onsdag, nov 30, 2022 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 25,562,006
2 Ida Dahl 24,839,273
3 Andreas Nygaard 24,633,945
4 Tord Asle Gjerd... 24,584,380
5 Lina Korsgren 24,484,047
6 Oskar Kardin 24,312,698
7 Britta Johansso... 24,058,203
8 Johannes Eklöf 24,013,294
9 Max Novak 23,921,189
10 Astrid Øyre Sli... 23,754,472
11 Emilie Fleten 23,416,363
12 Morten Eide Ped... 23,402,906
13 Kasper Stadaas 23,372,337
14 Ermil Vokuev 23,155,152
15 Stian Hoelgaard 23,119,309
16 Johan Hoel 23,094,196
17 Runar Skaug Mat... 22,726,499
18 Maxim Vylegzhan... 22,671,721
19 Vetle Thyli 22,530,051
20 Herman Paus 22,492,362
21 Magnus Vesterhe... 22,299,171
22 Marcus Johansso... 21,942,740
23 Anders Aukland 21,690,765
24 Torleif Syrstad 21,609,107
25 Joar Thele 21,527,809
26 Karstein Johaug 21,461,033
27 Jiří Pliska 21,021,748
28 Torgeir Sulen H... 20,862,822
29 Eddie Edström 20,738,799
30 Gabriel Höjlind... 20,657,291
31 Stanislav Řezáč... 20,425,274
32 Axel Jutterströ... 20,170,582
33 Klas Nilsson 19,965,758
34 Nils Persson 19,937,621
35 Thomas Ødegaard... 19,696,746
36 Jan Šrail 19,570,618
37 Simen Engebrets... 19,178,110
38 Bastien Poirrie... 19,138,063
39 Sofie Elebro 19,117,183
40 Mauro Brigadoi 18,992,619
41 Alexey Shemiaki... 18,653,161
42 Stian Berg 18,652,088
43 Viktor Mäenpää... 18,487,671
44 Arnaud Du Pasqu... 18,285,573
45 Aleksandr Grebe... 18,267,363
46 Dmitriy Bagrash... 18,225,082
47 Anikken Gjerde ... 18,209,193
48 Petter Soleng S... 18,089,523
49 Fabián Štoček... 17,925,232
50 Olga Tsareva 17,877,070
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Tysklands landslag 2009-2010

Tysklands förbundskapten Jochen Behle har tagit ut trupperna som ska utgöra landslagen inför OS-säsongen 2009-2010. Från 4 åkare med såkallad A-landslagsstatus förra säsongen har man nu hela nio som har A-status.

Hela VM-laget på herrsidan som tog silver i Liberec har fått A-status, liksom Rene Sommerfeldt som var sexa på VM individuellt.
Ett spännande namn i landslaget är unga Miriam Gössner, juniorvärldsmästare i skidskytte, men tjejen som låg bakom Tysklands medalj i VM-stafetten på damsidan. Hon har nu A-status i längdåkning och C-status i skidskytte…
Nu damtränare är Janko Neuber, som tar över efter finländaren Ismo Hämäläinen, som slutat. 37-årige Neuber från Oberwiesenthal har en lång karriär som aktiv och tränare bakom sig. Han är också personlig tränare för Rene Sommerfeldt och Tom Reichelt, som båda kommer från just Oberwiesenthal.
Några nya tränarnamn dyker också upp. Sandro Lorenz från träningscentrat i Ruhpolding blir assisterande damtränare. Herrarna som tillhör Ruhpoldings olympiska träningscenter får Anton Strehhuber som tränare, medan Cuno Schreyl fortfarande är huvudtränare under Jochen Behle.

Här är landslagsgrupperna (status inom parentes).
Damer grupp 1A:
Claudia Nystad (A), Evi Sachenbacher-Stehle (A), Katrin Zeller (A), Miriam Gössner (A), Steffi Böhler (B), Nicole Fessel (B).
Herrar grupp 1A: Tobias Angerer (A), Jens Filbrich (A), Franz Göring (A), Rene Sommerfeldt (A), Axel Teichmann (A), Daniel Heun (B), Tom Reichelt (B), Josef Wenzl (B):
Damer grupp 1B: Denise Herrmann (B), Monique Siegel (B), Sabrina Bühler (B2), Manuela Henkel (B2), Jessica Krause (B2), Lucia Anger (C).
Herrar grupp 1B: Andreas Katz (B), Philipp Marschall (B ), Tim Tschernke (B), Max Bergmann (B2), Andy Gerstenberger (B2), Andy Kühne (B2), Roy Meingast (B2), Manuel Schnurrer (B2), Benjamin Seifert (B2), Stefan Seifert (B2), Oliver Wünsch (B2), Thomas Bing (B2), Hannes Dotzler (B2).
Damer grupp 2A: Theresa Eichhorn (C), Anne Jacob (C), Hanna Kolb (C), Esther Mende (C), Sandra Ringwald (C), Anja Gruber (C2), Christian Höck (C2), Theresa Niglis (C2), Sarah Wagner (C2).
Herrar grupp 2A: Lucas Bögl (C), Sebastian Eisenlauer (C), Valentin Mättig (C), Michael Schnetzer (C), Thomas Wick, (C), Max Wohlleben (C), Jonas Dobler (C2), Patrick Unger (C2), Markus Weeger (C2), Alexander Wolz (C2).
Damer, grupp 2B: Anna Daudert (D/C), Juloia Ebner (D/C), Julia Gensler (D/C), Laura Gimmler (D/C), Vanessa Hinz (D/C), Helene Jacob (D/C), Lisa König (D/C), Annemarie Mannhardt (D/C), Lisa Scharschmidt (D/C), Alexandra Svoboda (D/C).
Herrar grupp 2B: Florian Eberspacher (D/C), Alexander Häusler (D/C), Daniel Herzog (D/C), Johannes Kade (D/C), Jonas Löffler (D/C), Moritz Madlener (D/C), Andreas Netsch (D/C), Florian Notz (D/C), Lukas Pecher (D/C), Samson Schairer (D/C), Benjamin Waidelich (D/C), Martin Weisheit (D/C), Luca Winkler (D/C).
 

▒▒▒▒ ▒▒-▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒å▒▒ ▒-▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒å ▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒.
▒▒▒ ▒▒ä▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ä▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ö▒▒▒▒▒, ▒▒▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒å▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒-▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒. ▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒-▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒ä▒▒▒å▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒-▒▒▒▒▒▒ ▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒…
▒▒ ▒▒▒▒▒ä▒▒▒▒ ä▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒ ö▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ä▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒▒ ▒ä▒ä▒ä▒▒▒▒, ▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒. ▒▒-å▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒ ▒▒å▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ ▒å▒▒ ▒▒▒▒▒ä▒ ▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒ ▒▒ä▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒ ▒▒▒. ▒▒▒ ä▒ ▒▒▒▒å ▒▒▒▒▒▒▒▒▒ ▒▒ä▒▒▒▒ ▒ö▒ ▒▒▒▒ ▒▒▒▒▒▒▒▒▒▒&

Du är på rätt plats! Välkommen till längdskidåkningens digitala hem.

Fortsätt läsa artikeln som medlem

 
 
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC Fantasy
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC Fantasy
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr
Årsmedlem
  • Full tillgång till de fyra nyhetssajter året om
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC Fantasy
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 890 kr     Obegränsad tillgång till artiklar
Månadsmedlem
  • Full tillgång till alla fyra nyhetssajter
  • Produkttester
  • SC Play
  • SC Fantasy
  • SC MyPages
Se fler förmåner Bli medlem 129 kr     Obegränsat antal artiklar
Mest lästa
Bli medlem nu