Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Ski Classics säsong XV: Dags för vinterns första Grand Classics-lopp
28 januari 2024 är det dags för vinterns första Grand Classics-lopp.
På programmet står det italienska långloppet över 70 kilometer Marcialonga.
Marcialonga föddes 1971, detta av en grupp passionerade italienare som försökte efterlikna Vasaloppet. Under årens lopp har detta evenemang fått erkännande och beröm, bland annat genom att ha belönats med titeln ”Årets bästa evenemang” i Ski Classics vid två tillfällen. I vintras avgjordes den 50:e upplagan av långloppet med start i Moena och målgång i Cavalese.
En viktig del i Marcialongas dragningskraft är atmosfären längs banan som slingrar sig genom de historiska byarna och som skapar en speciell stämning bland åkarna.

Deltagarna kommer från hela världen för att få uppleva evenemanget, och Marcialonga sticker verkligen ut genom sin förtrollande atmosfär; sin organisation och de pittoreska omgivningarna längs banan.
Arrangörerna har arbetat hårt för att kunna säkerställa loppet, detta genom ett effektivt konstsnösystem som garanterar att loppet går att genomföra även utan hjälp av den vita varan från ovan.
Räkna med hård konkurrens och häftiga tävlingar när Pro Tour-åkarna ger sig ut på jakt efter framgångar när den sjunde deltävlingen, och det första Grand Classics-loppet av Ski Classics säsong XV.
Ski Classics Pro Tour säsong XV (2023/2024)
- Event 1: 9 December, 2023 – Bad Gastein PTT, Österrike, 15km
- Event 2: 10 December, 2023 – Bad Gastein Criterium, Österrike, 35km
- Event 3: 16 December, 2023 – La Venosta Criterium, Italien, 35km
- Event 4: 17 December, 2023 – La Venosta ITT, Italien, 10km
- Event 5: 13 January, 2024 – Pustertaler Ski Marathon, Italien, 62km
- Event 6: 20 January, 2024 – Engadin La Diagonela, Schweiz, 55km
- Event 7: 28 January, 2024 – Marcialonga, Italien, 70km
- …