Annonsör
Annonsör



Annonser












Statistik

Svenska mästare genom tiderna

HERRAR
Källa: www.skidor.com

Här är samtliga svenska mästare genom tiderna - LÄNGD HERRAR.
15 KM HERRAR                                                                     Lagtävling
(20 km t om 1927)
1925 Ernst Alm, IFK Norsjö                                    Lycksele IF
1926 Per-Erik Hedlund, Malungs IF                         Luleå SK
1927 Per-Erik Hedlund, Malungs IF                         Skellefteå IF
1928-1932  Inga tävlingar

1933 Lars Theodor Jonsson, Wäija-Dynäs IF           Bodens BK
1934 Martin Matsbo, IFK Hedemora                        Bodens BK
1935 Artur Häggblad, IFK Umeå                             IFK Umeå
1936 Erik Larsson, IFK Kiruna                                Bodens BK
1937 Martin Matsbo, Hudiksvalls IF                        Hudiksvalls IF
1938 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                     Östersund SK
1939 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                     Hudiksvalls IF

1940 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                     Brännans IF,   Härnösand
1941 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                     Brännans IF
1942 Nils Östensson, Hofors AIF                            Hofors AIF
1943 Nils Persson, Malungs IF                               IFK Mora
1944 Nils Karlsson, IFK Mora                                 Kramfors IK
1945 Nils Karlsson, IFK Mora                                 IFK Mora
1946 Nils Täpp, Sågmyra IF                                  IFK Mora
1947 Nils Karlsson, IFK Mora                                 IFK Mora
1948 Martin Lundström, IFK Umeå                         IFK Umeå
1949 Gunnar Östberg, IF Sandvikarna                    Brännans IF

1950 Nils Karlsson, IFK Mora                                  IFK Mora
1951 Nils Karlsson, IFK Mora                                  IFK Mora
1952 Martin Lundström, IFK Umeå                          IFK Mora
1953 Nils Karlsson, IFK Mora                                  IFK Mora
1954 Per-Erik Larsson, IFK Mora                             IFK Mora
1955 Sixten Jernberg, Lima IF                                IFK Mora
1956 Sixten Jernberg, Lima IF                                Lima IF
1957 Sixten Jernberg, Lima IF                                Lima IF
1958 Sixten Jernberg, Lima IF                               Oxbergs IF
1959 Sixten Jernberg, Lima IF                               Lima IF

1960 Sixten Jernberg, Lima IF                               Lima IF
1961 Sixten Jernberg, Lima IF                               Oxbergs IF
1962 Assar Rönnlund, IFK Umeå                            Sälens IF
1963 Ragnar Persson, Föllinge IK                          IFK Mora
1964 Ragnar Persson, Föllinge IK                          IFK Mora
1965 Assar Rönnlund, IFK Umeå                           IFK Umeå
1966 Ragnar Persson, Föllinge IK                          IFK Mora
1967 Assar Rönnlund, IFK Umeå                           Föllinge IK
1968 Bjarne Andersson, IFK Mora                          IFK Mora
1969 Ingvar Sandström, Lycksele IF                      Lycksele IF

1970 Lars-Arne Bölling, IFK Mora                           IFK Mora
1971 Gunnar Larsson, Hulåns IF                            IFK Mora
1972 Thomas Magnuson, Delsbo IF                       Lycksele IF
1973 Thomas Magnuson, Delsbo IF                       IFK Mora
1974 Thomas Magnuson, Delsbo IF                       Orsa IF
1975 Thomas Magnuson, Delsbo IF                       Edsbyns SK
1976 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK              Edsbyns IF
1977 Erik Wäppling, Skellefteå SK                         Skellefteå SK
1978 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK              Delsbo IF
1979 Thomas Wassberg, Åsarna IK                       Åsarna IK

1980 Thomas Wassberg, Åsarna IK                       Åsarna IK
1981 Thomas Eriksson, Domnarvets GIF                Åsarna IK
1982 Thomas Wassberg, Åsarna IK                       Åsarna IK
1983 Thomas Wassberg, Åsarna IK                       Åsarna IK
1984 Gunde Svan, Dala-Järna IK                          Åsarna IK
1985 Gunde Svan, Dala-Järna IK                          Åsarna IK
1986 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                       Åsarna IK
1987 Gunde Svan, Dala-Järna IK (K)                     Åsarna IK
1988 Jan Ottosson, Åsarna IK (K)                         Åsarna IK
1989 Gunde Svan, Dala-Järna IK (K)                     Dala-Järna IK

1990 Jan Ottosson, Åsarna IK (K)                         Strömnäs GIF
1991 Torgny Mogren, Åsarna IK (K)                       Åsarna IK
1992 Henrik Forsberg, Bergeforsens SK (K)            Åsarna IK
1993 Niklas Jonsson, Piteå SGIF (K)                      Åsarna IK
1994 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (F)                Åsarna IK
1995 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (K)                Dala-Järna IK
1996 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (F)                Åsarna IK
1997 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                       Åsarna IK
1998 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (K)                Åsarna IK
1999 Per Elofsson, IFK Umeå (F)                          IFK Umeå

2000 Mathias Fredriksson, Häggenås SK (K)          Piteå SGIF
2001 Per Elofsson, IFK Umeå (F)                          IFK Umeå
2002 Anders Södergren, Stockviks SF (K)              Piteå Elit SK
2003 Per Elofsson, IFK Umeå (F)                          IFK Umeå
2004 Anders Södergren, Östersunds SK (K)           Östersunds SK
2005 Anders Södergren, Östersunds SK (F)           Östersunds SK
2006 Anders Södergren, Östersunds SK (K)           Östersunds SK
2007 Anders Södergren, Östersunds SK (F)           Östersunds SK

30 KM HERRAR

1910 Adolf Hedjerson, Djurgårdens IF
1911 Axel Carlberg, Hällefors IF
1912 Anders Persson, Bollnäs GIF
1913 Edler Lindberg, Östersunds SK
1914 Anders Persson, Bollnäs GIF
1915 John Carlberg, Säfsnäs IF
1916 Harald Johansson, IFK Umeå
1917 Anders Persson, Bollnäs GIF
1918 Erik Winnberg, Östersunds SK
1919 Albin Jonsson, Hudiksvalls IF

1920 Albin Lingvall, Hudiksvalls IF                        Hudiksvalls IF
1921 Anders Persson, Bollnäs GIF                         Hudiksvalls IF
1922 Sven Utterström, I 19 IF, Boden                   Luleå SK
1923 John Lindgren, IFK Umeå                            IFK Umeå
1924 Ragnar Gustafsson, Säfsnäs IF                    Bodens BK
1925 Gustav Jonsson, Lycksele IF                        Lycksele IF
1926 John Vikström, Luleå SK                              Luleå SK
1927 Jonas Fjällberg, Mörsils SK                           Skellefteå IF
1928 Sven Utterström, Bodens BK                         Lycksele IF
1929 Ivan Lindgren, Lycksele IF                           Lycksele IF

1930 Sven Utterström, Bodens BK                        Skellefteå IF
1931 Ivan Lindgren, Lycksele IF                           Luleå SK
1932 Per-Erik Hedlund, Särna SK                          Bodens BK
1933 Sven Utterström, Bodens BK                        Bodens BK
1934 Halvor Moritz, Lycksele IF                            Bodens BK
1935 Lars Theodor Jonsson, Ragunda IF              IFK Umeå
1936 Hjalmar Bergström, Sandviks IK                  Skellefteå AIK
1937 Sven Hansson, Lima IF                              Salsåker-Ullånger
1938 Elis Wiklund, Kramfors IF                            Kramfors IF
1939 Sven Edin, IF Friska Viljor                            Hudiksvalls IF

1940 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                   Anundsjö IF
1941 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                   Hofors AIF
1942 Alfred Dahlqvist, Östersunds SK                   Malungs IF
1943 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1944 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Umeå
1945 Harald Eriksson, IFK Umeå                          IFK Umeå
1946 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1947 Nils Östensson, Sälens IF                            IFK Mora
1948 Martin Lundström, IFK Umeå                       IFK Umeå
1949 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora

1950 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1951 Sven Bergqvist, Skellefteå SK                      Skellefteå SK
1952 Enar Josefsson, Skellefteå SK                      Skellefteå SK
1953 Åke Lundberg, Skellefteå SK                       Skellefteå SK
1954 Georg Vesterlund, Anundsjö IF                     IFK Mora
1955 Sune Larsson, IFK Mora                              IFK Mora
1956 Per Erik Larsson, IFK Mora                           IFK Mora
1957 Sixten Jernberg, Lima IF                             Lima IF
1958 Sture Grahn, Lycksele IF                             Oxbergs IF
1959 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          Lima IF

1960 Sixten Jernberg, Lima IF                             Oxbergs IF
1961 Sixten Jernberg, Lima IF                             Lima IF
1962 Sture Grahn, Lycksele IF                             Sälens IF
1963 Ragnar Persson, Föllinge IK                        Sälens IF
        Assar Rönnlund, IFK Umeå
1964 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          Lycksele IF
1965 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          IFK Umeå
1966 Bjarne Andersson, IFK Mora                         IFK Mora
1967 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          Föllinge IK
1968 Ragnar Persson, Föllinge IK                         Lycksele IF
1969 Gunnar Larsson, Hulåns IF                           Lycksele IF

1970 Arne Lilja, Norbergs AIF                               Norbergs AIF
1971 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             Lycksele IF
1972 Thomas Magnuson, Delsbo IF                      Lycksele IF
1973 Lars-Arne Bölling, IFK Mora                          IFK Mora
1974 Thomas Magnuson, Delsbo IF                      Orsa IF
1975 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             Hammerdals IF
1976 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             IFK Mora
1977 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             Skellefteå SK
1978 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             Arvika IS
1979 Thomas Wassberg, Åsarna IK                      Åsarna IK

1980 Thomas Wassberg, Åsarna IK                      Åsarna IK
1981 Thomas Wassberg, Åsarna IK                      Åsarna IK
1982 Benny Kohlberg, Arvika IS                           Åsarna IK
1983 Jan Ottosson, Åsarna IK                              Åsarna IK
1984 Gunde Svan, Dala-Järna IK                          Åsarna IK
1985 Jan Ottosson, Åsarna IK                              Åsarna IK
1986 Torgny Mogren, Åsarna IK (K)                      Åsarna IK
1987 Gunde Svan, Dala-Järna IK (K)                    Åsarna IK
1988 Gunde Svan, Dala-Järna IK (K)                    Dala-Järna IK
1989 Gunde Svan, Dala-Järna IK (K)                    Dala-Järna IK

1990 Christer Majbäck, Jukkasjärvi IF (K)              Dala-Järna IK
1991 Gunde Svan, Dala-Järna IK (K)                     Åsarna IK
1992 Henrik Forsberg, Bergeforsens SK (K)            Åsarna IK
1993 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (K)                Åsarna IK
1994 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                       Åsarna IK
1995 Mathias Fredriksson, Häggenås SK (K)          Åsarna IK
1996 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (F)                Åsarna IK
1997 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (F)                Svenska Skidsp.
1998 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (K)                Piteå SGIF
1999 Per Elofsson, IFK Umeå (F)                          Piteå SGIF

2000 Urban Lindgren, Piteå SGIF (K)                     Piteå SGIF
2001 Mathias Fredriksson, Häggenås SK (F)           Häggenås SK
2002 Mathias Fredriksson, Häggenås SK (K)           Häggenås SK
2003 Mathias Fredriksson, Östersunds SK (K)         Östersunds SK
2004 Anders Södergren, Östersunds SK (K)            Östersunds SK
        Mathias Fredriksson, Östersunds SK
2005 Mathias Fredriksson, Östersunds SK (F)         Östersunds SK

50 KM HERRAR
(60 km t om 1926, ej 1925)

1910 Johan Petter Nordlund, Jokkmokks SK
1911 John Dahlberg, Hällefors IF
1912 John Dahlberg, Hällefors IF
1913 Albin Lingvall, Holmsvedens IF
1914 Arvid Dahlberg, IFK Umeå
1915 Arvid Dahlberg, IFK Umeå
1916 Edvard Persson, Storviks IF
1917 Gustaf Wahlgren, Djursholms IF
1918 Henning Isaksson, IFK Umeå
1919 Henning Isaksson, IFK Umeå

1920 Henning Isaksson, IFK Umeå                      IFK Umeå
1921 Per-Erik Hedlund, Särna SK                         IFK Norsjö
1922 Per-Erik Hedlund, Särna SK                         IFK Norsjö
1923 Per-Erik Hedlund, Särna SK                         IFK Norsjö
1924 Ernst Alm, IFK Norsjö                                  Sälens IF
1925 Per-Erik Hedlund, Malungs IF                       IFK Umeå
1926 Per-Erik Hedlund, Malungs IF                       Luleå SK
1927 Algon Stoltz, Bodens BK                              Bodens BK
1928 John Lindgren, Lycksele IF                          Lycksele IF
1929 Per-Erik Hedlund, Särna SK                         Vindelns IF

1930 John Lindgren, Lycksele IF                         Skellefteå IF
1931 Olle Hansson, Luleå SK                              Lycksele IF
1932 Hjalmar Bergström, Sandviks IK                  Bodens BK
1933 John Lindgren, Lycksele IF                         Luleå SK
1934 Nils Englund, Bodens BK                             Bodens BK
1935 Alfred Lif, Orsa IF                                      Orsa IF
1936 Karl Lindberg, Trångsvikens IF                    Lycksele IF
1937 Artur Häggblad, IFK Umeå                          Husums IF
1938 Herbert Nenzén, Kramfors IF                      Kramfors IF
1939 Allan Karlsson, Vittjärvs IK                          Hudiksvalls IF

1940 Hjalmar Lauri, Pajala IF                              SoIK Hellas
1941 Elis Wiklund, Kramfors IF                            IFK Umeå
1942 Lars Back, Hofors AIF                                 Hofors AIF
1943 Nils Karlsson, IFK Mora                               IF Friska Viljor
1944 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1945 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1946 Gunnar Karlsson, IFK Umeå                        IFK Mora
1947 Harald Eriksson, IFK Umeå                          IFK Mora
1948 Nils Karlsson, IFK Mora                               Brännans IF
1949 Nils Östensson, Sälens IF                           Brännans IF

1950 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1951 Nils Karlsson, IFK Mora                               IFK Mora
1952 Anders Törnkvist, IFK Mora                         IFK Umeå
1953 Curt Löfgren, Hällefors SK                           Lima IF
1954 Gunnar Karlsson, IFK Umeå                        IFK Umeå
1955 Sixten Jernberg, Lima IF                             Lima IF
1956 Sixten Jernberg, Lima IF                             Lima IF
1957 Sixten Jernberg, Lima IF                             Lima IF
1958 Rolf Rämgård, Älvdalens IF                         Lycksele IF
1959 Rolf Rämgård, Älvdalens IF                         Lima IF

1960 Sixten Jernberg, Lima IF                             Älvdalens IF
1961 Sixten Jernberg, Lima IF                             Oxbergs IF
1962 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          Sälens IF
1963 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          Lycksele IF
1964 Ragnar Persson, Föllinge IK                         Sälens IF
1965 Janne Stefansson, Sälens IF                        IFK Umeå
1966 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          IFK Umeå
1967 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          IFK Umeå
1968 Jan Halvarsson, Föllinge IK                          IFK Umeå
1969 Assar Rönnlund, IFK Umeå                          Sälens IF

1970 Lars-Arne Bölling, IFK Mora                          Norbergs AIF
1971 Lars-Arne Bölling, IFK Mora                          Lycksele IF
1972 Thomas Magnuson, Delsbo IF                      IFK Mora
1973 Thomas Magnuson, Delsbo IF                      IFK Mora
1974 Thomas Magnuson, Delsbo IF                      Orsa IF
1975 Thomas Magnuson, Delsbo IF                      IFK Mora
1976 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             IFK Umeå
1977 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             Skellefteå SK
1978 Sven-Åke Lundbäck, Bergnäsets AIK             IFK Mora
1979 Erik Gustavsson, Malungs IF                         Edsbyns SK

1980 Thomas Wassberg, Åsarna IK                       Åsarna IK
1981 Thomas Eriksson, Domnarvets GIF                Åsarna IK
1982 Thomas Eriksson, Domnarvets GIF                Åsarna IK
1983 Jan Ottosson, Åsarna IK                               Åsarna IK
1984 Gunde Svan, Dala-Järna IK                           Åsarna IK
1985 Gunde Svan, Dala-Järna IK                           Åsarna IK
1986 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                        Åsarna IK
1987 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                        Åsarna IK
1988 Jan Ottosson, Åsarna IK (F)                          Åsarna IK
1989 Gunde Svan, Dala-Järna IK (F)                      Dala-Järna IK

1990 Christer Majbäck, Jukkasjärvi IF (F)                Dala-Järna IK
1991 Henrik Forsberg, Bergeforsens SK (F)             Åsarna IK
1992 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                        Åsarna IK
1993 Torgny Mogren, Åsarna IK (F)                        IFK Mora
1994 Jan Ottosson, Åsarna IK (K)                          Åsarna IK
1995 Anders Bergström, Domnarvets GIF (F)           Domnarvets GIF
1996 Niklas Jonsson, Piteå SGIF (K)                       Åsarna IK
1997 Lars Håland, Svenska Skidspelens SK (K)        Åsarna IK
1998 Daniel Gideonsson, Åsarna IK (F)                   Åsarna IK
1999 Mathias Fredriksson, Häggenås SK                 Piteå SGIF

2000 Per Elofsson, IFK Umeå (F)                           Åsarna IK
2001 Mathias Fredriksson, Häggenås SK (K)           Häggenås SK
2002 Anders Södergren, Stockviks SF (F)                Häggenås SK
2003 Mathias Fredriksson, Östersunds SK (K)         Östersunds SK
2004 Anders Södergren, Östersunds SK (F)            Östersunds SK
2005 Anders Södergren, Östersunds SK (K)            Östersunds SK
2006 Anders Södergren, Östersunds SK (F)             Östersunds SK
2007 Mats Larsson, Åsarna IK (K)                          Åsarna IK                   
  

JAKTSTART HERRAR

1994 Jan Ottosson, Åsarna IK (10 K + 15 F)            Åsarna IK
1995 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (15 K + 10 F)   Dala-Järna IK
1996 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (10 F + 15 K)   Åsarna IK
1997 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (10 F + 15 K)   Svenska Skidspelens SK
1998 Vladimir Smirnov, Stockviks SF (10 K + 15 F)   Piteå SGIF
1999 Mathias Fredriksson, Häggenås (10 K + 15 F)  Häggenås SK

2000 Jörgen Brink, IFK Umeå (10 F + 15 K)             IFK Umeå
2001 Per Elofsson, IFK Umeå (15 F + 10 K)             IFK Umeå
2002 Per Eofsson, IFK Umeå (10 F + 15 K)              Häggenås SK
2003 Mathias Fredriksson, Östersund (10 K + 10 F)  Östersunds SK
2004 Anders Södergren, Östersund (10 F + 10 K)     Östersunds SK
DOUBLE PURSUIT HERRAR (15 K +15 F)

2005 Anders Södergren, Östersund                        Östersunds SK
2006 Mathias Fredriksson, Östersunds SK               Östersunds SK
2007 Mathias Fredriksson, Axa SK                         Östersunds SK


SPRINT HERRAR

2000 Thobias Fredriksson, Häggenås SK (F)
2001 Mathias Danielsson, Årsunda IF (K)
2002 Peter Larsson, Bergnäsets AIK (F)
2003 Thobias Fredriksson, Östersunds SK (K)
2004 Thobias Fredriksson, Östersunds SK (F)
2005 Thobias Fredriksson, Östersunds SK (K)
2006 Thobias Fredriksson, Östersunds SK (F)
2007 Mats Larsson, Åsarna IK (K)

SPRINTSTAFETT

2006 Åsarna IK (Fredrik Persson, Mats Larsson) (K)
2007 Östersunds SK (Anders Södergren, Thobias Fredriksson) (F)

STAFETT 3x10 km HERRAR

1935 IFK Umeå (Thule Persson, Gustaf Jonsson, Artur Häggblad)
1936 Jokkmokks SK (John Berger, Sigurd Nilsson, Torsten Gustafsson)
1937 Hudiksvalls IF (Herbert Sehlberg, Nils Englund, Martin Matsbo)
1938 Kramfors IF (Elis Wiklund, Herbert Nenzén, Karl Pahlin)
1939 IF Friska Viljor (Arne Eriksson, Sven Edin, Donald Johansson)

1940 Brännans IF (Per Pahlin, Folke Vedin, Karl Pahlin)
1941 Hofors AIF (Lars Back, Alvar Hägglund, Nils Östensson)
1942 Malungs IF (Nils Persson, Martin Karlsson, Martin Matsbo)
1943 Östersunds SK (Gunnar Wärdell, Per Andersson, Alfred Dahlqvist)
1944 IFK Umeå (Gunnar Karlsson, Harald Eriksson, Gösta Andersson)
1945 IFK Mora (Gunnar Eriksson, Anders Törnkvist, Nils Karlsson)
1946 IFK Umeå (Gunnar Karlsson, Martin Lundström, Harald Eriksson)
1947 IFK Umeå (Gunnar Karlsson, Harald Eriksson, Martin Lundström)
1948 IFK Umeå (Gunnar Karlsson, Harald Eriksson, Martin Lundström)
1949 Östersunds SK (Hemming Hemmingsson, Manfred Sjöström, Nils Täpp)

1950 IFK Mora (Gunnar Eriksson, Anders Törnkvist, Nils Karlsson)
1951 Hammerdals IF (Herman Pettersson, Melcher Risberg, Göran Thor)
1952 IFK Kalix (Tage Bergström, Gunnar Björk, Sigurd Andersson)
1953 IFK Mora (Gunnar Larsson, Sune Larsson, Per Erik Larsson)
1954 IFK Mora (Sune Larsson, Gunnar Larsson, Per Erik Larsson)
1955 IFK Mora (Sune Larsson, Gunnar Larsson, Per Erik Larsson)
1956 Lima IF (Gunnar Samuelsson, Inge Limberg, Sixten Jernberg)
1957 Lima IF (Inge Limberg, Gunnar Samuelsson, Sixten Jernberg)
1958 Oxbergs IF (Gunnar Larsson, Åke Stenkvist, Per Erik Larsson)
1959 Lima IF (John Erik Eggens, Sixten Jernberg, Gunnar Samuelsson)

1960 Lima IF (John Erik Eggens, Gunnar Samuelsson, Sixten Jernberg)
1961 Oxbergs IF (Lennart Olsson, Åke Stenkvist, Per Erik Larsson)
1962 IFK Umeå (Tord Karlsson, Birger Åström, Assar Rönnlund)
1963 IFK Mora (Karl-Åke Asph, Lennart Olsson, Bjarne Andersson)
1964 Lima IF (Sven Jernberg, Vidar Mattsson, Sixten Jernberg)
1965 Föllinge IK (Jan Halvarsson, Erik Jonasson, Ragnar Persson)
1966 IFK Mora (Lennart Olsson, Bjarne Andersson, Karl-Åke Asph)
1967 Föllinge IK (Ragnar Persson, Melcher Risberg, Jan Halvarsson)
1968 IFK Mora (Lennart Olsson, Bjarne Andersson, Karl-Åke Asph)
1969 Hammerdals IF (Bjarne Andersson, Melcher Risberg, Jan Halvarsson)

1970 IFK Mora (Bjarne Andersson, Hans-Erik Larsson, Lars-Arne Bölling)
1971 IFK Mora (Hans-Erik Larsson, Bjarne Andersson, Lars-Arne Bölling)
1972 IFK Mora (Esbjörn Ulvenvall, Bjarne Andersson, Lars-Arne Bölling)
1973 IFK Mora (Hans-Erik Larsson, Bjarne Andersson, Lars-Arne Bölling)
1974 Orsa IF (Lars-Arne Bölling, Esbjörn Ulvenvall, Tommy Limby)
1975 Skellefteå SK (Bo Eliasson, Jarl Svensson, Tommy Lundberg)
1976 Edsbyns SK (Benny Södergren, Stig Jäder, Kjell Eliasson)
1977 Skellefteå SK (Tommy Lundberg, Jarl Svensson, Erik Wäppling)
1978 Skellefteå SK (Tommy Lundberg, Jarl Svensson, Erik Wäppling)
1979 Skellefteå SK (Erik Wäppling, Jarl Svensson, Tommy Lundberg)

1980 Åsarna IK (Hans Persson, Jan Ottosson, Thomas Wassberg)
1981 Åsarna IK (Hans Persson, Jan Ottosson, Thomas Wassberg)
1982 Åsarna IK (Jan Ottosson, Thomas Wassberg, Hans Persson)
1983 Åsarna IK (Hans Persson, Jan Ottosson, Thomas Wassberg)
1984 Dala-Järna IK (Erik Östlund, Sven-Erik Danielsson, Gunde Svan)
1985 Åsarna IK (Jan Ottosson, Torgny Mogren, Thomas Wassberg)
1986 Dala-Järna IK (Sven-Erik Danielsson, Gunde Svan, Erik Östlund) (K)
1987 Åsarna IK (Jan Ottosson, Thomas Wassberg, Torgny Mogren) (F)
1988 Åsarna IK (Jan Ottosson, Hans Persson, Thomas Wassberg) (F)
1989 Dala-Järna IK (Sven-Erik Danielsson, Lars Håland, Gunde Svan) (F)

1990 Dala-Järna IK (Sven-Erik Danielsson, Lars Håland, Gunde Svan) (F)
1991 Åsarna IK (Jyrki Ponsiluoma, Jan Ottosson, Torgny Mogren) (F)
1992 Åsarna IK (Jyrki Ponsiluoma, Peter Göransson, Torgny Mogren (F)
1993 Åsarna IK (Jyrki Ponsiluoma, Torgny Mogren, Jan Ottosson) (F)
1994 Åsarna IK (Jan Ottosson, Jyrki Ponsiluoma, Torgny Mogren) (K)
1995 IFK Mora (Tomas Andersson, Håkan Nordbäck, Staffan Larsson) (F)
1996 Åsarna IK (Morgan Göransson, Daniel Gideonsson, Torgny Mogren) (K)
1997 Åsarna IK (Peter Göransson, Morgan Göransson, Torgny Mogren) (K)
1998 Åsarna IK (Mårten Handler, Morgan Göransson, Torgny Mogren) (F)
1999 Piteå SGIF (Magnus Ingesson, Niklas Jonsson, Urban Lindgren) (K)

2000 Åsarna IK (John  Vikman, Mårten Handler, Morgan Göransson) (F)
2001 IFK Umeå (Anders Högberg, Jörgen Brink, Per Elofsson) (K)
2002 IFK Umeå (Lars Carlsson, Per Elofsson, Jörgen Brink) (F)
2003 Östersunds SK (Jerry Ahrlin, Anders Södergren, Thobias Fredriksson) (K)
2004 Östersunds SK (Thobias Fredriksson, Anders Södergren, Mathias Fredriksson) (F)
2005 Östersunds SK (Thobias Fredriksson, Anders Södergren, Mathias Fredriksson) (K)
2006 Östersunds SK (Thobias Fredriksson, Anders Södergren, Mathias Fredriksson) (F)
2007 Östersunds SK (Mikael Ojala, Anders Södergren, Thobias Fredriksson) (K)

 

Här är samtliga svenska mästare genom tiderna - längd damer.

5 KM DAMER                                                                       Lagtävling

1956 Sonja Edström, Luleå SK                             Lycksele IF
1957 Sonja Edström, Luleå SK                             Vårby IK
1958 Sonja Edström, Luleå SK                             Vårby IK
1959 Sonja Edström, Luleå SK                             Selångers SK

1960 Sonja Ruthström, Luleå SK                          Luleå SK
1961 Barbro Martinsson, Skellefteå SK                  Edsbyns IF
1962 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                      Älvdalens IF
1963 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                      Edsbyns IF
1964 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                      Edsbyns IF
1965 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                      Skellefteå SK
1966 Barbro Martinsson, Skellefteå SK                  Edsbyns IF
1967 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                      IFK Likenäs
1968 Toini Gustafsson, Skellefteå SK                    Skellefteå SK
1969 Barbro Tano, IFK Kiruna                              Offerdals SK

1970 Viola Ylipää, Edsbyns SK                              Edsbyns SK
1971 Meeri Bodelid, IK Ymer,Borås                       Offerdals SK
1972 Meeri Bodelid, IK Ymer, Borås                      Offerdals SK
1973 Eva Olsson, Delsbo IF                                 Delsbo IF
1974 Görel Partapuoli, Lycksele IF                        Malmbergets AIF
1975 Eva Olsson, Delsbo IF                                  Delsbo IF
1976 Eva Olsson, Delsbo IF                                  Delsbo IF
1977 Eva Olsson, Delsbo IF                                  Delsbo IF
1978 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF      Delsbo IF
1979 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF      Högbo GIF

1980 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF      Östersunds SK
1981 Carina Sandberg, Grava SK                           Högbo AIK
1982 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF      IFK Mora
1983 Marie Risby, Ludvika FFI                               IFK Lidingö
1984 Marie Risby, Ludvika FFI                               IFK Lidingö
1985 Anna-Lena Fritzon, Malungs IF                      IFK Mora
1986 Marie Johansson, IFK Mora (F)                      IFK Mora
1987 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (K)            IFK Mora
1988 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (K)            Sollefteå SK
1989 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (K)            Sollefteå SK

1990 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (K)            Stockviks IF
1991 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (K)         Hudiksvalls IF
1992 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (K)         Hudiksvalls IF
1993 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (K)         Stockviks SF
1994 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (F)       Sollefteå SK
1995 Marie-Helene Östlund, Hudiksvalls IF (K)        Sollefteå SK
1996 Annika Evaldsson, Brunflo IF (K)                    Kvarnsveden
1997 Annika Evaldsson, Brunflo IF (K)                    Stockviks SF
1998 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (K)       Kvarnsveden
1999 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (F)       Stockviks SF

2000 Antonina Ordina, Brunflo IF (K)                      IFK Mora
2001 Jenny Olsson, Åsarna IK (F)                          Åsarna IK
2002 Lina Andersson, Malmbergets AIF (K)             Åsarna IK
2003 Jenny Olsson, Åsarna IK (F)                          Åsarna IK
2004 Anna Dahlberg, Åsarna IK (K)                        Åsarna IK


10 KM DAMER

1917 Selma Gustafsson, Säfsnäs IF
1918 Elin Pikkuniemi, IFK Haparanda
1919 Elin Pikkuniemi, IFK Haparanda

1920 Elin Pikkuniemi, IFK Haparanda                     Bollnäs GoIF
1921 Elin Pikkuniemi, IFK Haparanda                     IFK Norsjö
1922 Elin Pikkuniemi, IFK Haparanda                     Bollnäs GoIF
1923 Agnes Lindberg, IFK Norsjö                           IF Älgarna, 
                                                                         Härnösand
1924 Signe Pettersson, Ludvika IF                         Djurgårdens IF
1925 Signora Norén, Bastuträsk IK                         Bastuträsk IK
1926 Signe Pettersson, Ludvika IF                         Gällivare IF
1927 Signe Pettersson, Ludvika IF                         Gällivare IF
1928 Astrid Bylund, Selångers SK                           Selångers SK
1929 Elin Henriksson, IFK Mora                              Selångers SK
 
1930 Hilda Rehnberg, Arvidsjaurs IF                       Selångers SK
1931 Elsa Jonzon, Delsbo IF                                  Domnarvets GIF
1932 Sigrid Nilsson, Trångsvikens IF                       Domnarvets GIF
1933 Elsa Jonzon, Delsbo IF                                  Vännäs SK
1934 Sigrid Nilsson, Trångsvikens IF                       Vännäs SK
1935 Sigrid Nilsson-Vikström, Trångsvikens IF         Trångsvikens IF
1936 Sigrid Nilsson-Vikström, Trångsvikens IF         Trångsvikens IF
1937 Sonja Olofsson, Koskullskulle IF                    Trångsvikens IF
1938 Sigrid Nilsson-Vikström, Trångsvikens IF         Koskullskulle IF
1939 Märta Norberg, Vårby IK                                Koskullskulle IF

1940 Lilly Söderlund, Frösö IF                                Selångers SK
1941 Wera Åström, Järbo IF                                  Djurgårdens IF
1942 Margit Åsberg, Brännans IF, Härnösand           Djurgårdens IF
1943 Maud Cederholm, Djurgårdens IF                   Djurgårdens IF
1944 Margit Åsberg, IF Friska Viljor                         Edsbyns IF
1945 Margit Åsberg, IF Friska Viljor                         Edsbyns IF
1946 Margit Åsberg-Albrechtsson, IF Friska Viljor      Edsbyns IF
1947 Märta Norberg, Vårby IK                                 Vårby IK
1948 Märta Norberg, Vårby IK                                 Selångers SK
1949 Märta Norberg, Vårby IK                                 IF Friska Viljor
        Margit Åsberg-Albrechtsson, IF Friska Viljor

1950 Margit Åsberg-Albrechtsson, IF Friska Viljor       IF Friska Viljor
1951 Märta Norberg, Vårby IK                                 Vårby IK
1952 Märta Norberg, Vårby IK                                 IF Thor, 
                                                                          Uppsala
1953 Sonja Edström, Luleå SK                                Selångers SK
1954 Margit Åsberg-Albrecthsson, Selångers SK        Arvidsjaurs IF
1955 Sonja Edström, Luleå SK                                Selångers SK
1956 Sonja Edström, Luleå SK                                Lycksele IF
1957 Sonja Edström, Luleå SK                                Vårby IK
1958 Sonja Edström, Luleå SK                                Vårby IK
1959 Sonja Edström, Luleå SK                                Selångers SK

1960 Sonja Ruthström, Luleå SK                             Luleå SK
1961 Britt Strandberg, Edsbyns IF                            Edsbyns IF
1962 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                         Edsbyns IF
1963 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                         Edsbyns IF
1964 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                         Edsbyns IF
1965 Barbro Martinsson, Skellefteå SK                     Skellefteå SK
1966 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                         IFK Mora
1967 Toini Gustafsson, IFK Likenäs                         Edsbyns IF
1968 Barbro Martinsson, Skellefteå SK                     Skellefteå SK
1969 Barbro Tano, IFK Kiruna                                 Offerdals SK

1970 Birgitta Lindqvist, Offerdals SK                        Edsbyns SK
1971 Meeri Bodelid, IK Ymer, Borås                         Offerdals SK
1972 Eva Olsson, Delsbo IF                                    IFK Kiruna
1973 Eva Olsson, Delsbo IF                                    Delsbo IF
1974 Meeri Bodelid, IK Ymer, Borås                        Malmbergets AIF
1975 Görel Partapuoli, Lycksele IF                           Delsbo IF
1976 Eva Olsson, Delsbo IF                                    Delsbo IF
1977 Lena Carlzon, Malmbergets AIF                       Delsbo IF
1978 Eva Olsson, Delsbo IF                                    Delsbo IF
1979 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF        Högbo GIF

1980 Marie Johansson, Ludvika FFI                         IFK Mora
1981 Marie Johansson, Ludvika FFI                         Högbo AIK
1982 Marie Johansson, Ludvika FFI                         IFK Mora
1983 Marie Risby, Ludvika FFI                                IFK Lidingö
1984 Marie Risby, Ludvika FFI                                IFK Lidingö
1985 Marie Risby, Ludvika FFI                                Sollefteå SK
1986 Marie Johansson, IFK Mora (K)                       Sollefteå SK
1987 Annika Dahlman, IFK Lidingö (K)                    Stockviks IF
1988 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (K)             Sollefteå SK
1989 Magdalena Wallin, Stockviks IF (K)                 Stockviks IF

1990 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (K)             Stockviks IF
1991 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (K)           Hudiksvalls IF
1992 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (K)           Hudiksvalls IF
1993 Marie-Helene Westin, Hudsiksvalls IF (K)         Stockviks SF
1994 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (K)        Hudiksvalls IF

2005 Anna Dahlberg, Åsarna IK (F)                         Piiteå Elit SK
2006 Elin Ek, IFK Mora  SK                                     IFK Mora SK
2007 Charlotte Kalla, IFK Tärendö (F)                     Östersunds SK


15 KM DAMER
1995 Antonina Ordina, Sollefteå SK (K)                    Sollefteå SK
1996 Sara Hugg, Stockviks SF (F)                            Stockviks SF
1997 Sara Hugg, Stockviks SF (F)                            Stockviks SF
1998 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (K)         Kvarnsveden
1999 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (F)         Stockviks SF

2000 Antonina Ordina, Brunflo IF (K)                        Bergeforsens SK
2001 Jenny Olsson, Åsarna IK (F)                            Åsarna IK
2002 Anna Dahlberg, Åsarna IK (K)                          Åsarna IK
2003 Jenny Olsson, Åsarna IK (K)                            Åsarna IK
2004 Anna Dahlberg, Åsarna IK (K)                          Luleå Gjutaren
2005 Emelie Öhrstig, Piteå Elit SK (F)                        Piteå Elit SK


20 KM DAMER

1976 Eva Olsson, Delsbo IF                                     Delsbo IF
1977 Eva Olsson, Delsbo IF                                     Delsbo IF
1978 Eva Olsson, Delsbo IF                                     Delsbo IF
1979 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF

1980 Eva Olsson, Delsbo IF                                     IFK Mora
1981 Carina Sandberg, Grava SK                             IFK Mora
1982 Lena Carlzon-Lundbäck, Malmbergets AIF         IFK Mora
1983 Marie Risby, Ludvika FFI                                 IFK Lidingö
1984 Marie Risby, Ludvika FFI                                 Malungs IF
1985 Marie Risby, Ludvika FFI                                 IFK Lidingö
1986 Karin Lamberg-Skog, IFK Mora (F)                   IFK Mora
1987 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (F)              Sollefteå SK
1988 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (F)              Sollefteå SK
1989 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (F)              Stockviks IF


30 KM
DAMER

1990 Marie-Helene Westin, Sollefteå SK (F)               Stockviks IF
1991 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (F)            Hudiksvalls IF
1992 Marie-Helene Westin, Hudiksvalls IF (F)            Hudiksvalls IF
1993 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (F)          Stockviks SF
1994 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (F)          Sollefteå SK
1995 Antonina Ordina, Sollefteå SK (F)                      Sollefteå SK
1996 Kerrin Petty, IFK Mora (K)                                 Stockviks SF
1997 Anna Frithioff, Kvarnsvedens GoIF (K)                Kvarnsveden
1998 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (F)          Kvarnsveden
1999 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (K)         Bergeforsens SK

2000 Antonina Ordina, Brunflo IF (F)                         Åsarna IK
2001 Antonina Ordina, Brunflo IF (K)                         Åsarna IK
2002 Anna Dahlberg, Åsarna IK (F)                           Åsarna IK
2003 Elin Ek, IFK Mora (K)                                        Åsarna IK
2004 Elin Ek, IFK Mora (F)                                        Åsarna IK 
2005 Lina Andersson, Piteå Elit SK (K)                       Piteå Elit SK
2006 Maria Rydqvist, Östersunds SK (F)                     Åsarna IK 
2007 Anna Dahlberg, Åsarna IK (K)                           Åsarna IK  

JAKTSTART DAMER

1994 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (5K + 10F) Sollefteå SK
1995 Antonina Ordina, Sollefteå SK (5 K + 10 F)           Sollefteå SK
1996 Karin Öhman, Stockviks SF (5 F + 10 K)               Stockviks SF
1997 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (5F + 10K) Stockviks SF
1998 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (5K + 10 K) Stockviks SF
1999 Antonina Ordina, SK Tegsnäspojkarna (5K + 10 F) Stockviks SF

2000 Antonina Ordina, Brunflo IF (5 F + 10 K)             Bergeforsen
2001 Lina Andersson, Malmbergets AIF (5 F + 10 K)    Åsarna IK
2002 Jenny Olsson, Åsarna IK (5 F + 10 K)                 Åsarna IK
2003 Elin Ek, IFK Mora (5 K + 5 F)                             Åsarna IK
2004 Elin Ek, IFK Mora  (5 F + 5 K)                            Åsarna IK

DOUBLE PURSUIT  DAMER (7,5 K + 7,5 F)

2005 Anna Dahlberg, Åsarna IK                                IFK Mora SK
2006 Maria Rydqvist, Östersunds SK                          Åsarna IK
2007 Elin Ek, IFK Moras SK                                      Östersunds SK         

SPRINT DAMER

2000 Annika Evaldsson, IFK Mora (F)
2001 Lina Andersson, Malmbergets AIF (K)
2002 Anna Dahlberg, Åsarna IK (F)
2003 Elin Ek, IFK Mora (K)
2004 Anna Dahlberg, Åsarna IK (F)
2005 Emelie Öhrstig, Piteå Elit SK (K)
2006 Anna Dahlberg, Åsarna IK (F)
2007 Charlotte Kalla, IFK Tärendö (K)

SPRINTSTAFETT

2006 Åsarna IK (Ida Ingemarsdotter, Anna Dahlberg) (K)
2007 Åsarna IK (Anna Dahlberg, Ida Ingemarsdotter) (F)

STAFETT 3x5 KM DAMER
(3x7 km t om 1955)

1951 Vårby IK (Berta Hallqvist, Anna Strandberg, Märta Norberg)
1952 Vårby IK (Berta Hallqvist, Anna Strandberg, Märta Norberg)
1953 Arvidsjaurs IF (Hildur Vesterlund, Inga-Britt Löfmark, Gunnel Israelsson)
1954 Selångers SK (Anna-Lisa Eriksson, Maj-Britt Lindstedt, Margit Åsberg-Albrechtsson)
1955 Selångers SK (Margit Åsberg-Albrechtsson, Karin Engberg, Anna-Lisa Eriksson)
1956 Selångers SK (Karin Engberg, Margit Åsberg-Albrechtsson, Anna-Lisa Eriksson)
1957 Vårby IK (Ingrid Söderström, Berta Hallqvist, Märta Norberg)
1958 Skellefteå SK (Eivor Alstergren, Gunilla Jonsson, Barbro Martinsson)
1959 Vårby IK (Ulla Pettersson, Laila Hägglund, Märta Norberg)

1960 Luleå SK (Irma Johansson, Margaretha Pajala, Sonja Ruthström)
1961 Edsbyns IF (Britt Strandberg, Karin Wallberg, Gun Ädel)
1962 Edsbyns IF (Gun Ädel, Alice Eriksson, Britt Strandberg)
1963 Edsbyns IF (Gun Ädel, Alice Eriksson, Britt Strandberg)
1964 Edsbyns IF (Gun Ädel, Alice Eriksson, Britt Strandberg)
1965 Skellefteå SK (Christian Barrebo, Ingrid Martinsson, Barbro Martinsson)
1966 Edsbyns IF (Viola Ylipää, Gun Ädel, Britt Strandberg)
1967 Edsbyns IF (Gun Ädel, Viola Ylipää, Britt Strandberg)
1968 Skellefteå SK (Toini Gustafsson, Ingrid Martinsson, Barbro Martinsson)
1969 Offerdals SK, lag 2 (Birgitta Lindqvist, Ruth Petrusson, Lilian Ohlsson)

1970 Edsbyns SK (Gun Andersson, Ulla Nilsson, Viola Ylipää)
1971 Offerdals SK (Birgitta Lindqvist, Lilian Ohlsson, Ruth Petrusson)
1972 IFK Kiruna (Doris Niva, Berit Gustavsson, Barbro Tano)
1973 Delsbo IF (Margareta Hermansson, Gudrun Fröjdh, Eva Olsson)
1974 Delsbo IF (Margareta Hermansson, Eva Olsson, Gudrun Fröjdh)
1975 Delsbo IF (Margareta Hermansson, Eva Olsson, Gudrun Fröjdh)
1976 Delsbo IF (Margareta Hermansson, Eva Olsson, Gudrun Fröjdh)
1977 Delsbo IF (Margareta Hermansson, Eva Olsson, Gudrun Fröjdh)
1978 Delsbo IF (Margareta Hermansson, Eva Olsson, Gudrun Fröjdh)
1979 Högbo GIF (Meeri Bodelid, Eva Lindqvist, Gunnel Mörtberg)

1980 Malmbergets AIF (Doris Niva, Helen Johansson, Lena Carlzon-Lundbäck)
1981 Högbo AIK (Kristina Olsson, Ann-Christine Palander, Gunnel Mörtberg)
1982 IFK Mora (Ann-Cathrine Karlsson, Åsa Mattsson, Karin Lamberg)
1983 IFK Lidingö (Lena Carlzon-Lundbäck, Helena Blomquist, Annika Dahlman)
1984 Högbo AIK (Kristina Olsson, Ing-Marie Carlström, Gunnel Mörtberg)
1985 IFK Mora (Åsa Nilsson, Karin Lamberg, Marie Johansson)
1986 Sollefteå SK (Stina Karlsson, Carina Görlin, Lis Frost) (K)
1987 Sollefteå SK (Eva Korpela, Lis Frost, Marie-Helene Westin) (F)
1988 Sollefteå SK (Eva Korpela, Lis Frost, Marie-Helene Westin) (F)
1989 Stockviks IF (Karin Svingstedt, Catrin Larsson, Magdalena Wallin) (F)

1990 Sollefteå SK (Marie-Helene Westin, Eva-Karin Andersson, Lis Frost) (F)
1991 Hudiksvalls IF (Carina Görlin, Ann-Marie Karlsson, Marie-Helene Westin) (F)
1992 Hudiksvalls IF (Ann-Marie Karlsson, Carina Görlin, Marie-Helene Westin) (F)
1993 Stockviks SF (Anette Fanqvist, Magdalena Wallin, Karin Svingstedt) (F)
1994 Sollefteå SK (Anna Gåfvels, Lis Frost, Annika Evaldsson) (F)
1995 Sollefteå SK (Lis Frost, Annika Evaldsson, Antonina Ordina) (F)
1996 Kvarnsvedens SK (Karin Säterkvist, Annelie Svensson, Anna Frithioff) (K)
1997 Kvarnsvedens GoIF (Karin Säterkvist, Annelie Svensson, Anna Frithioff) (K)
1998 Kvarnsvedens GoIF (Anna Frithioff, Annelie Svensson, Karin Säterkvist) (F)
1999 Stockviks SF (Anette Fanqvist, Sara Hugg, Karin Öhman) (K)

2000 Åsarna IK (Sofia Lind, Ida Olsson, Jenny Olsson) (F)
2001 Åsarna IK (Anna Dahlberg, Jenny Olsson, Mariana Handler) (K)
2002 Åsarna IK (Mariana Handler, Jenny Olsson, Anna Dahlberg) (F)
2003 Åsarna IK (Sofia Lind, Marian Handler, Jenny Olsson) (K)
2004 Piteå Elit SK (Lina Andersson, Kina Swidén, Emelie Öhrstig) (F)
2005 Piteå Elit SK (Kina Swidén, Lina Andersson, Emelie Öhrstig) (K)
2006 Åsarna IK (Jenny Olsson, Ida Olsson, Anna Dahlberg) (F)
2007 Piteå Elit SK (Emma Lundbäck, Susanne Nyström, Lina Andersson) (K)

Läs också:

Tävlingar och Evenemang

 30/11/2018Skidläger på Ormberget, LuleåLängdåkning
 05/01/2019Bruksvallarna Nordic Ski MarathonLängdåkning
 23/01/2019Resa till Marcialonga med GSToursLängdåkning
 24/01/2019Marcialonga 2019Längdåkning
 08/02/2019Tjejhelg på snö i FalunLängdåkning
 17/02/2019Haldo Hanssons minneLängdåkning
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör
Annonsör