lördag, jan 28, 2023 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,400,000
2 Ida Dahl 25,634,041
3 Astrid Øyre Sli... 25,587,856
4 Andreas Nygaard 25,001,087
5 Tord Asle Gjerd... 24,585,729
6 Kasper Stadaas 24,454,035
7 Emilie Fleten 24,325,898
8 Lina Korsgren 24,261,574
9 Max Novak 24,242,504
10 Oskar Kardin 24,167,787
11 Johannes Eklöf 24,059,635
12 Britta Johansso... 24,058,203
13 Stian Hoelgaard 23,898,052
14 Morten Eide Ped... 23,801,744
15 Johan Hoel 23,746,548
16 Herman Paus 23,352,248
17 Karstein Johaug 23,295,531
18 Torleif Syrstad 23,088,817
19 Magnus Vesterhe... 23,035,079
20 Runar Skaug Mat... 23,016,684
21 Vetle Thyli 22,626,609
22 Marcus Johansso... 22,602,890
23 Maxim Vylegzhan... 22,501,703
24 Thomas Ødegaard... 22,141,107
25 Anders Aukland 22,106,993
26 Axel Jutterströ... 22,101,993
27 Joar Thele 22,089,606
28 Torgeir Sulen H... 21,912,117
29 Eddie Edström 21,670,703
30 Klas Nilsson 21,524,247
31 Chris Andre Jes... 21,473,447
32 Ermil Vokuev 21,432,680
33 Nils Dahlsten 21,328,102
34 Jiří Pliska 21,021,748
35 Amund Riege 21,005,359
36 Stanislav Řezáč... 20,468,085
37 Gabriel Höjlind... 20,190,935
38 Jan Šrail 20,176,199
39 Stian Berg 19,880,354
40 Fabián Štoček... 19,822,756
41 Petter Soleng S... 19,625,489
42 Thomas Joly 19,599,928
43 Sofie Elebro 19,544,075
44 Viktor Mäenpää... 19,499,879
45 Mauro Brigadoi 19,418,543
46 Anikken Gjerde ... 19,342,483
47 Simen Engebrets... 19,178,110
48 Bastien Poirrie... 19,138,063
49 Patrick Fossum ... 18,844,680
50 Alexey Shemiaki... 18,653,161
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Här är tider och startlistor inför söndagens intensiva tävlande

20-kilometerslopp både i världscupen och Skandinaviska Cupen; dessutom masstart i både världscupen och IBU-cupen i skidskytte.
Här är tiderna och startlistorna inför dagens intensiva tävlande.

Foto: Christian Manzoni Nordic Focus BILDBYRÅN

Elvira Öberg har en ny chans till seger under söndagens masstart.

HÄR ÄR DAGENS TIDER
9.45 Skandinavisk Cup/Smart Energy Cup Östersund — 20 km fri stil masstart damer
10.30 IBU-cupen skidskytte Ridanna — masstart 60 herrar
10.45 Världscupen längdåkning Davos —20 km fri stil damer
11.00 Skandinavisk Cup/Smart Energy Cup Östersund — 20 km fri stil masstart herrar
12.10 Världscupen skidskytte Annecy — masstart herrar
13.15 Världscupen längdåkning Davos —20 km fri stil herrar
13.15 IBU-cupen skidskytte Ridanna — masstart 60 damer
14.15 Världscupen skidskytte Annecy — masstart damer

LÄNGDÅKNING

Världscupen Davos

STARTLISTORNA TILL DAVOS HITTAR DU HÄR

Totalställning Damer

Totalställning Herrar

Här är sändningstiderna
10.45 – 12.15 Viaplay Vinter/TV6, 20 km fri stil, damer
13.15 – 14.45 Viaplay Vinter/TV6, 20 km fri stil herrar

Skandinavisk Cup/Ford Smart Energy Cup, Östersund

STARTLISTORNA TILL ÖSTERSUND HITTAR DU HÄR

Här är sändningstiderna
9.15 Expressen TV/Bonnier News — Sprint Östersund

SKIDSKYTTE

Världscupen Annecy

STARTLISTORNA TILL ANNECY HITTAR DU HÄR

Totalställning världscupen damer och herrar

Här är sändningstiderna
12.10 – 12.55 SVT1/Play. Skidskytte. Masstart herrar,  Annecy, Frankrike
14.15 – 15.00 SVT1/Play. Skidskytte. Masstart damer,  Annecy, Frankrike

IBU-cupen Ridanna

STARTLISTORNA TILL RIDANNA HITTAR DU HÄR

Totalställning världscupen damer och herrar

HÄR ÄR DE SVENSKA TRUPPERNA
Längdåkning 
Världscupen Davos
Ida Dahl, IFK Mora SK
Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK
Frida Erkers, IFK Mora SK
Johanna Hagström, Ulricehamns IF
Ingrid Hallquist, Åsarna IK
Jenny Larsson, Östersunds SK
Lovisa Modig, Falun Borläne SK
Jenny Solin, Sollefteå Skidor IF

Simon Andersson, Falun Borlänge SK
Edvin Anger, Åsarna IK
Gustaf Berglund, IFK Mora SK
Jens Burman, Åsarna IK
Jonas Eriksson, IFK Mora SK
Johan Häggström, Piteå Elit
Olof Jonsson, Trillevallen SK
Anton Persson, Falun Borlänge SK
William Poromaa, Åsarna IK
Eric Rosjö, IFK Mora SK

Skidskytte
Världscupen Annecy
Elvira Öberg, Piteå Skidskytteklubb 
Hanna Öberg, Piteå Skidskytteklubb 
Linn Persson, SK Bore 
Johanna Skottheim, Lima SKG
Anna Magnusson, Piteå Skidskytteklubb 
Stina Nilsson, Lima SKG

Martin Ponsiluoma, Tullus SG
Sebastian Samuelsson, I 21 IF
Jesper Nelin, Piteå Skidskytteklubb
Peppe Femling, Piteå Skidskytteklubb
Oskar Brandt, I 2 IF
Emil Nykvist, SK Bore

IBU-Cup Ridnaun:
Tilda Johansson, Anundsjö SF               
Mona Brorsson, Finnskoga IF                         
Nicolina Lindqvist, Biathlon Östersund                       
Alva Sköld, Mora Biathlon 
Sara Andersson, Mora Biathlon 
Felicia Lindqvist, Biathlon Östersund

Malte Stefansson, Oxbergs IF                
Alfred Eriksson, Dala-Järna IK
Henning Sjökvist, Biathlon Östersund                  
Anton Ivarsson, Tullus SG 
Viktor Brandt, I 2 IF

Mest lästa
Bli medlem nu