Hopp til hovedmenyen på siden Hopp til hovedinnholdet på siden
ROBIN BRYNTESSON vann kvalet i Liberec, den tyske förbundskaptenen Jochen Behle (t h) var imponerad. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

ROBIN BRYNTESSON vann kvalet i Liberec, den tyske förbundskaptenen Jochen Behle (t h) var imponerad. Foto: KJELL-ERIK KRISTIANSEN

Sensationella svenskar i kvalet

Sverige imponerade stort i kvalet i världscupsprinten i Liberec.
Bland herrarna var tre svenskar bland de fyra bästa och Robin Bryntesson var sensationellt bäst – 13 hundradelar före norrmannen Johan Kjölstad, som vann VM-guld här 2009.
I damklassen chockade Jennie Öberg alla med en 6:e plats…

Av herrarna var det bara Patrik Johansson som inte grejade kvalet. Alla de övriga var bland de 30 bästa och får åka kvartsfinalen – några alltså med imponerande tider.
Jesper Modin var trea och Mats Larsson fyra, medan Calle Halfvarsson också övertygade med en 13:e plats. Teodor Peterson har inte haft för många ljuspunkt den här säsongen, men han var 19:e i kvalet och är med i kvartsfinalen.
Bland damerna var Marit Björgen överlägsen och är favorit till segern. Men Hanna Falk var stark tvåa och utmanar. Den stora svenska sensationen var dock Jennie Öberg, piteåkaren slutade sensationell sexa. En annan sensation var schweiziskan Laurien Van Der Graff på 4:e plats.
Av de svenska damerna åkte de två andra pitetjejerna – Lina Andersson och Magdalena Pajala – ut i kvalet.
Regnet upphörde precis innan kvalet i Liberec, men det hänger tunga moln över den tjeckiska VM-stadion och det kommer att bli löst och spårigt i heaten som startar klockan 14,00.

Resultat:
Damer:

1      3      1303777     BJOERGEN Marit      1980      NOR       2:39.53      0.00
 2      2      3505405     FALK Hanna      1989      SWE       2:43.44      29.41
 3      15      1365857     RANDALL Kikkan      1982      USA       2:44.86      40.09
 4      24      3515087     VAN DER GRAAFF Laurien      1987      SUI       2:45.72      46.56
 5      10      3425365     FALLA Maiken Caspersen      1990      NOR       2:45.88      47.77
 6      43      3505445     OEBERG Jennie      1989      SWE       2:45.91      47.99
 7      16      1255471     MURANEN Pirjo      1981      FIN       2:45.96      48.37
 8      22      3205224     KOLB Hanna      1991      GER       2:46.41      51.75
 9      4      1222200     LONGA Marianna      1979      ITA       2:46.51      52.50
 10      5      3565005     VISNAR Katja      1984      SLO       2:46.77      54.46
 11      27      3425177     GJEITNES Kari Vikhagen      1985      NOR       2:46.97      55.96
 12      21      3105040     GAIAZOVA Daria      1983      CAN       2:47.04      56.49
 13      14      1276714     MAJDIC Petra      1979      SLO       2:47.10      56.94
 14      20      3505481     BRODIN Hanna      1990      SWE       2:47.43      59.42
 15      30      3195059     BARTHELEMY Laure      1988      FRA       2:47.47      59.73
 16      8      3565002     FABJAN Vesna      1985      SLO       2:47.65      61.08
 17      36      3425404     EIDE Mari      1989      NOR       2:47.75      61.83
 18      9      1138877     FOLLIS Arianna      1977      ITA       2:48.04      64.01
 19      25      3105013     CRAWFORD Chandra      1983      CAN       2:48.18      65.07
 20      13      1250524     GENUIN Magda      1979      ITA       2:48.35      66.34
 21      12      3185137     KYLLOENEN Anne      1987      FIN       2:48.35      66.34
 22      23      3485013     NOVIKOVA Valentina      1984      RUS       2:49.37      74.02
 23      38      3425221     GROENVOLL Maria Nysted      1985      NOR       2:49.45      74.62
 24      1      3155041     NYVLTOVA Eva      1986      CZE       2:49.97      78.53
 25      11      3425275     BRUN-LIE Celine      1988      NOR       2:50.05      79.13
 26      47      3155111     GROHOVA Karolina      1990      CZE       2:50.20      80.26
 27      41      3505231     ERIKSSON Mia      1987      SWE       2:50.64      83.57
 28      28      3185258     LAUKKANEN Mari      1987      FIN       2:50.69      83.95
 29      29      3515004     BUCHER Silvana      1984      SUI       2:50.97      86.05
 30      32      3185168     NISKANEN Kerttu      1988      FIN       2:51.00      86.28
 31      37      3195080     LOCATELLI Manon      1989      FRA       2:51.70      91.54
 32      19      3185005     PERAELAE Kirsi      1982      FIN       2:52.23      95.53
 33      42      1365178     BOTTOMLEY Esther      1983      AUS       2:52.32      96.21
 34      31      1345390     VINA Emilie      1982      FRA       2:52.96      101.02
 35      35      3295000     BROCARD Elisa      1984      ITA       2:53.05      101.70
 36      18      1283116     ANDERSSON Lina      1981      SWE       2:53.42      104.48
 37      39      3485167     NARYSHKINA Natalja      1984      RUS       2:53.46      104.78
 38      17      3505260     PAJALA Magdalena      1988      SWE       2:53.65      106.21
 39      34      3295167     VUERICH Gaia      1991      ITA       2:54.92      115.77
 40      6      3205075     HERRMANN Denise      1988      GER       2:55.95      123.51
 41      33      3565034     CEBASEK Alenka      1989      SLO       2:57.16      132.61
 42      40      3195003     WEIBEL Caroline      1983      FRA       2:57.39      134.34
 43      45      3485832     KASHINA Alina      1987      RUS       2:57.41      134.50
 44      44      3395010     PORMEISTER Piret      1985      EST       2:58.45      142.32
 45      50      3095004     MALCHEVA Teodora      1983      BUL       2:59.12      147.36
 46      49      3155257     PESINOVA Jitka      1977      CZE       3:01.46      164.96
 47      48      3785008     KREIVENAITE Lina      1988      LTU       3:02.49      172.71
 48      46      3435040     GALEWICZ Martyna      1989      POL       3:05.76      197.30
Did not start
       26      3485030     SCHUCHKINA Olga      1980      RUS             
       7      3485032     KOROSTELEVA Natalia      1981      RUS             

Herrar:
1      14      3500170     BRYNTESSON Robin      1985      SWE       3:01.07      0.00
 2      19      3420131     KJOELSTAD Johan      1983      NOR       3:01.20      0.86
 3      3      3500407     MODIN Jesper      1988      SWE       3:01.49      2.78
 4      12      1319200     LARSSON Mats      1980      SWE       3:01.84      5.10
 5      17      3180114     STRANDVALL Matias      1985      FIN       3:02.16      7.22
 6      10      3290326     PELLEGRINO Federico      1990      ITA       3:02.61      10.21
 7      40      3150035     KOZISEK Dusan      1983      CZE       3:02.67      10.60
 8      18      3420365     BRANDSDAL Eirik      1986      NOR       3:02.95      12.46
 9      4      3480021     PETUKHOV Alexey      1983      RUS       3:03.21      14.18
 10      6      3420077     HATTESTAD Ola Vigen      1982      NOR       3:03.45      15.77
 11      8      3530005     NEWELL Andrew      1983      USA       3:03.71      17.50
 12      60      3420961     KROGH Finn Haagen      1990      NOR       3:03.75      17.76
 13      34      3500664     HALFVARSSON Calle      1989      SWE       3:03.86      18.49
 14      2      3420002     DAHL John Kristian      1981      NOR       3:04.06      19.82
 15      52      3200096     HEUN Daniel      1986      GER       3:04.13      20.28
 16      13      1223267     PASINI Renato      1977      ITA       3:04.50      22.73
 17      7      3290004     SCOLA Fulvio      1982      ITA       3:04.54      23.00
 18      39      3510207     KINDSCHI Joeri      1986      SUI       3:05.40      28.70
 19      22      3500330     PETERSON Teodor      1988      SWE       3:05.47      29.16
 20      45      3200014     WENZL Josef      1984      GER       3:05.87      31.81
 21      9      3290007     HOFER David      1983      ITA       3:05.97      32.47
 22      41      3420798     NORTHUG Tomas      1990      NOR       3:06.08      33.20
 23      35      3390008     SAAREPUU Anti      1983      EST       3:06.09      33.27
 24      1      1268566     EIGENMANN Christoph      1979      SUI       3:06.16      33.73
 25      44      3050043     WURM Harald      1984      AUT       3:06.47      35.79
 26      43      3050088     BADER Markus      1988      AUT       3:06.50      35.99
 27      58      3430103     STAREGA Maciej      1990      POL       3:06.91      38.70
 28      53      3200210     EISENLAUER Sebastian      1990      GER       3:06.98      39.17
 29      42      3390050     SIMONLATSER Timo      1986      EST       3:07.10      39.96
 30      28      1298054     PASINI Fabio      1980      ITA       3:07.21      40.69
 31      55      3190162     GUEDON Pierre      1989      FRA       3:07.62      43.41
 31      26      3480322     PARFENOV Andrey      1987      RUS       3:07.62      43.41
 33      32      3510067     LECCARDI Valerio      1984      SUI       3:07.71      44.01
 34      29      3180221     JYLHAE Martti      1987      FIN       3:07.88      45.13
 35      11      3190070     MIRANDA Cyril      1985      FRA       3:07.90      45.26
 36      49      3200057     WUENSCH Oliver      1986      GER       3:08.03      46.13
 37      37      3180250     PENTSINEN Anssi      1986      FIN       3:08.14      46.85
 38      20      3180228     PAAKKONEN Lasse      1986      FIN       3:08.32      48.05
 39      46      1363820     FURRER Philip      1983      SUI       3:08.54      49.51
 40      36      1175058     KOUKAL Martin      1978      CZE       3:08.75      50.90
 41      15      3480739     PANZHINSKIY Alexander      1989      RUS       3:09.04      52.82
 42      38      3100097     VALJAS Len      1988      CAN       3:09.16      53.61
 43      21      3390003     KUMMEL Peeter      1982      EST       3:09.25      54.21
 44      61      3390056     KOLLO Andres      1988      EST       3:09.89      58.45
 45      30      3420909     GOLBERG Paal      1990      NOR       3:10.03      59.38
 46      23      3390033     EINASTE Kein      1985      EST       3:10.04      59.45
 47      59      3050034     STOCKINGER Martin      1984      AUT       3:10.20      60.51
 48      31      1310470     KRECZMER Maciej      1981      POL       3:10.37      61.63
 49      56      3780015     VAICIULIS Modestas      1989      LTU       3:10.96      65.54
 50      54      3150070     RAZYM Ales      1986      CZE       3:11.30      67.80
 51      50      3190142     GAILLARD Cyril      1986      FRA       3:11.47      68.92
 52      48      3480500     BOLOTOV Nikolay      1986      RUS       3:11.56      69.52
 53      47      3190025     DARRAGON Roddy      1983      FRA       3:12.13      73.30
 54      65      3150450     MAKA Daniel      1992      CZE       3:12.74      77.34
 55      33      3510206     TAMBORNINO Eligius      1986      SUI       3:12.83      77.94
 56      57      3780005     NOVOSELSKI Aleksei      1985      LTU       3:14.62      89.80
 57      51      3500318     JOHANSSON Patrik      1987      SWE       3:14.71      90.40
 58      25      3180146     LASSILA Kalle      1985      FIN       3:15.46      95.37
 59      66      3560062     KLAVZAR Bostjan      1990      SLO       3:16.75      103.92
 60      64      3040080     WATSON Callum      1989      AUS       3:17.25      107.23
 61      62      3430136     GAZUREK Sebastian      1990      POL       3:19.21      120.22
 62      67      1281952     TAGSCHERER Zoltan      1976      HUN       3:20.38      127.97
 63      27      3180227     COLLIANDER Niklas      1985      FIN       3:20.99      132.02
 64      63      3040028     VAN DER PLOEG Mark      1985      AUS       3:22.15      139.70
Did not start
       24      3480287     DEVJATIAROV Mickail Jun.      1985      RUS             
       16      3480436     KRIUKOV Nikita      1985      RUS             
       5      3420089     PETTERSEN Oeystein      1983      NOR           
 

Senaste nyheterna

Vauhtis fabrik i Joensuu, Finland, brann ner till grunden i går.

Vallatillverkaren Vauhtis fabrik brann ner

En av de största vallatillverkarna, finska Vauhti, drabbades i går av att hela produktionsdelen av fabriken brann ner till grunden. Fabriken är belägen i Joensuu. Upp till 10 000 liter kemikalier för...
Johannes Hösflot Kläbo utan Viaplays logotyp på tävlingsdräkten vid värlscupen i Ruka, Finland i helgen. FOTO: Tomi Hänninen/Bildbyrån.

Kläbo i konflikt med norska förbundet

Den norska fixstjärnan Johannes Hösflot Kläbo hotar med att stå över helgens världscuptävlingar på hemmaplan i Lillehammar. Det handlar om att Kläbo inte vill ha Viaplays logotyp på det norska landsl...