Annonsör
Annonsör



Partners


Petter Northug kommer att följas i en dokumentär på norska TV 2. FOTO: Per Frost.

Petter Northug kommer att följas i en dokumentär på norska TV 2. FOTO: Per Frost.

Petter Northugs liv i tv-dokumentär

Till vintern kommer norska tv-tittare att kunna följa Petter Northug både i och utanför skidspåret.
Det är norska TV 2 som har köpt rättigheterna till dokumentären om den färgstarka norska skidstjärnan.
- Vi tycker det är spännande att kunna göra en dokumentär om norges främsta idrottsstjärna, säger producenten och regissören Anders Sæther till norska Adresseavisen.
Det är produktionsbolaget Globus Media som står bakom dokumentären. Man har följt Northug i tre-fyra månader. I det här läget är man dock sparsamma med information om innehållet.
Enligt Adresseavisen så blir både tränare, familj, vänner och träningskompisar en del av serien.

Den norska landslagschefen Vidar Løfshus är positiv till projektet.

- Det är positivt att åkarna bjuder på sig själv och jag har förstått att det så Petter önskar sig att det ska vara. Produktionsbolaget har bestämt med landslagstränaren Trond Nystad och åkarna i landslaget att de ska vara tillgängliga vid några läger, berättar Løfshus

Intresset för Peter Northug är stort i Sverige och förhoppningsvis finns det någon möjlighet att ta del av dokumentären även för oss.

Tävlingar och Evenemang

 31/03/2013RullskidorRullskidor
 24/05/2013Vasatoppen - Läger i FalunRullskidor
 28/05/2013Rullskidteknik kurs i StockholmRullskidor
 03/06/2013Skidgång och skidstyrka i StockholmLängdåkning
 22/08/2013AlliansloppetRullskidor
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör