Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden

Madelene Thorn och Fredrik Jonsson dubbelsegrade i Åsarna

Madelene Thorn och Fredrik Jonsson tog inte oväntat hem ytterligare var sin seger i dagens klassiska juniorcuplopp. Nya segernamn blev däremot Kajsa Snihs och Jack Impola som även de stack upp och gjorde fina insatser i D19-20 respektive H17-18.
Idag gavs de sista chanserna att säkra sin plats till Junior- VM. Laget är nu komplett och de utvalda har blivit informerade. Senare i eftermiddag meddelas namnen officiellt...
Yngre damjuniorklassen togs precis som igår storstilat hem av Madelene Thorn från SK Bore. Idag skrevs segermarginalen till 28 sekunder och det nya sällskapet på pallen hette Stina Nilsson och Evelina Settlin som också de gjorde riktigt starka insatser. Hela pallen hade tidsmässigt faktiskt räckt till seger i äldre juniorklassen idag. Något att fundera på för juniorkaptenen inför junior-VM.

I D19-20 var namnen på pallen de samma som under fristilsloppet men i ny hierarki. Segern gick till Kajsa Snihs från IK Jarl före gårdagssegrarinnan Maria Nordström och trean Emilia Lindstedt.

I yngre herrklassen rådde helt ny namn i toppen och Jack Impola, Domnarvet tog en överlägsen seger före Karl-Johan Westberg från Borås. 34 sekunder var differensen dem emellan där Impolas tid hade räckt till tredje plats i H19-20. Trea blev Daniel Svensson, IFK Mora.

Helgens andra dubbelsegrare återfanns i äldre herrjuniorklassen där Fredrik Jonsson, Hudiksvall går från klarhet till klarhet. Idag vann han ganska betryggande med 29 sekunder före Anton Lindblad och trean Gustav Eriksson.

Lagen till Junior- VM presenteras senare under dagen.

Klass: D 17-18
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Madeleine Thorn 60 Bengtsfors BOIS 17:49.5 0.0
2 Stina Nilsson 55 Malungs IF 18:17.4 27.9
3 Evelina Settlin 68 Hudiksvalls IF 18:41.9 52.4
4 Maja Falk 67 Ulricehamns IF 18:44.2 54.7
5 Frida Sivermark 43 Ulricehamns IF 18:51.2 1:01.7
6 Linda Sivermark 27 Ulricehamns IF 18:55.5 1:06.0
7 Lisa Dahl 52 Offerdals SK 19:03.2 1:13.7
8 Sofie Elebro 11 Vilhelmina IK 19:07.6 1:18.1
9 Katarina Olsson 40 Fränsta IK 19:12.3 1:22.8
10 Evelina Bångman 62 Offerdals SK 19:23.8 1:34.3
11 Lovisa Modig 65 Sävast Ski Team IF 19:26.9 1:37.4
12 Sara Nordstrand 7 Hägglunds IoFK 19:27.0 1:37.5
13 Moa Larsson 63 Domnarvets GOIF 19:37.0 1:47.5
14 Julia Jansson 56 Månkarbo IF 19:38.0 1:48.5
15 Josefin Nilsson 2 Filipstads SF 19:48.3 1:58.8
16 Caroline Glännerud 54 Domnarvets GOIF 19:52.3 2:02.8
17 Maria Sundström 58 Strömnäs GIF 19:52.3 2:02.8
18 Anna Österberg 37 Graninge-Alliansen 20:06.5 2:17.0
19 Isabelle Persson 30 Stockviks SF 20:11.5 2:22.0
20 Rebecka Forsberg 61 Malungs IF 20:15.8 2:26.3
21 Lovisa Sundin 45 Delsbo IF 20:24.7 2:35.2
22 Caroline Lundgren 57 Älvsby IF SK 20:26.0 2:36.5
23 Alicia Kallin 21 IFK Moras SK 20:34.1 2:44.6
24 Louise Persson 35 Stockviks SF 20:34.5 2:45.0
25 Jennifer Lindblom 23 Svegs IK 20:35.3 2:45.8
26 Agnes Åsander-Grahn 34 Hudiksvalls IF 20:44.9 2:55.4
27 Evelina Lundqvist 64 Bolidens SK 20:52.2 3:02.7
28 Emma Gustafsson 1 Offerdals SK 21:03.3 3:13.8
29 Victoria Thorn 14 Bengtsfors BOIS 21:13.9 3:24.4
30 Clara Auland 53 Sävast Ski Team IF 21:19.7 3:30.2
31 Linda Lindkvist 22 IFK Moras SK 21:30.0 3:40.5
32 Malin Fredriksson 20 Lycksele IF 21:31.2 3:41.7
33 Emma Dahlgren 44 Filipstads SF 21:31.8 3:42.3
34 Sofie Eriksson 15 Malmbergets AIF 21:35.9 3:46.4
35 Sara Hallquist 16 Åsarna IK 21:40.3 3:50.8
36 Sofia Rylander 17 IFK Moras SK 21:40.6 3:51.1
37 Jenny Landström 38 Malungs IF 21:41.7 3:52.2
38 Anna Gunnars 26 IFK Moras SK 21:51.9 4:02.4
39 Magdalena Eliasson 18 Graninge-Alliansen 21:53.0 4:03.5
40 Elin Nilsson 31 Älvsby IF SK 21:57.2 4:07.7
41 Sofia Lindberg 24 Robertsfors IK 22:01.2 4:11.7
42 Therese Moberg 5 Ånge SK 22:09.1 4:19.6
43 Sofie Svensson 39 IK Vista 22:15.1 4:25.6
44 Alexandra Persson 48 IFK Tärendö 22:18.0 4:28.5
45 Felice Hedberg 32 Norbergs SK 22:20.2 4:30.7
46 Olivia Lundström 36 Stockviks SF 22:20.7 4:31.2
47 Anna Hansson 47 Sävast Ski Team IF 22:33.4 4:43.9
48 Lovisa Ottosson 29 Åsarna IK 22:34.3 4:44.8
49 Erika Elfstrand 4 Njutångers IF 22:47.9 4:58.4
50 Monica Wiklund 19 Hybo AIK 23:08.0 5:18.5
51 Madeleine Bohlin 46 Svegs IK 23:14.1 5:24.6
52 Sara Pittsa 6 Gellivare Skidallians IK 23:52.7 6:03.2
53 Linda Andersson 9 Gellivare Skidallians IK 23:53.6 6:04.1
54 Marika Vikberg-Elmkvist 28 Ytterhogdals IK 24:15.1 6:25.6
55 Karin Bergman 25 Svegs IK 24:27.4 6:37.9

Ej placerade
Kod Namn Startnr Klubb
DNS Emma Ivarsson 3 Årsunda IF
DNS Isabella Dannberg 8 Storviks IF
DNF Julia Dahl 10 Sya SK
DNS Johanna Skalman 12 Hudiksvalls IF
DNS Madelene Hallin 13 Lucksta IF
DNS Viktoria Brink 33 Njutångers IF
DNS Erika Edvardsson 41 IK Jarl Rättvik
DNS Anna Svedin-Thunström 42 Bergeforsens SK
DNS Frida Erkers 49 SK Leksand
DNS Petra Holmbom 50 Sävast Ski Team IF
DNS Lina Karlsson 51 Östersunds SK
DNS Julia Svan 59 Vansbro AIK Skidklubb
DNS Ida Clareus 66 Offerdals SK


Klass: H 17-18
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Jack Impola 586 Domnarvets GOIF 27:16.6 0.0
2 Karl-Johan Westberg 604 Borås SK 27:50.7 34.1
3 Daniel Svensson 584 IFK Moras SK 28:05.5 48.9
4 Martin Bergström 600 Strömnäs GIF 28:10.3 53.7
5 Niklas Persson 582 Falu IK 28:18.4 1:01.8
6 Peppe Femling 602 Högbo GIF 28:19.6 1:03.0
7 Mathias Jonasson 588 Lucksta IF 28:19.7 1:03.1
8 Håkan Emilsson 575 Offerdals SK 28:20.6 1:04.0
9 Arvid Forss 593 Bondsjöhöjdens IK 28:21.1 1:04.5
10 Per Sandberg 597 Filipstads SF 28:28.2 1:11.6
11 Rasmus Svenningsson 599 IFK Umeå 28:32.8 1:16.2
12 Oscar Persson 591 SK Bore 28:39.6 1:23.0
13 Karl Edenroth 596 Strömnäs GIF 28:44.8 1:28.2
14 Oscar Kardin 598 Offerdals SK 28:46.7 1:30.1
15 Oscar Ivars 567 Dala-Järna IK 28:48.0 1:31.4
16 Axel DANIELSSON MEILING 559 Åmotfors IF 28:51.7 1:35.1
17 Johannes Ringsby 595 Töcksfors IF 28:59.6 1:43.0
18 Karl-Johan Dyvik 533 SK Leksand 28:59.8 1:43.2
19 Anton Enberg 525 Domnarvets GOIF 29:19.5 2:02.9
20 Niklas Niska 601 Pajala IF 29:21.1 2:04.5
21 Bob Impola 590 Domnarvets GOIF 29:24.3 2:07.7
22 David Nordström 587 Täfteå IK 29:25.7 2:09.1
23 Henrik Fristedt 603 Högbo GIF 29:30.9 2:14.3
24 Elias Alvebro 532 Häggenås SK 29:31.1 2:14.5
25 Rasmus Hörnfeldt 536 IFK Strömsund 29:36.7 2:20.1
26 Emil Persson 530 SK Bore 29:37.1 2:20.5
27 Nils Persson 517 Östersunds SK 29:37.6 2:21.0
28 Andreas Holmberg 566 IFK Moras SK 29:40.1 2:23.5
29 Andreas Grann 527 Sunne SLF 29:42.1 2:25.5
30 Johan Forsberg 545 IFK Umeå 29:44.8 2:28.2
31 Joacim Lindstedt 585 Domnarvets GOIF 29:45.3 2:28.7
32 Axel Svedlund 571 Norbergs SK 29:49.9 2:33.3
33 Martin Bodin 528 Sävast Ski Team IF 29:51.9 2:35.3
34 Olof Andersson 513 Häggenås SK 29:52.3 2:35.7
35 Johan Montén 589 Domnarvets GOIF 29:56.0 2:39.4
36 Patrik Millestu 520 Häggenås SK 29:56.2 2:39.6
37 David Sjögren 556 Töcksfors IF 30:07.9 2:51.3
38 Anthony Sorsa 538 Gellivare Skidallians IK 30:08.2 2:51.6
39 Daniel Holmgren 539 IFK Umeå 30:08.5 2:51.9
40 Viktor Brännmark 583 Älvsby IF SK 30:10.0 2:53.4
41 Henrik Casserlund 552 Månkarbo IF 30:13.1 2:56.5
42 Erik Stark 534 Nordingrå SK 30:15.8 2:59.2
43 Adam Thorman 529 IK Hakarpspojkarna 30:15.9 2:59.3
44 Jesper Nelin 549 Hestra IF 30:17.3 3:00.7
45 Johan Häggström 594 Kalix SK 30:18.6 3:02.0
46 Niclas Eriksson 518 Kramfors-Alliansen 30:25.2 3:08.6
47 Anton Olofsson 543 Malmbergets AIF 30:40.6 3:24.0
48 Carl Engström 544 OK Landehof 30:45.7 3:29.1
49 Viktor Hansson 557 Garphyttans IF 30:55.5 3:38.9
50 Harald Kempe 574 Tynderö IK 30:57.5 3:40.9
51 Viktor Forsblom 550 Falu IK 30:59.0 3:42.4
52 Gustav Larsson 561 Hudiksvalls IF 31:05.0 3:48.4
53 Victor Olsson 580 Hudiksvalls IF 31:06.2 3:49.6
54 Pål Forsberg 535 Alnö SK 31:06.9 3:50.3
55 Olle Lindfors 568 Norbergs SK 31:07.9 3:51.3
56 Johan Byström 524 Täfteå IK 31:10.4 3:53.8
57 Ludvig Nordqvist 516 Sya SK 31:16.6 4:00.0
58 Alexander Engström 569 Nätra SK 31:18.0 4:01.4
59 Pierre Ohlson 537 Filipstads SF 31:26.0 4:09.4
60 Samuel Lindehag 531 Strömnäs GIF 31:26.5 4:09.9
61 Per Gunnarsson 576 Lycksele IF 31:29.3 4:12.7
62 Jesper Arnesson 573 Idre SK 31:30.9 4:14.3
63 Albin Jonsson 547 Högbo GIF 31:37.4 4:20.8
64 Jimmy Seger 572 Sundbybergs IK 31:42.9 4:26.3
65 Johan Holmqvist 519 IFK Arvidsjaur Skidor 31:45.0 4:28.4
66 Martin Bergqvist 523 Ekshärads SF 31:57.2 4:40.6
67 Anton Svensson 570 Åsarna IK 32:03.6 4:47.0
68 Joakim Eriksson 562 Tierps IF 32:18.7 5:02.1
69 Isak Landström 555 IFK Umeå 32:21.2 5:04.6
70 Erik Skoglund 526 Lucksta IF 32:41.1 5:24.5
71 Jesper Säilä-Bergemalm 512 Nässjö SF 32:59.4 5:42.8
72 Erik Strindlund 521 Östersunds SK 33:02.7 5:46.1
73 John Flodin 546 Hestra IF 33:03.9 5:47.3
74 Jonas Langman 540 SK Leksand 33:10.6 5:54.0
75 Edvin Johansson 515 IK Hakarpspojkarna 33:33.3 6:16.7
76 Anton Johansson 514 Tranemo IF 33:45.2 6:28.6
77 Anton Hammar 551 IFK Strömsund 33:48.1 6:31.5
78 Simon Svanebo 563 Alnö SK 34:24.3 7:07.7
79 Erik Frost 565 IFK Moras SK 34:52.0 7:35.4
80 Tobias Palolampi 578 Tynderö IK 35:21.3 8:04.7

Ej placerade
Kod Namn Startnr Klubb
DNS Marcus Axelsson 511 Töcksfors IF
DNS Magnus Persson 522 IF Hallby SOK
DNS Henric Öberg 541 Strömnäs GIF
DNS Mattias Bångman 542 Offerdals SK
DNS Kim Nilsson 548 Töcksfors IF
DNS Daniel Wiklund 553 Bjuråkers GIF
DNS Pierre Bryntesson 554 Rossöns IF
DNS Mattias Persson 558 Åsarna IK
DNS Fredrik Hansson 560 Lillhärdals IF
DNS Andre Larsson 564 Svegs IK
DNS Victor Hallquist 577 Åsarna IK
DNS Emanuel Laago 579 IF Hallby SOK
DNS Fredrik Jonsson 581 Östersunds SK
DNS Carl Quicklund 592 Östersunds SK

Klass: D 19-20
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Kajsa Snihs 72 IK Jarl Rättvik 18:39.4 0.0
2 Maria Nordström 123 Gävle SK 18:47.9 8.5
3 Emilia Lindstedt 127 Domnarvets GOIF 18:52.1 12.7
4 Fanny Pekkari 129 IFK Tärendö 19:07.7 28.3
5 Ida Indahl 119 Camp Södergren SC 19:13.4 34.0
6 Malin Nilsson 98 Malungs IF 19:16.5 37.1
7 Johanna Meyer 125 Camp Södergren SC 19:17.0 37.6
8 Petra Nilsson 86 Åsarna IK 19:18.4 39.0
9 Emma Sjölander 121 Strömnäs GIF 19:20.0 40.6
10 Emmy Thelberg 118 Valbo Allmänna IF 19:23.5 44.1
11 Emilie Cedervärn 103 Ulricehamns IF 19:24.8 45.4
12 Elin Mohlin 80 Graninge-Alliansen 19:25.5 46.1
13 Josefin Halvarsson 126 Bodens SK 19:31.8 52.4
14 Rebecka Sundin 96 Nordingrå SK 19:50.0 1:10.6
15 Christina Løvald Hellberg 117 Sundbybergs IK 19:51.2 1:11.8
16 Malin Eriksson 116 Söderala Allmänna IK 19:55.5 1:16.1
17 Karin Wasell 122 Graninge-Alliansen 20:00.4 1:21.0
18 Elin Axlund 76 Hudiksvalls IF 20:02.8 1:23.4
19 Linda Lundberg 115 Kalix SK 20:03.3 1:23.9
20 Eva Johansson 75 Linköpings SK 20:04.7 1:25.3
21 Emelie Stark 110 Nordingrå SK 20:11.6 1:32.2
22 Kristina Lycke 114 Malungs IF 20:13.9 1:34.5
23 Frida Hallquist 83 Åsarna IK 20:14.9 1:35.5
24 Lisa Hallberg 124 IFK Moras SK 20:21.2 1:41.8
25 Maria Nordström 88 Camp Södergren SC 20:21.5 1:42.1
26 Vendela Eriksson 85 Husums IF SK 20:22.4 1:43.0
27 Marika Sundin 128 Delsbo IF 20:23.1 1:43.7
28 Sara Jobs 74 Sågmyra SK 20:23.3 1:43.9
29 Kerstin Holmstrand 99 Åmotfors IF 20:26.3 1:46.9
30 Lina Öberg 73 Bergeforsens SK 20:37.8 1:58.4
31 Hanna Larsson 102 Hybo AIK 20:38.2 1:58.8
32 Moa Forsberg 82 IFK Moras SK 20:40.5 2:01.1
33 Erika Oskarsson 89 Camp Södergren SC 20:41.3 2:01.9
34 Anna K Maliwan 84 Domnarvets GOIF 20:49.1 2:09.7
35 Anna Nystedt 109 Stockviks SF 20:57.8 2:18.4
36 Magdalena Olsson 107 Älvdalens IF SK 21:00.2 2:20.8
37 Emma Wikberg 87 Funäsdalens IF 21:07.0 2:27.6
38 Maria Bois 90 Malungs IF 21:26.1 2:46.7
39 Ida Naartijärvi 92 Jukkasjärvi IF 21:34.3 2:54.9
40 Emma Bergman 91 Månkarbo IF 21:38.0 2:58.6
41 Jill Johansson 97 Timrå SOK 22:16.6 3:37.2
42 Malin Svensson 81 IK Vista 22:19.8 3:40.4
43 Caroline Blombacke 106 Gellivare Skidallians IK 22:25.0 3:45.6
44 Karolina Olsson 112 Bergeforsens SK 22:26.6 3:47.2
45 Nathalie Ohlson 113 Filipstads SF 23:09.7 4:30.3
46 Jenny Landberg 78 Storvreta IK 23:52.1 5:12.7
47 Therese Berggren 101 Hällefors SK 25:46.4 7:07.0

Ej placerade
Kod Namn Startnr Klubb
DNS Linnéa Kastemyr 71 Månkarbo IF
DNS Carolina Karlsson 77 Eksjö SOK
DNS Malin Eriksson 79 Tierps IF
DNS Lisa Norgren 93 Graninge-Alliansen
DNF Lina Hultin 94 Garphyttans IF
DNS Anna Janjons 95 Domnarvets GOIF
DNS Jenny Lundkvist 100 Gellivare Skidallians IK
DNS Karin Carlsson 104 Kvarnsvedens GOIF SK
DNS Matilda Henriksson 105 Skellefteå SK
DNF Ida Nilsson 108 Gellivare Skidallians IK
DNF Sofia Lind 111 Hudiksvalls IF
DNS Ida Lindkvist 120 IFK Moras SK


Klass: H 19-20
Plac Namn Startnr Klubb Tid Diff
1 Fredrik Jonsson 689 Hudiksvalls IF 26:37.8 0.0
2 Anton Lindblad 697 OK Landehof 27:07.1 29.3
3 Gustav Eriksson 679 IK Jarl Rättvik 27:17.4 39.6
4 Victor Gustafsson 685 IFK Moras SK 27:22.4 44.6
5 Simon Persson 691 Lucksta IF 27:24.0 46.2
6 Arvid Elffors 684 Lucksta IF 27:39.8 1:02.0
7 Simon Sveder 695 Högbo GIF 27:42.0 1:04.2
8 Jens Andersson 681 Kalix SK 27:57.4 1:19.6
9 Marcus Svelander 640 Åsarna IK 27:59.0 1:21.2
10 Anton Karlsson 699 Åsarna IK 28:02.8 1:25.0
11 Johan Ilhamn 658 Östersunds SK 28:13.2 1:35.4
12 Adrian Bergström 693 Strömnäs GIF 28:19.3 1:41.5
13 Simon Andersson 682 Domnarvets GOIF 28:19.6 1:41.8
14 Mikael Sandgren 623 IFK Moras SK 28:21.5 1:43.7
15 Per Lindgren 690 Kalix SK 28:34.3 1:56.5
16 Kalle Eriksson 688 Domnarvets GOIF 28:34.4 1:56.6
17 Emil Linell 683 Högbo GIF 28:34.6 1:56.8
18 Jimmy Emilsson 686 Offerdals SK 28:38.0 2:00.2
19 Tom Impola 629 Domnarvets GOIF 28:44.7 2:06.9
20 Marcus Johansson 634 Borås GIF 28:50.4 2:12.6
21 Johan Lövgren 647 Vännäs SK 29:00.0 2:22.2
22 Johan Eriksson 696 Åsarna IK 29:02.8 2:25.0
23 Simon Kvarnström 635 Ekshärads SF 29:07.6 2:29.8
24 Patrik Tallbom 662 Östersunds SK 29:12.2 2:34.4
25 Emil Lagergren 617 Tynderö IK 29:16.0 2:38.2
26 David Siebers 661 IK Hakarpspojkarna 29:16.1 2:38.3
27 Henrik Rosén 680 Lucksta IF 29:25.4 2:47.6
28 Andreas Allerhed 648 IFK Moras SK 29:25.9 2:48.1
29 Christian Persson 621 Lucksta IF 29:28.1 2:50.3
30 Linus Persson 618 Hudiksvalls IF 29:30.0 2:52.2
31 Emil Johansson 653 IK Jarl Rättvik 29:39.5 3:01.7
32 Pontus Johannesson 671 Bengtsfors BOIS 29:44.4 3:06.6
33 Sebastian Torstensson 652 Kopparbergs IF 29:46.0 3:08.2
34 TOBIAS NILSSON 626 IFK Umeå 29:47.2 3:09.4
35 Sebastian Högdahl 622 Hudiksvalls IF 30:02.6 3:24.8
36 Lars Andersson 663 Gellivare Skidallians IK 30:05.8 3:28.0
37 Hampus Ohlström 650 IK Rex 30:10.7 3:32.9
38 Daniel Olsson 668 Falu IK 30:14.4 3:36.6
39 Johan Daniels 614 Orsa SK 30:17.0 3:39.2
40 Torsten Kempe 666 Tynderö IK 30:17.6 3:39.8
41 Niklas Wassberg 642 Töcksfors IF 30:26.3 3:48.5
42 Douglas AMOS 677 Stratton Mountain School 30:27.7 3:49.9
43 Jesper Nyström 639 Falu IK 30:28.6 3:50.8
44 Marcus Beldt Karlsson 649 Bergeforsens SK 30:30.6 3:52.8
45 Johannes Ainegren 656 IFK Likenäs 30:30.6 3:52.8
46 Carl Olander 664 OK Landehof 30:34.6 3:56.8
47 Klas Hasselgren 632 Sundbybergs IK 30:35.8 3:58.0
48 Ronny Wedin 625 Norbergs SK 30:37.8 4:00.0
49 Isak Nordqvist 646 Kalix SK 30:53.2 4:15.4
50 Joakim Persson 637 Antnäs BK 30:53.3 4:15.5
51 Christoffer Olsson 654 Hudiksvalls IF 30:58.0 4:20.2
52 Jesper Brofjärd 641 Borås GIF 31:00.9 4:23.1
53 Johan Lindblad 655 Bergeforsens SK 31:13.5 4:35.7
54 Emil Wiklund 616 Bjuråkers GIF 31:21.3 4:43.5
55 Max Själin 633 Storumans IK 31:34.4 4:56.6
56 Adam Karlsson 645 Garphyttans IF 31:42.3 5:04.5
57 Erik Johansson 619 Tranemo IF 31:47.9 5:10.1
58 Jens Friberg 665 Östersunds SK 31:57.4 5:19.6
59 Tobias Ryberg 672 SK Leksand 32:19.3 5:41.5
60 Johan Sjödin 615 Lycksele IF 32:19.7 5:41.9
61 Magnus Björk 620 IK Rex 32:23.5 5:45.7
62 Linus Johansson 657 IK Hakarpspojkarna 32:51.6 6:13.8
63 Erik Svensson 636 Alvesta SOK 32:51.8 6:14.0
64 Per Frost 670 IFK Moras SK 33:18.9 6:41.1
65 Adrian Hedberg 651 Östersunds SK 33:27.7 6:49.9

Ej placerade
Kod Namn Startnr Klubb
DNS Viktor Aspviken 611 Antnäs BK
DNS Erik Nordkvist 612 Gagnefs IF
DNS Jonas Häggström 613 Anundsjö IF
DNS Alexander Pastukhov 624 Vålådalen SK
DNS Endre Stjernström 627 Sundbybergs IK
DNS Henrik Dahlén 628 Tynderö IK
DNS Fredrik Pajala 630 Strömnäs GIF
DNS Andreas Conradsson 631 Ödeshögs SK
DNS Gustaf Niord 638 Sya SK
DNS Emil Ekman 643 Nässjö SF
DNS Claes Rosenqvist 644 IFK Bergvik
DNS Emil Westlund 659 Vemdalens IF
DNS Richard Burland 660 Bergeforsens SK
DNS Andreas Kårström 667 Norrala IF
DNS Johan Sjöberg 669 Sågmyra SK
DNS Daniel Karlsson 673 Östersunds SK
DNS Robin Bornström 674 Domnarvets GOIF
DNS Fredrik Erixon 675 Antnäs BK
DNS Elias Brindberg 676 Vansbro AIK Skidklubb
DNS Erik Söderman 687 Stockviks SF
DNS Oscar Quicklund 692 Östersunds SK
DNS Linus Öberg 694 Bergeforsens SK
DNF Simon Hallström 698 Idre SK

Senaste nyheterna

Linn Svahn är inte med på landslagets läger i Frankrike. Det är fortfarande axelskadan som spökar. FOTO: Bildbyrån - GEPA PICTURES/Philipp Brem.

Svahns axelskada spökar fortfarande

Linn Svahn skadade axeln vid ett fall på världscupen i Ulricehamns i vintras. Skadan som förstörde VM för Svahn har fortsatt varit ett problem under våren. På grund av detta är inte Svahn med på land...
VM-fyran i sprint, Johanna Hagström, har haft en Covid- 19-infektion och är inte med på landslaget läger i Frankrike. FOTO: Carl Sandin/Bildbyrån.

Covid- 19 stoppade Hagström från landslagsläger

Johanna Hagström finns inte på plats i franska Tignes där A-landslaget och Team Bauhaus nu tränar på hög höjd inför OS-vintern. Ulricehamnsåkaren Hagström har haft en Covid- 19-infektion, har tillfri...
Värnamorullen satsar stort och vill locka såväl elit som motionärer och ungdomar. FOTO: Värnamorullen.

Värnamorullen lockar eliten med bra prispengar

Femte upplagan av rullskidtävlingen Värnamorullen går av stapeln lördag 4 september. För första gången är loppet en Visma Ski Classics Challengers. Loppet vill etablera sig och satsar på att bli en s...