Svärd kan bli historisk

av langd • 01.03.2008
Oskar Svärd kommer till start i det 84:e Vasaloppet. Därmed har han chans att bli lika stor som Arthur Häggblad och Janne Ottosson som vunnit niomilaklassikern fyra gånger.

Oskar Svärd kommer till start i det 84:e Vasaloppet. Därmed har han chans att bli lika stor som Arthur Häggblad och Janne Ottosson som vunnit niomilaklassikern fyra gånger.

Oskar Svärd avstod fredagens presskonferens i Mora för att istället kurera sina onda halsmandlar. Under fredagsförmiddagen fattade dock Svärd beslutet att han startar i Berga by på söndagsmorgonen.
Med Svärd på startlinjen blir Vasaloppet ännu mer intressant.
Svärd, som vunnit Vasaloppet åren 2003, 2005 och 2007, kan med en ny vinst komma upp på samma nivå som Arhur Häggblad och Janne Ottosson med fyra Vasaloppstriumfer.

Men det blir en hård kamp för Svärd som rapporterats vara i kanonform innan han anlände till Sälen i mitten av veckan för att ladda upp inför kraftansträngningen.
Konkurrensen är stenhård och det ostadiga vädret bidrar sannolikt till en vansklig skidresa från Sälen till Mora. SVT:s meteorolog Pia Hultgrens prognos på lördagseftermiddagen pekar på lätt snöfall i natt och någon minusgrad vid starten i Berga by klockan åtta på söndagsmorgonen. In på dagen stiger temperaturen mot nollan och någon plusgrad.
Vallning och material får stor betydelse.
Snöfallet kan innebära en repris på fjolårets lopp då det var rena sällskapsresan fram till Hökberg. De sista två milen blev det körning och Svärd lyckades gå loss med Jerry Ahrlin.
Om förhållandena inte är så goda att det går att åka ifrån blir det svårare för åkare som Anders Aukland och Mathias Fredriksson att få utdelning för sin kapacitet.

Anders Aukland, Mathias Fredriksson, Jerry Ahrlin, Daniel Tynell och Jörgen Aukland är de främsta segerkandidaterna. Jokrar i leken är italienaren Marco Cattaneo, två i FIS Marathon Cup efter sju av tio deltävlingar,Frode Estil, Norge, samt Rikard Andreasson, IFK Mora SK, Fredrik Östberg, Falun-Borlänge, Anders Palmér, Ulricehamns IF och den rutinerade Vasaloppsräven Stanslav Rezac, Tjeckien.
En riktig högoddsare är Thomas Alsgaard.

På damsidan ser det på förhand ut att bli en uppgörelse mellan IFK Moras Elin Ek och Vålådalen SK och Militära landslagets Jenny Hansson. Men där finns också formstarka Sandra Hansson, Uddevalla, Ulrica Persson, Vansbro AIK och japanskan Sumiko Yokoyama.
Under alla omständigheter blir det 84:e Vasaloppet en rysare.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

Fler artiklar

  • Slagit igenom som 25-åring – gör nu VM-debut

    Hon har varit det stora utropstecknet i svenskt skidskytte den här säsongen. Idag gör Ella Halvarsson VM-debut och berättar om sina känslor inför dagens sprint.
    av Maja Eriksson
    14.02.2025
  • Ski Classics: Grönklitt Criterium 61 och kryddad ITT till helgen

    av Langd.se/ Ski Classics
    14.02.2025
  • Joensuu utmanade svenskorna på hemmaplan

    av Maja Eriksson
    14.02.2025
  • Dags för damernas sprint – Där Sverige ännu saknar guld

    av Kjell-Erik Kristiansen
    14.02.2025
  • Edvin Håkansson slår Myhlbacks rekord – blir yngst någonsin

    av Maja Eriksson
    13.02.2025