Vasaloppsveckan utökas med en orienteringstävling

av langd • 12.02.2008
Nu gör orienteringssporten entré i Vasaloppsveckan Lördagen den 1 mars arrangerar IFK Moras OK i samarbete med Vasaloppet, O-Ringen, Idre Fjäll och Craft, en sprinttävling i orientering. Start och mål blir vid det klassiska Vasaloppsmålet i Mora.

Nu gör orienteringssporten entré i Vasaloppsveckan Lördagen den 1 mars arrangerar IFK Moras OK i samarbete med Vasaloppet, O-Ringen, Idre Fjäll och Craft, en sprinttävling i orientering. Start och mål blir vid det klassiska Vasaloppsmålet i Mora.

Nu gör orienteringssporten entré i Vasaloppsveckan
Lördagen den 1 mars arrangerar IFK Moras OK i samarbete med Vasaloppet, O-Ringen, Idre Fjäll och Craft, en sprinttävling i orientering.
Start och mål blir vid det klassiska Vasaloppsmålet i Mora.

– Vi har bjudit in 10-15  herrar och lika många damer i det svenska landslaget samt topplöpare från andra nationer. Inom kort kommer vi att presentera spännande startlistor, säger banläggaren Björn Wrahme.
Men redan kan nämnas att namn som Martin Johansson, Mora och Lena Eliasson givit klartecken för start.
Deltagarna kämpar om prispengarna i respektive dam- och herrklassen som är 5 000 kronor till segraren, 3 000 kronor till tvåan samt 2 000 till trean.
Tävlingen sker genom gemensam start och banan, som är fyra kilometer och har gafflade sträckor, går i centrala Mora.
Detta är också ett led i O-Ringens förberedelser inför sommarens jätteevenemang i Sälen. Att genomföra en tävling lördagseftermiddagen innan Vasaloppet, i ett Mora som där fyllt av skidåkare där många också är orienterare, är bra marknadsföring för orienteringssporten.
– Detta är tredje året som Vasaloppet och O-Ringen har ett samarbete. Det är trevligt om så många som möjligt tar chansen att deltar i sommarens O-RingenVasa. Där finns klasser som passar alla skidåkare, säger Vasaloppets generalsekreterare Rolf Hammar och fortsätter:
– Vi på Vasaloppet har ju i två år fått möjlighet att profilera oss i samband med O-Ringen. Detta är ett sätt för oss att bjuda tillbaka till orienteringssporten och låta dem genomföra en tävling i samband med Vasaloppsveckan.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Johan Myhr snabbast på Öppet spår måndag

    by langd
    24.02.2020
  • 1

    Skejtvasan läggs ned. Årets lopp det allra sista.

    by langd
    02.03.2012
  • 1

    Vasaloppet 1-1000

    by langd
    05.03.2009
  • 1

    Resultat Vasaloppet

    by langd
    07.03.2021
  • 1

    Northug magsjuk inför Vasaloppet

    by langd
    23.02.2012

Fler artiklar

  • Så blir du bättre på stakning på rullskidor

    Vill du åka mer effektivt och kraftfullt på rullskidor? Här är ett videoklipp där du får en genomgång av nycklarna till bra stakteknik.
    av Langd.se
    09.05.2025
  • Rullskidguiden 2025

    av Langd.se
    09.05.2025
  • Världsmästarens långa väg tillbaka

    av bezky.net/langd.se
    09.05.2025
  • Knäckt av Sundling: Kan inte lägga smärtan bakom sig

    av Maja Eriksson
    08.05.2025
  • Hur länge fortsätter Johannes Lukas?

    av Kjell-Erik Kristiansen
    08.05.2025