Hellner & co hyllar gamle tränaren i Sunne

av langd • 13.05.2014

Marcus Hellner, Teodor Peterson och Daniel Richardsson mot OS-mästaren Ola Vigen Hattestad och hans landslagskollega Eirik Brandsdal.
Räkna med att det kommer att gå undan i gatorna i Sunne centrum 5 juli när flera av landslagsåkarna igen hyllar gamle tränaren i “Inge Bråten Memorial”.

Marcus Hellner, Teodor Peterson och Daniel Richardsson mot OS-mästaren Ola Vigen Hattestad och hans landslagskollega Eirik Brandsdal.
Räkna med att det kommer att gå undan i gatorna i Sunne centrum 5 juli när flera av landslagsåkarna igen hyllar gamle tränaren i “Inge Bråten Memorial”.

– Vi hade över 10 000 åskådare senast och hoppas på minst det samma den här gången, säger projektledaren Kjell-Erik Kristiansen, som tog över ansvaret för tävlingen då Inge Bråten dog för två år sedan.

– Med halva startfältet från OS-finalen i sprint i Sochi har vi ett oerhört starkt startfält. Alla bitar är inte på plats, men stora delar av svenska landslaget kommer till start och norrmännen Hattestad och Brandsdal debuterar i Sunne.

Kristiansen hoppas få klart med någon norsk OS-segrarinna också på damsidan, där tyvärr Charlotte Kalla och Ida Ingemarsdotter inte kan ställa upp i år. Emil Jönsson och Anna Haag har också förhinder, men annars är det ett mycket starkt startfält.

Förutom Hellner, Peterson och Richardsson är också Johan Olsson aktuell, men han skall bli pappa och kommer först att kunna bestämma sig sent för om han kan åka eller inte.

– En del åkare har vi inte kontaktat än, så det kommer ytterligare toppnamn – speciellt i damklassen, men även i herrklassen, säger Kjell-Erik Kristiansen, som i många år jobbade mycket tät på Inge Bråten.

– Vi har också mycket intressanta yngre åkare. Bland annat Oskar Svensson, JVM-tvåan och JSM-kungen, samt hans klubbkompis Simon Andersson. Dessutom toppåkare på juniornivå som Marcus Ruus, Erik Söderlund, Viktor Thorn, Simon Lageson, Anton Hedlund och Filip Danielsson.

Stina är damhoppet
Det stora svenska hoppet i damklassen än så länge är Stina Nilsson, som tog OS-medalj i teamsprint i vintras. Hon får bland annat konkurrens från förra årets VM-finalist Katja Visnar från Slovenien, som mötte Stina också i Val di Fiemme 2013.

Juniorvärldsmästarinnan Maja Dahlqvist från Domnarvet var sensationell trea i Sunne för två år sedan och får bland annat med sig klubbkompisen Moa Molander Kristiansen och värmlandstalangen Mathilda Ruus från Gillberga.

Men arrangören understryker att flera namn i damklassen kommer inom kort, troligen någon OS-segrare från Sotji även här. För två år sedan vann Petter Northug jr och Charlotte Kalla “Inge Bråten Memorial”.

– Arrangören hälsar Petter välkommen om han vill, men vi har inte haft några diskussioner än. Om han fortsätter att satsa på skidor och önskar att vara med, så skall vi ta ett snack, säger Kjell-Erik Kristiansen om den norska skidkungen.

Show sharing buttons

Prenumerera på vårt nyhetsbrev

MEST LÄSTA

  • 1

    Ska göra rullskidsporten mer rättvis

    by Längd.se
    24.03.2025
  • 1

    Ribom vinnare igen i Trollhättan

    by langd
    27.08.2021
  • 1

    Ella Halvarsson: ”Min klart bästa träningssommar hittills”

    by Mårten Lång
    17.08.2024
  • 1

    Anmälan till Båstad-Mölle 2025 är öppen

    by admin
    01.01.1970
  • 1

    La av i våras – nu tar han över klassiskt rullskidmärke

    by Mårten Lång
    04.07.2024

Fler artiklar

  • Järnberg: ”Många som hört av sig”

    Pro Team Director Anton Järnberg berättar om det stora intresset för teamet, utvärderingar efter tuffa lopp i Nord-Norge och fortsatt fokus på klassikerna Marcialonga och Vasaloppet.
    av Max Östlund
    17.04.2025
  • Svensk pallplats på Island – tävlar för italienskt team

    av Maja Eriksson
    16.04.2025
  • VM-kungen bygger ny fjällstuga

    av Kjell-Erik Kristiansen/Maja Eriksson
    16.04.2025
  • Åk en mil vinn en bil tvingas till ändring

    av Maja Eriksson
    15.04.2025
  • Buskqvist och Hedenström åt höjdmetrar till frukost på Keb

    av Max Östlund
    15.04.2025