onsdag, apr 24, 2024 Today's Paper
SC Ranking
1 Emil Persson 25,914,004
2 Emilie Fleten 25,906,053
3 Ida Dahl 25,349,402
4 Kasper Stadaas 25,223,899
5 Andreas Nygaard 24,934,569
6 Johan Hoel 24,707,367
7 Max Novak 24,166,685
8 Magni Smedås 24,096,434
9 Thomas Ødegaard... 23,852,025
10 Torleif Syrstad 23,844,654
11 Amund Riege 23,583,626
12 Axel Jutterströ... 23,542,041
13 Eirik Sverdrup ... 23,451,378
14 Runar Skaug Mat... 23,406,779
15 Herman Paus 23,398,617
16 Oskar Kardin 23,295,927
17 Morten Eide Ped... 23,285,882
18 Stian Hoelgaard 23,173,466
19 Alvar Myhlback 23,165,443
20 Petter Stakston 23,082,621
21 Magnus Vesterhe... 22,979,229
22 Karstein Johaug 22,772,809
23 Tord Asle Gjerd... 22,630,484
24 Johannes Eklöf 22,542,970
25 Thomas Bing 22,374,724
26 Astrid Øyre Sli... 22,119,196
27 Kati Roivas 21,625,092
28 Jeremy Royer 21,459,378
29 Einar Kalland-O... 21,381,668
30 Anikken Gjerde ... 21,371,471
31 Silje Øyre Slin... 21,131,436
32 Nils Dahlsten 21,036,730
33 Klas Nilsson 20,963,902
34 Alfred Buskqvis... 20,959,327
35 Eddie Edström 20,918,257
36 Thomas Joly 20,769,655
37 Torgeir Sulen H... 20,750,282
38 Karolina Hedens... 20,747,023
39 Jenny Larsson 20,746,503
40 Marcus Johansso... 20,519,477
41 Johan Tjelle 20,321,169
42 Patrick Fossum ... 20,194,014
43 Petter Northug 20,160,567
44 Fabián Štoček... 20,118,753
45 Ole Jørgen Bruv... 20,102,163
46 Joar Thele 20,023,863
47 Juuso Mäkelä 19,956,551
48 Sofie Elebro 19,681,634
49 Jan Šrail 19,577,269
50 Fredrik Helgest... 19,176,422
 
Tävlingar & Resultat
CHECK COMPETITIONS
Tävling Land Datum
Mobile icon Mobile icon

Här är finallagen på dagens SM i sprintstafett

Sprintstafett står på programmet under den andra dagen av SM-veckan. Nu är semifinalerna avgjorda. Här hittar du de 30 finallagen.

Foto: Carl Sandin / BILDBYRÅN

Jonna Sundling och Gustaf Berglund vann onsdagens masstart. I dag fortsätter tävlandet under SM-veckan i Boden med sprintstafetter.

Nu är semifinalerna på damsidan avgjord, och följande lag har tagit sig vidare till final.

Final
Piteå Elit 1 (Emma Ribom – Jonna Sundling)
Falun Borlänge 1 (Moa Ilar – Maja Dahlqvist)
Piteå Elit 2 (Ebba Andersson – Sofia Henriksson)
Sollefteå (Jenny Solin – Frida Karlsson)
Östersund 1 (Jenny Larsson – Linn Svahn)
Ulricehamn (Emilia Eriksson – Johanna Hagström)
Högbo 1 (Louise Lindström – Ella Olsson)
Åsarna 1 (Ingrid Hallquist – Erica Lavén)
Umeå 1 (Ebba Stenman – Linn Sömskar)
Piteå Elit 3 (Lisa Eriksson – Lisa Vinsa)
Skellefteå (Saga Nilsson – Evelina Crüsell)
Falun Borlänge 2 (Moa Hansson – Ella Selmosson)
Mora (Emma Lindberg – Nora Bråmer)
Vårby (Elin Forsgren – Elin Nilsson)
Åsarna 2 (Ida Nilsson – Alicia Persson)

Herrar
Åsarna 1 (William Poromaa – Edvin Anger)
Piteå Elit 1 (Viktor Brännmark – Johan Häggström)
Åsarna 2 (Jens Burman – Jesper Persson)
Falun Borlänge 3 (Leo Johansson – Erik Johansson)
Mora 2 (Gustaf Berglund – Jonatan Lindberg)
Piteå Elit 2 (Eric Granström – Fredrik Andersson)
Mora 1 (Eric Rosjö – Anton Grahn)
Rehn 1 (Truls Gisselman – Erik Bergström)
Falun Borlänge 1 (Anton Persson – Oskar Svensson)
Högbo (Elias Danielsson – Elias Danielsson)
Mora 3 (Eddie Edström – Gustav Eriksson)
Östersund 1 (Adam Persson – Olov Roos)
Åsarna 3 (Oskar Algotsson – Carl Rotvold)
Mora 4 (Joel Andersson – Axel Jutterström)
Offerdal 1 – Markus Hallén Johansson – Max Novak)

HÄR HITTAR DU STARTLISTOR OCH LIVERESULTAT

Här är sändningstiderna
9.45 – 11.45 SVT Play, SM-veckan vinter, Sprintstafett, semifinaler, damer och herrar
12.45 – 13.45 SVT Play, SM-veckan vinter, längdskidor teamsprint

Damer
Semifinal 1

Piteå Elit 1 (Emma Ribom – Jonna Sundling)
Sollefteå (Jenny Solin – Frida Karlsson)
Östersund 1 (Jenny Larsson – Linn Svahn)
Åsarna 1 (Ingrid Hallquist – Erica Lavén
Umeå 1 (Ebba Stenman – Linn Sömskar)
Falun Borlänge 2 (Moa Hansson – Ella Selmosson)
Mora (Emma Lindberg – Nora Bråmer)
Högbo 2 (Malin Oskarsson – Elsa Wallin) 
Åsarna 2 (Ida Nilsson – Alicia Persson)
Högbo 3 (Moa Hedman – Ella Georgsson
Kalix (Helena Lundkvist – Klara Granljung)
Luleå Gjutaren (Märta Johansson – Mathea Eriksson)
Grythyttan (Elin Schagerström – Ellen Törnqvist)

Semifinal 2
Falun Borlänge 2 (Moa Ilar – Maja Dahlqvist) 
Piteå Elit 2 (Ebba Andersson – Sofia Henriksson) 
Ulricehamn (Emilia Eriksson – Johanna Hagström)
Högbo 1 (Louise Lindström – Ella Olsson) 
Piteå Elit 3 (Lisa Eriksson – Lisa Vinsa)
Skellefteå (Saga Nilsson – Evelina Crüsell)
Vårby (Elin Forsgren – Elin Nilsson)
Gellivare (Therese Patomella – Lina Lantto)
Trillevallen (Anna Jonsson – Julia Löfström)
Umeå 2 (Sofi Holmberg – Magdalena Nilsson)
Borås (Elina Franzén – Maja Axelsson)
Hudiksvall (Maja Årebäck – Ebba Holmgren)

Herrar
Semifinal 1

Åsarna 1 (William Poromaa – Edvin Anger)
Piteå Elit 2 (Eric Granström – Fredrik Andersson)
Mora 1 (Eric Rosjö – Anton Grahn)
Umeå (Simon Stenberg – Marcus Grate)
Mora 3 (Eddie Edström – Gustav Eriksson)
Ulricehamn (Meller Hendén – Hugo Sjögren)
Gellivare (Eelis Murto – Hannes Mickelsson)
Trillevallen 2 (David Sjöberg – Simeon Deyanov)
Falun Borlänge 4 (Johannes Engdahl – Malte Jutterdal)
Ulricehamn 3 (Edvin Högman – Olle Andersson)
Mora 5 (Oskar Suomi Olsson – Isak Augustsson)
Stockvik 1 (Jonas Lenz – Oskar Lindell)
Gellivare 2 (Walter Helldén – Karl Kylborn)
Östersund 3 (Leo Svahn – Erik Persson)
Älvsby (Johannes Hortlund – Elias Hortlund) 

Semifinal 2
Piteå Elit 1 (Viktor Brännmark – Johan Häggström)
Mora 2 (Gustaf Berglund – Jonatan Lindberg)
Rehn 1 (Truls Gisselman – Erik Bergström)
Falun Borlänge 2 (George Ersson – Kevin Bolger)
Östersund 1 (Adam Persson – Olov Roos)
Östersund 2 (Axel Werner – Oskar Åslund)
Offerdal 2 (Axel Eriksson – Hjalmar Berg)
Mora 4 (Joel Andersson – Axel Jutterström)
Täby 1 (Axel Karlsson – Carl Rune)
Offerdal 1 – Markus Hallén Johansson – Max Novak)
Stern (Alfred Buskqvist – Harald Ekenberg)
Åsarna 4 (Linus Jonsson – Sven Leander)
Stockvik 2 (Anders Dahl – Love Kreij)
Åsarna 5 (Konrad Myhr – Axel Åslund)

Semifinal 3
Åsarna 2 (Jens Burman – Jesper Persson)
Falun Borlänge 3 (Leo Johansson – Erik Johansson)
Falun Borlänge 1 (Anton Persson – Oskar Svensson)
Högbo (Elias Danielsson – Elias Danielsson)
Åsarna 3 (Oskar Algotsson – Carl Rotvold)
Umeå 2 (Erik Karlsson – Jonathan Edman)
Ulricehamn 2 (Linus Nygren – Axel Isacsson) 
Trillevallen 1 (Arvid Jonsson – Ossian Rosenberg)
Sollefteå (Rikard Vestin – Johan Bergman)
Rehn 2 (Nils Bergström – Benjamin Terent)
Hägglunds (Sebastian Hägglöf – Simon Nilsson)
Borås (Erik Franzén – Oskar Lundberg)
Storvreta (Elliot Angelsiöö – Oliver Angelsiöö)
Mora 6 (Markus Almgren – Ludvig Anderberg) 

Mest lästa
Bli medlem nu