Annonsör
Annonsör



Partners


Resultat

WC-prolog Falun herrar

Här är resultaten från herrarnas 3,3 kilometer långa prolog i fristil vid världscupsavslutningen och Svenska Skidspelen i Falun.
 1  65  1221327 TEICHMANN Axel  1979  GER   8:33.1  0.00
 2  83  3510023 COLOGNA Dario  1986  SUI   8:33.3  0.31
 3  41  1175058 KOUKAL Martin  1978  CZE   8:38.4  8.26
 4  42  1178162 ANGERER Tobias  1977  GER   8:39.8  10.45
 5  29  1101047 SOMMERFELDT Rene  1974  GER   8:40.4  11.38
 6  45  3290016 CLARA Roland  1982  ITA   8:41.5  13.10
 7  78  3420239 NORTHUG Petter jr.  1986  NOR   8:41.8  13.56
 8  66  3100110 HARVEY Alex  1988  CAN   8:42.4  14.50
 9  40  1283892 OLSSON Johan  1980  SWE   8:42.5  14.66
 10  49  1100077 VITTOZ Vincent  1975  FRA   8:42.8  15.12
 11  61  3480004 DEMENTIEV Eugeniy  1983  RUS   8:42.9  15.28
 12  20  3500139 HELLNER Marcus  1985  SWE   8:43.5  16.22
 13  81  1344711 JAUHOJAERVI Sami  1981  FIN   8:43.6  16.37
 14  50  1067291 DI CENTA Giorgio  1972  ITA   8:43.7  16.53
 15  21  3480081 SHIRIAEV Sergey  1983  RUS   8:43.8  16.68
 16  73  3480016 LEGKOV Alexander  1983  RUS   8:44.5  17.77
 16  15  3290007 HOFER David  1983  ITA   8:44.5  17.77
 18  67  3480021 PETUKHOV Alexey  1983  RUS   8:45.0  18.55
 19  28  1324729 GREY George  1979  CAN   8:45.2  18.87
 20  51  3150035 KOZISEK Dusan  1983  CZE   8:47.0  21.67
 21  62  1345875 GAILLARD Jean Marc  1980  FRA   8:47.1  21.83
 22  37  1344129 SPERL Milan  1980  CZE   8:47.7  22.76
 23  48  1067485 ZORZI Cristian  1972  ITA   8:47.8  22.92
 24  53  1217350 BAUER Lukas  1977  CZE   8:47.9  23.08
 25  58  3480013 VYLEGZHANIN Maxim  1982  RUS   8:48.0  23.23
 25  9  1292234 LALLUKKA Juha  1979  FIN   8:48.0  23.23
 27  94  3420002 DAHL John Kristian  1981  NOR   8:48.2  23.54
 28  60  3190111 MANIFICAT Maurice  1986  FRA   8:48.5  24.01
 29  26  1177580 JONNIER Emmanuel  1975  FRA   8:49.2  25.10
 30  46  1221036 FILBRICH Jens  1979  GER   8:50.9  27.75
 31  35  1310470 KRECZMER Maciej  1981  POL   8:51.0  27.91
 32  79  3150070 RAZYM Ales  1986  CZE   8:51.4  28.53
 33  30  1223752 KOSTNER Florian  1979  ITA   8:51.9  29.31
 34  47  3480533 VOLZHENTSEV Stanislav  1985  RUS   8:52.2  29.78
 35  22  1363141 FISCHER Remo  1981  SUI   8:52.7  30.56
 36  85  3500407 MODIN Jesper  1988  SWE   8:52.8  30.72
 37  55  1322498 NOVIKOV Sergey  1980  RUS   8:54.2  32.90
 38  87  3290004 SCOLA Fulvio  1982  ITA   8:55.1  34.30
 39  38  1139459 PILLER COTTRER Pietro  1974  ITA   8:55.9  35.55
 40  18  3100190 BABIKOV Ivan  1980  CAN   8:56.5  36.48
 41  3  1362656 LIVERS Toni  1983  SUI   8:57.0  37.26
 42  69  1223267 PASINI Renato  1977  ITA   8:58.3  39.29
 43  90  3480436 KRIUKOV Nikita  1985  RUS   8:58.5  39.60
 44  57  1362947 PERL Curdin  1984  SUI   8:58.6  39.76
 44  36  1356545 DJUPVIK Roger Aa  1981  NOR   8:58.6  39.76
 46  24  3300021 NARUSE Nobu  1984  JPN   8:59.1  40.54
 47  63  3500015 RICKARDSSON Daniel  1982  SWE   9:00.0  41.94
 48  5  3420280 ELIASSEN Petter  1985  NOR   9:00.4  42.56
 49  74  1298054 PASINI Fabio  1980  ITA   9:00.5  42.72
 50  89  3420077 HATTESTAD Ola Vigen  1982  NOR   9:00.7  43.03
 51  12  1224140 SANTUS Fabio  1976  ITA   9:01.5  44.28
 52  59  3480007 PANKRATOV Nikolay  1982  RUS   9:01.9  44.90
 53  31  1093869 KREZELOK Janusz  1974  POL   9:02.5  45.84
 54  39  1106091 BATORY Ivan  1975  SVK   9:02.9  46.46
 55  70  1319200 LARSSON Mats  1980  SWE   9:03.1  46.77
 55  52  1374975 ROTCHEV Vassili  1980  RUS   9:03.1  46.77
 57  25  1327251 DIEZIG Thomas  1981  SUI   9:04.3  48.65
 57  8  3390002 KOKK Kaspar  1982  EST   9:04.3  48.65
 59  84  1276617 ONDA Yuichi  1980  JPN   9:04.8  49.43
 60  44  1286608 PERRILLAT Christophe  1979  FRA   9:06.1  51.45
 61  2  1311925 VILARRUBLA Vicenc  1981  SPA   9:06.3  51.76
 62  71  3100006 KERSHAW Devon  1982  CAN   9:06.9  52.70
 63  13  3220002 MUSGRAVE Andrew  1990  GBR   9:07.7  53.95
 64  93  3420036 ROENNING Eldar  1982  NOR   9:08.7  55.51
 64  68  3420228 JOHNSRUD SUNDBY Martin  1984  NOR   9:08.7  55.51
 66  11  1106867 BAJCICAK Martin  1976  SVK   9:09.1  56.13
 66  6  1175155 MAGAL Jiri  1977  CZE   9:09.1  56.13
 68  88  3390003 KUMMEL Peeter  1982  EST   9:09.4  56.60
 68  86  3530005 NEWELL Andrew  1983  USA   9:09.4  56.60
 70  77  3420089 PETTERSEN Oeystein  1983  NOR   9:11.8  60.34
 71  80  1365954 KOOS Torin  1980  USA   9:12.0  60.65
 71  7  3300190 YOSHIDA Keishin  1987  JPN   9:12.0  60.65
 73  32  3180053 HEIKKINEN Matti  1983  FIN   9:12.2  60.96
 74  75  3180221 JYLHAE Martti  1987  FIN   9:12.5  61.43
 75  92  3500259 JOENSSON Emil  1985  SWE   9:13.4  62.83
 76  56  3500664 HALFVARSSON Calle  1989  SWE   9:17.8  69.69
 77  27  3780005 NOVOSELSKI Aleksei  1985  LTU   9:17.9  69.85
 78  43  3420023 GJERDALEN Tord Asle  1983  NOR   9:19.1  71.72
 79  33  3050025 HIRNER Manuel  1985  AUT   9:19.7  72.66
 80  76  3190025 DARRAGON Roddy  1983  FRA   9:22.0  76.24
 81  82  3500330 PETERSON Teodor  1988  SWE   9:22.8  77.49
 82  95  3420131 KJOELSTAD Johan  1983  NOR   9:23.9  79.20
 83  17  3100033 NIGHBOR David  1984  CAN   9:26.5  83.26
 84  1  3040011 SIM Ben  1985  AUS   9:32.1  91.99
 85  4  3170005 SOERENSEN Sebastian  1984  DAN   10:34.4  189.12
Did not start
   91  3180146 LASSILA Kalle  1985  FIN     
   72  3390051 TEPPAN Vahur  1985  EST     
   64  3390033 EINASTE Kein  1985  EST     
   54  1249069 MURRAY Paul  1977  AUS     
   34  1334720 COOK Chris  1980  USA     
   23  1116470 FAFALIS Lefteris  1976  GRE     
   19  1125588 DOLIDOVICH Sergei  1973  BLR     
   16  3780010 STROLIA Mantas  1986  LTU     
   14  1094839 HOFFMANN Christian  1974  AUT     
   10  3780015 VAICIULIS Modestas  1989  LTU     

Tävlingar och Evenemang

 06/05/2014Rullskidkurs i FalunRullskidor
 09/05/2014Löparhelg i Dalarna 9-11 maj
 13/05/2014RullskidkursRullskidor
 27/05/2014RullskidkursRullskidor
 19/07/2014Fjällturen, ett MTB lopp i Funäsfjällen
 01/08/2014Löparhelg i Dalarna 1-3 augusti
Se hela schemat
Annonsör
Annonsör
Annonsör