Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Första världscupsegern för Elvira Öberg
Idag kom den, Elvira Öbergs första individuella seger i världscupen.
I franska Annecy vann 22-åringen jaktstarten före hemmaåkaren Julia Simon. Det blev dubbelt Öberg på pallen sedan systern Hanna avslutat snabbt.
– Jag visste att den här dagen skulle komma. Jag är så himla glad just nu, sa Elvira Öberg till SVT Sport.
Elvira Öberg vann jaktstarten i Frankrike och systern Hanna blev trea.
Fighten om segern var spännande vid sista skyttet där både Elvira och fransyskan missade varsitt skott. Elvira gick ut med en knapp ledning på spurtvaret och åkte sedan mot seger.
– Jag hörde direkt att Simon bommar en, men hon skjuter ju fort. Jag visste att hon inte skulle gå ut långt efter, jag var inte jätteorolig för de bakom. Jag visste att det gäller att köra hårt från direkt och avgöra så fort som möjligt, sa Elvira Öberg till SVT Sport.
I mål var hon 4,2 sekunder före Julia Simon och 11,6 sekunder före storasystern Hanna.
– Jag vet ju att om jag sätter skotten så är det nästan ingen som kan slå mig. Jag är så stolt, berättade vinnaren för SVT Sport.
Hanna Öberg kämpade mot fem andra åkare som efter sista skyttet och var starkast av alla.
– Jag fick ett perfekt spurtvarv. De andra hakades av eftersom, sa Hanna Öberg till SVT Sport.
Att få kliva upp på pallen tillsammans med systern satt förstås fint.
– Vilken succédag! Jag är så glad för hennes skull. Hon har visat nu att hon har väldigt hög kapacitet. Att hon får kliva högst upp är så välförtjänt, sa Hanna Öberg.
Resultat finns här.