Annonsör
Annonsör



Partners




Mattias Nilsson Foto: Manzoni/NordicFocus

Mattias Nilsson Foto: Manzoni/NordicFocus

Mattias Nilsson drabbad av hjärtproblem

När skidskyttelaget nästa vecka drar till Mallorca på träningsläger finns inte Mattias Nilsson med. Läkarna har upptäckt ett hjärtfel och nu tvingas Nilsson ta det lugnt med träningen.

 Till Zport berättar 29-åringen att han förmodligen funnit svaret till varför resultaten i spåret gick tillbaka förra säsongen och han inte alls lyckades prestera som han ville.

– De har tagit en massa prover, gjort magnetröntgen och även tagit ultraljud. Det var då man upptäckte att det läcker ur en av hjärtklaffarna. Det i sin tur har gjort att förmaken har vuxit sig större och större, berättar Nilsson.

Enligt Nilsson kan det vara en möjlig förklaring till att han ofta kände sig seg och trött under vinterns säsong.

• Hur reagerade du när du fick beskedet?

– Det var jävligt tråkigt. Nu vill de vara på sin säkra sida och jag ska få nya provsvar i juni. Men så har det låtit ett tag nu. Det är tungt, säger han.

• Kan det bli aktuellt med operation?

– Det vet jag inte nu. Enligt läkarna är det inte en operation man gärna gör.

 

För att säkra upp den ekonomiska biten har han tagit sig an ett jobb vid sidan av satsningen. Dagarna tillbringas just nu med att sätta plant runt om Jämtland.

– Det är helt enkelt för att få ekonomin att gå ihop. Senast jag gjorde något sådant här var för fem år sedan. Det har blivit tyngre med den ekonomiska biten; SOK (Sveriges Olympiska Kommitté) ger ju inte längre något stöd, berättar Nilsson.

• Hur påverkar jobbet träningen?

– En sådan här gång när jag ändå måste ta det lugnt fungerar det väl. Men det är klart; man är inte helt pigg när man kommer hem på dagarna.

Lägret i Spanien nästa vecka är inte aktuellt, även om han skulle ha kunnat köra på ett lugnare program. Men eftersom han också väntar barn tillsammans med sin flickvän väljer han att stanna hemma.

 

Läs också:

Tävlingar och Evenemang

 21/05/2012FjällbryntloppetLängdåkning
 08/06/2012Rullskidsläger i Falun med ElitskidåkareRullskidor
 09/06/2012Thorax Trainer SprintLängdåkning
 17/06/2012SOMMARSKIDSKOLA ÖSTERSUNDS SKIDLÖPARE KLUBBLängdåkning
 31/08/2012Rullskidsläger i TällbergRullskidor
 31/08/2012Rullskidläger med Rikard Tynell m.flRullskidor
 07/09/2012Vasaloppsläger i TorsbytunnelnLängdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör