Annonsör
Annonsör



Annonser












Notiser

Novak och Rosjö juniorvinnare

Max Novak, Offerdals SK och Eric Rosjö, IF Hallby vann herrjuniorklasserna vid dagens Idre-Särnatävlingar över udda distansen 3 kilometer.

H 19-20

1

NOVAK Max

Offerdals SK

00:06:53.0

0:00:00.0

2

DANIELSSON Filip

Garphyttans IF

00:06:55.0

0:00:01.9

3

THORN Viktor

Ulricehamns IF

00:07:02.5

0:00:09.4

4

LENNARTSSON Marcus

Garphyttans IF

00:07:09.4

0:00:16.3

5

BUSKQVIST Alfred

IK Stern

00:07:10.2

0:00:17.1

6

HERBERT Martin

Sundbybergs IK

00:07:17.7

0:00:24.6

7

JACOBSSON Hugo

Falun Borlänge SK

00:07:18.8

0:00:25.7

8

ANDERSSON Edvin

Landsbro IF SK

00:07:19.0

0:00:25.9

8

MYHR Konrad

Åsarna IK

00:07:19.0

0:00:26.0

10

ARNBERG Fredrik

Stockviks SF

00:07:24.2

0:00:31.1

11

LINDHOLM Oskar

Ljusne AIK SK

00:07:25.3

0:00:32.2

12

JOHANSSON Markus

Zinkgruvans IF

00:07:26.3

0:00:33.2

13

ENGSTRÖM Jonatan

Borås SK

00:07:26.5

0:00:33.4

14

STRID Gabriel

Sunne SLF

00:07:28.3

0:00:35.3

15

ÅSANDER GRAHN Jonas

Hudiksvalls IF

00:07:29.7

0:00:36.6

16

ROOS Anders

Östersunds SK

00:07:35.0

0:00:41.9

17

AFLODAL Gustav

Sundbybergs IK

00:07:35.7

0:00:42.6

18

ENGDAHL Jonatan

Domnarvets GOIF

00:07:36.1

0:00:43.0

19

DAHL Elias

Offerdals SK

00:07:38.1

0:00:45.0

20

NILSSON Gustav

Hudiksvalls IF

00:07:41.3

0:00:48.2

21

HAUGEN John Magnus

NOR

00:07:42.1

0:00:49.0

22

HOLMBERG Ludvig

Tranemo IF Skidklubb

00:07:43.0

0:00:49.9

23

HÖJLIND Gabriel

IFK Mora SK

00:07:43.9

0:00:50.8

24

TÄRNING Albin

Falköpings AIK SK

00:07:44.4

0:00:51.3

25

LINDKVIST Martin

IFK Mora SK

00:07:44.5

0:00:51.4

26

JOHANSSON Gustav

Ulricehamns IF

00:07:45.1

0:00:52.0

27

LARSSON David

Hudiksvalls IF

00:07:48.5

0:00:55.4

28

JOHANSSON Oscar

Zinkgruvans IF

00:07:52.2

0:00:59.2

29

SJÖBERG Erik

Eksjö SOK

00:07:52.3

0:00:59.3

30

SELAHN Jens

Stockviks SF

00:07:53.2

0:01:00.1

31

PETTERSSON Jesper

Strömnäs GIF

00:07:54.2

0:01:01.1

32

SVENSSON Alexander

Äspereds IF

00:07:54.5

0:01:01.4

33

TJÄRNLUND Nils

Stockviks SF

00:07:56.9

0:01:03.8

34

AHLSTRÖM Johan

Sävast Ski Team IF

00:08:00.5

0:01:07.4

35

LARSSON Nico

Bengtsfors BOIS

00:08:00.8

0:01:07.7

36

PERSSON Jonathan

Domnarvets GOIF

00:08:01.9

0:01:08.8

37

SJÖDIN Jack

Junsele IF

00:08:02.3

0:01:09.2

38

OLOFSSON Elias

Vårby IK

00:08:07.3

0:01:14.2

39

JOHANSSON Alexander

Älvdalens IF SK

00:08:08.2

0:01:15.1

40

GIBB Duncan

GBR

00:08:09.9

0:01:16.8

41

MURTO Edvin

Gellivare Skidallians IK

00:08:11.2

0:01:18.1

42

ERIKSSON Emil

Tierps IF

00:08:12.1

0:01:19.0

43

JONSSON Albert

ISL

00:08:15.5

0:01:22.4

44

PETTERSSON Rasmus

Hägersta GF

00:08:17.9

0:01:24.8

45

SÅLDER Anton

Älvdalens IF SK

00:08:22.3

0:01:29.2

46

ÅSLIN Filip

Stockviks SF

00:08:22.8

0:01:29.7

47

LUNDQVIST Oskar

Sellnäs IF

00:08:25.2

0:01:32.1

48

STÅHL Joakim

Järbo IF

00:08:25.4

0:01:32.3

49

CLAESSON Edvin

IF Hallby SOK

00:08:26.8

0:01:33.8

50

DAHL David

Visborgs OK

00:08:34.2

0:01:41.1

51

GREENBERG Charlie

Duveds IF

00:08:35.8

0:01:42.7

52

FILIPSSON Jens

Sunne SLF

00:08:37.3

0:01:44.2

53

EDMAN Martin

Ulricehamns IF

00:08:38.4

0:01:45.3

54

WEEL ROSBO Joachim

DAN

00:08:38.6

0:01:45.5

55

LINDBERGET Christoffer

Älvdalens IF SK

00:08:41.7

0:01:48.6

56

BRÖTE Oscar

Sundbybergs IK

00:08:45.0

0:01:52.0

57

ÖSTLUND August

Hedesunda IF

00:08:46.9

0:01:53.8

58

NORDMARK Markus

Nässjö Ski

00:08:53.3

0:02:00.2

59

SANTOS Victor

BRA

00:08:54.3

0:02:01.2

60

HENRIKSSON Kevin

Garphyttans IF

00:08:55.1

0:02:02.0

61

THORN Erik

Bengtsfors BOIS

00:08:59.1

0:02:06.0

62

LINDBERGET Dennis

Älvdalens IF SK

00:09:03.0

0:02:09.9

63

ÖBERG Niklas

Strömnäs GIF

00:09:21.7

0:02:28.6

64

MOREIRA Caio

BRA

00:09:28.2

0:02:35.1

65

JENSEN Peter

DAN

00:11:22.6

0:04:29.5

 

PENTONEN Tobias

Hestra IF

DNS

 

 

STRÖMBÄCK Olle

Östersunds SK

DNS

 

 

JOHANSSON Ludwig

Ulricehamns IF

DNS

 

 

HALLDÉN Filip

Garphyttans IF

DNS

 

 

LARSSON Kevin

Bengtsfors BOIS

DNS

 

 

EIDUKS Ralfs

LAT

DNS

 

 

ENGMAN Alexander

Gellivare Skidallians IK

DNS

 

 

LEANDER John

Åsarna IK

DNS

 

 

GILLMAN Adam

Garphyttans IF

DNS

 

 

ROTVOLD Gustav

Åsarna IK

DNS

 

 

GRATE Marcus

Täfteå IK

DNS

 

H 17-18

1

ROSJÖ Eric

IF Hallby SOK

00:07:19.7

0:00:00.0

2

PERSSON Adam

IF Hallby SOK

00:07:22.7

0:00:03.0

3

BERGLUND Gustaf

Storvreta IK

00:07:26.4

0:00:06.7

4

PERSSON Petter

Borås SK

00:07:32.7

0:00:13.0

5

ERLANDER Felix

Hudiksvalls IF

00:07:33.1

0:00:13.3

6

ROTVOLD Carl

Åsarna IK

00:07:36.1

0:00:16.4

7

GRANLUND Jonas

Hudiksvalls IF

00:07:36.6

0:00:16.9

8

AFLODAL Axel

Sundbybergs IK

00:07:36.7

0:00:17.0

9

BAJORAVICIUS Azuolas

LTU

00:07:38.3

0:00:18.6

10

HERBERT Johan

Sundbybergs IK

00:07:39.9

0:00:20.2

11

ANDERSSON Fredrik

Sollefteå Skidor IF

00:07:40.9

0:00:21.1

12

LIEBACK Erik

Ulricehamns IF

00:07:41.9

0:00:22.2

13

JOHANSSON Martin

Korsnäs IF SK

00:07:42.2

0:00:22.5

14

LILLSJÖ Linus

Hällbybrunns IF

00:07:43.5

0:00:23.8

15

JONSSON Arvid

Duveds IF

00:07:44.6

0:00:24.9

16

BERG Elis

Sunne SLF

00:07:46.5

0:00:26.8

17

NYGREN Linus

Ulricehamns IF

00:07:48.0

0:00:28.2

18

ELVSETH Anton

NOR

00:07:48.9

0:00:29.2

19

JANSSON Eric

Tranemo IF Skidklubb

00:07:49.1

0:00:29.4

20

DANIELSSON FROST Oskar

Dala-Järna IK

00:07:52.4

0:00:32.7

21

BERTILSSON Erik

IF Hallby SOK

00:07:52.5

0:00:32.8

22

SVENSK Jesper

Stora Tuna IK SK

00:07:52.7

0:00:33.0

23

JONSSON Simon

IF Hallby SOK

00:07:54.5

0:00:34.8

24

INGARD Karl

IK Rex

00:07:56.2

0:00:36.5

25

JONSSON Gustav

Hällbybrunns IF

00:07:58.8

0:00:39.1

25

ANDERSSON Elias

Landsbro IF SK

00:07:58.8

0:00:39.1

27

ERIKSSON Albin

Husums IF SK

00:07:59.2

0:00:39.5

28

SVENNINGSSON Ludvig

Ulricehamns IF

00:07:59.5

0:00:39.8

29

JUTTERSTRÖM Axel

IFK Mora SK

00:07:59.7

0:00:40.0

30

KYRÖ Filip

Högbo GIF

00:08:02.1

0:00:42.4

31

BJÖRN Samuel

Rembo IK

00:08:02.2

0:00:42.5

32

PALANDER Jonatan

Sellnäs IF

00:08:03.0

0:00:43.3

33

MODIN Jonathan

Sollefteå Skidor IF

00:08:04.1

0:00:44.4

34

FORSBERG Felix

Järpens SK

00:08:04.7

0:00:45.0

35

WESTIN Olle

IK Stern

00:08:05.8

0:00:46.1

36

VALSET Herman Borring

DAN

00:08:06.1

0:00:46.4

37

OLSSON Oscar

Hudiksvalls IF

00:08:06.6

0:00:46.9

38

SWEDBERG Anton

Borås SK

00:08:08.4

0:00:48.7

39

WESTMAN Adam

Hudiksvalls IF

00:08:09.3

0:00:49.6

40

AXELSSON Adam

Hvetlanda SK

00:08:09.9

0:00:50.2

41

KARLSSON Andreas

Kalix SK

00:08:10.4

0:00:50.6

42

ANGELSIÖÖ Oliver

Storvreta IK

00:08:11.3

0:00:51.6

43

LAINE Anton

Kalix SK

00:08:11.6

0:00:51.9

44

MURTO Anton

Gellivare Skidallians IK

00:08:13.3

0:00:53.6

45

MATTI Jesper

Bodens SK

00:08:13.7

0:00:53.9

46

KRISTOFFERSSON Philip

Alnö SK

00:08:13.9

0:00:54.2

47

GRYWENZ Olle

Storvreta IK

00:08:14.5

0:00:54.8

48

KARLSSON Ludvig

Järpens SK

00:08:14.7

0:00:54.9

49

ÖSTLING Adam

Sundbybergs IK

00:08:14.8

0:00:55.1

50

JOHANSSON Leo

Skillingaryds FK

00:08:15.7

0:00:56.0

51

PERSSON Albin

Tranemo IF Skidklubb

00:08:16.8

0:00:57.1

51

LUNDBERG Simon

Hagfors SF

00:08:16.8

0:00:57.1

53

SVENSSON Victor

Gellivare Skidallians IK

00:08:19.4

0:00:59.7

54

BARKEGREN Viktor

Domnarvets GOIF

00:08:22.5

0:01:02.8

55

FORSBERG Tom

Zinkgruvans IF

00:08:22.7

0:01:03.0

56

JOHANSSON Albin

Sätra IF

00:08:22.8

0:01:03.1

57

BJÖRN Zackarias

Rembo IK

00:08:23.4

0:01:03.7

58

HANNESSON Sigurdur Arnar

ISL

00:08:24.8

0:01:05.1

59

SAMUELSSON Johan

Husums IF SK

00:08:25.3

0:01:05.5

60

ERIKSSON Anton

Östersunds SK

00:08:26.2

0:01:06.5

61

BENEDIKTSSON Dagur

ISL

00:08:28.3

0:01:08.6

62

MILLESTU Hampus

Utrikes Skidklubb

00:08:29.3

0:01:09.6

63

SÖDERLIND Ludvig

IFK Kiruna

00:08:29.5

0:01:09.8

64

HJALMARSSON Karl

IK Stern

00:08:30.0

0:01:10.3

65

CARLING Albert

Falu IK

00:08:30.4

0:01:10.7

66

ERICSSON Rickard

Garphyttans IF

00:08:30.7

0:01:11.0

67

BERTHELSEN Mads Hannibal

DAN

00:08:36.3

0:01:16.6

68

MODIN Mathias

Sollefteå Skidor IF

00:08:36.4

0:01:16.7

69

NORDGREN Emrik

Vännäs SK

00:08:38.7

0:01:19.0

70

SVENSSON Axel

Landsbro IF SK

00:08:39.0

0:01:19.3

71

NORDSTRÖM Edvin

Brottby SK

00:08:40.7

0:01:21.0

72

GRANBERG Martin

Strömnäs GIF

00:08:45.5

0:01:25.8

73

FAHLSTRÖM Filip

Johannisbergs AIK

00:08:45.7

0:01:26.0

74

ENGHOLM Richard

Stöde IF

00:08:48.1

0:01:28.4

75

LUNDMARK Emil

Kvarnsvedens GOIF SK

00:08:49.7

0:01:30.0

75

SJÖDIN Alexander

Rembo IK

00:08:49.7

0:01:30.0

77

NEWMAN Fergus

GBR

00:08:53.4

0:01:33.7

78

ENGDAHL Johannes

Domnarvets GOIF

00:09:00.0

0:01:40.2

79

MALMSTRÖM Gösta

IK Stern

00:09:01.8

0:01:42.1

80

NICHOLLS Jack

GBR

00:09:06.1

0:01:46.4

81

WESTER Evert

Jukkasjärvi IF

00:09:08.9

0:01:49.2

82

MURRAY Brodie

GBR

00:09:10.3

0:01:50.5

82

NEWMAN Oliver

GBR

00:09:10.3

0:01:50.6

84

HÖJLIND Samuel

IFK Mora SK

00:09:19.7

0:02:00.0

85

LUNDBERG Adrian

Hagfors SF

00:09:26.9

0:02:07.2

86

FORSBERG Kristoffer

IFK Umeå

00:09:46.5

0:02:26.8

87

FIRMINO Altair

BRA

00:10:29.8

0:03:10.0

88

MARTINS Lucas

BRA

00:11:36.0

0:04:16.3

 

RAMBERG Håkan

Hällbybrunns IF

DNF

 

 

SANDBERG Timor

Jättendals IF

DNF

 

 

LJUNGLUND David

Falu IK

DNF

 

 

DALECKIS Dzintars

LAT

DNS

 

 

SIMONSSON Emil

Lima IF

DNS

 

 

NYKVIST David

Sunne SLF

DNS

 

 

STRÖMBÄCK Elis

Östersunds SK

DNS

 

 

ERIKSSON Sebastian

Falu IK

DNS

 

 

ÅREBÄCK Oscar

Bolidens SK

DNS

 

 

KARLSSON Simon

IFK Umeå

DNS

 

 

ÅSTRÖM Joel

Bodens SK

DNS

 

 

VIGANTS Raimo

LAT

DNS

 

 

KARLSSON Alexander

Källbottens IK

DNS

 

Läs också:

Tävlingar och Evenemang

 09/03/2018Resa till Engadin Skimarathon med GSToursLängdåkning
 24/03/2018TornedalsloppetLängdåkning
 14/04/2018Fjälltopploppet motionsklass
 25/04/2018Resa till Svalbard Skimaraton med Global Sports Tours (GStours)Längdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör