Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Världscupprogrammet i skidskytte 2022-23
När börjar världscupsäsongen? När kommer tävlingarna till Sverige? Få svar på detta och mycket annat nedan?
Hanna Öberg på pallen i världscupen
29 Nov Herrar 20km distans Kontiolahti, Finland
30 Nov Damer 15km distans Kontiolahti, Finland
1 Dec Herrar 4X7,5km stafett Kontiolahti, Finland
1 Dec Damer 4X6km stafett Kontiolahti, Finland
3 Dec Herrar 10km sprint Kontiolahti, Finland
3 Dec Damer 7,5km sprint Kontiolahti, Finland
4 Dec Herrar 12,5km Jaktstart Kontiolahti, Finland
4 Dec Damer 10km Jaktstart Kontiolahti, Finland
8 Dec Damer 7,5km sprint Hochfilzen, Österrike
9 Dec Herrar 10km sprint Hochfilzen, Österrike
10 Dec Damer 10km jaktstart Hochfilzen, Österrike
10 Dec Herrar 4X7,5km jaktstart Hochfilzen, Österrike
11 Dec Damer 4X6km stafett Hochfilzen, Österrike
11 Dec Herrar 12,5km jaktstart Hochfilzen, Österrike
15 Dec Herrar 10km sprint Le Grand Bornand, Frankrike
16 Dec Damer 7,5km sprint Le Grand Bornand, Frankrike
17 Dec Herrar 12,5km jaktstart Le Grand Bornand, Frankrike
17 Dec Damer 10km jaktstart Le Grand Bornand, Frankrike
18 Dec Herrar 15km Masstart Le Grand Bornand, Frankrike
18 Dec Damer 12,5 Masstart Le Grand Bornand, Frankrike
5 Jan Damer 7,5km Sprint Pokljuka, Slovenien
6 Jan Herrar 10km Sprint Pokljuka, Slovenien
7 Jan Damer 10km Jaktstart Pokljuka, Slovenien
7 Jan Herrar 12,5km Jaktstart Pokljuka, Slovenien
8 Jan Singelmixstafett Pokljuka, Slovenien
8 Jan Mixstafett Pokljuka, Slovenien
11 Jan Herrar 20km distans Ruhpolding, Tyskland
12 Jan Damer 15km distans Ruhpolding, Tyskland
13 Jan Herrar 4X7,5km stafett Ruhpolding, Tyskland
14 Jan Damer 4X6km stafett Ruhpolding, Tyskland
15 Jan Herrar 15km masstart Ruhpolding, Tyskland
15 Jan Damer 12,5km masstart Ruhpolding, Tyskland
19 Jan Damer 7,5km sprint Antholz, Italien
20 Jan Herrar 10km sprint Antholz, Italien
21 Jan Damer 10km jaktstart Antholz, Italien
21 Jan Herrar 12,5km jaktstart Antholz, Italien
22 Jan Damer 4X6km stafett Antholz, Italien
22 Jan Herrar 4X7,5km stafett Antholz, Italien
2 Mar Herrar 10km sprint Nove Mesto, Tjeckien
3 Mar Damer 7,5km sprint Nove Mesto, Tjeckien
4 Mar Herrar 12.5km jaktstart Nove Mesto, Tjeckien
4 Mar Damer 10km jaktstart Nove Mesto, Tjeckien
5 Mar Mixstafett Nove Mesto, Tjeckien
5 Mar Singelmixstafett Nove Mesto, Tjeckien
9 Mar Damer 15km distans Östersund, Sverige
9 Mar Herrar 20km distans Östersund, Sverige
11 Mar Damer 4X6km stafett Östersund, Sverige
11 Mar Herrar 4X7,5km stafett Östersund, Sverige
12 Mar Damer 12,5km masstart Östersund, Sverige
12 Mar Herrar 12,5km masstart Östersund, Sverige
16 Mar Herrar 10km sprint Holmenkollen, Norge
17 Mar Damer 7,5km sprint Holmenkollen, Norge
18 Mar Herrar 12,5km jaktstart Holmenkollen, Norge
18 Mar Damer 10km jaktstart Holmenkollen, Norge
19 Mar Herrar 15km masstart Holmenkollen, Norge
19 Mar Damer 12,5km masstart Holmenkollen, Norge