Annonsör
Annonsör



Partners


Resultat

Kyligt i Idre-Särnaloppet

Brrr… Temperaturen letade sig på sina håll ned under 20 grader när Idre-Särnaloppet avgjordes på maratondistansen 42 kilometer på lördagen. Segrare i elitklasserna blev Malungs Carina Lagerlöf på damsidan och IFK Moras Anders Solin i herrklassen. Solin körde ”maran” mellan Idre fjäll och Särna på knappa två timmar.

Peter Bodemyr, ansvarig för tävlingen, berättar om förutsättningarna:

- Vi hade riktigt kallt idag, under 20 grader på sina håll. Vi diskuterade att senarelägga tävlingarna, men det skulle bara drabba de som kom sent i mål då temperaturen sjönk igen senare under dagen. Så vi beslutade att köra som planerat. Snitt-temperaturen låg nog mellan 17-18 grader.

 

Fina förutsättningar

I övrigt rådde kalasföre i Idrefjällen med 7-8 decimeter snö i starten och en halv meter snö vid målet i Särna och hårda fina spår. Knappa 200 åkare kom till start för att seeda upp sig inför Vasaloppet.

 

Resultat, Idre-Särnaloppet 2009:

 

D 19 år, 42 km: 1) Carina Lagerlöf, Malungs IF, 2:16:14.1, 2) Mikaela Sundbaum, Tierps IF Skidor, 2:58:44.6, 3) Annika Nygard, IFK Moras SK, 3:00:30.5, 4) Lovisa Ljung, Hvetlanda SK, 3:07:03.4, 5) Elin Malmberg, IK Livgardet, 4:43:40.0,

 

D 35 -, 42 km: 1) Inger Senderud, Hernes IL(NO), 3:14:10.2

D 60-, 42 km: 1) Gudrun Hedlund, Falu IK, 3:07:51.4, 2) Christina Holmberg, Fjärdhundra SK, 3:36:22.3,

 

D 19- motion, 42 km: 1) Jenny Karlberg, Enköpings AIF, 3:06:09.9, 2) Linnea Ekdahl, Nacka-Värmdö, 3:09:21.6, 3) Maria Gustavsson, Sundbybergs IK, 3:19:47.4, 4) Ann-Sofi Nääs, Idre SK/Idre Fjäll, 3:31:16.5, 5) Ann-Mari Westbom, Stora Skedvi IK, 3:36:16.0, 6) Karin Broman, Idre, 3:42:20.7, 7) Ulrika Hanser, Falun, 3:44:23.8, 8) Lotta Magnusson, Viksjöfors, 3:53:26.4, 9) Emma Börjesson, Halmstad, 3:55:44.4, 10) Monica Börjesson, Starkare AB, 4:00:32.3, 11) Anna Kluck Bassili, Stockholm, 4:01:00.2, 12) Eva Lamm Bergström, Johannebergs Scoutkår, 4:01:56.8, 13) Lotta Frohm-Lindberg, Boo IF, 4:05:36.4, 14) Britt-Marie Dristig, Volvo IF, 4:18:17.6,

 

H 19 år, 42 km: 1) Anders Solin, IFK Moras SK, 1:56:48.2, 2) Anders Eriksson, IFK Moras SK, 1:56:48.7, 3) Morten Svinsås, Rindals Troll(NO), 1:56:53.4, 4) Audun Thonstad, Strindheim SKI(NO), 1:57:18.0, 5) Andreas Argårds, IFK Moras SK, 1:59:26.8, 6) Mattias Argårds, IFK Moras SK, 2:05:02.0, 7) Magnus Hårdén, Älvdalens IF Skidor, 2:07:14.1, 8) Jesper Brofjärd, Borås GIF, 2:08:50.1, 9) Tobias Norestrand, Domnarvets GoIF, 2:09:28.1, 10) Henning Söndmør, Engerdal SPK(NO), 2:10:52.1, 11) Daniel Palm, Älvdalen, 2:11:14.3, 12) Ebbe Snerling, Team Johnsgård(DK), 2:11:48.7, 13) Andreas Lundblad, OK Nackhe, 2:13:21.8, 14) Anders Ingebrand, Nordea IL, 2:15:39.1, 15) Erik Brittus, Sågmyra SK, 2:16:30.8, 16) Robert Nyman, SOL Tranås, 2:17:05.7, 17) Anders Näslund, Svegs IK, 2:17:26.7, 18) Fredrik Lindström, Vaxholms KS, 2:17:45.6, 19) Peter Lundgren, Ätrans IF, 2:20:13.6, 20) Per Persson, Evertsbergs SK, 2:21:29.2, 21) Magnus Enger, Hernes IL(NO), 2:23:05.4, 22) Markus Lund, Sundbybergs IK, 2:23:49.5, 23) Mikael Björertz, Ericsson IK, 2:26:23.0, 24) Anders Carlsson, Vansbro AIK, 2:33:18.9, 25) Anders Staffansson, Älvdalens IF Skidor, 2:41:09.9, 26) Fredrik Wallin, Linköpings OK, 2:44:06.3, 27) Henrik Wallin, Krogsereds IK, 2:48:33.5, 28) Markus Gustavsson, BIK Stockholm, 2:50:06.9, 29) Andreas Stigers, Korsnäs IF, 2:58:26.0, 30) Ola Engerbakk, Elgå IL, 2:59:23.8, 31) Andreas Bergström, Ericsson IK, 2:59:52.8, 32) John Carlman, IK Livgardet, 3:04:43.5, 33) Henrik Harjanne, IFK Täby, 3:17:17.9, 34) Olle Öjeskog, Orsa SK, 3:22:57.5, 35) David Burström, Lycksele IF, 3:50:56.4,

 

H 35-, 42 km: 1) Terje Nyland, Leeds United, 1:57:11.4, 2) Mikael Martens, Malungs IF, 2:08:08.0, 3) Runar Flønes, Orkanger IF(NO), 2:08:55.7, 4) Ronny Halvarsson, IFK Moras SK, 2:09:15.7, 5) Erik Næss, Ullensaker skiklubb(NO), 2:09:48.0, 6) Torgny Karlsson, IF Hallby SOK, 2:13:22.9, 7) Lasse Skjølsvoll, Rindals Troll(NO), 2:16:12.8, 8) Ole Eliassen, Røros IL(NO), 2:16:13.5, 9) Micael Nilsson, Sundbybergs IK, 2:18:26.7, 10) Bo Göransson, Gnosjö FK, 2:19:52.2, 11) Jan Lillestu, Engerdal SPK(NO), 2:20:28.3, 12) Stig Magnar Løvås, Arbeitstilsynet(NO), 2:23:20.0, 13) Henrik Andersson, OK Skogshjortarna, 2:23:41.2, 14) Jonas Lindqvist, Funäsdalens IF, 2:24:37.8, 15) Ingvald A. Håberget, Hernes IL(NO), 2:25:38.5, 16) Marko Kohtala, Funäsdalens IF, 2:28:51.5, 17) Torbjörn Eriksson, IFK Moras SK, 2:30:46.8, 18) Martin Synneby, Lerums SOK, 2:33:17.2, 19) Hans Pettersson, IF Rigor, 2:34:29.0, 20) Jon Finanger, Leik IL(NO), 2:36:47.1, 21) Tommy Rylander, OK Skogshjortarna, 2:40:00.5, 22) Jörgen Carlsson, Onsala, 2:44:07.0, 23) Odd Erik Gåsbakk, Leik IL(NO), 2:45:14.4, 24) Steinar Gundersen, Arendal Triatlon, 2:45:19.8, 25) Rolf Jansson, Orsa SK, 2:47:18.3, 26) Björn Holmberg, ESIK, 2:48:23.2, 27) Torbjörn Södersten, Orsa SK, 2:50:50.3, 28) Viktor Henriksson, Vålådalens SK, 3:00:53.3, 29) Stefan Apell, OK Klyftamo, 3:11:15.9, 30) Bjørn Lerudsmoen, Kjellmyra, 3:29:00.7, 31) Christer Petersson, Göteborgs hamn IF, 3:34:51.6, 32) Christer Cederlund, Ericsson IK, 3:38:15.3,

 

H 50-, 42 km: 1) Stig Jäder, IFK Moras SK, 2:09:42.0, 2) Gunnar Habberstad, Ullensaker skiklubb(NO), 2:11:23.7, 3) Petter Gullikstad, Røros IL(NO), 2:34:02.2, 4) Magne Brynhildsvoll, Røros IL(NO), 2:39:13.1, 5) Bengt Johansson, OK Alehof, 2:43:45.7, 6) Andreas Tshierschky, Tyskland, 2:47:26.9, 7) Lennart Jansson, OK Alehof, 2:51:13.4, 8) Jan Björnell, Gnosjö FK, 2:58:00.9, 9) Kjell Torbensson, OK Alehof, 3:10:17.2, 10) Lars Stenholm, Gnosjö FK, 3:24:32.3, 11) John Graaf, Sälens IF, 3:30:16.1,

 

H 60-, 42 km: 1) Inge Mörk, Älvdalens IF Skidor, 2:41:08.1, 2) Kjell Carlgren, OK Alehof, 2:42:28.7, 3) John Arne Lindström, Enebybergs IF, 2:48:12.9, 4) Elof Ragnvald Höglund, Timrå SOK, 2:51:34.0, 5) Gunnar Löfkvist, Bjursås OK, 2:52:19.1, 6) Arne Feragen, Arbeitstilsynet(NO), 3:28:43.9, 7) Jan-Erik Nilsson, IK Stern, 4:01:32.5,

 

H 19- motion, 42 km: 1) Stefan Hansson, Svegs IK, 2:10:19.2, 2) Pelle Einarsson, Idre SK, 2:25:39.1, 3) Jonas Backén, Funäsdalens IF, 2:28:16.5, 4) Robert Wångå, FK Åsen, 2:32:45.4, 5) Rune Johnsen, Røros IL(NO), 2:33:07.7, 6) Magnus Johnsson, Östgöta Helikopter SKOIF, 2:40:23.6, 7) Björn Johansson, Idre SK, 2:41:28.0, 8) Gunnar Skoglund/Sjöström, Idre SK, 2:42:13.7, 9) Bo Kolström, Skultuna, 2:42:51.4, 10) Björn Ahnlund, Vägverkets Fritidsförening CF, 2:43:51.7, 11) Fredrik Elwinger, IF Thor, 2:45:15.9, 12) Ola Lindvall, Idre SK, 2:45:34.4, 13) Ola Kling, Borlänge, 2:47:23.6, 14) Thomas Bolmgren, Gnosjö FK, 2:48:36.6, 15) Poa Åslund, Åsen SK, 2:50:03.1, 16) Anders Remle, Nybro Ski, 2:52:01.1, 17) Daniel Holmén, IFK Moras SK, 2:56:55.8, 18) Per Lejonclou, Vasaloppsklubben Hedemora, 2:57:24.0, 19) Pontus Hallbäck, IK Stern, 3:01:10.9, 20) Daniel Damm, Storviks IF, 3:01:28.0, 21) Tobias Spånberg, Malungs IF, 3:02:06.5, 22) Magnus Damm, Storviks IF, 3:04:10.6, 23) Jonas Lycke, Anderstorps OK, 3:04:30.2, 24) Stefan Danielsson, Gesunda Snowboardklubb, 3:05:27.5, 25) Thony Boström, Vänersborgs Roddklubb, 3:06:26.7, 26) Tomas Berggren, Herrljunga SK, 3:06:54.2, 27) Jonas Jonsson, IK Stern, 3:07:17.5, 28) Björn Willmer, Idre SK, 3:08:48.5, 29) Peter Serrander, Borås GIF, 3:09:24.6, 30) Jonas Olsson, IFK Moras SK, 3:13:31.5, 31) Dan Mertens, IK Stern, 3:14:35.3, 32) Benny Stenborg, IK Stern, 3:18:22.3, 33) Jerker Buud, Sollerö IF, 3:18:40.6, 34) Henrik Simonsson, Gnosjö FK, 3:19:43.2, 35) Per Hansson, Skogsbygdens IF, 3:21:40.2, 36) Carl-Olof Bernsand, Intersport IF, 3:23:35.0, 37) Anders Jorlin, Skatteverket IF, 3:26:12.4, 38) Svein Lund, Tistedalen FL(NO), 3:26:46.9, 39) Christian Reimer, Herrljunga SK, 3:28:19.3, 40) Stefan Jonsson, Alfta Ösa OK, 3:29:41.4, 41) Tommy Norestrand, Borlänge Energi PK, 3:31:10.7, 42) Emil Lönnbark, Vårgårda, 3:31:49.9, 43) Jonas Westbom, Stora Skedvi IK, 3:32:29.0, 44) Mathias Thunberg, Intersport IF, 3:33:03.7, 45) Georg Henriksson, IFK Västerås, 3:33:08.4, 46) Anders K. Johansson, , 3:33:43.8, 47) Stefan Michélsen, OK Landehof, 3:36:07.9, 48) Bengt Åslund, Åsens SK, 3:37:42.6, 49) Johan Greek, Gnosjö FK, 3:37:55.4, 50) Stefan Ahlros, Hammarby IF, 3:43:10.7, 51) Sven Wallström, Volvo IF, 3:43:34.2, 52) Jerker Westbom, Stora Skedvi IK, 3:43:42.3, 53) Bosse Thunberg, Volvo Aero FF, 3:44:08.5, 54) Stefan Nordin, Idre SK, 3:45:31.0, 55) Stefan Bergsten, , 3:46:13.2, 56) Preben Olesen, Holte skiklub(DK), 3:47:45.7, 57) Johnny Antonsson, Sälens IF, 3:48:48.5, 58) KemistMiche Bassili, Stockholm, 3:50:57.0, 59) Jimmy Eriksson, IFK Södertälje, 3:51:55.0, 60) Michael Södermalm, Starkare AB, 3:57:51.0, 61) Andreas Carlsson, Östgöta Helikopter SKOIF, 3:59:27.8, 62) Grävlingen Nilsson, Stockholm, 4:06:48.7, 63) Kristian Dristig, Volvo IF, 4:18:16.3, 64) Micke Vovvov, Stockholm, 4:21:52.3,

 

D 17- motion, 28 km: 1) Lina Andersson, Idre SK, 1:53:39.0, 2) Eva Zackrisson, Idre SK, 2:16:33.0, 3) Mia Nordin, Idre SK, 2:47:06.9, 4) Inger Rosen-Wronka, Åby SOK, 3:20:21.6,

 

 

 

 

 


Tävlingar och Evenemang

 06/05/2014Rullskidkurs i FalunRullskidor
 09/05/2014Löparhelg i Dalarna 9-11 maj
 13/05/2014RullskidkursRullskidor
 27/05/2014RullskidkursRullskidor
 19/07/2014Fjällturen, ett MTB lopp i Funäsfjällen
 01/08/2014Löparhelg i Dalarna 1-3 augusti
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör