Annonsör
Annonsör



Partners


Uppståndelsen var stor runt Justyna Kowalczyk på hemmaplan. Foto: NordicFocus

Uppståndelsen var stor runt Justyna Kowalczyk på hemmaplan. Foto: NordicFocus

Världscupledning för hemmafavoriten Kowalczyk

Efter gårdagens sprintfiasko bjöds idag den månghövdade publiken i polska Szklarska Poreba på en uppvisning av omåttligt populäre Justina Kowalczyk.

Sprinten igår kan inte ses som annat än ett fiasko av Justyna Kowalczyk.Turligt nog för henne gjorde ärkerivalen Marit Björgen en ännu svagare insats vilket gjorde att inte totalledningen i världscupen påverkades. Under gårdagens 10-kilometer bjöds dock publiken på en betydligt roligare uppvisning med polska ögon sett då Kowalczyk formligen krossade allt motstånd på den stentuffa banan i Szklarska Poreba.

Segermarginalen ner till Marit Björgen blev till slut över halvminuten, vilket innebar att Kowalczyk även övertog ledningen i världscupen, till publikens stora förtjusning.

För svensk del var det ingen succédag. Anna Haag blev bästa svenska på nionde plats.

Rank Bib FIS Code Name Year Nation Time FIS Points
 1  63  3435001 KOWALCZYK Justyna  1983  POL   28:43.9  0.00
 2  65  1303777 BJOERGEN Marit  1980  NOR   29:20.0  16.75
 3  61  3425301 JOHAUG Therese  1988  NOR   29:34.3  23.39
 4  55  1305426 SKOFTERUD Vibeke W  1980  NOR   30:04.2  37.26
 5  57  3425349 KRISTOFFERSEN Marthe  1989  NOR   30:22.9  45.94
 6  43  1274580 ISHIDA Masako  1980  JPN   30:27.5  48.08
 7  35  1373617 FESSEL Nicole  1983  GER   30:28.4  48.49
 8  45  1365857 RANDALL Kikkan  1982  USA   30:29.9  49.19
 9  33  3505183 HAAG Anna  1986  SWE   30:36.9  52.44
 10  41  3425003 STEIRA Kristin Stoermer  1981  NOR   30:39.9  53.83
 11  47  1247226 ZELLER Katrin  1979  GER   30:40.3  54.02
 12  37  3485198 IVANOVA Julia  1985  RUS   30:41.3  54.48
 13  49  3425183 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt  1987  NOR   30:56.0  61.30
 14  29  1142563 SHEVCHENKO Valentina  1975  UKR   31:00.6  63.44
 15  51  3185256 LAHTEENMAKI Krista  1990  FIN   31:05.0  65.48
 16  13  3505093 BLECKUR Sofia  1984  SWE   31:06.1  65.99
 17  25  1293107 BOEHLER Stefanie  1981  GER   31:13.1  69.24
 18  39  3425499 WENG Heidi  1991  NOR   31:14.7  69.98
 19  14  3195059 BARTHELEMY Laure  1988  FRA   31:16.7  70.91
 20  59  3505217 KALLA Charlotte  1987  SWE   31:21.6  73.18
 21  27  3505003 RYDQVIST Maria  1983  SWE   31:30.3  77.22
 22  7  3485342 DOTSENKO Anastasia  1986  RUS   31:34.5  79.17
 23  12  3485197 TIKHONOVA Julia  1986  RUS   31:38.0  80.79
 24  15  3055066 SMUTNA Katerina  1983  AUT   31:40.1  81.77
 25  46  3105040 GAIAZOVA Daria  1983  CAN   31:43.6  83.39
 26  48  3535124 SARGENT Ida  1988  USA   31:46.0  84.51
 27  56  3195056 JEAN Aurore  1985  FRA   31:49.0  85.90
 28  21  3185137 KYLLOENEN Anne  1987  FIN   31:50.0  86.36
 29  16  3505069 LINDBORG Sara  1983  SWE   31:51.0  86.83
 30  1  3675019 SLONOVA Anastasia  1991  KAZ   31:53.6  88.03
 31  3  3705003 PROCHAZKOVA Alena  1984  SVK   31:55.2  88.78
 32  50  3675007 OSSIPOVA Tatyana  1987  KAZ   31:59.1  90.59
 33  4  3425365 FALLA Maiken Caspersen  1990  NOR   32:03.9  92.81
 34  6  3295088 DE MARTIN TOPRANIN Virginia  1987  ITA   32:04.9  93.28
 35  10  3485013 NOVIKOVA Valentina  1984  RUS   32:06.6  94.07
 36  9  1319976 KOLOMINA Yelena  1981  KAZ   32:08.0  94.72
 37  8  3155041 NYVLTOVA Eva  1986  CZE   32:10.1  95.69
 38  19  3535261 STEPHEN Elizabeth  1987  USA   32:11.9  96.53
 39  18  3515087 VAN DER GRAAFF Laurien  1987  SUI   32:15.0  97.96
 40  60  3515038 TRACHSEL Doris  1984  SUI   32:15.1  98.01
 41  5  3295000 BROCARD Elisa  1984  ITA   32:17.0  98.89
 42  17  3505090 INGEMARSDOTTER Ida  1985  SWE   32:18.8  99.73
 43  2  3155008 JANECKOVA Ivana  1984  CZE   32:21.9  101.17
 44  54  3485193 KHAZOVA Irina  1984  RUS   32:23.2  101.77
 45  23  3485042 IKSANOVA Alija  1984  RUS   32:26.3  103.21
 46  38  3435014 JASKOWIEC Sylwia  1986  POL   32:27.7  103.86
 47  52  3435004 SZYMANCZAK Agnieszka  1984  POL   32:29.7  104.79
 48  64  3295015 RUPIL Silvia  1985  ITA   32:43.0  110.96
 49  11  3205075 HERRMANN Denise  1988  GER   32:54.6  116.34
 50  62  3295089 GORRA Melissa  1988  ITA   33:01.4  119.50
 51  30  3695016 ANTSYBOR Maryna  1987  UKR   33:07.5  122.33
 52  58  3495008 ORGUE Laura  1986  SPA   33:18.5  127.43
 53  44  3125044 E Yingcui  1990  CHN   33:41.7  138.20
 54  34  3125002 LI Hongxue  1984  CHN   33:53.8  143.81
 55  40  3105084 MARSHALL Alysson  1988  CAN   33:56.2  144.93
 56  36  3515112 STIFFLER Tatjana  1988  SUI   34:06.6  149.75
 57  28  3435034 STAREGA Anna  1987  POL   34:44.9  167.53
 58  26  3435100 KOZIELSKA Magdalena  1991  POL   35:10.8  179.55
 59  20  3435124 ROMANOWICZ Emilia  1990  POL   36:15.4  209.52
 60  24  1365178 BOTTOMLEY Esther  1983  AUS   36:43.2  222.43
61  22  3435041 GRZEBISZ Natalia  1988  POL   36:45.7  223.59
 

 


Tävlingar och Evenemang

 01/08/2014Häga Kusten SommarlägerLängdåkning
 01/08/2014Löparhelg i Dalarna 1-3 augusti
 04/09/2014Vasaloppsläger i Torsby SkidtunnelLängdåkning
 04/09/2014Barmarksläger för längdskidåkare, Jokkmokk
 05/09/2014Vasaloppsläger i TorsbyLängdåkning
 06/09/2014Tidaholmsloppet rullskidor DM för VästergötlandRullskidor
 19/09/2014Rullskidläger i StockholmRullskidor
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör