Anna Olsson slutar efter OS

av langd • 18.10.2009
Anna Olsson gör sin sista säsong på toppnivå. – Jag slutar efter OS i Vancouver, säger Anna till Aftonbladet. 33-åringen från Åsarna IK har ett OS-guld att försvara i februari…

Anna Olsson gör sin sista säsong på toppnivå.
– Jag slutar efter OS i Vancouver, säger Anna till Aftonbladet.
33-åringen från Åsarna IK har ett OS-guld att försvara i februari…

Det var på skidstadion i Pragelato i 2006 att Anna Dahlberg, som hon hette den gången, tillsammans med Lina Andersson åkte hem det första OS-guldet någonsin i teamsprint för damer.
En lyckans dag för de blågula, då Björn Lind och Thobias Fredriksson också säkrade OS-guld bara någon lite timme senare.
Men Anna vill ha mer och stärkt av VM-silvret på teamsprinten från Liberec i vintras (också tillsammans med Lina), satsar hon på medalj också i Vancouver.
– Målet är att komma hem från OS med en medalj, säger hon.

Tidigt beslut

Nu bekänner Anna att hon tog beslutet att lägga av redan i våras. OS blir avslutningen. Då har hon tävlat i den internationella eliten i 12 år. Världscuppremiären begick hon i Lahtis 1997.
Vancouver kommer att bli Annas tredje OS. Hon OS-debuterade i Salt Lake City 2002 och kom hem med en 12:e plats i stafetten samt placeringar mellan 33-40 på fyra individuella starter i spåren kring Soldier Hollow.
I Pragelato/Turin 2006 blev det som sagt guld i teamsprinten, Anna var fyra på stafetten och 10:a i den individuella sprinten i fristil.
I VM-sammanhang har hon tagit sig till två VM-finaler i sprint. Både i Oberstdorf 2005 och Sapporo 2007 slutade hon fyra.
Silvret i Liberec i vintras var dock hennes första VM-medalj (och blir troligen den enda…).

Skadad i nacken

För två år sedan skadade sig Anna vid ett träningsläger i Italien då hon rasade nerför en brant och fick problem med nacken efteråt.
Det har hon haft problem med efteråt, men hon var alltså tillbaka i Liberec och nu går träningen för fullt mot Vancouver. Där är hon givetvis ett hopp både i sprinten individuellt och i teamsprinten, där många vill kämpa om platserna i det svenska laget.
Anna tänker säkert också kämpa om en plats i stafettlaget, som hon missade i Liberec då Sverige tog brons efter Charlotte Kallas härliga avslutning.
En stor dag upplevde Anna i schweiziska Davos den 4:e februari 2006 då hon vann sin första världscupsprint – dessutom i fristil. Innan hade hon fyra andraplaceringar i världscupen och hon var trea totalt i sprintcupen både 2004 och 2005.
Som de flesta vet är Anna fd Dahlberg numera gift med landslagskollegan Johan Olsson och har bytt namn till Anna Olsson.

 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Landslagsåkaren ska bli pappa

    Nu avslöjar den svenska landslagsåkaren planerna inför sommaren, ”ÅIK ska få sig ett litet tillskott”
    av Max Östlund
    12.01.2025
  • Kvarnbrink femma i Skandinaviska Cupen – Stenshagen vinnare

    av Mårten Lång
    12.01.2025
  • Svensk seger i Ski Classics – ”jag är nog den tyngsta”

    av Max Östlund
    12.01.2025
  • Stina Nilsson på pallen efter superlopp

    av Max Östlund
    12.01.2025
  • Crüsell utmanade Fossesholm i Skandinaviska Cupen

    av Mårten Lång
    12.01.2025