Skulle lägga av – nu är målet att vinna klättringen vid Alpe Cermis

av Mårten Lång • 25.10.2023
För tio år sedan fattade finländskan beslut om att hon skulle avsluta sin elitsatsning efter OS i Peking 2022. Men när Therese Johaug meddelade att hon skulle lägga av ändrade hon sig. Nu är finländskan mer motiverad än någonsin.

För tio år sedan fattade finländskan beslut om att hon skulle avsluta sin elitsatsning efter OS i Peking 2022. Men när Therese Johaug meddelade att hon skulle lägga av ändrade hon sig. Nu är finländskan mer motiverad än någonsin.

För tio år sedan fattade finländskan beslut om att hon skulle avsluta sin elitsatsning efter OS i Peking 2022. Men när Therese Johaug meddelade att hon skulle lägga av ändrade hon sig. Nu är finländskan mer motiverad än någonsin.

Hemma i finländskan Krista Pärmäkoskis prisskåp finns fem medaljer från OS och sju från VM. Men hon kände att det finns mer att uppnå. Inte minst ett individuella mästerskapsguld.

– Inför förra vintern var jag helt säker på att det skulle bli min sista tävlingssäsong, men jag ville inte sluta så, särskilt inte efter den dåliga säsongen, säger Pärmäkoski till STT.

Vid vinterns Tour de Ski fick Pärmäkoski kliva av efter fem etapper, detta på grund av en maginfektion. Och hon fick även VM i Planica förstört av covid.

Nu inför sin 16:e världscupsäsong har Pärmäkoski lagt om träningen, ändrat fokus och sänkt axlarna. Under hela våren tränade hon främst ensam.

Det var inte förrän i juni som hon fick ett strukturerat träningsprogram av tränaren Matti Haavisto. Det första hon gjorde då var att ta bort all styrketräning och hårda pass från programmet. Enligt STT ville Pärmäkoski ha större frihet att bestämma hur hon skulle genomföra sina pass.

Bland förändringarna hon gjort i år finns ett större fokus på distanslopp, samt att hon planerar att hoppa över sprintarna.

32-åringen har haft en träningsmässigt bra sommar och tidigare denna månad tränade Pärmäkoski i USA tillsammans med det amerikanska landslaget och Riitta-Liisa Roponen.

En knapp månad innan skidsäsongen drar igång tror Pärmäkoski att det nya upplägget kommer att ge bra resultat och avslöjar att Tour de Ski är säsongens främsta mål.

Och där hon helst skulle vilja stå överst på prispallen är på den sista etappen av Tour de Ski, uppför den alpina backen Alpe Cermis. Pärmäkoski har varit på prispallen där en gång. 2019 kom hon tvåa uppför den ökända monsterbacken, men hon måste fortfarande vinna den sista etappen.

– Jag vet hur smärtsamt det är att åka uppför Alpe Cermis. Men jag vill känna den smärtan igen. Drömmen är att vinna den etappen. Målet är att vara frisk under hela Tour de Ski i vinter, säger Krista Pärmäkoski till YLE.

Nästa möjlighet att skaffa ett VM-guld är först under VM 2025 i Trondheim.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Avslutade skidskyttekarriären – gjorde comeback i Vasaloppet

    by Maja Eriksson
    11.03.2025
  • 1

    Långloppsstjärnan knäckte Poromaa i SM-loppet

    by Maja Eriksson
    05.10.2025
  • 1

    Hyllar svenska stjärnan: – Det är bara att säga ”se och lär”

    by Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    18.10.2025
  • Max Novak ligger i toppen av Ski Classics
    1

    Flyttat ihop med lagkamraten: ”Vi kommer träna de flesta passen tillsammans”

    by Maja Eriksson
    14.10.2025
  • Kati Roivas tvingas nu avsluta sin tävlingssäsong tidigare.
    1

    Tvingad till tidig säsongsavslutning

    by Max Östlund
    13.03.2025

Fler artiklar

  • Så gick det i sprintkvalet i Olos/Muonio

    Det var stjärnorna som gjorde upp om prologen i Olos/Muonio. En svenska lyckades ta sig vidare till finalerna.
    av Langd.se
    14.11.2025
  • Svenskhoppet inför Olos/Muonio: ”Lite nervigt”

    av Maja Eriksson
    13.11.2025
  • Har hittat tryggheten i skyttet inför säsongsstarten: ”Gjort ett väldigt bra jobb”

    av Maja Eriksson
    13.11.2025
  • Det stora skidtestet 2025 – Stavar

    av Langd.se
    12.11.2025
  • Hur noggrannhet och förberedelser blev nyckeln till framgång

    av Ingeborg Scheve/Maja Eriksson
    12.11.2025