lördag, feb 24, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,192,911
2 Astrid Øyre Sli... 25,577,121
3 Andreas Nygaard 25,506,972
4 Emilie Fleten 25,469,885
5 Kasper Stadaas 25,463,330
6 Ida Dahl 25,349,402
7 Johan Hoel 24,512,479
8 Max Novak 24,172,925
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Axel Jutterströ... 23,729,274
11 Oskar Kardin 23,652,156
12 Runar Skaug Mat... 23,643,066
13 Herman Paus 23,615,220
14 Amund Riege 23,591,393
15 Tord Asle Gjerd... 23,381,925
16 Karstein Johaug 23,355,336
17 Morten Eide Ped... 23,346,171
18 Torleif Syrstad 23,300,415
19 Johannes Eklöf 23,196,747
20 Magnus Vesterhe... 23,104,879
21 Stian Hoelgaard 23,035,068
22 Alvar Myhlback 23,024,761
23 Magni Smedås 22,934,217
24 Petter Stakston 22,821,210
25 Thomas Bing 22,745,859
26 Eirik Sverdrup ... 22,666,755
27 Torgeir Sulen H... 21,565,266
28 Thomas Joly 21,532,107
29 Jeremy Royer 21,459,378
30 Klas Nilsson 21,444,095
31 Anikken Gjerde ... 21,371,471
32 Einar Kalland-O... 21,356,595
33 Eddie Edström 21,244,371
34 Alfred Buskqvis... 21,119,267
35 Nils Dahlsten 21,036,730
36 Kati Roivas 21,035,874
37 Silje Øyre Slin... 21,008,445
38 Joar Thele 20,800,835
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,552,417
41 Karolina Hedens... 20,551,427
42 Patrick Fossum ... 20,428,261
43 Fabián Štoček... 20,317,298
44 Chris Andre Jes... 19,966,935
45 Juuso Mäkelä 19,956,551
46 Jan Šrail 19,747,076
47 Petter Northug 19,668,773
48 Sofie Elebro 19,615,781
49 Anders Aukland 19,160,694
50 Stian Berg 18,929,650
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Här är SM-medaljörerna på rullskidor

I helgen koras årets svenska mästare på rullskidor.
Här kan du se samtliga medaljörer.

Till årets rullskidsäsong måste staven på rullskidtävlingar ha en truga.

Storvreta står som värd för årets SM på rullskidor.

Fristil med individuell start stod på dagens program. I morgon väntar masstart i klassisk stil.

Här är samtliga medaljörer:

Dam 15-16: 1) Matilda Grahn, Hallby, 2) Ida Zeffer, Mälarö, 3) Lisa Alarik, Tidaholm.
Dam 17-20: 1) Molly Furunäs, Grängesberg, 2) Nelly Söderström, Malung, 3) Ebba Gårdmark, Storvreta.
Herr 15-16: 1) Tage Börjesson, Vreta, 2) Valter Blomberg Gerle, Landehof, 3) Theo Malm, Vreta.
Herr 17-20: 1) Viktor Norberg, Falun, 2) Axel Sandberg, Landehof, 3) Harald Ekenberg, Stern.
Herr 21: 1) Hugo Sjögren, Ulricehamn, 2) Erik Fransson, Borås, 3) Måns Sunesson, Sellnäs.
Herr 35: 1) Fredrik Björk, Rex.
Herr 50: 1) Niclas Andersson, Kolmården, 2) Petter Runberg, Västerås, 3) Jimmy Tigerberg, Lidköping.
Herr 55: 1) Ulf Angelsiöö, Storvreta, 2) Patrik Söderqvist, do.
Herr 60: 1) Adam Blomberg, Göteborg, 2) Jan Johansson, Lima.
Herr 70: 1) Kent Tigerberg, Lidköping, 2) Bo Tigerberg, do.

Mest lästa
Bli medlem nu