Annonsör
Annonsör



Annonser












Team Santander tog hem den prestigefyllda lagtävlingen i Swix Ski Classics. Här ser vi hela teamet med svenskarna Jerry Ahrlin, Jens Eriksson, Carl Quicklund och Johan Olsson. FOTO: Swix Ski Classics.

Team Santander tog hem den prestigefyllda lagtävlingen i Swix Ski Classics. Här ser vi hela teamet med svenskarna Jerry Ahrlin, Jens Eriksson, Carl Quicklund och Johan Olsson. FOTO: Swix Ski Classics.

Slutställning Swix Ski Classics 2014/2015

I och med finalen på Årefjällsloppet så avslutades Swix Ski Classcis-säsongen i lördags.
Totalvinnare blev Petter Eliassen och Katerina Smutna.
Lagtävlingen körde Team Santander hem på sista deltävlingen och man tog segern med endast 26 poängs marginal till Team United Bakeries.

Sprinttävlingen vanns av Öystein Pettersen, Team United Bakeries och ungdomstävlingarna av Tone Sundvor, Team Synnfjell, och Anders Höst, Lyn Ski.

Bästa svenska insats i cupen står Britta Johansson Norgren, Team SkiProAm, för som slutade trea bakom Katerina Smutna och Seraina Boner.

En tredjeplats blev det också för Team Coop:s Bill Impola i ungdomstävlingen. En tredjeplats i ungdomsklassen på tjejsidan blev det också för Emma Wikén som klev in i Team Coop till Årefjällsloppet.

Hur Swix Ski Classics kommer att se ut 2015/2016 kommer att presenteras i maj.

Swix Ski Classics Champion

Men
#   country name team points
1 (1) Petter Eliassen LEAS 1270
2 (2) Anders Aukland SANT 1032
3 (4) Tord Asle Gjerdalen SANT 930
4 (3) Øystein Pettersen UNBA 915
5 (5) Morten Eide Pedersen COOP 646
6 (8) John Kristian Dahl UNBA 633
7 (6) Tore Bjørseth Berdal UNBA 616
8 (7) Stanislav Řezáč SILV 534
9 (11) Christoffer Callesen LEAS 466
10 (9) Anders Høst LYNS 441
10 (10) Jørgen Aukland SANT 441
12 (12) Jerry Ahrlin SANT 385
13 (16) Stian Hoelgaard LEAS 346
14 (15) Johan Kjølstad UNBA 341
15 (13) Bill Impola COOP 339
16 (21) Audun Laugaland LEAS 322
17 (14) Andreas Nygaard SANT 316
18 (19) Bruno Debertolis TXLS 299
19 (17) Oskar Svärd COOP 279
20 (18) Jimmie Johnsson COOP 274
21 (22) Kjetil Dammen LEAS 269
22 (20) Ivan Arteev RUSM 246
23 (36) Daniel Richardsson L157 215
24 (34) Anders Södergren LEAS 214
24 (23) Fredrik Byström L157 214
26 (27) Arne Post UNBA 202
27 (38) Maxim Vylegzanin RUSM 183
28 (24) Jens Eriksson SANT 178
29 (29) Markus Jönsson SKIR 170
30 (25) Jörgen Brink L157 165
31 (30) Antti Lampinen PELT 164
32 (26) Daniel Tynell TTYN 158
33 (31) Vetle Thyli UNBA 155
33 (28) Alexey Dvoskin RUSM 155
35 (32) Erik Melin Söderström SKIR 138
36 (35) Klas Nilsson MILA 134
37 (40) Marcus Johansson L157 127
38 (33) Valerio Leccardi TXLS 125
39 (36) Iivo Niskanen COOP 120
40 (39) Riccardo Mich FUTU 117
41 (45) Lukáš Bauer PIIN 116
42 (41) Sergey Turyshev RUSM 100
42 (42) Kalle Gräfnings SBER 100
44 (47) Magnus Jonsson SBER 87
45 (43) Daniel Yeuilla TXLS 83
46 (44) Martin Holmstrand AXAS 80
47 (50) Algo Kärp PIIN 78
48 (46) Ivar Tveiten BMYH 72
49 (46) Johan Olsson SANT 70
50 (48) Björn Rydvall MILA 68
50 (60) Axel Bergsten AXAS 68
52 (49) Joar Thele LYNS 64
53 (51) Maicol Rastelli LIVI 62
54 (52) Pavel Ondrášek ATLA 59
55 (53) Geir Ludvig Aasen Ouren SYNN 58
56 (54) Simone Paredi LIVI 55
57 (55) Dan Moberg ETIX 52
58 (56) Sergio Bonaldi LIVI 50
59 (57) Rikard Tynell TTYN 49
60 (58) Nicola Morandini FUTU 48
60 (58) Simone Bosin FUTU 48
62 (61) Jiří Ročárek ATLA 44
63 (62) Ondřej Horyna PIIN 39
64 (63) Svein Tore Sinnes SIRD 35
65 (65) Sami Jauhojärvi COOP 32
65 (64) Stian Remseth Andresen LYNS 32
67 (66) Erik Jonsson MILA 31
68 (67) Andrey Tyuterev RUSM 29
69 (68) Linus Larsson SBER 27
70 (69) Mats Håkon Breda BMYH 25
71 (70) Jonas Nielsen OSPL 21
71 (71) Thomas Bormolini LIVI 21
73 (72) Bruno Carrara FUTU 20
73 (72) Tomáš Jakoubek SILV 20
73 (72) Jan Krška ATLA 20
73 (72) Lorenzo Cerutti TXLS 20
73 (72) Nicolas Bormolini LIVI 20
73 (72) Jakub Rádl PIIN 20
73 (72) Sondre Grønvold LYNS 20
80 (79) Mikko Koutaniemi FORC 18
81 (80) Jiří Pliska SILV 16
82 (81) Pasi Vuori PELT 14
83 (82) Matthias Kuhn ETIX 11
84 (83) Valentin Maettig PIIN 6
85 (84) Henrik Alm ETIX 4
86 (85) Johan Sandberg MILA 3
87 (86) Jakub Pšenička ZIZK 1
Women
#   country name team points
1 (1) Kateřina Smutná SILV 1290
2 (2) Seraina Boner COOP 1215
3 (3) Britta Johansson Norgren SKIP 996
4 (5) Masako Ishida UNBA 820
5 (4) Laila Kveli SANT 805
6 (6) Lina Korsgren SKIP 595
7 (7) Solfrid Braathen SKIP 446
8 (9) Adéla Boudíková PIIN 439
9 (10) Kristina Roberto SBER 437
10 (8) Annika Löfström COOP 430
11 (11) Rahel Imoberdorf TXLS 393
12 (12) Nina Lintzén SKIP 334
13 (14) Tone Sundvor SYNN 327
14 (13) Viktoria Melina RUSM 290
15 (15) Šárka Zelenková SILV 243
16 (16) Holly Brooks SANT 212
17 (17) Justyna Kowalczyk RUSM 200
18 (24) Eva Vrabcová Nývltová PIIN 175
19 (18) Tatjana Mannima FUTU 156
20 (19) Esther Bottomley TXLS 155
21 (20) Polina Ermoshina RUSM 144
22 (26) Maria Rydqvist SBER 140
23 (21) Julia Tikhonova RUSM 120
24 (22) Kerttu Niskanen SANT 100
25 (23) Martina Chrástková TXLS 95
26 (25) Tuva Toftdahl Staver LEAS 90
27   Emma Wikén COOP 90
28 (27) Marthe Kristine Hafsahl Karset UNBA 80
29 (33) Maria Gräfnings SBER 66
30 (28) Hilde Losgaard Landheim COOP 62
31 (29) Tatjana Jambaeva FUTU 54
32 (30) Elin Hagavold BMYH 38
33 (31) Simonetta Carbogno TXLS 29
34 (32) Sigrid Aas LEAS 20
35   Gustav Eriksson L157 18

Swix Ski Classics Sprint

#   country name team points
1 (1) Øystein Pettersen UNBA 280
2 (2) Andreas Nygaard SANT 220
3 (4) John Kristian Dahl UNBA 215
4 (3) Petter Eliassen LEAS 190
5 (5) Anders Aukland SANT 105
6 (6) Jens Eriksson SANT 80
7 (13) Tore Bjørseth Berdal UNBA 65
8 (7) Stanislav Řezáč SILV 60
8 (22) Tord Asle Gjerdalen SANT 60
10 (8) Bill Impola COOP 40
10 (8) Daniel Yeuilla TXLS 40
10 (14) Vetle Thyli UNBA 40
13 (10) Valerio Leccardi TXLS 35
14 (11) Jerry Ahrlin SANT 30
14 (11) Bruno Debertolis TXLS 30
16 (14) Sergey Turyshev RUSM 20
16 (14) Iivo Niskanen COOP 20
18 (17) Andrey Tyuterev RUSM 15
19 (18) Oskar Svärd COOP 10
19 (18) Morten Eide Pedersen COOP 10
19 (18) Fredrik Byström L157 10
19   Daniel Richardsson L157 10
19 (18) Sami Jauhojärvi COOP 10
24 (22) Christoffer Callesen LEAS 5

Swix Ski Classics Team

#   team points
1 (1) Team Santander 3556
2 (2) Team United Bakeries 3530
3 (3) Team Coop 2725
4 (4) Team LeasePlan Go 2227
5 (5) Silvini Madshus team 1950
6 (6) Russian Marathon Team 1450
7 (7) Team Xcalibur Lill Sport 1045
8 (8) Team SkiProAm 996
9 (9) Team Pioneer Investments 854
10 (10) Lager 157 Ski Team 714
11 (11) Skistart.com-Bergslagen 661
12 (12) Lyn Ski 550
13 (14) Team Synnfjell 385
14 (13) Team Futura 379
15 (15) Team Ski&Run 322
16 (16) Team 7-Mila 216
17 (17) Team Tynell 187
18 (18) Scame Ski Trab Marathon Livigno Team 179
19 (19) Team Peltonen 178
20 (20) Team Bjørn Myhre Sport 135
21 (21) Atlas 133
22 (22) AXA Sports Club 128
23 (23) Etixx Ski Team 67
24 (24) Žižkovský Tygři 51
25 (25) Sirdal Ski 35
26 (26) Team Oslo Sportslager 21
27 (27) Team Skiforce 18

Swix Ski Classics Youth

Men
#   country name team points
1 (1) Anders Høst LYNS 441
2 (4) Stian Hoelgaard LEAS 346
3 (2) Bill Impola COOP 339
4 (3) Andreas Nygaard SANT 316
5 (5) Vetle Thyli UNBA 155
6 (8) Marcus Johansson L157 127
7 (6) Iivo Niskanen COOP 120
8 (7) Riccardo Mich FUTU 117
9 (9) Joar Thele LYNS 64
10 (10) Maicol Rastelli LIVI 62
11 (11) Pavel Ondrášek ATLA 59
12 (12) Simone Bosin FUTU 48
13 (13) Stian Remseth Andresen LYNS 32
14 (14) Mats Håkon Breda BMYH 25
15 (15) Thomas Bormolini LIVI 21
16 (16) Lorenzo Cerutti TXLS 20
16 (16) Nicolas Bormolini LIVI 20
16 (16) Jakub Rádl PIIN 20
16 (16) Sondre Grønvold LYNS 20
20 (20) Valentin Maettig PIIN 6
21 (21) Jakub Pšenička ZIZK 1
Women
#   country name team points
1 (1) Tone Sundvor SYNN 327
2 (2) Tuva Toftdahl Staver LEAS 90
3   Emma Wikén COOP 90
4 (3) Hilde Losgaard Landheim COOP 62

Tävlingar och Evenemang

 20/10/2018KarlskronarullenRullskidor
 25/10/2018Vasaloppsläger i toppklass Torsby skidtunnelLängdåkning
 30/11/2018Skidläger på Ormberget, LuleåLängdåkning
 05/01/2019Bruksvallarna Nordic Ski MarathonLängdåkning
 23/01/2019Resa till Marcialonga med GSToursLängdåkning
 24/01/2019Marcialonga 2019Längdåkning
 08/02/2019Tjejhelg på snö i FalunLängdåkning
 17/02/2019Haldo Hanssons minneLängdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör