Annonsör
Annonsör



Annonser












Artikkelarkiv - historisk

FREDRIK JONSSON vann och Bill Impola (bakom) blev tvåa i Östersund. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

FREDRIK JONSSON vann och Bill Impola (bakom) blev tvåa i Östersund. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

”Lill-Blixten” bäste junior

Fredrik ”Lill-Blixten” Jonsson från Hudiksvalls IF vann lördagens Vattenfall Cup i Östersund och blev bäste junior efter ett fint lopp. Han slog Bill Impola från Domnarvet med 25 sekunder, medan förra årets juniorvärldsmästare Calle Halfvarsson från IFK Mora var nästan minuten efter på tredje plats.

Dubbeljakt stod på programmet och Fredrik Jonsson seglar upp som ett av Sveriges största hopp vid JVM i Frankrike om en månads tid. Med Bill Impola och Calle Halfvarsson också på pallen, var det ganske fritt för överraskningar i toppen av H19-20-klassen.
I H17-18 blev et betydlgit jämnare då Simon Sveden från Hällefors och Simon Hallström från Idre var nästan samtidigt i mål. Men Sveden var bäst av de båda namnbröderna och kunde vinna med 3,7 sekunder.
Trean Arvid Elffors från Lucksta var knappa 16 sekunder efter, medan Carl Quicklund från arrangörsklubben ÖSK missade pallen med mindre än tre sekunder.

Resultat
H 19-20

Plac     Namn     Startnr     Klubb     Tid     Diff
1     Fredrik Jonsson     211     Hudiksvalls IF     54:24.0     0.0
2     Bill Impola     212     Domnarvets GOIF     54:49.4     25.4
3     Calle Halfvarsson     209     IFK Moras SK     55:21.1     57.1
4     Anton Karlsson     218     Alnö SK     55:38.1     1:14.1
5     Martin Liljemark     210     SK Bore     56:05.3     1:41.3
6     Gustav Nordström     216     Gävle SK     56:06.1     1:42.1
7     Victor Gustafsson     214     IFK Moras SK     56:11.7     1:47.7
8     Jim Åhl     215     Gellivare Skidallians IK     56:46.6     2:22.6
9     Erik Söderman     224     Stockviks SF     57:25.8     3:01.8
10     Adrian Bergström     242     Strömnäs GIF     57:45.4     3:21.4
11     Oskar Forsman     220     SK Bore     57:46.0     3:22.0
12     Anders Solin     249     IFK Moras SK     57:53.0     3:29.0
13     Anton Lindblad     217     OK Landehof     57:57.8     3:33.8
14     Tobias Engblom     226     Stöde IF     58:00.9     3:36.9
15     Kalle Eriksson     248     Domnarvets GOIF     58:22.7     3:58.7
16     Johan Martinsson     235     IFK Skövde SK     58:25.3     4:01.3
17     Fredric Björk     234     Norbergs SK     58:33.6     4:09.6
18     Marcus Svelander     225     Åsarna IK     58:48.2     4:24.2
19     Fredrik Erixon     232     Antnäs BK     58:50.5     4:26.5
20     Andreas Lindström     256     IFK Moras SK     58:56.4     4:32.4
21     Oscar Quicklund     219     Östersunds SK     59:19.4     4:55.4
22     Erik Lindgren     222     Strömnäs GIF     59:21.0     4:57.0
23     Martin Lindblad     233     OK Landehof     59:53.7     5:29.7
24     Lars Andersson     239     Gellivare Skidallians IK     1:00:02.1     5:38.1
25     Adam Larsson     229     Domnarvets GOIF     1:00:02.9     5:38.9
26     Daniel Olsson     230     Falu IK     1:00:05.1     5:41.1
27     Mikael Persson     282     Vilhelmina IK     1:00:19.2     5:55.2
28     Carl Olander     245     OK Landehof     1:00:32.6     6:08.6
29     Robert Åkerblom-Andersson     236     IFK Umeå     1:00:47.7     6:23.7
30     Erik Johansson     250     Tranemo IF     1:00:49.3     6:25.3
31     Mikael Sandgren     231     IFK Moras SK     1:00:54.0     6:30.0
32     Mattias Argårds     246     IFK Moras SK     1:00:54.6     6:30.6
33     Mattias Wiklund     251     Stöde IF     1:01:01.8     6:37.8
34     Patrik Tallbom     238     Östersunds SK     1:01:28.7     7:04.7
35     Simon Utter     260     Åmotfors IF     1:01:44.7     7:20.7
36     Johannes Ainegren     240     IFK Likenäs     1:02:03.1     7:39.1
37     Hampus Ohlström     261     IK Rex     1:02:15.5     7:51.5
38     Christian Persson     259     Spölands IF     1:02:18.3     7:54.3
39     Tom Ankerstål     265     Ramsjö SK     1:02:24.9     8:00.9
40     Oscar Stenvall     247     Tynderö IK     1:02:25.8     8:01.8
41     David Siebers     268     IK Hakarpspojkarna     1:02:45.4     8:21.4
42     Johan Eriksson     213     Åsarna IK     1:02:50.3     8:26.3
43     Kristoffer Hugosson     270     Föreningen Norsjö Skidor     1:02:52.3     8:28.3
44     August Sjöholm     223     Åsarna IK     1:02:55.4     8:31.4
45     Linus Johansson     273     IK Hakarpspojkarna     1:02:55.8     8:31.8
46     Johan Olsson     267     Årsunda IF     1:03:00.3     8:36.3
47     Torsten Kempe     243     Tynderö IK     1:03:17.0     8:53.0
48     Isak Nordqvist     244     Kalix SK     1:03:19.2     8:55.2
49     Erik Dahlberg     263     Fränsta IK     1:03:47.0     9:23.0
50     Andreas Åhman     258     Gävle SK     1:04:05.0     9:41.0
51     Emil Lagergren     254     Tynderö IK     1:04:28.6     10:04.6
52     Rickard Börjesson     286     Borås SK     1:04:31.4     10:07.4
53     Ronny Wedin     241     Norbergs SK     1:04:34.1     10:10.1
54     Joel Hultin     269     Garphyttans IF     1:04:59.4     10:35.4
55     Emil Wiklund     272     Bjuråkers GIF     1:05:30.5     11:06.5
56     Emil Ekman     271     Nässjö SF     1:05:49.3     11:25.3
57     Robert Björklin     274     Fränsta IK     1:06:01.6     11:37.6
58     Marcus Svalsjö     284     OK Landehof     1:06:04.6     11:40.6
59     Gustaf Spjuth     283     SK Bore     1:07:33.4     13:09.4
60     Andreas Conradsson     275     Ödeshögs SK     1:09:00.0     14:36.0
61     Jonas Fredriksson     277     Järpens SK     1:09:27.1     15:03.1
62     Emil Westlund     281     Club Vemdalen 73     1:11:21.7     16:57.7
63     Endre Stjernström     285     Sundbybergs IK     1:12:50.8     18:26.8

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNS     Emil Svensson     221     IFK Skövde SK
DNS     Daniel Halvarsson     227     Bodens SK
DNF     Rikard Larsson     228     Näsvikens IK
DNF     Klas Hasselgren     237     Sundbybergs IK
DNS     Emil Lindström     252     SK Bore
DNS     Christoffer Olsson     253     Hudiksvalls IF
DNS     Linus Persson     255     Hudiksvalls IF
DNF     Claes Rosenqvist     257     IFK Bergvik
DNS     Henrik Forsberg     262     Bodens SK
DNS     Max Själin     264     Storumans IK
DNF     Johan Poggats     266     Malmbergets AIF
DNS     Johan Daniels     276     Orsa SK
DNS     Erik Svensson     278     Alvesta SOK
DNS     Gustaf Niord     279     IK Hakarpspojkarna
DNF     Zakris Strömquist     280     Östersunds SK


H 17-18
Plac     Namn     Startnr     Klubb     Tid     Diff
1     Simon Sveder     114     Hällefors SK     55:57.3     0.0
2     Simon Hallström     117     Idre SK     56:01.0     3.7
3     Arvid Elffors     122     Lucksta IF     56:13.0     15.7
4     Carl Quicklund     134     Östersunds SK     56:15.9     18.6
5     Linus Öberg     120     Bergeforsens SK     56:18.0     20.7
6     Simon Persson     132     Spölands IF     56:22.3     25.0
7     Gustav Eriksson     113     IK Jarl Rättvik     56:29.2     31.9
8     Jimmy Emilsson     140     Offerdals SK     56:30.5     33.2
9     Emil Linell     115     Högbo GOIF     56:59.2     1:01.9
10     Niklas Persson     139     Falu IK     57:13.4     1:16.1
11     Peppe Femling     141     Högbo GOIF     57:44.6     1:47.3
12     Jack Impola     124     Domnarvets GOIF     57:45.2     1:47.9
13     Henrik Fristedt     153     Högbo GOIF     58:23.4     2:26.1
14     Martin Bergström     146     Strömnäs GIF     58:27.9     2:30.6
15     Oskar Kardin     138     Offerdals SK     58:30.0     2:32.7
16     Johannes Ringsby     152     Töcksfors IF     58:37.4     2:40.1
17     Jesper Nyström     179     Falu IK     58:40.1     2:42.8
18     Johan Häggström     170     Kalix SK     58:42.5     2:45.2
19     Mathias Jonasson     159     Östersunds SK     58:44.1     2:46.8
20     Niklas Niska     137     Pajala IF     59:42.8     3:45.5
21     Henrik Rosén     136     Lucksta IF     59:48.4     3:51.1
22     Petter Hedman     171     IFK Umeå     59:49.4     3:52.1
23     TOBIAS NILSSON     169     IFK Umeå     59:54.2     3:56.9
24     Richard Burland     130     Alnö SK     1:00:05.9     4:08.6
25     Anton Enberg     147     Domnarvets GOIF     1:00:22.0     4:24.7
26     Oscar Persson     144     SK Bore     1:00:35.1     4:37.8
27     Emil Johansson     129     IK Jarl Rättvik     1:00:37.7     4:40.4
28     Tobias Björklund     176     IK Jarl Rättvik     1:00:38.8     4:41.5
29     Viktor Lund Mikko     126     Jukkasjärvi IF     1:00:40.0     4:42.7
30     Per Lindgren     121     Strömnäs GIF     1:00:50.4     4:53.1
31     David Nordström     207     Täfteå IK     1:00:58.0     5:00.7
32     Erik Simberg     133     SK Bore     1:01:00.4     5:03.1
33     Carl Andersson     181     Stockviks SF     1:01:10.4     5:13.1
34     Per Sandberg     180     Filipstads SF     1:01:14.6     5:17.3
35     Arvid Forss     158     Bondsjöhöjdens IK     1:01:22.4     5:25.1
36     Fredrik Pajala     162     Strömnäs GIF     1:01:24.0     5:26.7
37     Andreas Kårström     173     Norrala IF     1:01:30.6     5:33.3
38     Fredrik Jonsson     163     Östersunds SK     1:01:34.2     5:36.9
39     Johan Lindblad     123     Alnö SK     1:01:44.7     5:47.4
40     Emil Persson     156     SK Bore     1:02:37.1     6:39.8
41     Pål Forsberg     167     Alnö SK     1:02:53.6     6:56.3
42     Theo Odenryd     151     Järbo IF     1:03:02.8     7:05.5
43     Tim Pettersson     196     SK Järven     1:03:11.2     7:13.9
44     Christofer Rossi     201     Högbo GOIF     1:03:11.7     7:14.4
45     Nils-Ola Labba     145     IFK Kiruna     1:03:12.8     7:15.5
46     Joakim Persson     160     Strömnäs GIF     1:03:32.0     7:34.7
47     Niklas Wassberg     157     Töcksfors IF     1:03:34.2     7:36.9
48     Marcus Beldt/Karlsson     142     Fränsta IK     1:03:35.3     7:38.0
49     Daniel Wiklund     189     Bjuråkers GIF     1:03:45.9     7:48.6
50     David Sjögren     206     Töcksfors IF     1:03:47.2     7:49.9
51     Tobias Ryberg     154     SK Leksand     1:03:47.9     7:50.6
52     Pontus Johannesson     143     Bengtsfors BOIS     1:03:59.6     8:02.3
53     Adrian Hedberg     155     Östersunds SK     1:04:02.9     8:05.6
54     Johan Byström     205     Täfteå IK     1:04:09.5     8:12.2
55     Adam Thorman     198     IK Hakarpspojkarna     1:05:13.5     9:16.2
56     Robin Bornström     178     Domnarvets GOIF     1:05:32.0     9:34.7
57     David Spångberg     177     Östersunds SK     1:05:33.1     9:35.8
58     Viktor Hansson     165     Garphyttans IF     1:05:46.7     9:49.4
59     Tony Simonsson     200     Offerdals SK     1:05:49.3     9:52.0
60     Olle Lindfors     175     Hägersta GF     1:05:50.5     9:53.2
61     Johan Sjödin     183     Lycksele IF     1:05:52.6     9:55.3
62     Magnus Björk     188     IK Rex     1:05:53.0     9:55.7
63     Jonas Larsson     195     Östersunds SK     1:06:02.7     10:05.4
64     Carl Rapp     194     Linköpings SK     1:06:06.1     10:08.8
65     Jakob Sundin     166     Nordingrå SK-Skidor     1:06:06.2     10:08.9
66     Alexander Pastukhov     184     Vålådalen SK     1:06:18.5     10:21.2
67     Anders Sveder     192     Hällefors SK     1:06:30.9     10:33.6
68     Andre Larsson     168     Svegs IK     1:08:16.4     12:19.1
69     Isak Landström     187     IFK Umeå     1:08:27.7     12:30.4
70     Johan Sjöberg     182     Sågmyra SK     1:08:29.9     12:32.6
71     Jens Friberg     172     Östersunds SK     1:09:20.6     13:23.3
72     Emanuel Laago     199     IF Hallby SOK     1:09:41.2     13:43.9
73     Carl Engström     203     OK Landehof     1:09:48.4     13:51.1
74     Alexander Eriksson     204     Robertsfors IK     1:12:31.2     16:33.9
75     Jonas Langman     191     Bålsta SK     1:13:27.9     17:30.6
76     Viktor Linder     193     IFK Kiruna     1:13:40.6     17:43.3

Ej placerade
Kod     Namn     Startnr     Klubb
DNS     Simon Andersson     116     Domnarvets GOIF
DNS     Daniel Svensson     118     IFK Moras SK
DNF     Rasmus Svenningsson     119     IFK Umeå
DNS     Karl-Johan Westberg     125     Borås SK
DNF     Johan Lövgren     127     Vännäs SK
DNS     Sebastian Torstensson     128     Kopparbergs IF
DNS     Bob Impola     131     Domnarvets GOIF
DNS     Alfred Brodin     135     Falu IK
DNF     Jesper Arnesson     148     Idre SK
DNS     Joacim Lindstedt     149     Domnarvets GOIF
DNS     Viktor Brännmark     150     Älvsby IF SK
DNS     Karl Edenroth     161     Strömnäs GIF
DNS     Erik Stark     164     Nordingrå SK-Skidor
DNS     Martin Bodin     174     Sävast Ski Team IF
DNS     Anton Svensson     185     Åsarna IK
DNS     Samuel Lindehag     186     Strömnäs GIF
DNS     Per Gunnarsson     190     Lycksele IF
DNF     Andreas Grann     197     Sunne SLF
DNS     Johan Persson     202     Järpens SK
DNS     Anton Hammar     208     IFK Strömsund

Läs också: