninge-Alliansen     02:42.19     3.37
6     Emma Gustafsson     227     Offerdals SK     02:43.96     5.14
7     Maja Falk     228     Ulricehamns IF     02:44.24     5.42
8     Sara Nordstrand     230     Graninge-Alliansen     02:46.20     7.38
9     Madeleine Thorn     226     Ulricehamns IF     02:48.37     9.55
10     Jennifer Lindblom     236     Svegs IK     02:51.51     12.69
11     Anna Dyvik     231     SK Leksand     02:53.29     14.47
12     Sofie Elebro     242     IFK Umeå     02:53.74     14.92
13     Moa Wikberg     232     Grava SK     02:53.92     15.10
14     Lina Kardin     249     Offerdals SK     02:54.58     15.76
15     Isabella Dannberg     248     Storviks IF     02:55.51     16.69
16     Frida Sivermark     241     Ulricehamns IF     02:55.59     16.77
17     Maja Dahlqvist     239     Domnarvets GOIF     02:56.46     17.64
18     Lena Wiklund     290     Högbo GIF     02:56.72     17.90
19     Agnes Åsander-Grahn     247     Hudiksvalls IF     02:57.50     18.68
20     Julia Norén     252     Landsbro IF SK     02:58.20     19.38
21     Madeleine Bohlin     243     Svegs IK     02:58.57     19.75
22     Linnéa Björn     254     Sundbybergs IK     02:59.00     20.18
23     Evelina Larsson     245     Sundbybergs IK     02:59.64     20.82
=23     Emma Björklund     278     IFK Moras SK     02:59.64     20.82
25     Josefin Nilsson     237     Filipstads SF     03:00.00     21.18
26     Julia Dahl     259     Sya SK     03:00.15     21.33
27     Helena Lundkvist     251     Kalix SK     03:00.25     21.43
28     Therese Axelsson     272     SK Bore     03:00.38     21.56
29     Lisa Lindgren     292     Domnarvets GOIF     03:00.40     21.58
30     Emma Dahlgren     253     Filipstads SF     03:00.60     21.78
31     Rebecka Dannberg     255     Storviks IF     03:00.68     21.86
32     Magdalena Eliasson     264     Graninge-Alliansen     03:00.71     21.89
33     Emma Westerlund     280     Hemmingsmarks IF     03:01.11     22.29
34     Pernilla Larsson     274     Luleå Gjutarens IF     03:01.16     22.34
35     Ida Jonsson     282     Duveds IF     03:01.38     22.56
36     Ulrika Axelsson     276     Sya SK     03:02.42     23.60
37     Julia Nyström     260     Hägglunds IoFK     03:02.55     23.73
=37     Hilda Lagerlöf     263     IFK Umeå     03:02.55     23.73
39     Sara Hallquist     240     Åsarna IK     03:02.87     24.05
40     Emma Ivarsson     262     Årsunda IF     03:02.88     24.06
41     Emma Bergström     273     Kalix SK     03:03.36     24.54
42     Sofie Svensson     256     IK Vista     03:03.48     24.66
43     Frida Persson     267     Eksjö SOK     03:03.79     24.97
44     Frida Hedman     265     Skellefteå SK     03:04.50     25.68
45     Matilda Andersson     258     Häggenås SK     03:05.16     26.34
46     Anna Gunnars     268     IFK Moras SK     03:05.94     27.12
47     Linn Högman     279     Malmbergets AIF     03:06.82     28.00
48     Evelina Wickbom     291     Sävast Ski Team IF     03:06.88     28.06
49     Sofia Rylander     271     IFK Moras SK     03:07.03     28.21
50     Linda Lindkvist     261     IFK Moras SK     03:07.91     29.09
51     Linnéa Öberg     269     Bergeforsens SK     03:08.13     29.31
52     Malin Jansson     285     Garphyttans IF     03:08.18     29.36
53     Elin Torstensson     266     Bengtsfors BOIS     03:09.73     30.91
54     Elin Blick     284     OK Alehof     03:11.37     32.55
55     Johanna Skalman     270     Hudiksvalls IF     03:11.93     33.11
56     Ellen Partapuoli     289     Lycksele IF     03:12.30     33.48
57     Andrea Wickbom     293     Sävast Ski Team IF     03:12.71     33.89
58     Josefine Spett     275     Luleå Gjutarens IF     03:13.06     34.24
59     Linda Andersson     283     Gellivare Skidallians IK     03:13.83     35.01
60     Kristin Persson     288     Hedesunda IF     03:13.89     35.07
61     Sara Pittsa     286     Gellivare Skidallians IK     03:17.51     38.69
62     Elsa Eriksson     277     Sya SK     03:19.22     40.40
63     Marika Vikberg-Elmkvist     281     Svegs IK     03:21.34     42.52
64     Julia Källberg     287     Tynderö IK     03:29.23     50.41

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNS     Isabelle Persson     234     Stockviks SF
DNS     Clara Auland     238     Sävast Ski Team IF
DNS     Katarina Olsson     244     Fränsta IK
DNS     Lovisa Modig     246     Sävast Ski Team IF
DNS     Emma Bivstedt     250     Sundbybergs IK
DNS     Petra Holmbom     257     Sävast Ski Team IF



 

Läs också:

Tävlingar och Evenemang

 20/10/2018KarlskronarullenRullskidor
 25/10/2018Vasaloppsläger i toppklass Torsby skidtunnelLängdåkning
 30/11/2018Skidläger på Ormberget, LuleåLängdåkning
 05/01/2019Bruksvallarna Nordic Ski MarathonLängdåkning
 23/01/2019Resa till Marcialonga med GSToursLängdåkning
 24/01/2019Marcialonga 2019Längdåkning
 08/02/2019Tjejhelg på snö i FalunLängdåkning
 17/02/2019Haldo Hanssons minneLängdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör