Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Här är tiderna och startlistorna inför den skidintensiva lördagen
Premiär i Ski Classics, världscup i längd och skidskytte; världscuppremiär i parasportens längdåkning och dessutom nationella cuper i både längd och skidskytte samt Idre och Östersund. Mängder av häftig skidsport väntar.
Här hittar du tider och startlistor inför dagen.
Lager 157 Ski Team i samband med förra säsongens Pro Team Tempo. I dag är det dags igen. Nu i Bad Gastein när säsong XIV av Ski Classics drar igång.
HÄR ÄR DAGENS TIDER
9.00 Ford Smart Energy Cup/Bauhaus Cup längd Idre Fjäll — 10/15 km fri stil
9.30 Ski Classics Bad Gastein — Pro Team Tempo, 15 km lagtempo
10.00 Världscupen längdåkning Beitostölen —10 km klassiskt damer
10.10 Swe-Cup 1, skidskytte, Östersund, distans
11.30 Världscupen skidskytte Hochfilzen — jaktstart damer
12.15 Världscupen längdåkning Beitostölen — 10 km klassiskt damer
13.45 Världscupen skidskytte Hochfilzen — stafett herrar
LÄNGDÅKNING
Ski Classics
STARTLISTORNA TILL BAD GASTEIN HITTAR DU HÄR
Här är sändningstiderna:
09.30-12.15 SVT1/SVT2/Play: Längdskidor, Ski Classics, Bad Gastein
Världscupen Beitostölen
STARTLISTORNA TILL BEITOSTÖLEN HITTAR DU HÄR
Här är sändningstiderna
9.30-15.45 Viaplay Vinter,
9.55-11.30 Viaplay Vinter, 10 km klassiskt damer
12.10-13.45 Viaplay Vinter, 10 km klassiskt herrar
Ford Smart Energy Cup Idre Fjäll
STARTLISTORNA TILL FORD SMART ENERGY CUP HITTAR DU HÄR
Bauhaus Cup Idre Fjäll
STARTLISTORNA TILL BAUHAUS CUP HITTAR DU HÄR
Här är sändningstiderna
8.25 Streamas via Expressen TV samt Bonnier News
Skidskytte
Världscupen Hochfilzen
STARTLISTORNA TILL DAMERNAS JAKTSTART I HOCHFILZEN HITTAR DU HÄR
STARTLISTORNA TILL HERRARNAS STAFETT I HOCHFILZEN HITTAR DU HÄR
Totalställning världscupen damer och herrar
Här är sändningstiderna
11.30-12.15: Skidskytte, Hochfilzen, jaktstart (d)
13.40-15.00: Skidskytte, Hochfilzen, stafett (h)
Swe-Cup Östersund
STARTLISTORNA TILL SWE CUP HITTAR DU HÄR
PARASPORT
HÄR HITTAR DU LIVERESULTATEN FRÅN VÄRLDSCUPPREMIÄREN I VUOKATTI
HÄR ÄR DE SVENSKA TRUPPERNA
Längdåkning
Världscupen Beitostölen
Maja Dahlqvist, Falun Borlänge SK (sprint, distans)
Johanna Hagström, Ulricehamns IF (sprint, distans)
Ingrid Hallquist, Åsarna IK (sprint, distans)
Frida Karlsson, Sollefteå Skidor IF (sprint, distans)
Lovisa Modig, Falun Borlänge SK (distans)
Emma Ribom, Piteå Elit (sprint, distans)
Jenny Solin, Sollefteå Skidor IF (sprint)
Edvin Anger, Åsarna IK (sprint, distans)
Jens Burman, Åsarna IK (distans)
Emil Danielsson, Högbo IF (sprint)
Truls Gisselman, Rehns BK (sprint)
Calle Halfvarsson, Sågmyra IF (sprint, distans)
Anton Persson, Falun Borlänge SK (sprint, distans)
William Poromaa, Åsarna IK (distans)
Eric Rosjö, IFK Mora (distans)
Oskar Svensson, Falun Borlänge SK (sprint)
Skidskytte
Världscup – Hochfilzen:
Elvira Öberg, Piteå Skidskytteklubb
Hanna Öberg, Piteå Skidskytteklubb
Linn Persson, SK Bore
Johanna Skottheim, Lima SKG
Anna Magnusson, Piteå Skidskytteklubb
Stina Nilsson, Lima SKG
Martin Ponsiluoma, Tullus SG
Sebastian Samuelsson, I 21 IF
Jesper Nelin, Piteå Skidskytteklubb
Peppe Femling, Piteå Skidskytteklubb
Oskar Brandt, I 2 IF
Emil Nykvist, SK Bore