Annonsör
Annonsör



Annonser












Anton Lindblad var bäst av de svenska herrarna på Skandinaviska cupen i Lillehammer med elfte plats. FOTO: Johan Trygg/Längd.se.

Anton Lindblad var bäst av de svenska herrarna på Skandinaviska cupen i Lillehammer med elfte plats. FOTO: Johan Trygg/Längd.se.

Lindblad bäste svensk som elva

Som väntat var det stor norsk dominans på Skandinaviska cupens herrlopp idag.
Tio norrmän i topp före bäste svensk, Anton Lindblad på elfte plats. Lindblad var 39,5 sekunder bakom vinnaren Daniel Stock.

Stock vann åtta sekunder före norske ”veteranen” och långloppsesset Tord Asle Gjerdalen.

Anton Lindblad gjorde ett bra lopp. En måttstock på det är att näst bäste icke norrman var finländaren Iivo Niskanen på 13:e plats fem sekunder efter Anton.

Andre och tredje svensk var Gustav Eriksson och Karl-Johan Westberg som 24:a och 29:a dryga minuten bakom segraren.

Resultat
Skandinavisk cup, Lillehammer
Herrar 10 km fri stil

1 Daniel STOCK NOR Vadsø SK 21:20.5, 2 Tord Asle GJERDALEN NOR Fossum IF 21:27.5, 3 Joachim AURLAND NOR Kjellmyra IL 21:32.8, 4 Even KRISTOFFERSEN NOR Kragerø IF Ski 21:41.3, 5 Mathias RUNDGREEN NOR Byaasen Skiklub 21:41.6, 6 Vegard Bjerkreim NILSEN NOR Lillehammer Skiklub 21:45.0, 7 Mattis STENSHAGEN NOR Follebu SK 21:46.9, 8 Espen Udjus FRORUD NOR Skiptvet IL 21:51.3, 9 Niklas DYRHAUG NOR Tydal IL 21:57.7, 10 Hallvard Løfald NOR Rindal IL 21:58.7, 11 Anton LINDBLAD SWE Hudiksvall IF 21:59.7, 12 Daniel Myrmæl Helgestad NOR Henning Skilag 22:01.6, 13 Iivo NISKANEN FIN FIN 22:04.1, 14 Sindre Grønflaten NOR Fjellørnen IL 22:05.3, 15 Johan HOEL NOR Åsen IL 22:12.4, 16 Ingvar FOLKVORD NOR Lillehammer Skiklub 22:12.8, 17 Magne HAGA NOR Åsen IL 22:13.8, 18 Håvard Solås Taugbøl NOR Lillehammer Skiklub 22:14.5, 19 Kristian Græsli NOR Hamar SK 22:14.8, 20 Runar Skaug MATHISEN NOR Vinje IL 22:15.6, 21 Kornelius Grøv NOR Byaasen Skiklub 22:15.7, 22 Audun ERIKSTAD NOR Vadsø SK 22:17.1, 23 Amund Hoff Thomassen NOR Sauda IL 22:18.3, 24 Gustav ERIKSSON SWE Falun Borlänge 22:22.4, 25 Johan HUNDSETH NOR Kolvereid IL 22:23.3, 26 Oliver SUGAREN NOR Magnor UL 22:23.4, 27 Gaute Kvåle NOR Røldal IL 22:23.9, 28 Karl-Johan WESTBERG SWE Borås SK 22:24.0, 29 Gjøran Tefre NOR Førde IL 22:24.3, 30 Jørgen Sæternes Ulvang NOR IL Varden Meråker 22:24.4, 31 Stian CHRISTOFFERSEN NOR Runar IL 22:26.9, 32 Eric ROSJOE SWE If Hallby Sok 22:27.0, 33 Jonas AUSTAD NOR Henning Skilag 22:29.5, 34 Karstein JOHAUG JR. NOR Gran IL 22:30.8, 35 Nils Magnus Bøen Grave NOR IL Korlevoll - Odda 22:30.9, 36 Erland KVISLE NOR Asker SK 22:30.9, 37 Torgeir Sulen HOVLAND NOR Kvaløysletta Skilag 22:32.0, 38 Vetle THYLI NOR Raufoss IL Langrenn 22:33.9, 39 Mikael GUNNULFSEN NOR Ørn IF 22:34.1, 40 Eirik MYSEN NOR Oseberg Skilag 22:37.3, 41 Marcus RUUS SWE Åsarna IK 22:38.0, 42 Stian GRASTVEIT NOR Heming IL 22:38.5, 43 Sjur SLETTOM NOR Lillehammer Skiklub 22:38.9, 44 Sindre Sætre Hammerlund NOR Asker SK 22:38.9, 45 Markus VUORELA FIN FIN 22:39.1, 46 Gaute IVERSEN NOR IL Varden Meråker 22:39.5, 47 Jørgen Dahl Paule NOR Birkebeineren IF 22:40.0, 48 Ånund Lid Byggland NOR Høydalsmo IL 22:40.7, 49 Espen Honganvik HOLEN NOR Magnor UL 22:40.9, 50 Ole Jørgen Bruvoll NOR Lierne IL 22:43.6, 51 Björn Sandström SWE Piteå Elit SK 22:44.8, 52 Magnus Stensås NOR Tydal IL 22:44.9, 53 Espen SUNDSVIK NOR Frol IL 22:46.2, 54 Emil NYENG NOR Ringebu/Fåvang SK 22:46.4, 55 Thomas GIFSTAD NOR Oppegård IL 22:47.7, 56 Simon ANDERSSON SWE Falun Borlenge 22:48.1, 57 Viktor THORN SWE Ulricehamn IF 22:48.4, 58 Jan Thomas JENSSEN NOR Hommelvik IL 22:49.6, 59 Anders Tettli RENNEMO NOR Henning Skilag 22:50.3, 60 Anders Sørensen NOR Bækkelagets SK 22:50.7, 61 Kein EINASTE EST EST 22:52.3, 62 Gilberto PANISI ITA Falun Borlenge 22:53.1, 63 Joni Mäki FIN FIN 22:54.1, 64 Robin NORUM SWE IFK Umeå 22:55.1, 65 Mats IVERSEN NOR IL Varden Meråker 22:56.0, 66 Daniel SVENSSON SWE IFK Mora 22:56.1, 67 Erik VALNES NOR Bardufoss og Omegn IF 22:57.0, 68 Sivert Halfdan BERGAN NOR Larvik Ski 22:59.1, 69 Eirik Lorentsen NOR Henning Skilag 23:00.5, 70 Carl QUICKLUND SWE Østersunds SK 23:01.1, 71 Lauri LEPISTO FIN FIN 23:01.8, 72 Erik Olsvik DENGERUD NOR Kjelsås IL 23:03.3, 73 Johan TJELLE NOR Lyn Ski 23:04.3, 74 Callum SMITH GBR Gbr 23:05.3, 75 Ørjan Staff NOR Gran IL 23:05.5, 76 Karl-Johan DYVIK SWE Falun Borlenge 23:05.5, 77 Bill Impola SWE SK Bore 23:05.6, 78 Aleksander Dyrberg EK NOR Bærums Verk Hauger Idrettsfore 23:06.0, 79 Sindre FOLKVORD NOR Lillehammer Skiklub 23:07.2, 80 Sjur Obrestad GABRIELSEN NOR Sandnes IL 23:08.5, 81 Marcus GRATE SWE IFK Umeå 23:08.9, 82 Fredrik RISETH NOR Byåsen IL 23:11.5, 83 Erik K HOFFSBAKKEN NOR Lillehammer Skiklub 23:11.8, 84 Chrisander Skjønberg Holth NOR Birkebeineren IF 23:12.4, 85 Sturla LIE NOR Viking TIF 23:12.5, 86 Johannes RINGSBY SWE sk Bore 23:13.2, 87 Eirik FINNE NOR Viking TIF 23:13.5, 88 Oscar PERSSON SWE sk Bore 23:13.9, 89 Henrik DØNNESTAD NOR Gulset IF 23:14.9, 90 Halvor Korbøl Thoner NOR Slåstad IL 23:15.2, 91 Kjetil Andre BJERKRHEIM NOR Nesbyen IL 23:15.4, 92 Petter Soleng SKINSTAD NOR Vind IL 23:15.6, 93 Vegard HAMNES NOR Lillehammer Skiklub 23:16.3, 94 Hallvard Sørheim Evjestad NOR IL Bjørn - Ski 23:17.4, 95 Anton KARLSSON SWE Åsarna IK 23:17.4, 96 Anders JONSSON SWE Stockviks SF 23:18.9, 97 Martin THON NOR Skiptvet IL 23:19.2, 98 Gjermund Løfald NOR Rindal IL 23:19.4, 99 Simon LAGESON SWE Sama Ik 23:20.4, 100 Petter ENGDAHL SWE Østersunds SK 23:20.9, 101 Torstein Buan Røvik NOR IL Varden Meråker 23:22.8, 102 Antti OJANSIVU FIN FIN 23:23.4, 103 Eivind BAKKENE NOR Øystre Slidre IL 23:24.2, 104 Waltteri VINKANHARJU FIN FIN 23:24.3, 105 Christian Tvedt BUGGE NOR Kvaløysletta Skilag 23:24.4, 106 Kasper STADAAS NOR Heming IL 23:25.0, 107 Mattis Sjøli NOR Halmsås og Omegn Skilag 23:25.7, 108 Gustav NORDSTROEM SWE Borås SK 23:26.5, 109 Jack Carlye CAN CAN 23:28.4, 110 Erik SILFVER SWE IFK Umeå 23:29.0, 111 Thomas HETLAND NOR Helleland IL 23:29.6, 112 Even Sæteren Hippe NOR Bagn IL 23:30.9, 113 Magnus Lian AARRESTAD NOR Sandnes IL 23:31.3, 114 Magnus GJEMSE NOR IL Varden Meråker 23:32.1, 115 Jonas Eriksson SWE Falun Borlenge 23:32.8, 116 Santeri EROLA FIN FIN 23:34.5, 117 Kentaro ISHIKAWA JPN Japan 23:34.7, 118 Markus Rørvik NOR Sandnes SSL 23:34.7, 119 Gjermund NILSEN NOR Gran IL 23:35.0, 120 Joey FOSTER CAN CAN 23:35.1, 121 Halvor KLEIVI NOR Lyn Ski 23:35.6, 122 Scott Hill CAN CAN 23:35.9, 123 Espen PERSEN NOR Lyn Ski 23:37.9, 124 Marcus Fredriksson SWE Lycksele IF 23:38.7, 125 Sigurd Lund Røer NOR Bækkelagets SK 23:38.7, 126 Torstein BU NOR Førde IL 23:39.7, 127 Martin KRISTIANSEN NOR ROS IL 23:40.1, 128 Johan Häggström SWE Piteå Elit SK 23:40.6, 129 Andreas Myran STEEN NOR Leksvik IL 23:40.7, 130 Lasse HULGAARD DEN DAN 23:41.4, 131 Thomas EKREN NOR Strindheim IL 23:41.4, 132 Roger Øye Pollen NOR Førde IL 23:41.4, 133 Marius Caspersen FALLA NOR Gjerdrum IL - Ski 23:41.7, 134 Joonas SARKKINEN FIN Ounasvaaran Hiihtoseura 23:42.5, 135 Ulrik Leinan Baksjøberget NOR Vang Skiløperforening 23:42.8, 136 Sindre Høgset NOR Vinje IL 23:42.9, 137 Torstein Haaker DAGESTAD NOR Bulken IL 23:42.9, 138 John Magnus HAUGEN NOR Hommelvik IL 23:43.1, 139 Sindre TUNGESVIK NOR Byåsen IL 23:43.5, 140 Vegard JOHNSEN NOR Ankenes SK 23:43.6, 141 Simen Bratberg RAMSTAD NOR Vind IL 23:44.2, 142 Olof JONSSON SWE Trillevallens Sportklubb 23:44.5, 143 Ola JORDHEIM NOR Hemsedal IL 23:45.0, 144 Heikki KORPELA FIN FIN 23:45.9, 145 Markus Emaus HOLM NOR Lillehammer Skiklub 23:45.9, 146 Kristoffer By VOLLSET NOR Klæbu IL 23:46.1, 147 Harald Astrup ARNESEN NOR Heming IL 23:46.9, 148 Juuso HAARALA FIN FIN 23:49.3, 149 Eirik Asdøl NOR Bærums Verk Hauger Idrettsfore 23:49.3, 150 Sondre HANDELAND NOR Sauda IL 23:50.8, 151 Bjørn André Aaslund NOR Heming IL 23:51.1, 152 Eirik SOLVANG NOR Innstrandens IL 23:51.3, 153 Trym Halbjørhus Fikke NOR Hemsedal IL 23:51.4, 154 Kristian A KJONERUD NOR Lillehammer Skiklub 23:52.5, 155 Fredrik Ole Oldereid ANDERSEN NOR Lyn Ski 23:55.1, 156 Håkon Myrmo NOR Rennebu IL 23:55.9, 157 Simen NORDHAGEN NOR Strandbygda IL 23:56.7, 158 Ragnar Bragvin ANDRESEN NOR Njård 23:57.9, 159 Even NORTHUG NOR Strindheim IL 23:59.0, 160 Krister SAASTAD NOR Høybråten og Stovner IL 24:00.4, 161 Torstein VESTLI NOR Strandbygda IL 24:00.6, 162 Harald Ihlebæk NOR Bækkelagets SK 24:01.0, 163 Jonas Udjus FRORUD NOR Lyn Ski 24:01.4, 164 Karri HAKALA FIN FIN 24:02.4, 165 Sindre Odberg PALM NOR Spydeberg IL 24:04.4, 166 Marcos PUIGDEFABREGAS ESP Lillehammer Skiklub 24:07.6, 167 Petter Thuen NILSEN NOR Viking TIF 24:08.6, 168 Henrik Kjærnsli NOR Lillehammer Skiklub 24:09.4, 169 Magnus VESTERHEIM NOR Kvæfjord IL 24:11.3, 170 Eirik HOVLAND NOR Årdalstangen IL 24:12.6, 171 Eirik Andreas JOHANSEN NOR Lillehammer Skiklub 24:12.8, 172 Erling Engesvold FLATAKER NOR Hommelvik IL 24:12.9, 173 Oskar KARDIN SWE Østersunds SK 24:15.7, 174 Svein Berg FINES NOR Strindheim IL 24:15.8, 175 Erling Pettersen VOLLAN NOR Høybråten og Stovner IL 24:17.1, 176 Simon Fredrik GUNDERSEN NOR Medkila SL 24:18.8, 177 Iver Andreas Svarstad HANSLIEN NOR Lillehammer Skiklub 24:20.9, 178 Edvard Grut ANDERSEN NOR Syril IL 24:21.0, 179 Måns Sunesson SWE Sellnäs IF 24:21.8, 180 Vebjørn Tandberg NOR Kjelsås IL 24:22.4, 181 Daniel May INSTANES NOR Fana IL 24:25.1, 182 Jens HULGAARD DEN DAN 24:25.3, 183 Øystein Nordbotten NOR Sandnes SSL 24:26.0, 184 Jørgen J Borgersen NOR Bækkelagets SK 24:27.4, 185 Kristoffer Nielsen NOR Ørn IF 24:28.6, 186 Per Ola flaten BREDVOLD NOR Hamar SK 24:30.1, 187 Erlend Widerøe Hennig NOR Hjelmeland IL - ski 24:30.8, 188 Sondre Tysseland NOR Samnanger IL 24:32.1, 189 Sivert Grøtan Eriksen NOR Byåsen IL 24:32.5, 190 Kristoffer Lamøy NOR Åsen IL 24:38.1, 191 Filip DANIELSSON SWE sk Bore 24:38.2, 192 Ola Raaum JANSEN NOR Spillum IL 24:38.4, 193 Tue Rømer DEN DAN 24:38.7, 194 Richard Maki-Heikkila FIN FIN 24:39.7, 195 Stian BERG NOR Jømna/Heradsbygd Langrenn 24:39.8, 196 Henrik TEIEN NOR Sande Sportsklubb 24:41.8, 197 Øystein Tallhaug Engelstad NOR Lillehammer Skiklub 24:43.2, 198 Jonas RISETH NOR Spillum IL 24:45.0, 199 Arne Fodstad KARLSEN NOR Strandbygda IL 24:46.8, 200 Pontus HERMANSSON SWE sk Bore 24:49.3, 201 Atle SMENES NOR Rustad IL 24:52.7, 202 Simen Hagen NILSTAD NOR Dombås IL 24:53.8, 203 Erlend NYHUS NOR Bardu IL 24:59.4, 204 Sander Leinan Baksjøberget NOR Vang Skiløperforening 25:03.1, 205 Sindre Øwre Haugan NOR Hommelvik IL 25:14.8, 206 Victor GUSTAFSSON SWE IFK Mora SK 25:15.3, 207 Erlend Nysæter NOR Fana IL 25:19.6, 208 Jens Petter TORESEN NOR Bækkelagets SK 25:20.4, 209 Lars Tenold NOR Nordre Eidsvoll IL 25:22.1, 210 Kieran JONES CAN CAN 25:25.7, 211 Ståle Fenstad NOR Rustad IL 25:31.7, 212 John Gunnar Hoås NOR Lånke IL 25:32.6, 213 Truls TORVIK NOR IL Varden Meråker 25:32.9, 214 Jonatan ENGDAHL SWE Trillevallens Sportklubb 25:44.8, 215 Eirik Tvedt AASTVEDT NOR Osterøy IL 25:50.0, 216 Anton Killi RINGEN NOR Strindheim IL 25:50.4, 217 Eivind Maurseth BLINDHEIM NOR Bulken IL 25:54.9, 218 Ole GAMME NOR Gran IL 26:15.5, 219 Erling Stølen NOR Ntnui 26:16.6, 220 Sondre STORMO NOR Hommelvik IL 26:23.4, 221 Henrik Snarvold SLETTEN NOR Vaaler IF 26:35.7, 222 Eirik Tvilde NOR Bjørgum IL 27:06.4, 223 Kristen Østvold Ørbeck NOR Gjerdrum IL - Ski 27:10.5, 224 Sam CAIRNS GBR Fet SK 27:25.5, 225 Vegard Ødegården NOR Rustad IL 28:18.9, 226 Knut LYNGAR NOR Oppegård IL 36:45.0, DNF Jonas Engebret Larsen NOR Lyn Ski , DNF Maximilian BIE NOR Bardufoss og Omegn IF


Tävlingar och Evenemang

 19/01/2018Skid- & Yogaläger
 20/01/2018MORALOPPET 44 kmLängdåkning
 21/01/2018Hornbergsloppet 42 kmLängdåkning
 24/01/2018Resa till Marcialonga 2018 med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
 27/01/2018Östersund Ski MarathonLängdåkning
 27/01/2018Sixten Jernberg Memorial RaceLängdåkning
 27/01/2018Harsa Ski MarathonLängdåkning
 28/01/2018Lima Skate MaratonLängdåkning
 28/01/2018StråkenloppetLängdåkning
 31/01/2018Resa till Dobbiaco Cortina med Global Sports Tours (gstours.se)Längdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör