Linnea Johansson, Lager 157 Ski Team, svarade för ett starkt Klarälvslopp. Bilden togs i samband med förra årets Alliansloppet.
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Problem för Cologna – måste vila i sex veckor
Tour de Ski-segraren och världscupsegraren Dario Cologna har problem. Han har ådragit sig en sträckning och måste vila i sex veckor.
Ett uppehåll som Cologna gärna skulle varit förutom i den här perioden strax innan säsongen drar igång…
Det var under sprintträning i Andermatt i tisdags som Dario Cologna skadade sig i vaden. Han fick en sträckning i den vänstra vaden och kan inte använda den för fullt på sex veckor.
23-åringen från Val Müstair i södra Schweiz var det stora namnet tidigt på säsongen ifjol och vann mycket övertygande Tour de Ski före Petter Northug och Axel Teichmann.
Sedan bommade han på formen till VM i Liberec och fick lämna Tjeckien utan medaljer. Men Cologna kom tillbaka och trots att Northug lånade ledartröjan i världscupen, vann schweizaren totalt i cupen efter en imponerande seger i finalen i Falun.
Efter den säsongen räknas han givetvis också som en av huvudfavoriterna till det kommande OS’et i Vancouver. Dario är en riktig allrounder, som är bra på allt från sprint till långa distanser. Hans bästa gren är dock långa skatinglopp med gemensam start.
Nu hoppas han att skadan inte ska ställa till för stora besvär och att han kan vara tillbaka till världscuppremiären i norska Beitostölen den 21 november.
Tränas av Aukland
Dario Cologna tillskriver en del av succén den nye landslagstränaren i alplandet förra säsongen, norrmannen Fredrik Aukland – lillebror och tränare till vasaloppssegrarna Anders och Jörgen.
- Schweizarna är främst mycket noggranna och de har klara mål med en konkret beskrivning om hur de ska nå dit, säger han om framgångarna, som inte bara gäller skidor.
Fabian Cancellara är världens bäste tempocyklist och i orientering är både Daniel Hubmann, Simone Niggli med flera i världstoppen.
- Jämförelsen mellan Norge och Schweiz är svår. Jag tror inte vi gör det så mycket annorlunda i Schweiz än i Norge, säger Fredrik Aukland till langrenn.com.
- Det spelar ingen roll vart du kommer ifrån, för du måste oavsett göra det samma träningsjobbet för att bli bäst.
Schweizarna har också ett system liknande vårt SOK. ”Swiss Olympic” är enligt Aukland ett system som funkar väldigt bra i det lilla landet, där det enligt honom är lätt att få tät kontakt med expertisen.
▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ä▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒ ▒ä▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒ä▒▒▒ ▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒.
▒▒-å▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒ ▒▒▒ ▒ü▒▒▒▒▒ ▒ ▒ö▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒ä▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ö▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒ ▒ö▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ä▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒å▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒ö▒▒▒ ▒ ▒ä▒▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ρ
Årsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Månadsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Mest lästa
Det digitala hemmet för skidåkare och fans
Bli medlem och stöd skidåkarnas community
Årsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats
Månadsmedlem
- Tillgång till alla artiklar
- Produkttester
- Träningsvideor
- SC Play - livestreaming och videoarkiv
- SC MyPages - alla dina Ski Classics-resultat på en plats