lördag, jan 22, 2022 Today's Paper
SC Ranking
1 Lina Korsgren 25,118,872
2 Tord Asle Gjerd... 24,675,579
3 Emil Persson 24,469,370
4 Oskar Kardin 24,373,012
5 Morten Eide Ped... 23,771,875
6 Ida Dahl 23,747,879
7 Stian Hoelgaard 23,714,883
8 Andreas Nygaard 23,709,226
9 Emilie Fleten 23,467,113
10 Max Novak 23,374,420
11 Johannes Eklöf 22,939,678
12 Vetle Thyli 22,886,431
13 Britta Johansso... 22,846,245
14 Marcus Johansso... 22,677,405
15 Maxim Vylegzani... 22,625,741
16 Øyvind Moen Fje... 22,009,318
17 Magnus Vesterhe... 21,805,599
18 Anders Aukland 21,791,426
19 Joar Thele 21,713,557
20 Simen Engebrets... 21,680,856
21 Petter Eliassen 21,256,121
22 Torleif Syrstad 21,241,438
23 Runar Skaug Mat... 21,164,846
24 Klas Nilsson 20,808,687
25 Andreas Holmber... 20,605,358
26 Ari Luusua 20,550,522
27 Kateřina Smutná... 20,478,531
28 Jiří Pliska 20,351,050
29 Stanislav Řezáč... 20,342,373
30 Herman Paus 20,232,415
31 Alexis Jeannero... 20,198,027
32 Nils Persson 19,545,028
33 Bastien Poirrie... 19,442,217
34 Sofie Elebro 19,432,924
35 Ermil Vokuev 19,135,109
36 Jan Šrail 18,537,799
37 Aleksandr Grebe... 18,380,046
38 Roxane Lacroix 18,362,770
39 Viktor Mäenpää... 18,344,828
40 Petter Soleng S... 18,344,067
41 Gabriel Höjlind... 17,924,151
42 Olga Tsareva 17,868,935
43 Isac Holmström 17,641,152
44 Arnaud Du Pasqu... 17,564,646
45 Thomas Ødegaard... 17,527,506
46 Théo Deswazière... 17,414,437
47 Fabián Štoček... 17,284,837
48 Alexey Shemiaki... 17,210,922
49 Laila Kveli 17,140,289
50 Stian Berg 17,088,414
Event logo
Tour de Ski Lenzerheide Sprint
  • Datum: 28.12.2021
  • Land: Switzerland
  • Stad: Lenzerheide
Program
Tävling Datum
  • Sprint F 28.12.2021
    • Qualification
    Tuesday 11:30 CET
    • Final
    14:00 CET
Visa schema för andra evenemang
Eventbeskrivning

Overall standing after 1. stage
* Kvinner
* Menn


Results stage 2
Results stage 3


Sprint schedule Lenzerheide 2021

Liveresults prologue:
* Women
* Men

Heatschedule and liveresults finals:
* Women
* Men

Women prologue (men follows below):

Plass Startnr Navn Født Nasjon Slutttid Tid etter FIS-poeng
1 19 FAEHNDRICH Nadine 1995 SUI 3:02.54 0.00 0.00
2 39 MYHRVOLD Mathilde 1998 NOR 3:02.69 +0.15 0.99
3 13 DIGGINS Jessie 1991 USA 3:03.04 +0.50 3.29
4 49 DYVIK Anna 1994 SWE 3:03.42 +0.88 5.79
5 23 HAGSTROEM Johanna 1998 SWE 3:03.96 +1.42 9.33
6 58 JANATOVA Katerina 1997 CZE 3:04.24 +1.70 11.18
7 59 VAN DER GRAAFF Laurien 1987 SUI 3:04.96 +2.42 15.91
8 55 QUINTIN Lena 1998 FRA 3:05.23 +2.69 17.68
9 47 KERN Julia 1997 USA 3:05.24 +2.70 17.75
10 29 LAMPIC Anamarija 1995 SLO 3:05.26 +2.72 17.88
11 31 WENG Tiril Udnes 1996 NOR 3:05.26 +2.72 17.88
12 54 LUNDGREN Moa 1998 SWE 3:05.60 +3.06 20.12
13 17 PARMAKOSKI Krista 1990 FIN 3:06.21 +3.67 24.13
14 45 LAURENT Greta 1992 ITA 3:06.34 +3.80 24.98
15 50 GIMMLER Laura 1993 GER 3:06.83 +4.29 28.20
16 41 UREVC Eva 1995 SLO 3:07.10 +4.56 29.98
17 7 NISKANEN Kerttu 1988 FIN 3:07.17 +4.63 30.44
18 46 WINKLER Anne 1994 GER 3:07.30 +4.76 31.29
19 44 KALVAA Anne Kjersti 1992 NOR 3:07.35 +4.81 31.62
20 25 CARL Victoria 1995 GER 3:08.00 +5.46 35.89
21 34 EIDUKA Patricija 2000 LAT 3:08.46 +5.92 38.92
22 52 SCARDONI Lucia 1991 ITA 3:08.77 +6.23 40.96
23 15 NEPRYAEVA Natalia 1995 RUS 3:08.94 +6.40 42.07
24 48 KYLLOENEN Anne 1987 FIN 3:09.00 +6.46 42.47
25 40 RYDZEK Coletta 1997 GER 3:09.01 +6.47 42.53
26 27 STUPAK Yulia 1995 RUS 3:09.20 +6.66 43.78
27 5 SWIRBUL Hailey 1998 USA 3:09.49 +6.95 45.69
28 28 GANZ Caterina 1995 ITA 3:09.76 +7.22 47.46
29 43 FOSSESHOLM Helene Marie 2001 NOR 3:09.94 +7.40 48.65
30 33 SORINA Tatiana 1994 RUS 3:10.02 +7.48 49.17
31 1 KREHL Sofie 1995 GER 3:10.05 +7.51 49.37
32 22 FISCHER Lea 1998 SUI 3:10.48 +7.94 52.20
33 12 SMIRNOVA Ekaterina 1996 RUS 3:10.64 +8.10 53.25
34 11 KARLSSON Frida 1999 SWE 3:10.66 +8.12 53.38
35 35 WENG Lotta Udnes 1996 NOR 3:10.87 +8.33 54.76
36 37 WENG Heidi 1991 NOR 3:10.96 +8.42 55.35
37 18 CLAUDEL Delphine 1996 FRA 3:11.20 +8.66 56.93
38 60 STENSETH Ane Appelkvist 1995 NOR 3:11.29 +8.75 57.52
39 3 MATINTALO Johanna 1996 FIN 3:11.36 +8.82 57.98
40 57 STADLOBER Teresa 1993 AUT 3:11.56 +9.02 59.30
41 21 ANDERSSON Ebba 1997 SWE 3:11.62 +9.08 59.69
42 51 HAGA Ragnhild 1991 NOR 3:11.70 +9.16 60.22
43 38 MEIER Alina 1996 SUI 3:11.85 +9.31 61.20
44 53 FINK Pia 1995 GER 3:12.08 +9.54 62.72
45 36 NOVAKOVA Petra 1993 CZE 3:12.17 +9.63 63.31
46 67 MCCABE Novie 2001 USA 3:12.89 +10.35 68.04
47 30 HYNCICOVA Petra 1994 CZE 3:13.02 +10.48 68.89
48 42 MATSOKINA Hristina 1998 RUS 3:13.33 +10.79 70.93
49 10 THEODORSEN Silje 1994 NOR 3:13.34 +10.80 71.00
50 65 BENTZ Coralie 1996 FRA 3:13.37 +10.83 71.20
51 61 KALLA Charlotte 1987 SWE 3:13.67 +11.13 73.17
52 9 HENNIG Katharina 1996 GER 3:13.82 +11.28 74.15
53 69 HIERNICKEL Lydia 1996 SUI 3:13.99 +11.45 75.27
54 74 KAELIN Nadja 2001 SUI 3:14.51 +11.97 78.69
55 8 OGDEN Katharine 1997 USA 3:14.74 +12.20 80.20
56 24 STEINER Desiree 1998 SUI 3:14.94 +12.40 81.52
57 32 LINDSTROEM Louise 2000 SWE 3:15.00 +12.46 81.91
58 6 SONNESYN Alayna 1996 USA 3:15.11 +12.57 82.63
59 56 SVENDSEN Anna 1990 NOR 3:15.41 +12.87 84.61
60 2 LOHMANN Lisa 2000 GER 3:16.03 +13.49 88.68
61 76 SAUERBREY Katherine 1997 GER 3:16.04 +13.50 88.75
62 73 DOLCI Flora 1999 FRA 3:16.14 +13.60 89.41
63 16 VASILIEVA Lilia 1994 RUS 3:16.20 +13.66 89.80
64 20 KALETA Weronika 1999 POL 3:17.08 +14.54 95.58
65 63 KLEMENCIC Anita 1996 SLO 3:17.21 +14.67 96.44
66 26 FRAEBEL Antonia 1997 GER 3:17.74 +15.20 99.92
67 79 RYGALINA Anastasia 1996 RUS 3:18.16 +15.62 102.68
68 80 YEATON Jessica 1991 AUS 3:18.56 +16.02 105.31
69 14 PITTIN Cristina 1998 ITA 3:18.62 +16.08 105.71
70 66 COMARELLA Anna 1997 ITA 3:19.13 +16.59 109.06
71 68 MANDELJC Anja 1999 SLO 3:19.35 +16.81 110.51
72 72 SHURYGA Angelina 1996 KAZ 3:19.49 +16.95 111.43
73 64 KIRPICHENKO Yana 1996 RUS 3:19.54 +17.00 111.76
74 82 YOKOHAMA Shiori 1999 JPN 3:19.91 +17.37 114.19
75 71 WRIGHT Casey 1994 AUS 3:19.99 +17.45 114.71
76 83 LAUKLI Sophia 2000 USA 3:20.43 +17.89 117.61
77 77 DI CENTA Martina 2000 ITA 3:20.83 +18.29 120.24
78 81 VILA OBIOLS Carola 1999 AND 3:21.15 +18.61 122.34
79 85 ROPONEN Riitta-Liisa 1978 FIN 3:21.51 +18.97 124.71
80 78 CHANLOUNG Karen 1996 THA 3:24.34 +21.80 143.31
81 70 KALETA Karolina 2002 POL 3:25.12 +22.58 148.44
82 75 ISHIDA Masako 1980 JPN 3:25.61 +23.07 151.66
83 62 SHALYGINA Kseniya 1998 KAZ 3:26.14 +23.60 155.14
84 86 WATSON Aimee 1987 AUS 3:26.84 +24.30 159.75
85 4 MALEC Vedrana 1990 CRO 3:30.02 +27.48 180.65
86 84 ARIUNSANAA Enkhtuul 1996 MGL 3:42.30 +39.76 261.38

Men:

Plass Startnr Navn Født Nasjon Slutttid Tid etter FIS-poeng
1 21 KLAEBO Johannes Hoesflot 1996 NOR 2:36.66 0.00 0.00
2 19 JOUVE Richard 1994 FRA 2:39.11 +2.45 18.77
3 13 CHANAVAT Lucas 1994 FRA 2:39.49 +2.83 21.68
4 9 NORTHUG Even 1995 NOR 2:41.80 +5.14 39.37
5 59 OGDEN Ben 2000 USA 2:42.47 +5.81 44.50
6 60 RIEBLI Janik 1998 SUI 2:42.54 +5.88 45.04
7 35 GOLBERG Paal 1990 NOR 2:42.94 +6.28 48.10
8 27 PELLEGRINO Federico 1990 ITA 2:43.15 +6.49 49.71
9 48 BOLGER Kevin 1993 USA 2:43.28 +6.62 50.71
10 37 RETIVYKH Gleb 1991 RUS 2:43.41 +6.75 51.70
11 23 BOLSHUNOV Alexander 1996 RUS 2:43.60 +6.94 53.16
12 57 GROND Valerio 2000 SUI 2:43.65 +6.99 53.54
13 17 VALNES Erik 1996 NOR 2:44.08 +7.42 56.84
14 33 MALTSEV Artem 1993 RUS 2:44.27 +7.61 58.29
15 25 TERENTEV Alexander 1999 RUS 2:44.29 +7.63 58.45
16 30 FURGER Roman 1990 SUI 2:44.36 +7.70 58.98
17 52 JAY Renaud 1991 FRA 2:44.49 +7.83 59.98
18 51 HEDIGER Jovian 1990 SUI 2:44.78 +8.12 62.20
19 7 VUORINEN Lauri 1995 FIN 2:44.95 +8.29 63.50
20 40 BERGLUND Gustaf 1998 SWE 2:45.19 +8.53 65.34
21 28 GRAZ Davide 2000 ITA 2:45.21 +8.55 65.49
22 41 AMUNDSEN Harald Oestberg 1998 NOR 2:45.36 +8.70 66.64
23 58 SVENSSON Oskar 1995 SWE 2:45.42 +8.76 67.10
24 50 HALFVARSSON Calle 1989 SWE 2:45.46 +8.80 67.41
25 32 STAREGA Maciej 1990 POL 2:45.51 +8.85 67.79
26 36 KAESER Erwan 1992 SUI 2:45.56 +8.90 68.17
27 11 NOVAK Michal 1996 CZE 2:46.02 +9.36 71.70
28 54 SCHAAD Roman 1993 SUI 2:46.16 +9.50 72.77
29 31 YAKIMUSHKIN Ivan 1996 RUS 2:46.41 +9.75 74.68
30 44 HANNEMAN Logan 1993 USA 2:46.44 +9.78 74.91

 

31 42 HELLWEGER Michael 1996 ITA 2:46.44 +9.78 74.91
32 34 RASTELLI Maicol 1991 ITA 2:46.86 +10.20 78.13
33 56 CLUGNET James 1996 GBR 2:47.07 +10.41 79.74
34 46 MELNICHENKO Andrey 1992 RUS 2:47.09 +10.43 79.89
35 5 IVERSEN Emil 1991 NOR 2:47.39 +10.73 82.19
36 12 BURY Kamil 1995 POL 2:47.54 +10.88 83.34
37 45 NYENGET Martin Loewstroem 1992 NOR 2:47.69 +11.03 84.49
38 49 DE FABIANI Francesco 1993 ITA 2:48.05 +11.39 87.25
39 14 FAEHNDRICH Cyril 1999 SUI 2:48.17 +11.51 88.17
40 39 NISKANEN Iivo 1992 FIN 2:48.49 +11.83 90.62
41 26 KILP Marko 1993 EST 2:48.86 +12.20 93.45
42 75 COLLET Martin 1997 FRA 2:48.90 +12.24 93.76
43 15 KRUEGER Simen Hegstad 1993 NOR 2:49.06 +12.40 94.98
44 16 BRUGGER Janosch 1997 GER 2:49.12 +12.46 95.44
45 24 JAGER Luke 2000 USA 2:49.23 +12.57 96.28
46 2 MUSGRAVE Andrew 1990 GBR 2:49.27 +12.61 96.59
47 66 VIGANTS Raimo 1999 LAT 2:49.31 +12.65 96.90
48 81 FELLNER Adam 1993 CZE 2:49.48 +12.82 98.20
49 18 ERIKSSON Gustav 1991 SWE 2:49.55 +12.89 98.74
50 106 AHONEN Ville 1994 FIN 2:49.69 +13.03 99.81
51 29 CHERVOTKIN Alexey 1995 RUS 2:49.79 +13.13 100.57
52 65 HYVARINEN Perttu 1991 FIN 2:50.25 +13.59 104.10
52 95 LAPIERRE Jules 1996 FRA 2:50.25 +13.59 104.10
54 92 CHIOCCHETTI Alessandro 2001 ITA 2:50.54 +13.88 106.32
55 20 SCHUMACHER Gus 2000 USA 2:50.61 +13.95 106.86
56 72 KOLL Kristjan 1995 EST 2:50.68 +14.02 107.39
57 62 BACKSCHEIDER Adrien 1992 FRA 2:50.74 +14.08 107.85
58 22 COLOGNA Dario 1986 SUI 2:50.81 +14.15 108.39
59 4 BRAENNMARK Viktor 1992 SWE 2:50.87 +14.21 108.85
60 53 SPITSOV Denis 1996 RUS 2:50.89 +14.23 109.00

 

61 43 SEMIKOV Ilia 1993 RUS 2:50.95 +14.29 109.46
62 86 MOCH Friedrich 2000 GER 2:51.23 +14.57 111.60
63 68 TOENSETH Didrik 1991 NOR 2:51.24 +14.58 111.68
64 96 WIGGER Nicola 2001 SUI 2:51.29 +14.63 112.06
65 73 SALVADORI Giandomenico 1992 ITA 2:52.17 +15.51 118.81
66 74 PARISSE Clement 1993 FRA 2:52.33 +15.67 120.03
67 6 BING Thomas 1990 GER 2:52.56 +15.90 121.79
68 64 BAUMANN Jonas 1990 SUI 2:52.79 +16.13 123.55
69 10 ROSJOE Eric 1998 SWE 2:52.87 +16.21 124.17
70 102 LINDHOLM Remi 1998 FIN 2:52.91 +16.25 124.47
71 101 VIK Lars Young 2001 AUS 2:52.94 +16.28 124.70
72 63 KETTERSON Zak 1997 USA 2:53.03 +16.37 125.39
73 38 SIMENC Miha 1995 SLO 2:53.13 +16.47 126.16
74 8 KLEE Beda 1996 SUI 2:53.18 +16.52 126.54
75 61 PRALONG Candide 1990 SUI 2:53.21 +16.55 126.77
76 76 ALEV Alvar Johannes 1993 EST 2:53.55 +16.89 129.38
77 69 BURY Dominik 1996 POL 2:53.96 +17.30 132.52
78 70 MALONEY WESTGAARD Thomas 1995 IRL 2:54.33 +17.67 135.35
79 3 ROETHE Sjur 1988 NOR 2:54.43 +17.77 136.12
80 55 DOBLER Jonas 1991 GER 2:54.99 +18.33 140.41
80 78 POPA Raul Mihai 1997 ROU 2:54.99 +18.33 140.41
82 80 CORADAZZI Martin 1998 ITA 2:55.22 +18.56 142.17
83 90 KATZ Andreas 1988 GER 2:55.33 +18.67 143.01
84 105 RUUSKANEN Arsi 1999 FIN 2:55.81 +19.15 146.69
85 103 DE MARRE Thibaut 1998 BEL 2:56.18 +19.52 149.52
86 71 CHANLOUNG Mark 1995 THA 2:56.22 +19.56 149.83
87 82 EINARSSON Snorri Eythor 1986 ISL 2:56.25 +19.59 150.06
88 67 BELLINGHAM Phillip 1991 AUS 2:56.39 +19.73 151.13
89 1 BOEGL Lucas 1990 GER 2:56.53 +19.87 152.20
90 88 KNOP Petr 1994 CZE 2:56.58 +19.92 152.59

 

91 100 BABA Naoto 1996 JPN 2:56.79 +20.13 154.19
92 108 HINCKFUSS Hugo 2003 AUS 2:56.84 +20.18 154.58
93 89 KONYA Adam 1992 HUN 2:57.12 +20.46 156.72
94 98 DAL FARRA Franco 2000 ARG 2:57.19 +20.53 157.26
95 77 DE CAMPO Seve 1998 AUS 2:57.27 +20.61 157.87
96 79 VELICHKO Yevgeniy 1987 KAZ 2:57.43 +20.77 159.10
97 93 HOGIU Petrica 1991 ROU 2:57.50 +20.84 159.63
98 83 PUKHKALO Vitaliy 1992 KAZ 2:57.62 +20.96 160.55
99 85 IKPEFAN Samuel Uduigowme 1991 NGR 2:57.80 +21.14 161.93
100 84 LICEF Miha 1997 SLO 2:57.96 +21.30 163.16
101 87 PEPENE Paul Constantin 1988 ROU 2:58.12 +21.46 164.38
102 97 ESTEVE ALTIMIRAS Ireneu 1996 AND 2:58.15 +21.49 164.61
103 94 ROJO Imanol 1990 ESP 2:58.75 +22.09 169.21
104 47 LAPALUS Hugo 1998 FRA 2:58.88 +22.22 170.20
105 91 VENTURA Paolo 1996 ITA 2:59.31 +22.65 173.50
106 109 TANAKA Masato 1995 JPN 2:59.55 +22.89 175.34
107 104 KUCHLER Albert 1998 GER 3:00.60 +23.94 183.38
108 107 BATMUNKH Achbadrakh 1994 MGL 3:00.81 +24.15 184.99
109 99 NOTZ Florian 1992 GER 3:01.14 +24.48 187.51
110 110 HIESTAND Steve 1984 BRA 3:11.14 +34.48 264.11
111 111 LAGLER Kristof 1994 HUN 3:13.40 +36.74 281.42
Bli medlem nu