Federico Pellegrino motsvarade favoritskapet i den inledande sprinten på Tour de Ski och vann före huvudfavoriten i hela touren, ryske Alexander Bolshunov.
Bäst av de svenska herrarna blev Oskar Svensson som tog sig till semifinal där han blev femma och därmed slutade på tionde plats.
Segern var Pellegrinos tredje raka i sprintvärldscupen och nu ledar han Tour de Ski med åtta sekunder före Bolshunov när touren fortsätter med masstart i klassisk stil i morgon. För Bolshunov som vann Tour de Ski i fjol så var dagens andraplats förstås en fin inledning på hans väg att försvara fjolårssegern.
Oskar Svensson var 19:e man i prologen och vann sedan sin kvartsfinal efter ett starkt andra varv. I semifinalen räckte dock inte krafterna på den höga höjden längre,.
– Jag känner mig ändå ganska nöjd. Jag gjorde det jag kunde. Och det är väldigt viktigt för touren att få med sig de här bonussekunderna, kommenterade Svensson för SVT Sport.
För Calle Halfvarsson och Johan Häggström tog det stopp i kvartsfinalen. Båda var rejält besvikna.
– Jag har aldrig varit med om att de satt upp så hög fart i starten. Jag borde ha en bättre känsla. Jag ska inte bli ifrånåkt och bli tokstum på andra varvet. Då är det något som inte stämmer, sa Halfvarsson till SVT Sport.
– Man har alltid någon dag som är dålig, och jag hoppas att det är idag, så får vi ladda om för kommande dagar, fortsatte han.