Annonsör
Annonsör



Partners


Petter Northug och Dario Cologna före Tour De Ski. Foto: NordicFocus

Petter Northug och Dario Cologna före Tour De Ski. Foto: NordicFocus

Northug och Cologna i tät duell från början. Hellner på stark fjärdeplats från start.

Petter Northug tog ledningen i första dagen av Tour De Ski, men bara sju tiondelar efter placerade sig Dario Cologna i prologen. Marcus Hellner körde in på fjärdeplatsen.

Duellen mellan Petter Northug och Dario Cologna lät inte vänta på sig när Tour De Ski drog igång med den drygt 4 km långa prologen. Endast sju tiondelar skilde de två åt i mål, till norrmannens favör.  Northug kände sig lite ringrostig efter juluppehållet, men menar nu att han är igång. 

–Det var bra och snabbt före och jag hade bra skidor. Dessutom hjälpte det att ha Dario framför mig i spåret. Det var jobbigt på upploppet och jag var riktigt sliten de sista 200 metrarna sade Northug på presskonferensen efteråt.

Under tiden fick Northug bra hjälp med tidgivning av ledarna.

–Jag behövde det för att få igång motorn efter en lugn julledighet, men nu går det bättre sade Northug till NRK efter loppet.

Marcus Hellner var dryga fem sekunder efter Northug i mål på fjärdeplatsen, men inräknat med bonussekunder innebär det att att han går ut tjugo sekunder efter i morgondagens masstart.

- Det kändes väl bra ändå. Tråkigt att komma fyra men samtidigt är det inte världens viktigaste lopp utan det gäller att vara med hyfsat inför fortsättningen, säger Hellner till SVT Sport.

Imorgon är det jaktstart 15 kilometer klassiskt.

Näst bäste svensk blev Emil Jönsson på plats 16.

Resultatlistor med totalställning hittar du på FIS-ski

Prolog Tour De Ski 2011/12 herrar 

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Time FIS Points
 1  99  3420239 NORTHUG Petter jr.  1986  NOR   7:58.3  0.00
 2  97  3510023 COLOGNA Dario  1986  SUI   7:59.0  1.17
 3  95  3190111 MANIFICAT Maurice  1986  FRA   8:02.3  6.69
 4  93  3500139 HELLNER Marcus  1985  SWE   8:03.9  9.37
 5  56  3480314 CHERNOUSOV Ilia  1986  RUS   8:05.1  11.37
 6  87  3100110 HARVEY Alex  1988  CAN   8:05.2  11.54
 7  89  3480016 LEGKOV Alexander  1983  RUS   8:05.6  12.21
 8  69  3480280 MORILOV Nikolay  1986  RUS   8:06.9  14.38
 9  71  3480013 VYLEGZHANIN Maxim  1982  RUS   8:07.1  14.72
 10  32  3190029 DUVILLARD Robin  1983  FRA   8:08.3  16.73
 11  28  3190070 MIRANDA Cyril  1985  FRA   8:09.0  17.90
 12  79  3100006 KERSHAW Devon  1982  CAN   8:09.1  18.06
 13  35  3200229 TSCHARNKE Tim  1989  GER   8:09.9  19.40
 14  27  3420577 DYRHAUG Niklas  1987  NOR   8:10.1  19.74
 15  36  3480317 TURYSHEV Sergey  1985  RUS   8:10.9  21.07
 16  41  3500259 JOENSSON Emil  1985  SWE   8:11.3  21.74
 17  38  1221327 TEICHMANN Axel  1979  GER   8:12.0  22.91
 18  46  3420605 ROETHE Sjur  1988  NOR   8:14.8  27.60
 19  57  1221036 FILBRICH Jens  1979  GER   8:16.0  29.60
 20  7  3660065 SEMENOV Michail  1986  BLR   8:16.4  30.27
 21  65  1178162 ANGERER Tobias  1977  GER   8:16.7  30.78
 22  54  3180053 HEIKKINEN Matti  1983  FIN   8:16.9  31.11
 23  44  3480695 BESSMERTNYKH Alexander  1986  RUS   8:17.2  31.61
 23  33  1286608 PERRILLAT Christophe  1979  FRA   8:17.2  31.61
 25  40  3480828 JAPAROV Dmitriy  1986  RUS   8:17.3  31.78
 26  15  3420317 RENNEMO Kristian Tettli  1984  NOR   8:17.5  32.11
 27  81  1217350 BAUER Lukas  1977  CZE   8:19.0  34.62
 28  2  3220002 MUSGRAVE Andrew  1990  GBR   8:19.1  34.79
 29  10  3530005 NEWELL Andrew  1983  USA   8:19.5  35.46
 30  58  3200014 WENZL Josef  1984  GER   8:19.6  35.63
 30  39  3180054 NOUSIAINEN Ville  1983  FIN   8:19.6  35.63
 32  61  3290007 HOFER David  1983  ITA   8:19.7  35.79
 33  45  1363141 FISCHER Remo  1981  SUI   8:20.3  36.80
 34  49  1297957 MORIGGL Thomas  1981  ITA   8:20.5  37.13
 35  92  3050159 TRITSCHER Bernhard  1988  AUT   8:20.6  37.30
 36  26  3200121 KUEHNE Andy  1987  GER   8:20.7  37.47
 36  19  3190109 WIBAULT Mathias  1985  FRA   8:20.7  37.47
 38  51  3100190 BABIKOV Ivan  1980  CAN   8:20.9  37.80
 39  67  1345875 GAILLARD Jean Marc  1980  FRA   8:21.1  38.14
 40  48  1223849 CHECCHI Valerio  1980  ITA   8:21.7  39.14
 41  55  1067291 DI CENTA Giorgio  1972  ITA   8:22.2  39.97
 41  53  1362947 PERL Curdin  1984  SUI   8:22.2  39.97
 43  75  3290016 CLARA Roland  1982  ITA   8:22.4  40.31
 43  52  3150069 JAKS Martin  1986  CZE   8:22.4  40.31
 45  94  1310470 KRECZMER Maciej  1981  POL   8:22.6  40.64
 46  77  3420077 HATTESTAD Ola Vigen  1982  NOR   8:23.0  41.31
 47  17  3290166 CLEMENTI Fabrizio  1988  ITA   8:23.2  41.65
 48  50  1344711 JAUHOJAERVI Sami  1981  FIN   8:23.7  42.48
 49  96  3150070 RAZYM Ales  1986  CZE   8:23.9  42.82
 49  16  1323468 REHEMAA Aivar  1982  EST   8:23.9  42.82
 51  82  1298054 PASINI Fabio  1980  ITA   8:24.0  42.99
 52  73  3500015 RICKARDSSON Daniel  1982  SWE   8:24.4  43.65
 53  1  3290245 NOECKLER Dietmar  1988  ITA   8:24.5  43.82
 54  85  3500330 PETERSON Teodor  1988  SWE   8:24.8  44.32
 55  47  3200015 REICHELT Tom  1982  GER   8:25.5  45.49
 55  42  3420280 ELIASSEN Petter  1985  NOR   8:25.5  45.49
 57  83  3420036 ROENNING Eldar  1982  NOR   8:26.1  46.50
 58  59  3670000 CHEBOTKO Nikolay  1982  KAZ   8:26.6  47.33
 59  21  3200072 KATZ Andreas  1988  GER   8:27.6  49.01
 60  86  3180408 LUUSUA Ari  1988  FIN   8:27.9  49.51
 61  31  3200001 GOERING Franz  1984  GER   8:28.1  49.84
 62  9  3200356 DOBLER Jonas  1991  GER   8:28.2  50.01
 63  90  3530120 HAMILTON Simeon  1987  USA   8:29.3  51.85
 64  43  1285347 FREEMAN Kris  1980  USA   8:29.9  52.85
 65  91  3480021 PETUKHOV Alexey  1983  RUS   8:30.8  54.36
 66  8  3050098 DUERR Johannes  1987  AUT   8:31.0  54.69
 67  20  3500755 JONSSON Fredrik  1990  SWE   8:31.4  55.36
 68  84  3660013 LASUTKIN Alexander  1983  BLR   8:32.4  57.04
 68  18  1175155 MAGAL Jiri  1977  CZE   8:32.4  57.04
 70  13  3670022 VELICHKO Yevgeniy  1987  KAZ   8:33.3  58.54
 71  80  3390003 KUMMEL Peeter  1982  EST   8:33.5  58.88
 72  34  1125588 DOLIDOVICH Sergei  1973  BLR   8:33.6  59.04
 73  14  3290004 SCOLA Fulvio  1982  ITA   8:33.8  59.38
 74  29  3180301 LEHTONEN Lari  1987  FIN   8:34.3  60.21
 75  23  1362656 LIVERS Toni  1983  SUI   8:36.2  63.39
 76  22  3390103 TAMMJARV Karel  1989  EST   8:36.4  63.73
 77  25  3200241 BING Thomas  1990  GER   8:36.9  64.56
 78  63  3290326 PELLEGRINO Federico  1990  ITA   8:37.0  64.73
 79  64  3480436 KRIUKOV Nikita  1985  RUS   8:37.6  65.73
 80  37  3300190 YOSHIDA Keishin  1987  JPN   8:37.7  65.90
 80  30  1106867 BAJCICAK Martin  1976  SVK   8:37.7  65.90
 82  12  3500141 NELSON Lars  1985  SWE   8:38.4  67.07
 83  5  3390074 VAHTRA Eeri  1988  EST   8:38.7  67.57
 84  70  3430103 STAREGA Maciej  1990  POL   8:39.5  68.91
 85  3  3510351 FURGER Roman  1990  SUI   8:39.8  69.41
 86  74  3700049 MLYNAR Peter  1988  SVK   8:40.0  69.75
 87  88  3670017 MATVIYENKO Gennadiy  1988  KAZ   8:40.4  70.42
 88  66  3200096 HEUN Daniel  1986  GER   8:42.2  73.43
 89  11  3200127 MARSCHALL Philipp  1988  GER   8:43.1  74.93
 90  60  3050043 WURM Harald  1984  AUT   8:50.1  86.64
 91  4  3150105 HORYNA Ondrej  1987  CZE   8:51.4  88.81
 92  6  3050025 HIRNER Manuel  1985  AUT   8:51.7  89.32
 93  68  3390050 SIMONLATSER Timo  1986  EST   8:52.0  89.82
 94  24  3390034 KARP Algo  1985  EST   8:53.9  93.00
 95  72  3430056 MICHALEK Mariusz  1987  POL   8:55.1  95.00
 96  78  3690023 SHVIDKIY Oleksiy  1986  UKR   9:02.7  107.71
 97  76  3670032 AKHMADIYEV Yerdos  1985  KAZ   9:04.0  109.89
 98  62  3390033 EINASTE Kein  1985  EST   9:10.2  120.26
 99  98  3690014 BILOSYUK Ivan  1984  UKR   9:11.8  122.94

Tävlingar och Evenemang

 31/07/2014Häga Kusten SommarlägerLängdåkning
 01/08/2014Löparhelg i Dalarna 1-3 augusti
 04/09/2014Vasaloppsläger i Torsby SkidtunnelLängdåkning
 04/09/2014Barmarksläger för längdskidåkare, Jokkmokk
 05/09/2014Vasaloppsläger i TorsbyLängdåkning
 06/09/2014Tidaholmsloppet rullskidor DM för VästergötlandRullskidor
 19/09/2014Rullskidläger i StockholmRullskidor
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör