Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden
Britta Johansson Norgren, Lina Korsgren och Justyna Kowalczyk i tät fight under La Sgambeda, Livigno. FOTO: Rauschendorfer/NordicFocus.

Britta Johansson Norgren, Lina Korsgren och Justyna Kowalczyk i tät fight under La Sgambeda, Livigno. FOTO: Rauschendorfer/NordicFocus.

Britta Johansson Norgren tvåa på LaSgambeda

Katerina Smutna, Team Santander och John Kristian Dahl, Team United Bakeries vann La Sgambeda och tog täten i Visma Ski Classics.
Många bra svenskinsatser gjordes, inte minst av Britta Johansson Norgren Lager 157 Ski Team, som på blanka skidor tog andraplatsen precis bakom Smutna men före Justyna Kowalczyk.

En bra start på säsongen för Britta och viktigt med en framskjuten placering för teamet också.

Lina Korsgren, Team Pioneer Investment - Craft, följde upp lördagens prologvinst med en fin fjärdeplats. Tre svenskor till topp 15. Sara Lindborg, Team Skistart.com 7:a, Annika Löfström, Team Exspirit 11:a, Emilia Lindstedt, Team SkiProAm 13:e.

I herrklassen var det ryssen Eugeny Dementiev som såg mycket stark ut på slutet men John Kristian Dahl kunde ta ryssen på upploppet och ta sin första seger sedan Vasaloppet 2014.

dahl_spurtseger.jpg
Eugeny Dementiev passerades av John Kristian Dahl precis före mållinjen. Till höger trean Johan Kjölstad  FOTO: Rauschendorfer/NordicFocus.

Bäste svensk blev Lager 157 Ski Team:s Fredrik Byström på en fin sjundeplats. Bill Impola, Team Exspirit blev tolva, placeringen för lagkompisen Daniel Richardsson.

Damer 24.0 km

# first name last name country team team abb fis-code
1 Kateřina Smutná AUT Team Santander SANT 3055066
2 Britta Johansson Norgren SWE Lager 157 Ski Team L157 3505013
3 Justyna Kowalczyk POL Team Santander SANT 3435001
4 Lina Korsgren SWE Team PIONEER Investments - Craft PIIN 3505258
5 Seraina Boner SUI Team Exspirit TEXS 1312216
6 Masako Ishida JPN Team United Bakeries UNBA 1274580
7 Sara Lindborg SWE Team Skistart.com SBER 3505069
8 Aurelie DABUDYK FRA      
9 Astrid Øyre Slind NOR Team United Bakeries UNBA 3425350
10 Adéla Boudíková CZE Atlas Craft Team ATLA 3155251
11 Annika Löfström SWE Team Exspirit TEXS 3505089
12 Tuva Toftdahl Staver NOR Team Exspirit TEXS 3425394
13 Emilia Lindstedt SWE Team SkiProAm SKIP 3505500
14 Alena Procházková SVK Team PIONEER Investments - Craft PIIN  
15 Viktoria Melina RUS Russian Marathon Team RUSM 3485062
16 Solfrid Braathen NOR Team SkiProAm SKIP 3425015
17 Klára Moravcová CZE Silvini Madshus team SILV 3155231
18 Ekaterina Yadovina RUS Team Mass Sport MASS 3485858
19 Heidi MARTENSSON NOR      
20 Valentina Shevchenko UKR Team Futura Robinsonpetshop FUTU 1142563
21 Nina Lintzén SWE Pelagia/Northsport.se Ski Team PLNS 3505158
22 Karolína Bícová CZE Atlas Craft Team ATLA 3155074
23 Triin Ojaste EST      
24 Franziska Mueller GER      
25 Marte Sofie Buraas NOR Team Synnfjell SYNN 3426229
26 Svenja Hoelzle SUI Team Synnfjell SYNN 3515240
27 Alexandra Svoboda GER Team Like2Skike LISK 3205335
28 Linda Becker GER      
29 Petra Tanner AUT Skimarathon Team Austria SKIA 3055019
30 Renate FORSTNER GER      
31 Simonetta Carbogno ITA     3295376
32 Magdalena Maierhofer AUT      
33 Elisa Gianola ITA      
34 MARTINA DI GALLO ITA      

Herrar 24.0 km

# first name last name country team team abb fis-code
1 John Kristian Dahl NOR Team United Bakeries UNBA 3420002
2 Eugeniy Dementiev RUS Team Futura Robinsonpetshop FUTU 3480004
3 Johan Kjølstad NOR Team United Bakeries UNBA 3420131
4 Morten Eide Pedersen NOR Team Exspirit TEXS 3420458
5 Tord Asle Gjerdalen NOR Team Santander SANT 3420023
6 Anders Aukland NOR Team Santander SANT 1059725
7 Fredrik Byström SWE Lager 157 Ski Team L157 3500005
8 Ville Nousiainen FIN Team Peltonen PELT 3180054
9 Chris Andre Jespersen NOR     3420009
10 Petter Eliassen NOR Team LeasePlan Go LEAS 3420280
11 Tore Bjørseth Berdal NOR Team United Bakeries UNBA 3420759
12 Bill Impola SWE Team Exspirit TEXS 3500652
13 Daniel Richardsson SWE Team Exspirit TEXS 3500015
14 Antti Lampinen FIN Team Peltonen PELT 3180183
15 Stian Hoelgaard NOR Team LeasePlan Go LEAS 3421239
16 Christoffer Callesen NOR Team LeasePlan Go LEAS 3420837
17 Andreas Nygaard NOR Team Santander SANT 3421292
18 Markus Ottosson SWE Lager 157 Ski Team L157 3500172
19 Bastien Poirrier FRA      
20 Giorgio DI CENTA ITA      
21 Stanislav Řezáč CZE Silvini Madshus team SILV 1158859
22 Bruno Debertolis ITA Team Xcalibur Lill Sport TXLS 1223364
23 Marcus Johansson SWE Lager 157 Ski Team L157 3500810
24 Nikolay Bolotov RUS Russian Marathon Team RUSM 3480500
25 Øystein Pettersen NOR Team United Bakeries UNBA 3420089
26 Anders Høst NOR Team LeasePlan Go LEAS 3421931
27 Jimmie Johnsson SWE Team Exspirit TEXS 3500297
28 Adrien Mougel FRA      
29 Jiří Ročárek CZE Atlas Craft Team ATLA 3150050
30 Petr Novák CZE Team PIONEER Investments - Craft PIIN 3150000
31 Snorri Einarsson NOR Team Santander SANT 3420468
32 Benoit CHAUVET FRA      
33 David Frisk SWE IFK Mora Skidklubb MORA 3500285
34 Algo Kärp EST Team PIONEER Investments - Craft PIIN 3390034
35 Øyvind Moen Fjeld NOR Team Santander SANT 3420432
36 Jörgen Brink SWE Lager 157 Ski Team L157 1153621
37 Alexey Dvoskin RUS Russian Marathon Team RUSM 3480207
38 Kjetil Dammen NOR Team LeasePlan Go LEAS 3420159
39 Andreas Holmberg SWE IFK Mora Skidklubb MORA 3501011
40 Ivan Pavlov RUS Russian Marathon Team RUSM 3480373
41 ALVAR JOHANNES ALEV EST      
42 Robin Bryntesson SWE Skiteam Novo Nordisk NOVO 3500170
43 Ondřej Horyna CZE Team PIONEER Investments - Craft PIIN 3150105
44 Loic Guigonnet FRA      
45 Kalle Gräfnings SWE Team Skistart.com SBER 1318618
46 Klas Nilsson SWE Pelagia/Northsport.se Ski Team PLNS 3500234
47 Mauro BRIGADOI ITA      
48 Markus Jönsson SWE Team Udéns Ski UDEN 3500073
49 Václav Sedláček CZE Silvini Madshus team SILV 3150127
50 Audun Laugaland NOR Lager 157 Ski Team L157 3420085
51 Karel Tammjarvi EST      
52 Jan Šrail CZE Team PIONEER Investments - Craft PIIN 3150432
53 Erik Melin Söderström SWE Team Udéns Ski UDEN 3500362
54 Rikard Tynell SWE Team Tynell TTYN 3500286
55 Markus Bader AUT Pro Team Austria PTAT 3050088
56 Andrey Tyuterev RUS Team Mass Sport MASS 3480358
57 Martti Himma EST Team Xcalibur Lill Sport TXLS 3390049
58 Martin Holmstrand SWE Team Skistart.com SBER 3500315
59 Daniel Máka CZE Atlas Craft Team ATLA 3150450
60 Florian Rohde GER Team Like2Skike LISK 3200222
61 Jerry Ahrlin SWE Team Tynell TTYN 1284280
62 Jakub Pšenička CZE Silvini Madshus team SILV  
63 Thomas Gifstad NOR Team Synnfjell SYNN 3421116
64 Riccardo Mich ITA Team Futura Robinsonpetshop FUTU 3290402
65 Linus Larsson SWE Team Skistart.com SBER 3501112
66 Daniel Nordebo SWE Team Udéns Ski UDEN 3500499
67 Mats Håkon Breda NOR Team Synnfjell SYNN 3420969
68 Simone Bosin ITA Team Futura Robinsonpetshop FUTU 3290325
69 Martin Weisheit GER Team Like2Skike LISK 3200393
70 Nicolas Bormolini ITA Team Futura Robinsonpetshop FUTU 3290428
71 Björn Rydvall SWE Pelagia/Northsport.se Ski Team PLNS 3500257
72 Bruno Carrara ITA      
73 Mikhail Durkin RUS Team Mass Sport MASS 3481096
74 Robin Frost GER Team Like2Skike LISK 3200505
75 Henrik Alm SWE Pelagia/Northsport.se Ski Team PLNS 3500497
76 Pavel Ondrášek CZE Atlas Craft Team ATLA 3150451
77 Eric THOMAS GER Skimarathon Team Austria SKIA 3200077
78 Anders Solin SWE IFK Mora Skidklubb MORA 3500637
79 Pasi Vuori FIN Team Peltonen PELT 3180743
80 Jan FRANC CZE      
81 Sergio Bonaldi ITA Team Futura Robinsonpetshop FUTU 3290300
82 Thomas Bormolini ITA Team Futura Robinsonpetshop FUTU 3290429
83 Valentin DEVYATYAROV RUS      
84 FLORIAN GOEBEL GER      
85 Denis Kabanen RUS      
86 Matteo Gismondi ITA      
87 Vetle Thyli NOR Team United Bakeries UNBA 3420922
88 Kari Peters LUX      
89 Matthias Kuhn AUT Team Like2Skike LISK 3050135
90 Marcel Bock GER Team Like2Skike LISK 3200856
91 Vidar IGELTJøRN NOR Team Synnfjell SYNN 3420356
92 MICHAEL KUISLE GER      
93 Sadurni Betriu ESP      
94 Håkon Myrmo NOR      
95 Lorenzo Cerutti ITA Team Xcalibur Lill Sport TXLS 3290306
96 Alexandr Gusev RUS Team Mass Sport MASS 3480935
97 Carlos Lannes ARG      
98 Andrea Silverio ITA      
99 Tomáš Jakoubek CZE Silvini Madshus team SILV 1290488
100 Johan Sandberg SWE Pelagia/Northsport.se Ski Team PLNS 3500129
101 Nick Montgomery AUT      
102 Valeriy Smutin RUS Team Mass Sport MASS 3482998
103 Loris Frasnelli ITA Team Futura Robinsonpetshop FUTU 1223558
104 Giovanni Gerbotto ITA Team Xcalibur Lill Sport TXLS 1223655
105 Alessandro Dematteis ITA      
106 Marek Pazderský CZE Silvini Madshus team SILV 3150481
107 Marco Crestani ITA Team Futura Robinsonpetshop FUTU 3290668
108 CHRISTIAN LORENZI ITA      
109 Michael Richter GER xc-ski.de A|N Skimarathon Team XCSK 3200870
110 Thomas Stöggl AUT Skimarathon Team Austria SKIA 1173700
111 Marino VANZO ITA      
112 Sven Münch GER Team Like2Skike LISK 1294853
113 Christian Starlinger AUT Team Like2Skike LISK 3050325
114 JULIUS BUCHFINK GER      
115 Georg Petritsch AUT Skimarathon Team Austria SKIA 3050329
116 Peter Kiene AUT Skimarathon Team Austria SKIA 3050220
117 Martin Moravec CZE     3150582
118 Yaroslav Zdradovskiy RUS Team Mass Sport MASS 3482502
119 MARIUSZ DZIADKOWIEC-MICHON POL      
120 Nicola D'Agostini ITA      

Senaste nyheterna

Therese Johaug vann guld I överlägsen stil på 10 km fri stil vid VM i Oberstdorf. FOTO: Christian Walgram, Gepa Pictures/Bildbyrån.

Resultat VM Oberstdorf damer 10 km fri stil

Therese Johaug vann 10 km fri stil 54,2 sekunder före Frida Karlsson på silverplats. Bronset tog Ebba Andersson tolv sekunder efter Karlsson. Charlotte Kalla sexa tio sekunder från pallen.