måndag, okt 2, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Astrid Øyre Sli... 26,074,640
3 Ida Dahl 25,962,653
4 Andreas Nygaard 25,204,937
5 Kasper Stadaas 24,731,571
6 Max Novak 24,408,540
7 Johan Hoel 24,239,242
8 Tord Asle Gjerd... 24,225,126
9 Johannes Eklöf 23,955,612
10 Emilie Fleten 23,861,586
11 Stian Hoelgaard 23,820,021
12 Oskar Kardin 23,698,180
13 Britta Johansso... 23,577,507
14 Herman Paus 23,515,423
15 Karstein Johaug 23,444,611
16 Magnus Vesterhe... 23,224,579
17 Morten Eide Ped... 23,141,153
18 Runar Skaug Mat... 23,109,109
19 Amund Riege 23,044,039
20 Thomas Ødegaard... 22,858,194
21 Torleif Syrstad 22,823,158
22 Axel Jutterströ... 22,774,131
23 Marcus Johansso... 22,386,541
24 Magni Smedås 22,272,121
25 Petter Stakston 22,264,110
26 Eddie Edström 22,191,731
27 Chris Andre Jes... 22,150,822
28 Torgeir Sulen H... 21,672,716
29 Thomas Joly 21,571,165
30 Nils Dahlsten 21,377,545
31 Klas Nilsson 21,163,179
32 Joar Thele 20,952,782
33 Anders Aukland 20,900,567
34 Patrick Fossum ... 20,725,034
35 Vetle Thyli 20,533,206
36 Jan Šrail 20,312,327
37 Alvar Myhlback 20,273,712
38 Fabián Štoček... 20,037,927
39 Anikken Gjerde ... 19,974,875
40 Jeremy Royer 19,887,147
41 Stian Berg 19,871,502
42 Karolina Hedens... 19,660,713
43 Alfred Buskqvis... 19,528,517
44 Einar Kalland-O... 19,510,307
45 Kati Roivas 19,340,721
46 Lina Korsgren 19,332,942
47 Silje Øyre Slin... 19,228,754
48 Stanislav Řezáč... 19,025,752
49 Juuso Mäkelä 18,981,645
50 Jenny Larsson 18,963,798
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Alla svenskor vidare till kvartsfinal – Hagström trea i kvalet

Det blev dubbelt norskt i damernas sprintkval.
Men även för svensk del blev det ett bra kval; samtliga tog sig vidare.

Foto: Johanna Wallen/Bildbyrån

Johanna Hagström åkte in som trea i kvalet vid världscupen i Ruka.

Nu har världscupen i längdåkning dragit igång. Ruka är platsen.

Och det blev dubbelt norskt i toppen på kvalet. Ane Appelkvist Stenseth var snabbast av alla, före landsmanninan Tiril Udnes Weng.

Johanna Hagström var bästa svenska; 87 hundradelar bakom Stenseth.

Och på fjärde plats, bara fem hundradelar bakom Hagström åkte vinnaren från Bruksvallssprinten; Emma Ribom in.

Samtliga svenskor tog sig vidare från kvalet (de 30 bästa går vidare). Maja Dahlqvist var tia; Anna Dyvik 16:e; Frida Karlsson 21:a samt Ingrid Hallquist (i sin första världscuptävling utanför svensk mark) samt Ingrid Hallquist.

Herrarnas kval inleds med Calle Halfvarsson, som förste startande, klockan 10.35.15.

Kvartsfinalheaten drar igång 12.30.

De sex svenskorna spred ut sig på tre olika kvartsfinalheaten. Emma Ribom och Ingrid Hallquist kör i heat 1; Maja Dahlqvist och Anna Dyvik i heat 2 och Johanna Hagström samt Frida Karlsson i heat 4.

HÄR HITTAR DU RESULTATEN I KVALET

FAKTA tävlingarna i Ruka:
Fredag 25 november

10.00 Sprint klassisk stil – kval
12.30 Sprint klassisk stil – final

Lördag 26 november
11.00 10 km klassisk stil – damer
13.30 10 km klassisk stil – herrar

Söndag 27 november
12.00 20 km fri stil jaktstart – damer
13.30 20 km fri stil jaktstart – herrar

Mest lästa
Bli medlem nu