söndag, feb 25, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 26,192,911
2 Astrid Øyre Sli... 25,577,121
3 Andreas Nygaard 25,506,972
4 Emilie Fleten 25,469,885
5 Kasper Stadaas 25,463,330
6 Ida Dahl 25,349,402
7 Johan Hoel 24,512,479
8 Max Novak 24,172,925
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Axel Jutterströ... 23,729,274
11 Oskar Kardin 23,652,156
12 Runar Skaug Mat... 23,643,066
13 Herman Paus 23,615,220
14 Amund Riege 23,591,393
15 Tord Asle Gjerd... 23,381,925
16 Karstein Johaug 23,355,336
17 Morten Eide Ped... 23,346,171
18 Torleif Syrstad 23,300,415
19 Johannes Eklöf 23,196,747
20 Magnus Vesterhe... 23,104,879
21 Stian Hoelgaard 23,035,068
22 Alvar Myhlback 23,024,761
23 Magni Smedås 22,934,217
24 Petter Stakston 22,821,210
25 Thomas Bing 22,745,859
26 Eirik Sverdrup ... 22,666,755
27 Torgeir Sulen H... 21,565,266
28 Thomas Joly 21,532,107
29 Jeremy Royer 21,459,378
30 Klas Nilsson 21,444,095
31 Anikken Gjerde ... 21,371,471
32 Einar Kalland-O... 21,356,595
33 Eddie Edström 21,244,371
34 Alfred Buskqvis... 21,119,267
35 Nils Dahlsten 21,036,730
36 Kati Roivas 21,035,874
37 Silje Øyre Slin... 21,008,445
38 Joar Thele 20,800,835
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,552,417
41 Karolina Hedens... 20,551,427
42 Patrick Fossum ... 20,428,261
43 Fabián Štoček... 20,317,298
44 Chris Andre Jes... 19,966,935
45 Juuso Mäkelä 19,956,551
46 Jan Šrail 19,747,076
47 Petter Northug 19,668,773
48 Sofie Elebro 19,615,781
49 Anders Aukland 19,160,694
50 Stian Berg 18,929,650
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Här hittar du tider och startlistor inför fredagens häftiga skiddag

Det väntar en riktigt häftig skiddag när det ska delas ut VM-medaljer i sprint i skidskytte; JVM- och USM-medaljer i längdåkning. Dessutom drar världscuptävlandet i Canmore igång med masstart.
Här hittar du tider och startlistor inför fredagens intensiva tävlande.

Foto: Petter Arvidson / BILDBYRÅN

Hanna Öberg, Elvira Öberg, Mona Brorsson och Anna Magnusson kör VM-sprinten i Nove Mesto.

Här är dagens tider
10.00 Junior-VM längdåkning, Planica 10 km klassiskt, damer
10.00 Ungdoms-SM längdskidor, Örebro distans
11.45 Junior-VM längdåkning, Planica 10 km klassiskt, herrar
17.20 VM i skidskytte, Nove Mesto, sprint damer
18.40 Världscupen längdåkning, Canmore, 15 km masstart F, damer
20.45 Världscupen längdåkning, Canmore, 15 km masstart F, herrar

SKIDSKYTTE
VM i Nove Mesto
17.20 Sprint

HÄR HITTAR DU STARTLISTAN

Här är sändningstiderna
16.50 – 18.00, SVT1/Play: Skidskytte, VM sprint (d), Nove Mesto, Tjeckien.

LÄNGDÅKNING
Världscupen Canmore
18.40 15 km masstart F, damer
20.45 15 km masstart F, herrar

HÄR HITTAR DU STARTLISTAN

Här är sändningstiderna
18.15 Viaplay Vinter/TV6

Junior-VM Planica
10.00 Junior-VM, Planica 10 km klassiskt, damer
11.45 Junior-VM, Planica 10 km klassiskt, herrar

HÄR HITTAR DU STARTLISTAN

Här är sändningstiderna
9.55 – 11.40, Kunskapskanalen/Play: Längdskidor, Junior-VM, 10 kilometer klassiskt (U20 damer), Planica, Slovenien.
11.40 – 13.25, Kunskapskanalen/Play: Längdskidor, Junior-VM, 10 kilometer klassiskt (U20 herrar), Planica, Slovenien.

Ungdoms-SM, Örebro
10.00 5/7,5 kilometer klassisk stil

HÄR HITTAR DU STARTLISTAN

9.50 Expressen/Bonnier News kanaler

Mest lästa
Bli medlem nu