Britta imponerade i sprint

av langd • 14.11.2009
Britta Norgren attackerade världsmästarinnan Justyna Kowalczyk på upploppet och hade så när vunnit Bruksvallssprinten. – Ett tag trodde jag faktisk att jag skulle greja det, säger Britta, som är på väg tillbaka till formen som gav henne namnet ”chock-Britta” med hela Sverige under OS 2006.

Britta Norgren attackerade världsmästarinnan Justyna Kowalczyk på upploppet och hade så när vunnit Bruksvallssprinten.
– Ett tag trodde jag faktisk att jag skulle greja det, säger Britta, som är på väg tillbaka till formen som gav henne namnet ”chock-Britta” med hela Sverige under OS 2006.

I lördags var hon tvåa i kvalet och bara några centimeter från att sno segern från favoriten Kowalczyk.
– Det har gått bra hela dagen, jag räknar mig både som sprinter och distansåkare. Förhållanden var tuffa och banan lång, men det passar mig bra.
Med sin andraplats var Britta bästa svenska, precis före Anna Olsson på tredje plats.
– Kul att folk räknar med mig i OS-snacket. Det är hedrande. Jag är nöjd med insatsen, men det var mycket krävande idag, säger även Anna.
En annan som överraskade i sprint var Anna Haag, som tog sig till finalen. Hon ville dock inte svara på om pojkvännen Emil Jönsson givit några goda råd på vägen…
Av den ”nya generationen” lyckades Hanna Falk och Magdalena Pajala ta sig till final och kämpade jämnt med världsstjärnorna. Även Hanna Brodin åkte bra, men hon hade otur i slutet av sin semifinal och åkte ur.
Kowalczyk är storfavorit att ta hem söndagens fristilslopp, precis som hon gjorde det förra året. Charlotte Kalla, som åkte ur i semifinalen i lördags, vill säkert annorlunda och stärkt av segern i landslagets senaste testlopp blir hon troligen största hotet mot polskan.
 

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Slagit igenom som 25-åring – gör nu VM-debut

    Hon har varit det stora utropstecknet i svenskt skidskytte den här säsongen. Idag gör Ella Halvarsson VM-debut och berättar om sina känslor inför dagens sprint.
    av Maja Eriksson
    14.02.2025
  • Ski Classics: Grönklitt Criterium 61 och kryddad ITT till helgen

    av Langd.se/ Ski Classics
    14.02.2025
  • Joensuu utmanade svenskorna på hemmaplan

    av Maja Eriksson
    14.02.2025
  • Dags för damernas sprint – Där Sverige ännu saknar guld

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.02.2025
  • Edvin Håkansson slår Myhlbacks rekord – blir yngst någonsin

    av Maja Eriksson
    13.02.2025