Häng med på ett spektakulärt lopp i Tjeckien
De vackra omgivningarna runt Lipno-reservoaren och Šumava-bergen erbjuder stora möjligheter för såväl perfekt träning som fina möjligheter till förberedelser inför vintersäsongen. Där ger vi möjlighet för alla Pro Teams i Ski Classics att delta i ett träningsläger.
Det är enkelt att ta sig hit; resan hit från flygplatserna i Wien; Prag och München är 2,5-3 timmar med bil. Dessutom är det tre timmars bilresa till Dachsteinglaciären i Österrike om du känner för att kombinera ditt deltagande i Lipnoloppet med ett träningsläger.
På fredag kväll (6 oktober) är det en stadssprint på 1 km, Frymburk Town Prize. På lördagen (7 oktober) tar deltagarna sig till starten via en färjetur på cirka fem minuter. Klockan 10.00 startar damerna på alla tre distanserna och tio minuter senare är det herrarnas tur.
Huvudloppet Energamo Lipnolopet (som är en Ski Classics Challenger) körs över 55 km, det kortare, mindre kuperade loppet över 22 km, och för ungdomsåkarna är det endast 9 km uppförsbacke.
Alla distanser får sedan ta sig an den tuffa stigningen till målet på St. Thomas, och efter målgång tar åkarna bussen tillbaka ner till startområdet.
Långloppet på 55 km börjar flackt runt Lipno-reservoaren och efter 14 km kommer det att finnas ett spurtpris med prispengar. Sedan kommer den första vätskestationen och en lång stigning till Pasečná, där det finns ett ”klätterpris” (prispengar) och andra förfriskningar på kilometer 26.
Mellan kilometer 20 och 40 är det dags för den vackraste delen av sträckan, där tar sig åkarna fram längs gränsen till Österrike och har en vacker utsikt över Alperna, passerar bäverdammar och den historiska Schwarzenberg-kanalen.
Sedan återvänder åkarna till Lipnosjön och efter att ha passerat startområdet igen finns en sista vätske- och förfriskningsstation och en sista stigning med bitvis 14-procentig lutning. Totalt handlar det om 55 km:s åkning och 850 höjdmeters klättring, vilket på bästa sätt testar om du är väl förberedd inför vintern.
Omgivningarna kring Lipnosjön är fulla av vacker natur, många rekreationsområden, hälsohotell, cykelleder och vattensporter, men också linbanor, liftar, skidbackar, mountainbikeleder och stigar.
En halvtimmes bilresa bort ligger Český Krumlov, vars historiska centrum, intill floden Moldau, är en del av UNESCO:s världsarvslista och värt ett besök. Energamo Lipnolopet är ett av få långlopp på rullskidor utanför Skandinavien och har stor potential att bli ett av de största loppen inför vintern. Tveka inte att komma och testa något av loppen eller bara heja och lära känna den lokala omgivningen.
Läs mer om loppet på deras hemsida här. Länk till anmälan hittar du här.
Bästa ögonblicken från Energamo Lipnolopet 2022